Mundial 1934, czyli pierwszy walkower w historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej

opublikowano: 2014-04-11 08:36
wolna licencja
poleć artykuł:
11 kwietnia 1934 roku reprezentacja Polski jako pierwsza drużyna w dziejach futbolu zmuszona była oddać walkowerem mecz eliminacyjny do mistrzostw świata. O losie polskich piłkarzy zadecydowały napięte stosunki polityczne.
REKLAMA

Mundial 1934 – zobacz też: Piłka nożna - historia mistrzostw, sukcesy Polaków i futbol a polityka

Postanowienie z 11 kwietnia 1934 r. nie było bynajmniej następstwem złego przygotowania, czy nie najlepszej formy polskich zawodników. Przyczyn podjęcia decyzji o wycofaniu się z kwalifikacji nie należy szukać w stanie polskiego sportu, lecz w skomplikowanych relacjach politycznych zachodzących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Mundial 1934 – zobacz też:

Pech chciał, że w wyniku losowania reprezentacja Biało-Czerwonych trafiła do jednej grupy eliminacyjnej z zespołem czechosłowackim. Grupa składała się tylko z dwóch drużyn – o tym, która z nich powinna walczyć we Włoszech o tytuł mistrza świata zadecydować miał wynik dwumeczu. Pierwsze spotkanie (15 października 1933 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie) zakończyło się zwycięstwem mocnej ekipy czechosłowackiej wynikiem 2:1. Honorowego gola dla Polaków zdobył z rzutu karnego Henryk Martyna.

Drużyna czechosłowacka przed meczem w Warszawie. Reprezentanci Pragi na Mistrzostwach Świata w 1934 r. zajęli drugie miejsce, ulegając w finale gospodarzom (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-S-2207-3).

Mecz rewanżowy odbyć miał się 15 kwietnia 1934 r. w Pradze, jednak cztery dni wcześniej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że „nie służyłby on dobrze stosunkom międzynarodowym”. Napięte relacje między Polską a Czechosłowacją, związane ze sporami terytorialnymi na Śląsku Cieszyńskim przesądziły o rezygnacji polskiej drużyny z walki o start w mistrzostwach świata. FIFA nałożyła na PZPN karę w wysokości 10 tys. zł, jako „realny zwrot spodziewanych korzyści, które można było osiągnąć zyskami w spotkaniu z Polską”.

Źródła: archiwumfutbolu.pl, express.bydgoski.pl, footballblog.pl, footbar.pl, mundial2014.tvp.pl, pubsport.pl.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Julita Kamionowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XIX wieku, szczególnie dziejami ziem polskich, litewskich i rosyjskich. Poza historią pasjonuje się też sportem (zwłaszcza skokami narciarskimi i lekkoatletyką).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone