Muzyka w III Rzeszy, kulinarne zwyczaje średniowiecza i ulubiona klacz Marszałka - już jutro nowe „Ale Historia”!

opublikowano: 2012-11-18 19:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Już jutro, jak co poniedziałek, nowy numer tygodnika „Ale Historia”, dodatku do Gazety Wyborczej. Przeczytacie w nim, jak światowej klasy dyrygent, Herbert von Karajan wstąpił do NSDAP, dlaczego ludzie średniowiecza najbardziej cenili sobie mięso ptaków, a także poznacie historię Kasztanki - ulubionej klaczy Marszałka Piłsudskiego.
REKLAMA

W najnowszym „Ale Historia” m.in.:

  • Dyrygent nazistów? Herbert von Karajan był jednym z największych dyrygentów XX wieku, celebrytą i ekscentrykiem uwielbiającym pilotować odrzutowce i pędzić autami z wielką prędkością. Ale też członkiem NSDAP, za którym przez całe życie ciągnęła się nazistowska przeszłość.
  • Europa przy stole - ludzie średniowiecza cenili mięso ptaków, bo wierzyli, że są one najbliżej nieba i mieszkającego tam Boga. Dalej do nieba miały czworonogi, a jeszcze dalej mieszkające w morzach ryby i dlatego uważano je za jedzenie pośledniejsze. Gorsze od nich były tylko warzywa, rosnące pod ziemią - bliżej piekła.
  • Kasztanka - ikona II Rzeczypospolitej. Stała się najbardziej znanym koniem Polski międzywojennej. Śpiewano o niej piosenki, pisano o niej wiersze. Śmierć ulubionego konia była dla marszałka Piłsudskiego wielkim ciosem.

A poza tym:

W sprzedaży magazyn Ale Historia Extra

Rok 1812: Napoleon rusza na Moskwę: Szczegółowy opis kampanii cesarza Francuzów i marszu jego Wielkiej Armii na Rosję. Sylwetki cesarza i cara, rankingi dowódców, opisy bitwy pod Borodino i przeprawy przez Berezynę. Pożar Moskwy i surowa rosyjska zima sprzyjająca Aleksandrowi I. Na koniec debata: czy cesarz zdradził Polaków i instrumentalnie wykorzystał ich do swoich celów?

Magazyn historyczny Ale Historia Extra, 100 stron w cenie 9,99zł!

(dostępny też w wersji na iPada)

Zapraszamy do lektury!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone