Muzyka w III Rzeszy, kulinarne zwyczaje średniowiecza i ulubiona klacz Marszałka - już jutro nowe „Ale Historia”!

Już jutro, jak co poniedziałek, nowy numer tygodnika „Ale Historia”, dodatku do Gazety Wyborczej. Przeczytacie w nim, jak światowej klasy dyrygent, Herbert von Karajan wstąpił do NSDAP, dlaczego ludzie średniowiecza najbardziej cenili sobie mięso ptaków, a także poznacie historię Kasztanki - ulubionej klaczy Marszałka Piłsudskiego.

W najnowszym „Ale Historia” m.in.:

  • Dyrygent nazistów? Herbert von Karajan był jednym z największych dyrygentów XX wieku, celebrytą i ekscentrykiem uwielbiającym pilotować odrzutowce i pędzić autami z wielką prędkością. Ale też członkiem NSDAP, za którym przez całe życie ciągnęła się nazistowska przeszłość.
  • Europa przy stole - ludzie średniowiecza cenili mięso ptaków, bo wierzyli, że są one najbliżej nieba i mieszkającego tam Boga. Dalej do nieba miały czworonogi, a jeszcze dalej mieszkające w morzach ryby i dlatego uważano je za jedzenie pośledniejsze. Gorsze od nich były tylko warzywa, rosnące pod ziemią - bliżej piekła.
  • Kasztanka - ikona II Rzeczypospolitej. Stała się najbardziej znanym koniem Polski międzywojennej. Śpiewano o niej piosenki, pisano o niej wiersze. Śmierć ulubionego konia była dla marszałka Piłsudskiego wielkim ciosem.

A poza tym:

W sprzedaży magazyn Ale Historia Extra

Rok 1812: Napoleon rusza na Moskwę: Szczegółowy opis kampanii cesarza Francuzów i marszu jego Wielkiej Armii na Rosję. Sylwetki cesarza i cara, rankingi dowódców, opisy bitwy pod Borodino i przeprawy przez Berezynę. Pożar Moskwy i surowa rosyjska zima sprzyjająca Aleksandrowi I. Na koniec debata: czy cesarz zdradził Polaków i instrumentalnie wykorzystał ich do swoich celów?

Magazyn historyczny Ale Historia Extra, 100 stron w cenie 9,99zł!

(dostępny też w wersji na iPada)

Zapraszamy do lektury!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy