Autor: Redakcja
Tagi: Artykuły, Polska, Zabytki, Muzea i instytucje kultury, Historia kultury i sztuki
Opublikowany: 2020-07-30 17:01
Licencja: wolna licencja

Najbardziej niezwykłe muzea w Polsce – wspólny wybór Czytelników i Redakcji Histmag.org!

Wielu z nas tegoroczny urlop spędza w Polsce. My uważamy, że to świetna okazja aby poznać niezwykłe miejsca, których wbrew pozorom nie brakuje w naszym kraju. Oto stworzone wspólnie przez Czytelników i Redakcję Histmaga zestawienie najlepszych muzeów w poszczególnych krainach historycznych Polski!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2

Muzea w Polsce, które są inne niż wszystkie; takie w których wizyta szczególnie zapisuje się w pamięci. Czytelnicy i Redakcja Histmag.org wybrali crème de la crème polskich muzeów, które przedstawiamy poniżej. Jednak wierzymy, że ta lista nie jest skończona - dlatego zapraszamy do dzielenia się swoimi propozycjami w komentarzach!

Uwaga: muzea przyporządkowaliśmy zgodnie z podziałem na regiony historyczne Polski. Lista przedstawiona jest alfabetycznie.

Europejskie Centrum Solidarności (Pomorze Gdańskie)

Tak o ECS wypowiedział się nasz Czytelnik: „bardzo dobry audioprzewodnik, piękne sale i architektonicznie ciekawe”.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Hall prowadzący z ogrodu zimowego, w kierunku głównego wejścia. (fot. Yanek, CC BY-SA 3.0).

Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. Na jego terenie znajduje się ekspozycja stała, która w przestrzeni sześciu sal przedstawia współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo.

Europejskie Centrum Solidarności w aktualny i atrakcyjny sposób pokazuje ideały ruchu Solidarności – demokrację, społeczeństwo otwarte i solidarne, a także kulturę dialogu. Ukazuje ruch Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, która we wspólnocie europejskich demokracji była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Sala A wystawy stałej. (fot. Yanek, CC BY-SA 3.0).

Link do strony Europejskiego Centrum Solidarności

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Pomorze Gdańskie)

Muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej – 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz 7 kilometrów drogą wodną od półwyspu Westerplatte. W nowoczesny sposób prezentuje ona II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przede wszystkim – przeżyć zwykłych ludzi.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. Jroepstorff, CC BY-SA 4.0).

Muzeum II Wojny światowej kładzie szczególny akcent na cierpienie Polaków w trakcie konfliktu oraz kultywuje pamięć o ofiarach totalitarnych systemów i bohaterach walk o wolność wielu narodowości. Według brytyjskiego historyka Timothy'ego Snydera „narracja wystawy w Gdańsku zupełnie zmienia sposób postrzegania wojny”.

Rekonstrukcja uliczki przedwojennego miasta (fot. Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0).

Link do strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (Ziemia krakowska)

Od początku swojego istnienia Muzeum dba o kultywowanie lokalnych tradycji, takich jak Lajkonik, bractwo kurkowe czy szopki krakowskie. Od 1946 jest organizatorem konkursu szopek krakowskich.

Pałac pod Krzysztofory, Rynek Główny 35, Stare Miasto, Kraków (fot. Zygmunt Put/Zetpe0202, CC BY-SA 2.0).

Wśród oddziałów Muzeum Historii Krakowa znajdują się m.in. Pałac Krzysztofory (wystawa stała „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń”), Synagoga Stara (wystawa stała „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”), Fabryka Schindlera (wystawa stała „Kraków – czas okupacji 1939-1945”), Apteka Pod Orłem (wystawa stała „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskich”), Podziemia Rynku czy KL Plaszow (wystawa czasowa „Wystawa plenerowa „KL Plaszow").

Fragment stałej ekspozycji w pałacu Krzysztofory, Muzeum Historyczne miasta Krakowa (fot. Shaun Dunphy, CC BY-SA 2.0).

Link do Muzeum Historii Krakowa.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu (Pomorze Gdańskie)

Tak o Muzeum Mitologii Słowiańskiej wypowiedziała się nasza Czytelniczka:„jedyne takie w Europie! Przybliża naszą przeszłość, a tuż obok znajduje się grodzisko do zwiedzenia! Uwielbiam tam wracać”

Muzeum Mitologii Słowiańskiej powstało, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Przedstawia wyobrażenia dawnych Słowian dotyczące powstania i struktury Wszechświata, prezentuje także odtworzony mit o Marzannie i Jaryle, fragment świątyni oraz posąg Świętowita z Arkony (zrekonstruowany w oparciu o zapiski XII-wiecznego kronikarza Saxo Gramatyka) oraz opowiada o przedchrześcijańskim rodowodzie wybranych tradycji i świąt, wciąż obecnych w naszej kulturze. Część muzeum zwiedza się w okularach 3D.

Link do strony Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (Wielkopolska)

Tak o Muzeum Mitologii Słowiańskiej wypowiedziała się nasza Czytelniczka: „Jest tu dużo do zwiedzania. Można w ciekawy sposób poznać historię naszego kraju za czasów pierwszych Piastów.”

Muzeum gromadzi eksponaty archeologiczne, a także kultury materialnej i sztuki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Szczególny nacisk położony jest na zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

Wśród wystaw stałych znajdują się: „Początki państwa polskiego” (wystawa z projekcjami filmów w 3D), „Gniezno w dawnych wiekach”, „Oręż w dawnej Polsce” oraz „Piastów malowane dzieje”.

Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gniezno (fot. Aung, domena publiczna)

Muzeum jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne. Obok systematycznie wzbogacanych o nowe eksponaty wystaw stałych w muzeum organizuje się różnorodne, przekrojowe ekspozycje czasowe prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność.

Muzeum przechowuje także i otacza właściwą troską wytwory kultury i świadectwa historii powstałe w okresie od pradziejów do czasów dzisiejszych. Zaznajamia odbiorców z dziełami sztuki powstającymi obecnie i w nieodległej przeszłości, których forma i środki wyrazu wykraczają poza ścisłe ramy sztuk plastycznych.

Kafel płytowy gotycki z XV w. z Jankowa. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (fot. Aung, domena publiczna)

Link do strony Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Zapraszamy Was do wypisywania w komentarzach muzeów, w których wizyty nie mogliście zapomnieć! A może znacie muzea, których nie mieliście jeszcze okazji zwiedzić, ale wiecie że są niesamowite i chcecie zobaczyć je przy najbliższej okazji? Podzielcie się z nami, abyśmy mogli rozszerzyć naszą listę.

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie (Ziemia warszawska)

Muzeum dokumentuje ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki na ziemiach polskich. Mieści się w odrestaurowanym zabytkowym budynku rektyfikacji spirytusu z 1897 r. Prezentuje m.in. rozwój sposobów wytwarzania alkoholu na przestrzeni wieków, współczesne metody produkcji oraz kolekcję butelek do przechowywania wódki.

Budynek rektyfikacji na terenie kompleksu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” (fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0

W lobby na parterze umieszczono m.in. obracające się czarne panele z motywami kłosów i zbóż.

Wystawa główna składa się z pięciu galerii, w których przedstawiono historię i technologię wytwarzania wódki na ziemiach polskich od XV wieku do czasów współczesnych. Pokazano tam m.in. laboratorium alchemika, karczmę i dwór, schemat aparatury destylacyjnej spirytusu Jana Pistoriusa z 1817, zrekonstruowaną gorzelnię rolniczą oraz opisano zwyczaje związane z piciem wódki. Podłogi w niektórych pomieszczeniach zostały wykonane z beczek po trunkach.

Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Galeria 1 (fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0

Link do strony Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (Warmia)

Muzeum znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej. Prezentuje zabytki z regionu Warmii i Mazur z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Zawiera zbiory pochodzące w dużej mierze z muzeów z terenu byłych Prus Wschodnich, m.in. z Heimatmusem w Olsztynie.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie - siedziba muzeum (domena publiczna)

Charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.

Kolekcje są prezentowane we wnętrzach, które niegdyś służyły administratorowi dóbr kapituły warmińskiej. W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał.

Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.

Link do strony Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu (Mazury)

Ratusz w Piszu - siedziba muzeum (fot. Alina Zienowicz, CC BY-SA 3.0).

W ramach ekspozycji stałej prezentowane są następujące wystawy:

  • przyrodnicza, ukazująca mazurską faunę i florę oraz liczne skamieliny, ze szczególnym uwzględnieniem puszczy piskiej. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. rogi tura. Zbiór Przyroda Mazur obejmuje 171 gatunków ptaków, ssaków, gadów, ryb,
  • historyczna, w skład której wchodzą znaleziska archeologicze (najstarsze pochodzące z X wieku p.n.e.), liczne starodruki i dokumenty (w tym wydawnictwa mazurskich staroobrzędowców), a także militaria, numizmaty meble oraz stare fotografie miasta i okolic,
  • etnograficzna, prezentująca tutejszą kulturę ludową.

Link do strony Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (Ziemia krakowska)

To muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

Dziedziniec muzeum – widoczna kopuła obserwatorium astronomicznego i neorenesansowe sgraffito (fot. Olerys CC BY-SA 3.0.)

Główny dział obejmuje zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry, świece zegarowe), w tym wiele dzieł o wielkiej wartości artystycznej, pochodzących z najlepszych warsztatów Europy.

Do najciekawszych eksponatów zalicza się np.: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII–wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki.

Zegar typu norymberskiego ze wskazówką nitkową, regulowaną według szerokości geograficznej, XVII - XVIII w. (fot. Piotrus, CC BY-SA 3.0).

Uzupełnieniem tych zbiorów jest kolekcja przyrządów astronomicznych i ksiąg poświęconych astronomii i gnomonice. Kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów, po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oksfordzie.

Link do strony Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Zapraszamy Was do wypisywania w komentarzach muzeów, w których wizyty nie mogliście zapomnieć! A może znacie muzea, których nie mieliście jeszcze okazji zwiedzić, ale wiecie że są niesamowite i chcecie zobaczyć je przy najbliższej okazji? Podzielcie się z nami, abyśmy mogli rozszerzyć naszą listę.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy