Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Sylwetki i biografie, Książki, II wojna światowa, Polska, Niemcy, Austria, Szwajcaria
Opublikowany: 11 maja 2019
Licencja:wolna licencja

Natalia Budzyńska – „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” – recenzja i ocena

Prowadząc kwerendy bądź przeglądając rodzinne dokumenty można natrafić na rzeczy bardzo ciekawe. Czasami jednak są to informacje, z którymi ciężko jest nam się zmierzyć. Tak jak z faktem, że wujek był zbrodniarzem.

Natalia Budzyńska – „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” – recenzja i ocena

<book author="Natalia Budzyńska" title="„Dzieci nie płakały"" originalTitle="" englishTitle="" director="" screenplay="" cast="" productionCountry="" production="" distribution="" time="" publisher="" translation="" year="" cover="miękka, lakierowana ze skrzydełkami" pages="392" price="39,90 zł" illustrations="" series="" published="" premiere="10 kwietnia 2019" format="125 mm × 195 mm" lang="" montage="" ebookFormat="" security="" genre="" ISBN="978-83-8049-824-2" EAN="" buyNow="" toCart="" rate="9" links="https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-nie-plakaly@@https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-nie-plakaly@@https://histmag.org/grafika/2017@@https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-nie-plakaly@@https://histmag.org/@@https://histmag.org/wyszukaj" />

Natalia Budzyńska jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce kultury, sztuki i religii. Czytelnikom znana jest jako autorka książek o matce św. Maksymiliana Kolbego „Matka męczennika” (2016) oraz „Brat Albert. Biografia” (2017). Ta ostatnia uhonorowana została Nagrodą Feniksa. Tym razem na pisarski tapet Budzyńska wzięła temat bardzo osobisty i bardzo trudny. Postanowiła podzielić się historią czarnej owcy w swojej rodzinie: lekarza SS – Alfreda Trzebinskiego.

Alfred Albrecht Josef Trzebinski urodził się 29 sierpnia 1902 r. w rodzinie o mieszanych polsko-niemieckich korzeniach. Jak to bywało w leżącej w pruskim zaborze Wielkopolsce, tak i w rodzinie Trzebińskich narodowość miała drugorzędne (a może nawet trzeciorzędne) znaczenie przy wyborze współmałżonka. Każda z rodzinnych gałęzi inaczej określała swoją tożsamość, wychowując dzieci po polsku lub po niemiecku. Z kolei one dokonywały później wyboru modelu wychowawczego kierując się własnym odczuciem. Alfred wybrał tożsamość niemiecką, a w 1932 r. wstąpił do SS. Rok później został członkiem NSDAP jak gdyby zapominając o polskim pochodzeniu swojego ojca.

W 1941 r. doktor Trzebinski, już wtedy posiadający stopień SS-Hauptsturmführera, został na kilka miesięcy Lagerarztem (lekarzem obozowym) w KL Auschwitz. Kolejnym przystankiem w jego karierze był Majdanek. Niewątpliwym awansem było przeniesienie w 1943 r. na stanowisko lekarza garnizonu SS w KL Neuengammen. Za jego „panowania” w Neuengammen rozpoczęto serię bestialskich pseudomedycznych eksperymentów z gruźlicą. Jednymi z ich ofiar była dwudziestka dzieci żydowskiego pochodzenia. Choć sam Trzebinski nie brał udział w eksperymentach, to jednak tuż przed ewakuacją obozu na rozkaz komendanta Neuengamme wziął udział w ich egzekucji, do której doszło w dawnym budynku szkolnym w Hamburgu. To właśnie to zaangażowanie w 1946 r. najbardziej wstrząśnie brytyjskim trybunałem wojskowym podczas procesu hamburskiego. Alfred Trzebinski został uznany winnym i skazany na śmierć. Wyrok wykonano przez powieszenie 8 października 1946 r.

Natalia Budzyńska nie tyle pisze biografię swojego wujka zbrodniarza, ale stara się przeprowadzić czytelnika przez własne poszukiwania oraz próbę zrozumienia, dlaczego Alfred wybrał drogę tak odmienną od reszty rodziny. Jak mógł pogodzić swoje w połowie słowiańskie pochodzenie z narodowosocjalistyczną teorią rasy. W rozważaniach dochodzi do bardzo niepokojących wniosków. Jak się okazuje, człowiek bardzo łatwo rezygnuje z wolności wyboru. Poddaje się większości, starając się po prostu jakoś urządzić sobie życie. Aż trudno podczas lektury nie sięgnąć do można powiedzieć ogranej, ale kanonicznej pracy Hannah Arendt, która dokonała podobnej wiwisekcji Adolfa Eichmanna.

Oprócz postaci Trzebinskiego recenzowana pozycja ma jeszcze jednego bohatera zbiorowego. Jest nimi dwudziestka dzieci zamordowanych w piwnicach Bullenhuser Damm właściwie tuż przed wkroczeniem do Hamburga wojsk brytyjskich. Budzyńska przywraca pamięć o nich, stara się wyeksponować ich męczeństwo. Dzieci, które nie płakały stają się nie tylko dowodem na zupełny upadek Trzebinskiego jako człowieka, ale również są katalizatorem obecnego stanu pamięci o największych zbrodniach. Bo niestety powszechną pamięć zdominował KL Auschwitz.

„Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” to praca bardzo szczera, wymagająca od czytelnika wrażliwości i odrobiny refleksji. To także jeszcze jeden dowód na to, że pochodzenie nie determinuje tego, kim sami siebie tworzymy.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Natalii Budzyńskiej „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy