Nina Majewska-Brown – „Z powstania do Auschwitz” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-09-10 07:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Powstanie warszawskie jest jedną z tragiczniejszych kart w historii Polski, a jego skutki boleśnie odczuli cywilni mieszkańcy miasta. To właśnie ich perspektywę postanowiła ukazać Nina Majewska-Brown w swojej najnowszej książce.
REKLAMA

Nina Majewska-Brown  – „Z powstania do Auschwitz” – recenzja i ocena

Nina Majewska-Brown
„Z powstania do Auschwitz”
nasza ocena:
8/10
cena:
44,90 zł
Wydawca:
Bellona
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
496
Premiera:
26.07.2023
Format:
135x215 [mm]
ISBN:
978-83-11-17014-8
EAN:
9788311170148

Nina Majewska-Brown, która zadebiutowała w 2015 roku powieścią „Wakacje”, jest autorką wielu książek obyczajowych, m.in. „Niny”, „Męża na niby” czy „Żony na zamówienie”, jak również kryminału „Grzech” oraz sagi historycznej „Zakładnicy wolności”. Zainteresowanie historią, w szczególności tematem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zaowocowało bestsellerowymi powieściami  „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz”, „Dwie twarze. Życie prywatne morderców w Auschwitz” oraz „Ostatnia więźniarka z Auschwitz”. W najnowszej publikacji „Z powstania do Auschwitz” wydanej nakładem wydawnictwa „Bellona” autorka koncentruje się na losach cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy znaleźli się wśród ludności wypędzonej z miasta w trakcie i po upadku powstania.

Pierwszą i główną część książki stanowi prawdziwa historia Marii i jej bliskich, oparta na relacji przekazanej autorce przez syna wieloletnich przyjaciół rodziny, Jadwigi i Jana Roguskich. Ukazana została w formie powieści, w której narrację naprzemiennie prowadzą Maria oraz jej córka Zofia. Opowieść rozpoczyna się krótko przed wybuchem powstania warszawskiego i przedstawia codzienne życie bohaterów, zwykłych mieszkańców Warszawy, które ulega diametralnej zmianie podczas jego trwania.

Powstanie ukazane zostało z perspektywy Marii i Zofii, z dużym ładunkiem emocjonalnym i naciskiem na oddanie tragizmu wydarzeń, jednocześnie dbając o dochowanie wierności faktom na temat jego przebiegu. Zofia wraz z siostrą są jednymi z mieszkańców Warszawy, którzy po ewakuacji Śródmieścia 1 października trafiają do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Poznajemy życie bohaterek w obozie, z sugestywnym opisem panującym w nim warunków. Tragiczną historię rodziny kończy dość krótka wzmianka na temat dalszych dziejów Zofii, która jako jedyna przetrwała wojnę. Dzięki empatycznemu podejściu autorki do opowiadanej historii oraz zdjęciom bohaterów zamieszczonym w książce, czytelnik łatwo może emocjonalnie zaangażować się w ich losy.

Poza powieścią publikacja zawiera również relacje mieszkańców Warszawy z powstania, wysiedlenia i pobytu w obozie koncentracyjnym, pochodzące z Muzeum Powstania Warszawskiego. Świadectwa kilku osób, głównie kobiet, różnią się między sobą długością, stopniem szczegółowości oraz stylem, stanowiąc doskonałe uzupełnienie poprzedzającej je historii, i w których można znaleźć wiele elementów wspólnych. Książka zawiera również dodatek, w którym zawarto kalendarium opisywanych wydarzeń, słownik najważniejszych pojęć oraz aneks do przypisów, nie zawiera jednak bibliografii, która dodatkowo mogłaby zwiększyć wymiar informacyjny i edukacyjny.

„Z powstania do Auschwitz” przedstawia fabularyzowaną, prawdziwą historię pewnej rodziny, podobną do losów wielu innych podczas powstania i wypędzania ludności Warszawy. Sugestywne opisy z pewnością przemówią do emocji czytelnika. Dołączone relacje w nieco odmiennej formie ukazują opisywane wydarzenia, pozwalając spojrzeć na nie z różnych perspektyw. Autorka zadbała o zgodność z faktami i choć nie jest to pozycja naukowa, załączony dodatek pomoże mniej zaznajomionym z tematem czytelnikom poznać kontekst opowiadanej historii.

„Z powstania do Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown jest lekturą godną polecenia nie tylko zainteresowanym powstaniem warszawskim i losami cywilnych mieszkańców miasta podczas drugiej wojny światowej, ponieważ historia w niej zawarta zdecydowanie warta jest poznania.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Niny Majewskiej-Brown „Z powstania do Auschwitz” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone