„Starożytny Egipt. Życie, sztuka, obyczaje.” – recenzja i ocena

opublikowano: 2008-06-14 18:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Cywilizacja starożytnego Egiptu często zadziwia podporządkowaniem wszystkiego idei życia pozagrobowego. Owo pozorne „opętanie” śmiercią wynika jednak z wielkiego umiłowania życia.
REKLAMA
Zespół Działu Starożytnego Egiptu i Sudanu Muzeum Brytyjskiego
„Starożytny Egipt. Życie, sztuka, obyczaje.”
cena:
80 zł
Wydawca:
PWN
Rok wydania:
2008
Liczba stron:
310

Istnieje kilka powodów, dla których książkę „Starożytny Egipt. Życie, sztuka, obyczaje.” powinni przeczytać nie tylko ludzie pasjonujący się starożytnym Egiptem. Przede wszystkim książka niesie ze sobą wiele informacji dotyczących niemal wszelkich dziedzin życia starożytnych Egipcjan i stworzonego przez nich państwa. Co ciekawe, wszelkie zawarte tu wiadomości ilustrowane są przykładami obiektów znajdujących się w jednej tylko placówce muzealnej, tj. w Muzeum Brytyjskim, i tylko sporadycznie pojawiają się zabytki znajdujące się w innym muzeum.

Najwięcej miejsca zajmują w książce opisy wierzeń Egipcjan dotyczących życia pozagrobowego i związanych z nimi ceremonii. Nic w tym dziwnego, wszak niemal wszystkie dziedziny życia Egipcjan były podporządkowane chęci zapewnienia sobie życia po śmierci. Malkontenci powiedzą: „Cóż to za ponura cywilizacja, która na każdym kroku odwoływała się do śmierci?” Rzeczywiście, zapewnienie sobie życia pośmiertnego stanowiło obsesję cywilizacji starożytnego Egiptu, ale powodem tego nie było lekceważenie życia doczesnego. Wręcz przeciwnie: Egipcjanie tak bardzo umiłowali życie, iż starali się zapewnić je sobie również po śmierci. W dążeniu do tego celu ich determinacja i pomysłowość nie miały sobie równych. Na przykład do wykonywania cięższych prac w życiu pozagrobowym mieli im służyć specjalni zastępcy, figurki zwane uszebti.

O starożytnym Egipcie napisano już tyle, że niezwykle trudno jest powiedzieć o nim coś nowego i omawiana książka nie stara się tego robić. Ona jedynie systematyzuje i zbiera naszą obecną wiedzę, a także prezentuje ją w dość imponujący sposób. Autorom udało się zmieścić na trzystu stronach podstawową wiedzę o starożytnym Egipcie, ilustrując ją do tego fotografiami blisko dwustu obiektów muzealnych. Właśnie owe doskonałe zdjęcia, z których część nigdy wcześniej nie była publikowana, stanowią jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę. Wszystko to sprawia, że z równym powodzeniem może ona stanowić pierwsze źródło wiedzy o kulturze starożytnego Egiptu, jak również może być pasjonującą lekturą dla ludzi interesujących się tym tematem już od dawna – dla nich również znajdzie się tu coś nowego.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ryszard Struck
Radny Jastarni, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jastarni i pisarz regionalny. Jego dorobek książkowy obejmuje: „Bedeker jastarnicki”, „Półwysep Helski od A do Z”, „Jastarnia – od rybołówstwa do turystyki” oraz „Legendy rybackie” i zbiór anegdot „Jastarnia się śmieje”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone