Odkurzmy Naczelnika!

opublikowano: 2017-04-26 07:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
26 kwietnia ukazał się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: Tadeusz Kościuszko. W 2017 r. upływa od jego śmierci 200 lat. Przez ten czas był czczony na wszelkie możliwe sposoby. Stawiano go kolejnym pokoleniom za wzór, bohatera narodowego, patrioty, ojca ludu itp. Stał się postacią tak pomnikową, tak zakrzepłą w spiżu, aż przestał być postrzegany jako interesujący człowiek, który może nam jeszcze coś niebanalnego powiedzieć.
REKLAMA
„Biografie. Tadeusz Kościuszko”
cena:
19,99 zł
Wydawca:
Polityka
Rok wydania:
2017
Okładka:
klejona
Liczba stron:
156
Seria:
Pomocnik Historyczny POLITYKI
Data i miejsce wydania:
1
Format:
A4

Rok kościuszkowski to dobry moment, żeby przypomnieć, że Kościuszko był człowiekiem z krwi i kości i to na wskroś nowoczesnym - wykształcony inżynier wojskowy o ścisłym umyśle nowatorskie rozwiązania z powodzeniem wprowadzał w czasie wojny w Ameryce Północnej. Wychowany w kulturze sarmackiej wybrał coś jej przeciwnego – idee republikańskie i wiarę w Najwyższą Istotę, która nie ingeruje w losy ludzi. Dla władzy monarszej i kościelnej sentymentu nie miał, choć jako polityczny pragmatyk zachowywał w tych sprawach wstrzemięźliwość w wystąpieniach publicznych.

Swoją epokę wyprzedzał, wyczuwając nadchodzące polityczno-społeczne zmiany. W testamencie zostawionym prezydentowi USA Thomasowi Jeffersonowi zlecił wyzwolenie murzyńskich niewolników (czego ten nie wykonał) na 50 lat przed zniesieniem niewolnictwa w Stanach.

A przy tym miał wiele zainteresowań i pasji, czasem zaskakujących. Heros narodowy np. malował, rzeźbił, projektował ogrody i dziergał na szydełku.

„Biografie: Tadeusz Kościuszko” można kupić w salonach prasowych i kioskach oraz na www.sklep.polityka.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone