Olga Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla!

opublikowano: 2019-10-10 18:51
wolna licencja
poleć artykuł:
Olga Tokarczuk - jedna z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarek została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Dołączyła tym samym do zaszczytnego grona 6 polskich noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, piszącego w jidisz Isaaca Bashevisa Singera, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
REKLAMA
Olga Tokarczuk (fot. Fryta 73, CC BY-SA 2.0 )

Olga Tokarczuk, polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Debiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”. Tam posługując się pseudonimem Natasza Borodin, publikowała swoje pierwsze opowiadania. Z kolei jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Do tej pory napisała 18 dzieł, a najpopularniejszymi z nich są dwie obsypane nagrodami powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

W tym roku przyznano aż dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

W tym roku wręczono Literackie Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019. Pierwsza z nich powędrowała do Olgi Tokarczuk, z kolei drogą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke. Dlaczego doszło do takiej kumulacji? W ubiegłym roku to prestiżowe wyróżnienie nie zostało przyznane z uwagi na skandal obyczajowy. Jean-Claude Arnault, mąż Katariny Frostenson, członkini Akademii Szwedzkiej, został oskarżony o molestowanie wielu kobiet, w tym szwedzkiej księżniczki Wiktorii. Warto dodać, że sytuacja związana z „zawieszeniem” wręczenia nagrody miała miejsce po raz pierwszy od 75 lat. Literackich Nagród Nobla nie przyznano także w latach 1940-1943 oraz w 1935, 1918 i 1914 roku.

Olga Tokarczuk została nagrodzona przez Akademię Szwedzką za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia. Pisarka ma na swoim koncie już wiele cennych wyróżnień, w tym m.in.: Paszport Polityki, nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Międzynarodową Nagrodę Bookera, Międzynarodową Nagrodę Literacką samorządu Sztokholmu, najważniejszą francuską nagrodą literacką - Nagrodą Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski czy Nike.

Źródła:

www.tvp.info, www.tvn24.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone