Autor: Michał Przeperski
Tagi: Historia kultury i sztuki, Ciekawostki i rocznice, Polska
Opublikowany: 21 marca 2013
Licencja:wolna licencja

Paktofonika: ostatni koncert

21 marca 2003 r. zakończyła się historia jednego z najbardziej zasłużonych zespołów hiphopowych w historii Polski. W katowickim Spodku ostatni koncert dała Paktofonika.

„połączona paktem przy dźwiękach z głośnika

to razem do kupy zwie się PAKTOFONIKA”

W kinach w całym kraju triumfy święci film Leszka Dawida poświęcony legendarnemu śląskiemu składowi – Paktofonice. Równolegle do premiery filmu w księgarniach pojawił się zaś jego scenariusz. Jeden z najsłynniejszych hiphopowych składów w historii polskiej muzyki powstał w 1998 r. W jego skład weszli „Fokus” – Wojciech Alszer, „Rahim” – Sebastian Salbert i „Magik” – Piotr Łuszcz. Każdy z nich miał już za sobą wcześniejsze doświadczenia z innymi grupami. „Fokus” pracował z Kwadrat Skład, „Rahim” był członkiem zespołu 3 x Klan, a „Magik” do marca 1998 r. występował w Kalibrze 44, pierwszym hiphopowym składzie, który zdobył sobie ogólnopolską popularność.

Pierwsze piosenki powstały jesienią 1998 roku, następnie sukcesywnie powstawały kolejne. Entuzjazm i pomysłowość śląskich raperów nie znajdowała jednak zrozumienia wytwórni płytowych. Rozmaite perypetie jakie stały się w tym okresie udziałem Paktofoniki były bardzo charakterystyczne dla polskiej sceny hiphopowej lat 90. Opierała się ona przede wszystkim na wypróbowanych fanach – śląskiej trójce udało się szybko podbić ich serca.

Po rozmaitych przygodach PFK udało się wydać album pt. Kinematografia. Jego premiera miała miejsce krótko przed świętami Bożego Narodzenia, 18 grudnia 2000 r. Osiągnął on niezwykły sukces, zdobywając sobie status złotej płyty za ponad 50 tys. sprzedanych egzemplarzy, uhonorowano go również Fryderykiem za najlepszy album hiphopowy roku 2001. Wielki sukces artystyczny nierozerwalnie związał się jednak z tragedią – Piotr „Magik” Łuszcz popełnił samobójstwo 26 grudnia 2000 r.

Po rozmaitych wahaniach pozostali członkowie PFK postanowili zakończyć działalność zespołu. Po licznych koncertach, a także udziałach w różnych projektach, Paktofonika powróciła pożegnalną płytą zespołu pt. Archiwum kinematografii, na której znalazły się w większości utwory zarejestrowane podczas sesji nagraniowych do pierwszej płyty.

21 marca 2003 roku zespół zagrał swój ostatni, pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach. Cała impreza stała się niezwykłą manifestacją jedności hiphopowej sceny. Podczas wielogodzinnego święta rapu wystąpili Ostry, WSZ, Gutek, a także wiele początkujących zespołów. Całość zakończył występ Paktofoniki, w czasie którego zespół odebrał wspomnianą wcześniej złotą płytę za Kinematografię. Jak pisał dziennikarz Magazynu Hip Hop:

Publiczność, stwarzając wspaniała atmosferę podczas koncertu, pokazała jak wspaniale potrafi się bawić. W ten wieczór wszyscy byliśmy jedną wielką rodziną. Organizatorzy wywiązali się z zapowiedzi, że impreza będzie na niespotykanym dotąd poziomie. Frekwencja dopisała, przybyło ponad 5000 ludzi. Teraz Paktofonika żyje już tylko w naszej pamięci. Płyty, wspomnienia i autografy to wszystko co nam pozostało[1].

Paktofonika – przypisy:

1. Pożegnalny koncert Paktofoniki

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
Pasjonat historii i słowa pisanego. Absolwent historii w Instytucie Historycznym UW oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW; doktorant Instytutu Historii PAN i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Od stycznia 2012 r. do czerwca 2014 r. redaktor naczelny portalu „Histmag.org”. Publikował m.in. w „Polityce”, „Znaku”, „Frondzie LUX”, „44 / Czterdzieści i Cztery. Magazynie Apokaliptycznym” i „Nowych Książkach”. Przygotowuje rozprawę doktorską o działalności politycznej Mieczysława F. Rakowskiego. Autor książki „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016).

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy