Paryska pracownia Marii Skłodowskiej-Curie może zostać wyburzona

opublikowano: 2024-01-07 10:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W Paryżu na górze Sainte-Geneviève mieści się Pavillon des Sources, czyli Pawilon Źródeł. To tam noblistka Maria Skłodowska-Curie prowadziła swoje badania. Francuska prasa informowała o planach rychłego wyburzenia obiektu. W wyniku ostrej krytyki realizację tego planu wstrzymano.
REKLAMA
Maria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych początku XX wieku podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 (m.in. Wien, Einstein, Maurice de Broglie – brat Louisa de Broglie, Nernst, Planck, Poincaré, Rutherford); pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert Einstein.

Zobacz także:

Pavillon des Sources, czyli Pawilon Źródeł, znajdujący się na terenie Instytutu Curie, położony jest w Paryżu, w dzielnicy Łacińskiej, na górze Sainte-Geneviève, obok dwóch innych pawilonów wzniesionych w 1914 roku. To słynna pracownia Marii Skłodowskiej-Curie, w której noblistka przechowywała materiały radioaktywne i wraz z mężem prowadziła badania. Warto dodać, że laboratorium było wyposażone w innowacyjną, jak na tamte czasy, aparaturę służącą do jonizacji powietrza. Sprzęty te umożliwiły naukowcom badanie radioaktywności próbek oczyszczonej rudy żelaza, a to przełożyło się na odkrycie pierwiastka radon.

Prasa alarmuje, że obiekt ten niedługo zniknie z powierzchni ziemi. 8 stycznia miały rozpocząć się prace wyburzeniowe. Zgodnie z planami na miejscu wyburzonej pracowni, ulokowanej w niewielkim beżowym budynku otoczonym parkiem, ma powstać nowy budynek Instytutu Curie, w którym ulokowane zostaną nowoczesne pracownie, w tym centrum chemii biologicznej do walki z nowotworami. Gmach ma mierzyć pięć pięter. O sprawie poinformował francuski dziennik „Le Figaro”. W tekście opublikowanym 3 stycznia 2024 roku redaktor Alice Clavier przywołała wypowiedź Stéphana Berna, który uznał, że to skandal, a „zniszczenie laboratorium Marii Curie to „bomba kasetowa”.

REKLAMA

Informacja o planowanym wyburzeniu wywołała krytykę. Protest wyraziło wielu historyków i obrońców francuskiego dziedzictwa narodowego, w tym takich jak m.in.: Rachida Dati, Stéphane Bern czy Hugo Clément. Jak poinformował 6 stycznia w mediach społecznościowych François Doisy-Steegmans, w piątek 5 stycznia francuskie Ministerstwo Kultury ogłosiło zawieszenie realizacji pierwotnego planu. Thierry Philip, prezes Instytutu Curie, poinformował, że rozbiórka została wstrzymana na czas prowadzonych rozmów.

Co ciekawe, noblistka została pochowana w paryskim Panteonie, a ten położony jest zaledwie 300 metrów od Pawilonu Źródeł. Aby uchronić jej laboratorium Rachida Dati, liderka opozycji w Radzie Paryża, zaproponowała, aby uczynić z dawnego laboratorium noblistki pomnik historii.

Źródła:

www.polskieradio.pl,

www.wnp.pl,

www.lefigaro.fr,

www.wiadomosci.onet.pl,

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone