Piłkarze NAC Breda zagrają w koszulkach ze zdjęciami polskich żołnierzy

opublikowano: 2024-07-04 05:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Holenderski klub piłkarski NAC Breda pamięta o polskich żołnierzach, którzy przyczynili się do wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia sportowcy wyjdą na murawę w koszulkach ozdobionych wizerunkami członków polskiej 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
REKLAMA
Generał Stanisław Maczek, w tle piłkarze NAC Breda po meczu z Feyenoordem Rotterdam (fot. G.Lanting)

Zobacz także:

Polskę i Holandię dzieli tak wiele, jak choćby ustrój, język, położenie geograficzne, posiadanie terytoriów zamorskich, ale kraje te połączyła historia i... sport. Jak się okazuje, z holenderskimi klubami współpracowało wielu Polaków, a wielu Holendrów trenowało polskich sportowców.

(…) polscy piłkarze grali w holenderskich klubach. Jednymi z najbardziej znanych przykładów to opiekun Jerzy Dudek (Feyenoord), napastnik Arkadiusz Milik (Ajax) i oczywiście napastnik Włodzimierz „Wlodi” Smolarek (Feyenoord i FC Utrecht). Natomiast w polskich zawodach uczestniczyli holenderscy zawodnicy, tacy jak Fred Benson (Lechia Gdańsk), Kew Jaliens (Wisła Kraków) i Johan Voskamp (Śląsk Wrocław). Holenderscy trenerzy aktywnie działali również w Polsce. Robert Maaskant na przykład był szkoleniowcem Wisły Kraków w latach 2010 i 2011. Od 2006 roku reprezentację Polski mężczyzn trenował Leo Beenhakker - czytamy w komunikacie Embassy of the Netherlands in Poland.

To jednak nie wszystko, bowiem 80 lat temu miało miejsce słynne oblężenie holenderskiej Bredy. W dniach od 28 do 30 października 1944 roku w walce o jej wyzwolenie uczestniczyła utworzona w 1942 roku polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka, biorąca udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Polskim żołnierzom udało się odeprzeć Niemców i odbić miasto prawie bez strat wśród ludności cywilnej. Za swoje bohaterskie czyny członkowie dywizji zostali uhonorowani specjalnymi medalami oraz honorowym obywatelstwem Bredy.

Mieszkańcy Bredy dziękują żołnierzowi polskiej 1 Dywizji Pancernej za wyzwolenie ich miasta, 30 października 1944 roku.

Podczas walk o Bredę poległo wielu Polaków. 162 żołnierzy biorących udział w kampanii holenderskiej pochowano na tamtejszym cmentarzu wojennym. Dowódca dywizji, generał Stanisław Maczek, dołączył do swoich podkomendnych w 1994 roku. Należy dodać, że to właśnie w Bredzie osiedliło się wielu polskich żołnierzy, którzy z uwagi na sytuację panującą w kraju, nie mogli wrócić do kraju. 

REKLAMA

Piłkarze z Bredy uczczą poległych żołnierzy

Niedawno ogłoszono, że w tym sezonie piłkarze z grającego w Eredivisie klubu NAC Breda wystąpią w symbolicznych koszulkach. Dostępne będą w dwóch kolorach: białym oraz żółtym. Na białych umieszczono wizerunki żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, polską flagę, herb z godłem miast, a na żółtej nazwiska żołnierzy, a także  NAC napisy: „Breda dziękuje”, „Polska-Breda” i daty 1944-2024. Klub poinformował, że koszulki zaprojektowała Myrthe Koppelar, a projekt został stworzony w porozumieniu z muzeum Maczek Memorial, otwartym w 2020 roku, w Bredzie.

  In Memoriam: Marian Bartosiński Jan Chwistek Antoni Dudek Marcin Fabian Tadeusz Gajek Józef Gisicz Konrad Gross Frank Halvorson Antoni Huk Gustaw Kantor Franciszek Krupa Paweł Krzykała Wilhelm Kuczowicz Albert Kulisz Alfons Kwiatkowski Paweł Lanc Franciszek Lebkuchen Andrzej Leja Wacław Lemanowicz Roman Alojzy Łukasik Julian Major Stanisław Michułka Franciszek Mosler Roch Muszkiet Bronisław Mytkowski Ignacy Paluch Konstanty Parangowski Antoni Perlak Antoni Ruchała Jan Rybiński Zenon Sidorowicz Wawrzyniec Silezin Edmund Siuda Alfred Sosna Zdzisław Streńczak Jan Szczepański Jakob Śliz Bronisław Wirkus Henryk Witor Stanisław Zdrojewski - głoszą napisy zamieszczone na koszulkach.

Koszulki dostępne są także w sklepie online dostępnym na stronie internetowej klubu NAC Breda.

W 2019 roku stadion w Bredzie zmienił nazwę na Stanisław Maczek Stadion

Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka inicjatywa klubu piłkarskiego z Bredy. Pod koniec października 2019 roku stadion im. piłkarza Antoona „Rata” Verlegha, zmienił na jeden dzień nazwę na Stanisław Maczek Stadion. To jednak nie wszystko, bowiem podczas rozgrywanego wówczas meczu kibice zasiadający na trybunach przygotowali specjalną oprawę. Powodem była 75. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej, którego dokonali Polacy. 

Źródła:

www.polsatnews.pl,

www.eurosport.tvn24.pl,

www.voetbalshop.nl

Polecamy e-book Pauli Apanowicz pt. „Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”:

„Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
267
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-66-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone