„Piłsudski: prawda i mit” – debata w Łodzi

opublikowano: 2018-12-11 15:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w środę 12 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne zatytułowane: Piłsudski: prawda i mit – dyskusja o książkach „Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”. To ostatnie spotkanie cyklu "PLUS czy MINUS" w roku 2018 zapowiada się elektryzująco i niezwykle ciekawie. Zapraszamy!
REKLAMA

Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 12 grudnia 2018 r. o godz. 18:00 w Siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 13.

Książki wokół których będzie toczyć się dyskusja to:

  • "Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura" jest efektem debat które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski a które odbyły się w Dom Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.
  • „Filozofia Piłsudskiego” Pawła Rzewuskiego to z kolej esej filozoficzno-historyczny próbujący odpowiedzieć na pytanie czy koncepcje i poglądy Piłsudskiego - można nazwać mianem "filozofii"? Książka jest pokłosiem dyskusji, która początkowo w formie dwóch artykułów autora pojawiła się na łamach KRONOS kwartalnik.

Dyskusja o tych dwóch książkach pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek Piłsudskiego. Ile w jego dokonaniach było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował?

ł/MTNdebata2.jpg

Rozmawiać będą:

  • Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura
  • Paweł Rzewuski – filozof i historyk. Doktorant Instytutu Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki „Filozofia Piłsudskiego”
  • Sebastian Adamkiewicz – historyk, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik portalu histmag.org.

Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski które odbyły się w Domu Literatury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Do książki dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – w pracy znajdziemy wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.

ł/MTNdebata1.jpg

„Filozofia Piłsudskiego” filozofa Pawła Rzewuskiego – to z kolei esej, mający ambicje historyczno-interpretacyjne. Jak pisał w recenzji na portalu dzieje.pl Michał Przepreski: „Opierając się na dziełach Marszałka, bogatej gamie lektur filozoficznych i nieoczywistych odwołań do tradycji europejskiej i polskiej, autor stawia nowe pytania. Powraca także do pytań dobrze znanych, ale wciąż frapujących. Jaki wpływ na Piłsudskiego miała filozofia antyczna, a jaki renesansowa? Czy w jego myśli i czynie politycznym więcej jest Platona, czy raczej Machiavellego? Jak Piłsudski rozumiał etos szlachecki i jak wpływało to na jego pojmowanie polityki? W końcu – czy spór Piłsudskiego i Dmowskiego o kształt polskości pozostaje aktualny?”

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone