Autor: Marek Chrzanowski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2018-11-29 09:00
Licencja: wolna licencja

Piotr Tymiński – „Lwowski ptak” – recenzja i ocena

Piotr Tymiński powraca z kolejną powieścią historyczną. Tym razem przenosi czytelników do Lwowa. Jest listopad 1918 roku...

Piotr Tymiński – „Lwowski ptak” – recenzja i ocena

Piotr Tymiński
„Lwowski ptak”
Ocena: 8
34 zł
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 378
Data i miejsce wydania: pierwsze
Format: 121 x 195
ISBN: 978-83-8147-172-5

Piotr Tymiński jest powieściopisarzem i historykiem. Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazały się dotychczas powieści „Wołyń. Bez litości” oraz „Przybysz”. Zwłaszcza pierwsza z nich cieszyła się dużym uznaniem wśród czytelników. W swoich książkach Tymiński koncentruje się na losach jednostek i z ich perspektywy opowiada o autentycznych wydarzeniach, zaś przez jego utwory przewijają się także historyczne postacie.

W „Lwowskim ptaku” Tymiński opowiada o radości, jaka wybuchła u progu odzyskania przez Polskę niepodległości i przywrócenia Lwowa na mapę Rzeczpospolitej. Radość ta zostaje jednak przerwana przez pojawienie się grup uzbrojonych Ukraińców we Lwowie 1 listopada 1918 roku. Początkowo budzą one ciekawość i niechęć. Jednak ich działania rychło ujawniają prawdziwe zamiary. Gdy dochodzi do opanowania przez nich budynków publicznych, w obronie ukochanego Lwowa staje polska młodzież. Wsparcie ze strony naszego wojska przychodzi dopiero 20 listopada.

Obrona Lwowa doczekała się już literackiego ujęcia. Jeszcze przed II wojną światową węgierski pisarz Jenő Szentiványi poświęcił tej tematyce popularną powieść dla młodzieży, na której wychowało się wielu Węgrów. Podobno stanowiła ona źródło inspiracji dla uczestników powstania w Budapeszcie w 1956 roku. Czy książka Piotra Tymińskiego wzbudzi równie silne emocje wśród młodych Polaków?

Główną bohaterką powieści jest piętnastoletnia Antonina. Nastolatka za wszelką cenę chce wziąć udział w obronie ukochanego miasta u boku swoich kolegów. Aby to uczynić, posunie się nawet do zastosowania nietypowego fortelu…

To bohaterka niezwykle odważna i jako taka może stanowić wzór dla czytelników. Ta dziewczyna swoją odwagą mogłaby zawstydzić niejednego kolegę! Jestem przekonany, że polubią ją zwłaszcza nastoletni odbiorcy. Tosia umie odnaleźć się w trudnej sytuacji, ma doskonały zmysł obserwacji otoczenia. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu potrafi posługiwać się bronią. Za swoją waleczność i brawurę otrzymuje pochwały od zwierzchników.

Atutem książki Tymińskiego są dobrze skonstruowane dialogi i ciekawie zarysowane postacie zarówno pierwszo- jak i drugoplanowe. Autor dogłębnie zapoznał się z historią walk o Lwów, topografią miasta oraz historycznymi uczestnikami opowiadanej historii, których sylwetki przewijają się na drugim planie. Dość przekonująco odtworzył także mentalność ówczesnej młodzieży, co widać w humorystycznych wstawkach.

„Lwowski ptak” jest powieścią, którą można zabrać zarówno do autobusu i pociągu, jak i umilić sobie z jej pomocą długie, chłodne wieczory. Sprawdzi się przy każdej okazji. To książka zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych, którzy na jej kartach znajdą coś dla siebie. Trzeba jednak zaznaczyć, że lektura będzie zrozumiała dla rówieśników bohaterki i raczej nie powinny po nią sięgać młodsze dzieci. „Lwowski ptak” oddaje przede wszystkim hołd zapomnianym już nieco bohaterskim obrońcom Lwowa spoczywającym w ziemi, której z taką odwagą i poświęceniem bronili.

Jak potoczą się losy bohaterów powieści Tymińskiego? Co stanie się z Antoniną? Czy będzie mogła cieszyć się wraz z bliskimi z odzyskanej wolności przez Polskę, oraz tego, że Lwów został obroniony i powrócił na mapę odrodzonej Rzeczpospolitej?

Polecam wszystkim lekturę „Lwowskiego ptaka”. Dzięki niej możemy przenieść się sto lat wstecz i zrozumieć, jakimi sprawami żyło polskie społeczeństwo u progu odzyskania niepodległości. To jednak przede wszystkim powieść o umiłowaniu wolności, a więc na temat, który zawsze będzie aktualny.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Piotra Tymińskiego – „Lwowski ptak” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Marek Chrzanowski
Z wykształcenia historyk, z pasji politolog. Miłośnik książek i kultury francuskiej.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy