Pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego w piątek na Powązkach Wojskowych

opublikowano: 2014-05-27 09:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Zmarły w niedzielę Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie 30 maja o godz. 12:00. Władze miasta oraz Kancelaria Prezydenta RP przychyliły się do prośby rodziny i środowisk kombatanckich o pochowanie generała w kwaterze 1. Armii WP.
REKLAMA
Gen. Wojciech Jaruzelski (fot. Andrzej Barabasz, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w poniedziałek zwrócił się do władz Warszawy z prośbą o zgodę na pochowanie Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach Wojskowych, właśnie w kwaterze 1. Armii WP. Inicjatorzy podkreślali, że generał był żołnierzem tej formacji (służył w zwiadzie 5. pułku piechoty 2. Dywizji), uhonorowanym za walki frontowe licznymi odznaczeniami. Jest polskim zwyczajem, by dowódcy – gdy przychodzi czas przejścia na wieczną wartę – spoczywali wraz ze swoimi żołnierzami - dodawali. Zwrócono się także do MON o zgodę na wojskową asystę w czasie pogrzebu. Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi – skomentowała kombatancką inicjatywę córka generała Monika Jaruzelska.

Zobacz też:

Dziś władze Warszawy wydały zgodę na pochówek Jaruzelskiego na Powązkach Wojskowych, z zastrzeżeniem, że nie będzie mógł on spocząć w obrębie samej kwatery 1. Armii (będącej założeniem zamkniętym i skończonym), a w jej bliskim sąsiedztwie. Ta decyzja, będąca w zgodzie z przekazanym przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wnioskiem i wolą rodziny, wydaje się być zrozumiała - powiedziała PAP szefowa biura prasowego Prezydenta RP Joanna Trzaska-Wieczorek.

Pomnik żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki poległych w bitwie pod Lenino na kwaterze 1. Armii WP na Powązkach Wojskowych. Z tyłu - grobowiec Bolesława Bieruta (fot. Alina Zienowicz, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported).

Kwatera 1. Armii WP znajduje się niedaleko bramy głównej cmentarza od ul. Powązkowskiej, po prawej stronie alei prowadzącej w głąb nekropolii. Pochowano w niej głównie żołnierzy poległych w czasie walk w rejonie Warszawy w 1944 r. Obok kwatery tej pochowany został w 1980 r. pierwszy dowódca Armii gen. Zygmunt Berling. Niedaleko znajduje się również grób... Bolesława Bieruta, który w 1956 r. został pochowany w tym miejscu, uznanym za jedno z najbardziej reprezentacyjnych (dziś jego grobowiec zasłonięty jest częściowo krzewami i drzewami).

Polecamy też:

Powązki Wojskowe posiadają kilka eksponowanych miejsc, w których chowano lub chowa się osoby uznawane za zasłużone dla Polski. W okresie PRL były to dwie Aleje Zasłużonych. W głównej, znajdującej się wokół ronda w głębi osiowej alei cmentarza, chowano dygnitarzy partyjnych i państwowych, na honorowych miejscach pochowano tam gen. Karola Świerczewskiego (1947) oraz Władysława Gomułkę (1982). Istniała także druga, w której chowano generałów i wysokich urzędników państwowych - jest to pierwsza prostopadła aleja w stosunku do głównej osi cmentarza. Obecnie tworzona jest „nowa” Aleja Zasłużonych, położona tuż za wejściem do nekropolii – pochowano tam m.in. Jacka Kuronia, Bronisława Geremka i płk. Ryszarda Kuklińskiego. Istnieje też tzw. „aleja profesorska”, w której chowani są zasłużeni ludzie kultury i nauki.

Źródło: dzieje.pl (1, 2).

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone