Polska historia yerba mate

opublikowano: 2023-10-12 16:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Yerba mate to dziś popularny napój, ale jego historia na ziemiach polskich sięga XIX wieku. W tym czasie była znana nie tylko jako napar, ale również jako zupa! Chcesz poznać przepis? Zapraszamy do lektury!
REKLAMA
Yerba mate, fot. FelipeBergmann

Renoma yerba mate już dawno przekroczyła oceany i dotarła do Europy. Szczególną popularność zyskała zwłaszcza w Polsce, co widać na Google Trends. Polska znajduje się  na czwartym miejscu pod względem wyszukiwania frazy „yerba mate” w Google. Ale czy znamy polską historię yerba mate?

Polska Zachodnia, nr 40, 1931, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Przez kilka lat istnienia Polskiego Internetowego Muzeum Yerba Mate, odkryto wiele ciekawych publikacji odnoszących się do tytułowego naparu. A oto historia yerba mate na ziemiach polskich.

W 1823 roku został opublikowany naukowy opis yerba mate w sprawozdaniu traktującym o herbatach Cesarskiego Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie. Dowiadujemy się z niego, że Jezuici z Paragwaju jako pierwsi sprowadzili yerba mate do Europy i, co ciekawe, sprzedawali ją pokruszoną, aby nie rozpoznano, z jakiej pochodzi rośliny. Dbali w ten sposób o swój monopol. Do picia używano bombilli i okutych w srebro naczynek.

Przez kolejne lata w polskojęzycznych podręcznikach, encyklopediach, czasopismach i książkach podróżniczych znajdowały się wzmianki i opisy yerba mate. Niektóre bardzo ciekawe, np. w 1855 i 1857 przedstawiono niezwykły sposób picia yerba mate w Chile – w kryształowych naczyniach wkładanych do misy/wazy plecionej/karbowanej.

Co ważne, yerba mate nazywano w Polsce herbatą, co nie powinno dziwić, gdyż wszelkiego rodzaju napary do dzisiaj postrzegane są jako herbaty, np. herbata lipowa, owocowa, miętowa. Zawsze uważano yerba mate za zamiennik herbaty chińskiej, z którą to rywalizowała.

Jak yerba mate trafiła do polskich sklepów?

Pierwsza próba wprowadzenia do sprzedaży yerba mate na ziemiach polskich (znajdujących się wówczas pod zaborem rosyjskim) została opisana w pamiętnikach Edmunda Sebastiana Woś-Saporskiego, wydanych w 1939 roku. Przeczytamy tam jak wysyłał on yerbę do przyjaciela, Teofila Rudzkiego, który w latach 1882–1884 prężnie reklamował ten nowy dla Polaków produkt. Oto jak próbował przekonywać do jego zakupu:

Kurjer Warszawski, nr 131b, 30.05.1883, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate
Kurjer Warszawski, nr 196a, 03.08.1883, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate
Pierwsza polska etykieta Yerba Mate z 1884 roku, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Tutaj z kolei został przedstawiony opis trzech rodzajów mate, jakie były w sprzedaży. Interesujący jest fakt, że do zaparzania yerba mate używano samowarów.

Kurjer Warszawski, nr 42, 11.02.1884, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Po kilku latach starań, gdy yerba mate zaczynała osiągać sporą popularność, rząd rosyjski wysokimi cłami udaremnił wysiłki Teofila Rudzkiego, który zmuszony był zakończyć jej promocję i sprzedaż. Ciekawostką jest to, że pan Saporski wysłał drzewka yerba mate do Warszawy i jedno z nich można było obejrzeć w warszawskim ogrodzie botanicznym. To była pierwsza próba wprowadzenia brazylijskiej yerba mate na ziemie polskie. Ta i wszystkie kolejne próby dotyczyły właśnie yerby brazylijskiej, często uprawianej przez Polaków, którzy wyemigrowali do Brazylii.

Emigracja Polaków do Argentyny również była znaczna, jednak mniej o niej pisano w polskiej prasie. Tam także nasi rodacy zajmowali się uprawą i produkcją yerba mate. Nie napotkano jednak opisów prób sprowadzania argentyńskiej yerby do Polski.

Najsławniejszym polskim emigrantem w Argentynie był Jan Szychowski, którego yerba marki Amanda jest obecna i popularna do dziś na całym świecie. Jan Szychowski był genialnym wynalazcą, który jako pierwszy zbudował tokarkę w Argentynie. Konstruował również inne maszyny rolnicze i przemysłowe. Wykorzystywał je również do produkcji yerba mate. Był też konstruktorem tamy na rzece Chimiray. Ciężką pracą i niezwykłym umysłem zbudował wielką rodzinną firmę. Był człowiekiem cenionym i powszechnie szanowanym.

Yerba mate w Galicji

W 1896 roku miała miejsce druga próba wprowadzenia yerba mate na polski rynek, tym razem w Galicji. Próbę tę podjęło Polskie Towarzystwo Handlowo-Geograficzne z Lwowa, a jej główny magazyn znajdował się w Związku Handlowym Kółek Rolniczych i Sklepików Wiejskich. W tym czasie yerba mate szeroko reklamowano w prasie lwowskiej i krakowskiej. Yerba ta pochodziła z plantacji Onufrego Flizikowskiego w brazylijskiej Paranie.

REKLAMA
Pionier, Kraków, Grudzień 1896, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Pierwsza yerba mate, która trafiła do Galicji w 1895 roku była przydymiona, co na początku zraziło kupujących. W tym czasie wprowadzono do Parany paragwajski, bezdymny sposób produkcji yerba mate, a innowacyjny piec do jej suszenia zaprojektował Polak o nazwisku Mazgałło. Miało to poprawić nieprzychylne pierwsze opinie o yerba mate.

 W tym czasie uprawa yerba mate sprawiała wiele trudności. Dawni Jezuici, którzy opanowali tę sztukę, nie zdradzili jej tajników, i gdy odeszli, wiedza ta przepadła. Brazylia miała tę przewagę nad innymi krajami, że posiadała ogromne zasoby yerby, która dziko rosła w puszczach. Praktycznie każda ilość produkowanej w Brazylii yerba mate znajdowała zbyt. Szczególnie Argentyna miała na nią duże zapotrzebowanie, a że w tym kraju nie rosła ona dziko lub było jej bardzo mało, to kraj uzależnił się od zakupów z Brazylii i Paragwaju. Do czasu…

Doniesienia z 1923 roku wspominają już o sztucznych plantacjach yerba mate w Argentynie. Ta inicjatywa miała sprawić, że kraj stałby się samowystarczalny. Zarówno w Brazylii, jak i w Argentynie, spora część upraw yerba mate należała do polskich emigrantów. Zmniejszone zapotrzebowanie Argentyny na zagraniczną yerbę spowodowało kryzys yerbowy w Brazylii i problemy ludzi żyjących z jej produkcji.

W 1911 roku księżna Maria Lubomirska zamierzała wprowadzić yerba mate na rynek austriacki, a tym samym na tereny Galicji, ale brakuje informacji o rezultatach jej starań.

Austriackie cło również uderzyło w import yerba mate na terenach Galicji. W tym czasie poseł Andrzej Średniawski zgłosił do parlamentu wiedeńskiego wniosek o jego obniżenie, ale bez powodzenia. W zbiorach Polskiego Internetowego Muzeum Yerba Mate znalazł się stenogram z posiedzenia, na którym przedstawiono ten wniosek.

Yerba mate: eksperymentalny napój?

Ponadto Muzeum dotarło do ciekawej wzmianki o przefermentowanej, czarnej wersji yerba mate, która mogła przypominać w smaku herbatę chińską, a tym samym być bardziej przystępną dla Europejczyków. Taka właśnie yerba mate pod nazwą „Tupy” (od nazwy plemienia Indian brazylijskich) produkowana była w Paranie przez Onufrego Flizikowskiego. Była to bardzo tajemnicza yerba i wiemy o niej niewiele. Brakuje również dowodów, że dotarła do Polski.

Gazeta Polska w Brazylii, nr 98, 28.12.1917, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

W 1912 roku w Poznaniu można było kupić sprowadzany z Niemiec butelkowany napój na bazie wywaru z yerba mate o nazwie Sekt-Bronte. Był to pierwowzór znanego obecnie napoju Club-Mate. Poznań znajdował się wtedy pod zaborem pruskim i jest to jedyny kontakt Polaków z mate w tym zaborze, do którego dotarło Muzeum.

Reklama napoju Sekt-Bronte – pierwowzór znanego obecnie napoju Club-Mate, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, a yerba mate znów powróciła na polski rynek. W 1926 roku rząd brazylijski przekazał 100 kilogramów yerby polskiemu wojsku.

Największa ekspansja yerba mate

W latach 30. Konsul Honorowy Brazylii w Katowicach, Paulo Gerechter, zainteresował się importem yerba mate do Polski, co z powodzeniem uczynił. Tak zaczął się trzeci okres wzmożonej popularyzacji yerba mate na terenie naszego kraju. Okres ten obfitował w reklamy prasowe w całym kraju, a w szczególności na Śląsku.

Polska Jutrzejsza Gospodarcza, nr 32, 1934, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Na Targach Katowickich rozdawano próbki, a w katowickim kinie Rialto puszczano film naukowy o produkcji yerba mate w Paranie. Paulo Gerechter założył firmę Polsko–Brazylijskie Towarzystwo dla Importu „Herva Matte” z siedzibą w Gdyni, którą potem przeniesiono do Katowic. W 1932 roku opatentowano wzór opakowania, który możemy zobaczyć poniżej.

Znaki Towarowe. Rejestracja. Wiadomości Urzędu Patentowego, 1932, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Muzeum dotarło również do puszki, w której można było kupić tą yerba mate. Jest ona prawdopodobnie jedynym istniejącym egzemplarzem.

Unikatowa puszka z lat 30. Pochodzi z kolekcji Dawida Młynarskiego, kolekcjonera polskiej przedwojennej reklamy, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Yerba mate sprzedawano z dużym powodzeniem pod marką „Matte Parana” do wybuchu II wojny światowej.

Głos Krajny, nr 32, 22.04.1939, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

W 1941 roku w polskiej gazecie z Londynu opublikowano propozycję mieszania yerba mate ze zwykłą herbatą, aby zaoszczędzić. Mogło to również oznaczać, że w owym czasie yerba mate była sprowadzana na Wyspy Brytyjskie w dużych ilościach.  

Ciekawostką kulinarną związaną z yerbą jest możliwość przygotowania z niej zupy, a oto oryginalny przepis z 1891 roku:

Kurjer Codzienny, nr 105, 17.04.1891, źródło: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate

Po wojnie o yerba mate można było tylko przeczytać w książkach i w opisach podróżniczych, aż do lat 90., kiedy to znów napój zaczął cieszyć się popularnością.

Kup e-booka: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek” (cz. I)
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
143
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-01-3

Książka dostępna jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

Bibliografia

 • „Chwila”, nr 4411, 06.07.1931.
 • „Dzień Pomorski”, nr 51, 1934.
 • „Dziennik Polski”, nr 329, 1941.
 • „Dziennik Poznański”, nr 267, 1912.
 • Edmund Sebastian Woś-Saporski – 1844–1933. Pamiętnik, Warszawa 1939.
 • „Ekonomista Narodowy – pismo ekonomiczne”, nr 38, 19 września 1896.
 • „Gazeta Handlowo-geograficzna”, Nr 17, 01.09.1896.
 • „Gazeta Ludowa”, nr 29, 17.03.1911.
 • „Głos Krajny”, nr 32, 22.04.1939.
 • „Gazeta Polska w Brazylii”, nr 98, 28.12.1917.
 • „Ilustrowana Republika”, nr 196, 17.07.1926.
 • „Kupiec – Świat Kupiecki”, 1932.
 • „Kurjer Codzienny”, nr 105, 17.04.1891.
 • „Kurjer Warszawski”, nr 131b, 30.05.1883.
 • „Kurjer Warszawski”, nr 196a, 03.08.1883.
 • „Kurjer Warszawski”, nr 42, 11.02.1884.
 • „Nowiny”, nr 129, 30.10.1855.
 • Niboyet Jean, Alexandre Paulin, Nowe światy – podróż anegdotyczna po Oceanie Spokojnym, 1857.
 • Ostrowski Wiktor, Życie wielkiej rzeki, Warszawa 1967.
 • „Pionier”, grudzień 1896.
 • „Polska Jutrzejsza Gospodarcza”, nr 32, 1934.
 • „Polska Zachodnia”, nr 37, 1931.
 • „Polska Zachodnia”, nr 40, 1931.
 • Rzecz o herbacie – czytana na posiedzeniu Cesarskiego Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie dnia 12 grudnia 1822 r.
 • Stenographische Protokolle über die Sitzungen des Hauses der Abgeordneten des österreichischen Reichsrates. sess.20 append. v.7 no. 66–83, 1910–1911.
 • Znaki Towarowe. Rejestracja. Wiadomości Urzędu Patentowego, Warszawa 1932.

Redakcja: Natalia Stawarz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Rafał Apanowicz
Pomysłodawca i założyciel fanpage’a i strony: Polskie Internetowe Muzeum Yerba Mate. https://www.facebook.com/muzeumyerbamate/ https://archiwa.wixsite.com/yerbamatehistoria

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone