Powieść o Jakubie Szeli nagrodzona literacką nagrodą NIKE 2020
Zobacz także:
Podczas tegorocznej, 24 edycji o laur zwycięzcy i prestiżową nagrodę literacką „Nike” walczyło 20 autorów. Do ścisłego finału przeszło 7 osób:
- Agnieszka Dauksza, „Jaremianka”, Znak;
- Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dowody na Istnienie;
- Monika Sznajderman„Pusty las”, Czarne;
- Piotr M. Majewski, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, Krytyka Polityczna;
- Radek Rak, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Powergraph;
- Paweł Piotr Reszka, „Płuczki”, Agora;
- Filip Zawada, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, Znak.
Tymczasem nagroda główna powędrowała do Radka Raka. Pisarz reprezentujący gatunek fantasy na co dzień pracuje jako lekarz weterynarii. Jednakże na swoim koncie ma już wiele opowiadań i książek. Początkowo publikował w „Nowej Fantastyce”, „Lampie”, „Frazie”, „Fantastyce”,„ Fenixie” oraz w e-zinie „Esensja”. Debiut książkowy miał miejsce w 2014 roku, kiedy wydał powieści „Kocham cię, Lilith”. Następnie w wydawnictwie Powergraph opublikował „Puste niebo” (2016) i „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019).
„Baśń” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka - głosi informacja opublikowana na stronie internetowej wydawnictwa.
O czym traktuje powieść nagrodzona NIKE?
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1846. Na kartach książki opisano przygody pierwszego chłopskiego buntownika w Polsce. Towarzyszymy mu podczas wzlotów i upadków, przyglądamy się relacji, jaka łączyła go z Żydówką Chaną, a później z Malwą. Warto dodać, że znajdziemy tu także wiele odniesień do ludowych legend i podań. Autor nakreśla także sytuację panującą w połowie XIX wieku i stosunki panujące pomiędzy szlachtą i chłopami, jednakże całość utrzymana jest w konwencji mitu, bowiem prawda miesza się tutaj z wyobraźnią autora.
Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”
Książka dostępna również jako audiobook!