Powstanie serial o Korfantym i powstaniach śląskich. Ma być gotowy w 2023 roku

opublikowano: 2021-03-29 19:04
wolna licencja
poleć artykuł:
29 marca w Katowicach zorganizowano konferencję „100-lecie Powstań Śląskich”, w której uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, historyk dr Andrzej Krzystyniak, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubek i redaktor Tomasz Sakiewicz. Moderatorem dyskusji był prof. Zygmunt Woźniczka. Zapowiedziano także powstanie serialu opowiadającego o dziejach Śląska oraz przybliżającego postać Wojciecha Korfantego.
REKLAMA
Wojciech Korfanty z czołowymi działaczami Polskiego Komisariatu Plebiscytowego na Górnym Śląsku (domena publiczna)

Zobacz także:

Chcieliśmy godnie upamiętnić Wojciecha Korfantego – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, inaugurując konferencję.

Przyznał, że pierwotnie planowano zrealizować film przedstawiający jego dzieje, ale ostatecznie zdecydowano się na serial.

Po wielu naradach ustaliliśmy, że stworzymy serial, który będzie dostępny na platformie cyfrowej. Nie mówimy jeszcze jakiej. Będzie to produkcja współczesna, która pokaże dzieje Śląska przez pryzmat różnych ludzi, a z drugiej strony Wojciech Korfanty - w tle będzie nadawał odpowiedniego tonu wydarzeniom historycznym, które miały miejsce i które zmieniały Śląsk. Spowodowały, że Śląsk wrócił do macierzy. Opowiemy o tym w sposób nowoczesny, taki, który będzie wciągał widzów i nie będzie suchą opowieścią - mówił marszałek Chełstowski.

Produkcja powinna być gotowa do emisji najpóźniej w 2023 roku.

Marszałek Chełstowski nie zdradził jeszcze obsady. Wiadomo jednak, że projekt będzie realizowała Instytucja Kultury Ars Cameralis we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, muzeami znajdującymi się na terenie województwa śląskiego i instytucją Silesia Film. Dodał, że województwo wystąpi o wsparcie finansowe do ministerstwa kultury. Budżet filmu to 20 mln zł.

REKLAMA
Powinniśmy pamiętać o powstaniach śląskich i promować je w skali kraju. Powstańcy doprowadzili nie tylko do powrotu Śląska do Ojczyzny, ale odegrali istotną rolę w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Polski. To nie był epizod, ale cała działalność w okresie międzywojennym. Rzeczpospolita zawsze była państwem wielokulturowym, o różnych poglądach i wyznaniach, jednak wszystkich łączyła miłość do Polski. Ta odrębność Śląska wzbogaca polską kulturę, a jej symbolem był Wojciech Korfanty, który rozumiał tę różnorodność, a jednocześnie czuł się Polakiem. Bez niego nie byłoby Śląska w Polsce – mówił prof. Zygmunt Woźniczka, dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Co w planach woj. śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego?

Zgodnie z zapowiedziami, w Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich. Jego otwarcie planowane jest na początku lipca (zaznaczmy, że Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w Świętochłowicach i działa do 2012 roku), a w maju ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich w wojewódzkich instytucjach kultury. Planowana jest także inauguracja (24 czerwca) portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.

Przypomnijmy, że III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja, a trwało do 5 lipca 1921 roku. Było ostatnim z trzech Powstań Sląskich. Miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Co warte podkreślenia, było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem.

Źródła:

www.slaskie.pl, Śląskie. Pozytywna energia

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone