Autor: Marek Teler
Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Historia kobiet, Sylwetki i biografie, Film i telewizja, Książki, Późne średniowiecze, Polska, Kraków
Pierwsza publikacja: 2018-08-31 09:05, aktualizacja: 2018-11-06 11:10
Licencja: wolna licencja

Premiera wersji papierowej: Marek Teler – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”

Kazimierz Wielki rządził Królestwem Polskim… w otoczeniu kobiet. Jaką role odegrały one w jego polityce i życiu prywatnym? Marek Teler odsłania tajemnice dawnych kronik i dokumentów, przypominając o niezwykle ciekawych postaciach, a jednocześnie bohaterkach popularnego serialu telewizyjnego.
REKLAMA
Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka, wymiary książki: 147 x 210
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format: książki: 147 x 210
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Kup książkę w wersji papierowej w cenie 25 zł!

Zobacz też nasze pozostałe: e-booki i książki papierowe!

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet, o których dziś mało kto pamięta, a w tamtych czasach odgrywały one ważną rolę na dworze i w polityce dynastycznej ostatniego Piasta na polskim tronie.

Niezłomna matka Jadwiga kaliska. Ambitna siostra Elżbieta – matka Ludwika Węgierskiego. Aldona Anna, Adelajda i Jadwiga – żony, które nie dały mu męskiego potomka. Elżbieta i Kunegunda – córki, które zostały żonami władców sąsiadujących księstw. Wreszcie Krystyna Rokiczana i Estera – kochanki, które trafiły do królewskiego łoża (a pierwsza została nawet jego morganatyczną żoną). Wszystkie te kobiety wpływały na życie, politykę oraz legendę jednego z najwybitniejszych władców Polski.

Postać Kazimierza Wielkiego w ostatnim czasie znów stała się popularna. Spróbujmy spojrzeć na niego nie tylko jako na władcę, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, ale także jako człowieka i mężczyznę – pełnego namiętności, którego życie prywatne obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Historię w końcu tworzą ludzie, którzy często niewiele różnią się od nas samych…

Lektura obowiązkowa dla miłośniczek i miłośników popularnego serialu telewizyjnego opowiadającego o Kazimierzu Wielkim!

Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet oraz genealogią. Autor popularnego e-booka: „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Spis treści:

Królowa Jadwiga, matka Kazimierza Wielkiego: blaski i cienie walki o koronę 11

Kunegunda, Elżbieta, Jadwiga: siostry króla Kazimierza Wielkiego 19

Anna Giedyminówna: poganka na polskim tronie? 27

Adelajda heska: niespełnione marzenie o potomstwie 35

Krystyna Rokiczana: cesarska agentka, która marzyła o koronie… 45

Jadwiga żagańska: małżeństwo w atmosferze skandalu 53

Klara Zach: ofiara królewskiej żądzy czy... plotek i pomówień? 61

Cudka z Rzochowa: na dworze króla Kazimierza, ale nie w łożu… 69

Esterka: między legendą a prawdą historyczną 75

Nieślubne dzieci Kazimierza Wielkiego i ich tajemnicze matki 83

Elżbieta Kazimierzówna: od Krakowa do Szczecinka 91

Kunegunda Kazimierzówna: nieszczęśliwa panna młoda 99

Anna Kazimierzówna: córka polskiego króla, matka polskiej królowej 105

Jadwiga Kazimierzówna: tajemnicze małżeństwo 113

Bibliografia 119

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Okładka: miękka, wymiary książki: 147 x 210
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format: książki: 147 x 210
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Kup książkę w wersji papierowej w cenie 25 zł!

Zobacz też nasze pozostałe e-booki i książki papierowe!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy