Autor: Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Tagi: Recenzje, Sylwetki i biografie, Książki, Inne dzieła kultury, XVIII wiek, Polska
Opublikowany: 2019-07-10 08:02
Licencja: wolna licencja

Przemysław Dębski – ,,Magnaci. Ostatni polski król” – recenzja i ocena

Pełna intryg i zdrad, wielowątkowa opowieść o miłości, patriotyzmie i honorze rozgrywająca się w Rzeczypospolitej XVIII wieku. Z jednej strony dyplomacja, wolność i swawola, z drugiej władza i pieniądze.

Przemysław Dębski – ,,Magnaci. Ostatni polski król” – recenzja i ocena

Przemysław Dębski
„Magnaci. Ostatni polski król”
Ocena: 7
44,90 zł
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2019
Okładka: ze skrzydełkami
Liczba stron: 516
Format: 130x210 mm
ISBN: 978-83-8147-394-1

Opisane w książce dzieje słynnych polskich rodów, m.in. Czartoryskich, Poniatowskich, Branickich czy Radziwiłłów, wprowadzają nas w czasy przed panowaniem ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powieść przedstawiona niekiedy z humorem, a niekiedy z żalem i smutkiem, przeznaczona jest nie tylko dla miłośników historii.

Wielowiekowa historia Polski jest tak samo interesująca, jak zawiła. Już od początku liczne niesnaski wewnętrzne, wojny i rozbicia dzielnicowe targały kartami jej dziejów. Wszystko to miało ogromny wpływ na życie całego społeczeństwa. Ono zaś, doświadczone rozlicznymi sporami i nieporozumieniami, przeżywało zwycięstwa i porażki. Wiek XVIII, choć przyniósł więcej niepowodzeń aniżeli sukcesów, jest jednym z najbardziej intrygujących w historii naszego kraju.

Przemysław Dębski w swojej powieści prezentuje dzieje Polski z perspektywy rodów magnackich i szlacheckich. Wzbogacone są one także wątkami z dworów europejskich, przede wszystkim rosyjskiego, który jako jeden z nielicznych miał potężny wpływ na losy historii naszego państwa i narodu. Powieść zaczyna się w roku 1732, kiedy staruszka przepowiada małemu Stasiowi Poniatowskiemu objęcie tronu.

Koleje życia w Rzeczypospolitej w następnych kilkudziesięciu latach są bardzo złożone. Autor, choć w swej powieści porusza wiele wątków, w fabularny sposób stara się objaśnić upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Doceniam przyjętą w książce narrację, która nawet dla osób nieznających dobrze historii Polski, jest wystarczająco jasna i zrozumiała. Dodatkowym atutem jest także zestawienie pierwszo- i drugoplanowych postaci na początku książki, które ułatwia rozeznanie się w treści. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej autor podaje także herby i tytuły przy nazwiskach przedstawicieli różnych rodów polskich i litewskich. Liczne wątki różnych bohaterów, choć początkowo mogą powodować wrażenie lekkiego chaosu, splatają się bardzo ciekawie w sieci intryg i sporów.

Choć jest to powieść oparta na postaciach historycznych, trudno powiedzieć, w którym miejscu narracji autora zaczyna się fikcja, a w którym podane przez niego informacje są prawdziwe. Niezbyt obszerna bibliografia pozostawia wiele do życzenia i wydaje się raczej zbędnym dodatkiem. Głównym źródłem wiedzy, były strony internetowe, a niektóre z nich w dużej mierze bazujące na nierzetelnych lub bliżej nieokreślonych źródłach (jak choćby Focus.pl). Wydaje mi się także, że niektóre wątki można było pominąć, w tym bogate opisy walk i postaci. Książka miałaby wtedy bardziej skondensowaną formę, ale narracja byłaby znacznie płynniejsza. To trochę tak, jak gdyby autor ustanowił sobie za cel opublikowanie jak najdłuższej powieści. Skrócenie jej o zbędne opisy zdecydowanie nadałoby harmonijności samej narracji.

Książka ma jednak niewątpliwe walory edukacyjne, stąd chętnie zaproponuję ją każdemu chcącemu zapoznać się z realiami życia na dworach magnackich i szlacheckich w XVIII-wiecznej Polsce, a także tym chcącym poszerzyć lub sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie. Do polecenia także dla osób lubiących zarówno romanse czy pola bitewne, jak i książki szpiegowskie oraz intrygi.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Eino Luukkanena – „Myśliwce nad Finlandią. Wspomnienia pilota dwóch wojen” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy