Opublikowano
2019-07-10 10:02
Licencja
Wolna licencja

Przemysław Dębski – ,,Magnaci. Ostatni polski król” – recenzja i ocena

Pełna intryg i zdrad, wielowątkowa opowieść o miłości, patriotyzmie i honorze rozgrywająca się w Rzeczypospolitej XVIII wieku. Z jednej strony dyplomacja, wolność i swawola, z drugiej władza i pieniądze.


Przemysław Dębski – ,,Magnaci. Ostatni polski król” – recenzja i ocena

Przemysław Dębski - „Magnaci. Ostatni polski król” - okładka Tytuł: „Magnaci. Ostatni polski król”
Autor: Przemysław Dębski
Wydawca: Novae Res
Rodzaj literatury: Powieść historyczna
Typ oprawy: ze skrzydełkami
Rok wydania: 2019
Język wydania: polski
ISBN: 978-83-8147-394-1
Liczba stron: 516
Wymiary: 130×210 mm
Cena: 44,90 zł
Kup ze zniżką w internetowej księgarni Wydawcy!

Ocena naszego recenzenta: 7/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Opisane w książce dzieje słynnych polskich rodów, m.in. Czartoryskich, Poniatowskich, Branickich czy Radziwiłłów, wprowadzają nas w czasy przed panowaniem ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powieść przedstawiona niekiedy z humorem, a niekiedy z żalem i smutkiem, przeznaczona jest nie tylko dla miłośników historii.

Porozumienie na zgliszczach Rzeczypospolitej. Rozmowa z prof. Piotrem Ugniewskim

Czytaj dalej...

Wielowiekowa historia Polski jest tak samo interesująca, jak zawiła. Już od początku liczne niesnaski wewnętrzne, wojny i rozbicia dzielnicowe targały kartami jej dziejów. Wszystko to miało ogromny wpływ na życie całego społeczeństwa. Ono zaś, doświadczone rozlicznymi sporami i nieporozumieniami, przeżywało zwycięstwa i porażki. Wiek XVIII, choć przyniósł więcej niepowodzeń aniżeli sukcesów, jest jednym z najbardziej intrygujących w historii naszego kraju.

Przemysław Dębski w swojej powieści prezentuje dzieje Polski z perspektywy rodów magnackich i szlacheckich. Wzbogacone są one także wątkami z dworów europejskich, przede wszystkim rosyjskiego, który jako jeden z nielicznych miał potężny wpływ na losy historii naszego państwa i narodu. Powieść zaczyna się w roku 1732, kiedy staruszka przepowiada małemu Stasiowi Poniatowskiemu objęcie tronu.

Vivat Stanisław August Poniatowski! Ostatnia koronacja w historii Rzeczypospolitej

Ostatni król Polski został koronowany w Warszawie, a nie jak dotychczas w Krakowie. Nie dość, że do koronacji doszło w wyniku zamachu stanu Czartoryskich, to na dodatek za datę uroczystości obrano dość sugestywnie dzień św. Katarzyny. 25 listopada 1764 roku Stanisław August Poniatowski rozpoczął włodarzowanie spuścizną po Piastach i Jagiellonach.Czytaj dalej...

Koleje życia w Rzeczypospolitej w następnych kilkudziesięciu latach są bardzo złożone. Autor, choć w swej powieści porusza wiele wątków, w fabularny sposób stara się objaśnić upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Doceniam przyjętą w książce narrację, która nawet dla osób nieznających dobrze historii Polski, jest wystarczająco jasna i zrozumiała. Dodatkowym atutem jest także zestawienie pierwszo- i drugoplanowych postaci na początku książki, które ułatwia rozeznanie się w treści. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej autor podaje także herby i tytuły przy nazwiskach przedstawicieli różnych rodów polskich i litewskich. Liczne wątki różnych bohaterów, choć początkowo mogą powodować wrażenie lekkiego chaosu, splatają się bardzo ciekawie w sieci intryg i sporów.

Choć jest to powieść oparta na postaciach historycznych, trudno powiedzieć, w którym miejscu narracji autora zaczyna się fikcja, a w którym podane przez niego informacje są prawdziwe. Niezbyt obszerna bibliografia pozostawia wiele do życzenia i wydaje się raczej zbędnym dodatkiem. Głównym źródłem wiedzy, były strony internetowe, a niektóre z nich w dużej mierze bazujące na nierzetelnych lub bliżej nieokreślonych źródłach (jak choćby Focus.pl). Wydaje mi się także, że niektóre wątki można było pominąć, w tym bogate opisy walk i postaci. Książka miałaby wtedy bardziej skondensowaną formę, ale narracja byłaby znacznie płynniejsza. To trochę tak, jak gdyby autor ustanowił sobie za cel opublikowanie jak najdłuższej powieści. Skrócenie jej o zbędne opisy zdecydowanie nadałoby harmonijności samej narracji.

Józef Rogaliński SJ – reformator XVIII-wiecznej armii Rzeczpospolitej

Czytaj dalej...

Książka ma jednak niewątpliwe walory edukacyjne, stąd chętnie zaproponuję ją każdemu chcącemu zapoznać się z realiami życia na dworach magnackich i szlacheckich w XVIII-wiecznej Polsce, a także tym chcącym poszerzyć lub sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie. Do polecenia także dla osób lubiących zarówno romanse czy pola bitewne, jak i książki szpiegowskie oraz intrygi.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Eino Luukkanena – „Myśliwce nad Finlandią. Wspomnienia pilota dwóch wojen” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Judyta Ostapiak-Jagodzińska

Archeolog i historyk sztuki. Z zamiłowania pasjonatka podróży. Doktorantka na kierunku archeologia w Polskiej Akademii Nauk. W ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowaniem w pradziejach przy wykorzystaniu innych nauk, jak historia sztuki, filozofia czy psychologia. Współautorka bloga podróżniczego www.brokeontheroad.pl

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org