„Przypomnijmy o Rotmistrzu”

Fundacja Paradis Judaeorum wraz z nowym rokiem rozpoczęła akcję, która ma na celu rozpowszechnienie losów bohatera drugiej wojny światowej i okresu powojennego, rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pilecki urodził się w maju 1901 roku na zesłaniu w Karelii. Młodość spędził w Wilnie, gdzie działał w harcerstwie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, odznaczony został dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, po jej zakończeniu działał w konspiracji. Dobrowolnie dał się aresztować Niemcom i został wywieziony do Auschwitz. Zbierał informacje o warunkach tam panujących, organizował także konspirację. W 1943 roku Pilecki uciekł z obozu. Walczył w powstaniu warszawskim, a po wyzwoleniu z niewoli niemieckiej służył przez krótki czas w II Korpusie Polskim we Włoszech.

W październiku 1945 roku rotmistrz wrócił do Polski, by na rozkaz gen. Andersa prowadzić działalność konspiracyjną — zdobywał m.in. informacje o prześladowaniach żołnierzy Armii Krajowej i II Korpusu. W 1947 roku Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany i po pokazowym procesie został skazany na karę śmierci za prowadzenie działalności wywiadowczej. Przez cały okres PRL działalność Pileckiego była powszechnie nieznana.

Fundacja Paradis Judaeorum zamierza działać na rzecz rozpowszechniania wiedzy o Pileckim na dwa sposoby. Po pierwsze chce rozpropagować tzw. Raport Witolda z 1945 roku, stanowiący relację z pobytu rotmistrza w Auschwitz. Ponadto czyni starania o pozyskanie do projektu Mela Gibsona i nakłonienie go do nakręcenia filmu o Witoldzie Pileckim (proponowany tytuł: „Volunteer for Auschwitz”).

Więcej informacji:

http://michaltyrpa.blogspot.com/

http://mementomori.salon24.pl/

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy