Relacje polskich i francuskich artystów w epoce nowożytnej – konferencja

opublikowano: 2009-03-18 14:32
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniach 19-21 marca odbędzie się w Warszawie konferencja pt. _Francusko-polskie relacje artystyczne w epoce nowożytnej_. Towarzyszy ona wystawie _Le Siècle Français. Malarstwo i rysunek francuski XVII wieku ze zbiorów polskich_ w Muzeum Narodowym w Warszawie.
REKLAMA

Obrady odbywać będą się na Zamku Królewskim (czwartek 19 marca), Uniwersytecie Warszawskim (Stary BUW, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich – piątek 20 marca) oraz Muzeum Narodowym (sobota 21 marca). Referenci poruszać będą różnorodną tematykę – od tradycyjnego ujęcia historii sztuki, poprzez przedstawienie sylwetek artystów aż do odniesień artystycznych w nowożytnej literaturze i pamiętnikarstwie. Plan konferencji dostępny jest na stronie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencji towarzyszy prezentacja multimedialna prezentująca program prac konserwatorskich obrazu Eustache’a Le Sueura z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego przeprowadzona przez konserwatorki z Muzeum-Pałacu w Wilanowie.

Wystawa Le siècle français. Francuskie malarstwo i rysunek XVIII wieku ze zbiorów polskich prezentuje 70 obrazów olejnych i ok. 100 rysunków, akwarel i pasteli o różnej tematyce, prezentujących różnorodną stylistykę – od późnego baroku, przez rokoko aż do klasycyzmu. Na wystawie pokazane są obrazy i rysunki najbardziej znanych artystów tego czasu jak: François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Jean-Baptiste Greuze, Nicolas Lancret, Elisabeth Vigée-Lebrun, Nicolas de Largillierre, Hubert Robert, Claude-Joseph Vernet, Antoine Watteau. Wykorzystane zostały zbiory głównych muzeów i bibliotek polskich a także dzieła z kolekcji prywatnych. Wystawę oglądać można do 26 kwietnia.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone