Remigiusz Piotrowski – „Zamach na II RP. Elity na celowniku” – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-10-28 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
II Rzeczpospolitą targały liczne konflikty, a jej stabilności zagrażały zamachy terrorystyczne. Czego o tych sprawach dowiemy się z pracy Remigiusza Piotrowskiego?
REKLAMA

Remigiusz Piotrowski – „Zamach na II RP. Elity na celowniku” – recenzja i ocena

Remigiusz Piotrowski
„Zamach na II RP. Elity na celowniku”
nasza ocena:
9/10
cena:
49,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Okładka:
twarda
Liczba stron:
366
Seria:
/ cykl: Literatura faktu
Premiera:
20.09.2018
Format:
14.5x20.5cm
EAN:
9788301200756

Polska opinia publiczna zainteresowana jest to wzrastającą, to opadającą falą terroryzmu, która dotyka Europę Zachodnią. Nasza ojczyzna jest szczęśliwie omijana przez tego typu zawirowania. Zapominamy jednak, że w latach 1920–1939 również w Polsce dokonywano aktów terroru.

Remigiusz Piotrowski jest dziennikarzem i pisarzem, który ma na koncie wiele popularyzatorskich pozycji. Zadebiutował w 2013 r. książkami Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone oraz Literaci w przedwojennej Polsce. Pasja, nałogi, romanse. Za książkę Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia otrzymał nominację w kategorii Najlepsza Książka Historyczna Roku w konkursie TVP i Polskiego Radia. Tym razem, w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości, wziął na warsztat problem przedwojennego terroryzmu wymierzonego w Drugą Rzeczypospolitą.

Państwo polskie po odrodzeniu w 1918 roku oraz stoczeniu szeregu walk o granice stało się konglomeratem wielu narodowości i grup aspirujących do posiadania własnego kraju. Rodziło to różnego rodzaju napięcia, które niejednokrotnie prowadziły do eskalacji przemocy. Zabójstwo Narutowicza, zaginięcie generała Zagórskiego, podkładane bomby, strzały w kierunku ministra Pierackiego, egzekucja Tadeusza Hołówki, narodowy „marsz na Myślenice” oraz inne dramatyczne wydarzenia co i rusz poruszały obywateli. Winni właściwie byli wszyscy, zarówno opozycja, grupa rządząca (wystarczy wspomnieć narastające ekscesy grupy pułkowników czy utworzenie obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej), jak i przywódcy skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań. Sytuacji nie poprawiało przekonanie o polskiej mocarstwowości oraz chęć rozdawania kart na arenie międzynarodowej. Cenę za to przyszło zapłacić całemu społeczeństwu.

REKLAMA

Remigiusz Piotrowski, jak sam przyznaje we wstępie, nie napisał książki, która byłaby pokłosiem wielkiej i wnikliwej kwerendy. Jest to praca popularyzatorska i choć każdy zajmujący się II RP zna przytaczane w niej wydarzenia, to jednak dla szerokiego wiele spraw zapewne będzie stanowić novum. Rzadko bowiem mówi się o niedoskonałościach polskiego państwa w latach 1919–1939. Częściej podkreśla się sukcesy oraz tworzy się wokół niego mit utraconej Arkadii. A trzeba powiedzieć wprost, że każdy z opisywanych zamachów terrorystycznych przede wszystkim uderzał w kruchą niepodległość, cudem odzyskaną w 1918 roku. Każdy z nich był ciosem bezpośrednio w państwo, niezależnie od tego, która grupa się go dopuszczała.

Trzeba przyznać, że jak na popularyzatora Piotrowski bardzo sprawnie kompiluje różne źródła, z których czerpie wiedzę. Zamach na II RP po prostu bardzo dobrze się czyta. Zdecydowanie wciągnie w opisywany przez siebie świat każdego czytelnika. Udaje mu się również uniknąć błędów wynikających z daleko idących uogólnień, które są w dzisiejszej historiografii, a już w opracowaniach popularyzatorskich, tak powszechne. Do tego cechuje go rzadkie w tego typu literaturze umiarkowanie. Nie znajdziemy w recenzowanej pozycji ślepej hagiografii ani taniej sensacji. Wydarzenia i reakcje opisywane są takie, jak widziało je ówczesne wielonarodowe społeczeństwo. I może właśnie dlatego zadziwią niejednego czytelnika.

Recenzowana książka Remigiusza Piotrowskiego jest bardzo dobrą pracą popularyzatorską. To ważne, żeby sto lat od odzyskania Niepodległości przedstawiać każdy z aspektów funkcjonowania Drugiej Rzeczypospolitej. Także te, o których na co dzień się zapomina, gdy buduje się mit polskiej mocarstwowości.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Remigiusza Piotrowskiego – „Zamach na II RP. Elity na celowniku” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone