Robert F. Barkowski – „Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-03-30 08:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Druga część cyklu „Powieść historyczna z czasów piastowskich” Roberta F. Barkowskiego to ponowna okazja do zanurzenia się w historii Polski za panowania Bolesława Chrobrego. Jakie przygody tym razem czekają Czambora, Gromosława, Randulfa i Bernarda?
REKLAMA

Robert F. Barkowski – „Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich” – recenzja i ocena

Robert F. Barkowski
„Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich”
nasza ocena:
7/10
cena:
39,99 zł
Wydawca:
Novae Res
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
322
Format:
130x210 [mm], skrzydełka
ISBN:
978-83-8219-797-6
EAN:
9788382197976

„Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich” jest kontynuacją przygód czwórki bohaterów, których poznaliśmy we „Włóczni. Powieści historycznej z czasów piastowskich”. Autor tematykę pierwszej polskiej dynastii podejmował także wcześniej, między innymi w książce „Tajemnice początków państwa polskiego – 966”. Szczególnie zainteresowany Słowiańszczyzną, czemu dał wyraz w publikacji „Słowianie połabscy. Dzieje zagłady”. Opierając się na wiedzy historycznej odtwarza wydarzenia i bohaterów, dodając od siebie wiele elementów fabularnych i fikcyjnych, do których należą również główni bohaterowie, których perypetie ponownie mamy okazję śledzić w recenzowanej powieści.

Historia rozpoczyna się kilka miesięcy po oblężeniu Niemczy, kiedy Gromosław, Czambor, Randulf i Bernard spotykają się w Budziszynie, gdzie w styczniu 1018 r. podpisany został traktat pokojowy pomiędzy Bolesławem Chrobrym i Henrykiem II, kończący wojnę polsko-niemiecką. W trakcie przygotowań do tego doniosłego wydarzenia przyszły pierwszy król Polski zleca czterem śmiałkom pewne zadanie, które wykonują z właściwą sobie brawurą, dając dowód swojej waleczności. Jest to jednak krótki epizod, preludium do właściwej akcji, ponieważ wkrótce po podpisaniu traktatu pokojowego Bolesław wydaje im kolejny rozkaz. Mają oni za zadanie pomóc Mścisławowi, władcy Obodrytów, zmagającym się z konfliktem wewnętrznym i powstaniem zbuntowanych możnych, podburzanych przez Lutyków z Radogoszczy, którzy wzniecają reakcję pogańską, tworząc jeszcze większy chaos w regionie.

Bohaterowie wyruszają więc na niebezpieczną wyprawę, w której towarzyszy im kilkuset zbrojnych, aby pomóc Mścisławowi i jego rodzinie, po drodze wpadając w zasadzkę Lutyków, aby po dotarciu do obodrzyckiego władcy otrzymać od niego jeszcze kolejną misję. Niestrudzeni wojownicy wikłają się wiec w kolejne przygody, z których jak zwykle wychodzą obronną ręką.

REKLAMA

Robert F. Barkowski umiejętnie łączy fakty z fikcją, wykorzystując prawdziwe wydarzenia, takie jak konflikty wśród Obodrytów czy reakcję pogańską do osadzenia na ich kanwie głównego wątku powieści jaką jest niepoświadczona historycznie pomoc udzielona Mścisławowi przez Bolesława Chrobrego. Autor tak konstruuje fabułę, aby wydawało się to jak najbardziej prawdopodobne i zgodne z politycznymi uwarunkowaniami epoki oraz charakterami bohaterów. Dodaje oczywiście od siebie liczne wątki poboczne w celu ubarwienia swojej historii i uczynienia jej jeszcze ciekawszą i pełną wartkiej akcji. Autor wiele miejsca poświęca odmalowaniu tła historycznego, ukazaniu ówczesnej sytuacji geopolitycznej, co jest niewątpliwie wielkim atutem książki, dzięki któremu czytelnik może pogłębić swoją wiedzę na temat plemion słowiańskich i państwa pierwszych Piastów, książka zawiera także objaśnienie dotyczące postaci i wydarzeń historycznych oraz fikcyjnych. Bitwy i walki opisane są w sposób barwny, narracja skupia się w dużej mierze na nich, przysłaniając nieco fabułę, która mogłaby być nieco bardziej rozwinięta.

Najsłabszym elementem powieści są zdecydowanie bohaterowie, a właściwie ich konstrukcja. Tak jak tło historyczne, przygody i wojenne zmagania odmalowane są z dużą starannością i uwagą, tak brakuje tego w głównych postaciach, które sprawiają wrażenie płaskich, chwilami wręcz naiwnych.

Dialogi pomiędzy nimi, choć czasem dowcipne, są raczej krótkie i nie pozwalają na głębsze ich poznanie. Ponieważ jednak dwie dotychczas dwie wydane powieści należą do cyklu „Powieść piastowska z czasów historycznych” mam nadzieję, że ukażą się kolejne tomy, w których bohaterowie zyskają więcej charakteru i rozwiną się. Mimo tych uwag, „Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich” jest książką przyjemną w odbiorze, lekturą raczej lżejszą, ale wciąż dostarczającą pewnej wiedzy na temat historii.

Myślę, że godna polecenia jest nie tylko miłośnikom gatunku czy zainteresowanym tematyką Słowian, ale też wszystkim czytelnikom lubiącym wartką akcję i ciekawe przygody.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Roberta F. Barkowskiego „Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone