Rozstrzygnięto konkurs Sygnety Wydawnictwa IPN. Wzięło w nim udział 49 publikacji

opublikowano: 2024-03-21 10:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Sygnety Wydawnictwa IPN przyznane! Nazwiska laureatów konkursu na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej poznaliśmy podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 20 marca 2024 roku w Warszawie. Wśród zwycięzców są tacy autorzy jak: Bogusław Wójcik, Witold Bagieński, Daniel Koreś, Joanna Karbarz-Wilińska, Bartosz Januszewski, Edward Gigilewicz, Leon Popek i Sylwia Szafrańska.
REKLAMA
Sygnety wydawnictwa IPN – uroczysta gala wręczenia nagród za Najlepszą Książkę Roku 2023 (fot. Sławek Kasper, IPN, prawa zastrzeżone).

Zobacz także:

Podczas tegorocznej odsłony konkursu na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej o laur zwycięzcy walczyło 49 publikacji w sześciu kategoriach konkursowych. 

Przypomnijmy, że Sygnety Wydawnictwa IPN to nagroda honorowa, a laureaci otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. O tym, która z publikacji zwycięży, decyduje Kapituła nagrody, powołana przez prezesa IPN. Podczas tegorocznych obrad przewodniczył jej dr Karol Nawrocki, prezes IPN, a wiceprzewodniczącym został prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, z kolei w jury zasiadali: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Natalia Cichocka. Co więcej, ważny głos mają też internauci. Oni również, w głosowaniu odbywającym się online, wybrali Najlepsza Książka roku 2023.

Statuetki dla najlepszych publikacji wydanych w Instytucie Pamięci Narodowej w 2023 roku otrzymali:

W kategorii Monografia:

 • Bogusław Wójcik za publikację „Być pomocnikiem partii. Towarzystwo    Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko-leninowskiej (1969-1990)”.
 • Wyróżnienie zdobył Janusz Wróbel za publikację „W ogniu wojen i rewolucji. Polacy w Chinach (1898-1949)”.

W kategorii Wydawnictwa źródłowe:

 • Witold Bagieński za publikację „Aparat represji wobec księdza     Jerzego Popiełuszki. Tom 3. Sprawa ks. Jerzego Popiełuszki w     dokumentach wywiadu MSW”
 • Wyróżnienie zdobyli: Edward Gigilewicz, Leon Popek, Paweł Sokołowski i Tadeusz Zych za publikację „Dokumenty zbrodni wołyńskiej”, t.1 oraz Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Kowalska, Ewa Dulna-Rak i Katarzyna Ziębik za „Gdy nieme groby przemawiają…” t. 1-5.

W kategorii Publikacje popularnonaukowe i biografie:

 • Daniel Koreś za publikację „W cieniu wyroku na miasto. Pułkownik dyplomowany Józef Szostak Filip (1897-1984). Biografia szefa Oddziału III i szefa operacji KG AK”.
 • Wyróżnienie zdobył Tomasz Pudłocki za publikację „Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)” oraz Radosław Budzyński za publikację „Historyk z Inflant Polskich. Gustaw Manteuffel (1832-1916)”.

W kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia:

 • Joanna Karbarz-Wilińska i Bartosz Januszewski za publikację „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”.
 • Wyróżnienie zdobyła publikacja „A my nie jesteśmy wybawieni” (wstęp i opracowanie Martyna Grądzka-Rejak).

W kategorii Wydawnictwa albumowe:

 • Edward Gigilewicz, Leon Popek i Sylwia Szafrańska za publikację „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”.
 • Wyróżnienie zdobył Paweł Kochański za publikację „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich” oraz Adam Pleskaczyński za „Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939-1945”.

W głosowaniu internautów, w kategorii Najlepsza Książka roku 2023 roku nagrodę otrzymali:

 • Edward Gigilewicz, Leon Popek i Sylwia Szafrańska za publikację „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”.

Warto dodać, że w plebiscycie internetowym wzięło udział niemal 8 tysięcy osób, a głosowanie odbywało się na stronie internetowej IPN od w 4 do 10 marca 2024.

Zobaczcie transmisję z gali!

Źródło:

www.ipn.gov.pl

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone