Opublikowano
2019-05-28 14:39
Licencja
Wolna licencja

Ruszyła budowa Muzeum Generała Maczka w Bredzie!

W holenderskiej Bredzie oficjalnie rozpoczęła się budowa muzeum-memoriału poświęconego postaci generała Stanisława Maczka. Wedle planów zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w październiku tego roku.


gen. maczek Generał Stanisław Maczek w 1944 r. (Centralne Archiwum Wojskowe, domena publiczna). Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że w Bredzie powstanie muzeum poświęcone historii generała Maczka i jego żołnierzy – polska 1 Dywizja Pancerna w 1944 r. wyzwoliła miasto spod okupacji niemieckiej, jest więc nierozerwalnie związana z dziejami tego miejsca. W zeszłym pojawiła się także informacja o podpisaniu umowy z firmą Winters bouw & ontwikkeling, która miała odpowiadać za budowę. Prace właśnie ruszyły, a cel jest ambitny – zdążyć na końcówkę października i 75. rocznicę oswobodzenia Bredy.

Symboliczna „pierwsza łopata” została wbita w grunt w ten poniedziałek, a uroczystości towarzyszyli lokalni politycy i działacze. Wedle zapowiedzi w muzeum będą starać się szczególnie o atrakcyjność przekazu historycznego dla młodzieży. Budynek będzie podzielony na dwie części: wystawienniczo-kinową i edukacyjną. Przygotowana zostanie także stała ekspozycja dotycząca postaci samego generała. Co ważne, instytucja w Bredzie powstaje przy merytorycznej współpracy z Muzeum Historii Polski.

Otwarcie memoriału jest wstępnie planowane na luty 2020 r. Organizatorzy muzeum wciąż zbierają fundusze na wyposażenie sal – według ich szacunku potrzeba jeszcze ok. 35 tys. euro. Najbliższe miesiące będą więc także pracowite pod tym względem.

Stanisław Maczek - bohater opluty przez komunistów

Był jednym z najlepszych polskich generałów walczących w II wojnie światowej. Po jej zakończeniu nie tylko nie miał czego szukać nad Wisłą, ale został odsądzony od czci i wiary. Dopiero u schyłku życia Stanisław Maczek doczekał się należnych honorów.Czytaj dalej...

Źródła: bredavandaag.nl, Bredavandaag na YouTube

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-9-1

Stron: 123

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jk |

Mam mieszane uczucia. Buduja muzeum, ladnie z ich strony......A.gdzie byli gdy general niemal przymieral glodem z rodzina, gdy myl szklanki za barem i nalewal wodke podpitym angolom zeby zarobic na chleb dla rodziny, w tym dla kalekiego dziecka.....Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org