Ryszard Jamka – „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-05-29, 08:38
wolna licencja
W 1846 r. zbuntowani chłopi wystąpili w Galicji przeciwko swoim panom w wyjątkowo krwawy sposób. Jednym z ich przywódców był Jakub Szela. W jaki sposób kształtowała się jego legenda i dlaczego wciąż budzi kontrowersje?
reklama

Ryszard Jamka – „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” – recenzja i ocena

Ryszard Jamka
„Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli”
nasza ocena:
9/10
cena:
74,90 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Marginesy
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda, projekt Anna Pol
Liczba stron:
472
Premiera:
26 kwietnia 2023
Format:
148x220 [mm]
ISBN:
978-83-67674-25-6
EAN:
9788367674256

Postać Jakuba Szeli, przywódcy chłopów podczas tzw. rabacji galicyjskiej w 1846 r., od prawie dwóch wieków pozostaje przedmiotem zainteresowania historyków, publicystów, polityków i artystów. W ostatnich latach stał się niemalże elementem popkultury i jego wizerunek znaleźć można nawet na koszulkach. Opinie na jego temat pozostają podzielone do dzisiaj, przedstawiany jest z jednej strony jako zdrajca i zwykły bandyta winny krwawych zbrodni, z drugiej – jako obrońca chłopów, walczący z ciemiężycielami, który przyczynił się do zniesienia pańszczyzny.

„Czarna” legenda ukazująca skrajnie negatywny obraz Szeli, była popularyzowana przez szlachtę, ukuta w dużej mierze tuż po wydarzeniach 1846 r. przez rodzinę zamordowanych dziedziców rodzinnej wsi Szeli, Boguszów. Ze względu na większą siłę oddziaływania stała się na długie lata tą dominującą, powtarzaną w sztuce i opracowaniach historycznych. „Biała” legenda gloryfikująca Jakuba Szelę dominowała wśród chłopów i długo nie przebijała się do powszechnej świadomości. Ryszard Jamka w książce „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” postanowił zająć się tematem nie samego chłopskiego przywódcy, ale jego funkcjonowania w pamięci zbiorowej i zbadać krążące o nim legendy.

Autor na podstawie opracowań historycznych, źródeł i tekstów kultury, takich jak wiersze, dramaty czy ludowe przyśpiewki przedstawia trzy różne perspektywy, przez pryzmat których patrzono na Szelę i które kształtowały jego obraz na przestrzeni prawie dwustu lat. Zamieszczona na początku książki biografia, choć nie jest obszerna, ukazuje najważniejsze fakty i wskazuje na brakujące lub niepewne informacje odnośnie życia bohatera, zawiera również zarysowanie tła historycznego, czyli funkcjonowanie pańszczyzny w Galicji i związanej z nią dramatycznej sytuacji chłopów.

Pierwszą legendą opisaną w książce jest „czarna”, czyli szlachecka. Jej genezą było rozpowszechnianie przez Boguszów, których poddanym był Szela, wyolbrzymionych i często nieprawdziwych, negatywnych informacji na jego temat. W tym podkolorowanym obrazie Szela był odpowiedzialny za rzezie na terenie całej Galicji, denuncjowanie szlachty po powstaniu listopadowym, zabicie własnej żony i wiele pomniejszych zbrodni. Autor omawia sposób, w jaki legenda się rozprzestrzeniała i dalej zmieniała. Co szczególnie istotne, wskazuje na społeczne i polityczne czynniki, które sprawiły, że tak mocno się utrwaliła. Sztuka i kultura będące jednym z ważniejszych nośników są przedmiotem szczególnego zainteresowania Ryszarda Jamki, który przytacza liczne dzieła literackie, wiersze i przyśpiewki.

reklama

Kolejna legenda, „biała” poprzedzona jest opisem wsi i sytuacji chłopów w połowie XIX wieku w Galicji, co pozwala na zrozumienie genezy gloryfikowania Jakuba Szeli przez chłopów. Niewiele miejsca poświęcone zostało samej rabacji i jej przebiegowi, zamiast tego uwaga skupiona jest na zachowanych relacjach i opiniach chłopów o Szeli. Ponownie przedmiotem analizy jest literatura, zarówno wiersze o charakterze apologetycznym, jak również publicystyka w prasie środowisk ludowych w czasach II RP, którzy sporo pisali o Szeli i tzw. rabacji galicyjskiej, przyczyniając się do zwiększenia popularności „białej” legendy i zakorzenienia jej w polskiej kulturze. Ostatnią legendą, nad którą pochyla się autor jest „czerwona”, stworzona po drugiej wojnie światowej głównie na potrzeby propagandowe i ideologiczne. Z kolei nakreślając sytuację polityczną i społeczną po 1956 r. oraz analizując, w jaki sposób postać Szeli ukazywano między innymi w sztuce autor przedstawia, jak był i jest postrzegany do dzisiaj.

W książce Ryszarda Jamki to nie Jakub Szela jest bohaterem, ale pamięć o nim i jej funkcjonowanie na przestrzeni lat. Autor na podstawie licznych materiałów stworzył doskonałe studium pamięci zbiorowej, do każdej z legend o Szeli podchodząc bardzo szeroko, omawiając konteksty i tło historyczne, które wpłynęły na ich kształt i popularność w różnych środowiskach i czasie. Książka pokazuje, jak różnice między warstwami społecznymi wpływały na odmienne podejście do postaci Jakuba Szeli i jaką rolę w tworzeniu legend odgrywało wykorzystywanie pamięci o nim w celach politycznych i ideologicznych.

„Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” opowiada o tzw. rabacji galicyjskiej i jej przywódcy przez pryzmat ich obrazu w świadomości ludzi. Dzięki temu otrzymujemy o wiele więcej niż tylko zestawienie wydarzeń, dowiadujemy się także jak tworzyła się pamięć o nich i jakie procesy doprowadziły do tego, że Jakub Szela jest postacią tak kontrowersyjną po dziś dzień. Zachowując wszystkie kryteria naukowości jest jednocześnie ciekawie napisana i na pewno może stanowić ciekawą lekturę nie tylko dla znawców tematu. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Ryszarda Jamki „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

reklama
Komentarze
o autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone