Ryszard Kaczmarek – „Polacy w armii kajzera” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-03-20 10:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Polacy w zaborze pruskim w roku 1914 stanęli przed trudnym zadaniem – musieli wypełnić swój obowiązek względem Cesarstwa Niemieckiego. Tych, którzy zostali wcieleni w szeregi armii niemieckiej, było kilkaset tysięcy, z czego sto tysięcy poległo. Niestety, w odróżnieniu od żołnierzy Legionów Polskich, do jeszcze niedawna nie mieli swojej monografii.
REKLAMA
Ryszard Kaczmarek
Polacy w armii kajzera
nasza ocena:
8/10
cena:
59,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:
2014
Okładka:
twarda
Liczba stron:
560
Format:
165x240 mm
ISBN:
978-83-08-05331-7

Tę niewątpliwie istotną lukę w polskiej historiografii wypełnia opublikowana nakładem Wydawnictwa Literackiego praca Polacy w armii kajzera autorstwa Ryszarda Kaczmarka – historyka, profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i znawcy tematyki Górnego Śląska. Dzięki wykorzystaniu znakomitego źródła, jakim są wspomnienia i dokumenty rodzinne uczestników zdarzeń, powstała arcyciekawa książka przybliżająca zapomniany wycinek naszej historii. Jest to pierwsze monograficzne opracowanie traktujące o Polakach służących w okresie Wielkiej Wojny w szeregach armii pruskiej.

Niewątpliwą zaletą książki jest wspaniale prowadzona narracja. Dzięki trzymaniu się konwencji książki popularnonaukowej i szerokiemu wykorzystaniu dzienników i listów żołnierzy wraz z zachowaną pisownią, czytelnik może prześledzić nie tylko wojenne dramaty i śmierć tysięcy, ale także uchwycić rzadkie chwile radości. Niektóre opisy wojennych zdarzeń sprawiają, że czytelnik jeśli nie wybuchnie gromkim śmiechem, to przynajmniej szeroko się uśmiechnie.

Dzięki skrupulatności autora w książce znaleźć można także dokładny Ordre de Bataille armii pruskiej, ze szczególnie położonym naciskiem na te pułki, w skład których wchodzili Polacy. Oczywiście autor nie byłby sobą, gdyby nie podkreślił przede wszystkim udziału Górnoślązaków w pruskim wysiłku wojennym. Stąd też w książce znajdziemy dokładnie opisaną strukturę pułków górnośląskich. Na uwagę zasługuję także opis przeprowadzanego szkolenia rekrutów, zagadnienia logistyczne, gospodarcze i kwaterunkowe nie tylko z okresu wojny, ale także przedwojennego.

Jednym z nielicznych mankamentów książki jest odrobinę zbyt literacki i przerysowany wstęp. Autor cofa się w nim pamięcią, niby Marcel Proust, do czasów dzieciństwa i ujrzanej wtedy fotografii ubranych w pruskie mundury żołnierzy. Ten nacechowany literackim sentymentalizmem obraz jest nader sążnisty i zajmuje dobrych kilka stron. Poprzez opis bauerskich zabudowań, grysiku z cynamonem i zaciekawienie rzeczami znalezionymi na strychu dopiero dociera się do zasadniczej przyczyny tegoż wywodu. W międzyczasie może najść czytelnika myśl, czy aby na pewno czyta książkę dotyczącą Polaków w armii cesarskiej. Jednak może niektórych zaciekawi takie niekonwencjonalne podejście – wszak jest to książka popularnonaukowa.

Kolejnym drobnym zastrzeżeniem jest wielokrotne użycie w treści terminu „Kresy Zachodnie II Rzeczypospolitej”. Nie jest to bynajmniej błąd, jednak mianem Kresów tradycyjnie (w historiografii i potocznym rozumieniu) określa się tereny wschodnie II RP, utracone w wyniku wprowadzenia w Europie po II wojnie światowej ładu jałtańsko-poczdamskiego. Dlatego też użycie słowa „Kresy” w stosunku do ziem zachodnich II RP może budzić pewne zdziwienie.

Podsumowując, poza wymienionymi mankamentami (jakże subiektywnymi) jest to doskonała pozycja popularyzatorska. Zachowany potoczysty i zachęcający styl narracji w niczym nie umniejsza wartości przekazu. Wręcz przeciwnie, sprawia, że wiele informacji zapamiętuje się nieraz samoistnie. Może tylko troszeczkę brak w bibliografii niepublikowanych źródeł archiwalnych. Jednak książka niewątpliwie warta jest przeczytania.

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone