Sebastian Pawlina – „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-09-15 07:19
wolna licencja
poleć artykuł:
„Motyl” przez pół wieku stał na straży pamięci o powstaniu warszawskim. U schyłku życia stał się celem bezpardonowego ataku, który skończył się dość symbolicznie: na pogrzebie Zbigniewa Ścibora-Rylskiego nie pojawią się przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
REKLAMA

Sebastian Pawlina – „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale” – recenzja i ocena

Sebastian Pawlina
„Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale”
nasza ocena:
7/10
cena:
49,99 zł
Wydawca:
Znak Horyzont
Rok wydania:
2021 r.
Okładka:
twarda
Liczba stron:
352
Premiera:
28.07.2021
ISBN:
978-83-240-7840-0
EAN:
9788324078400

Sebastian Pawlina jest pisarzem, historykiem i pracownikiem Muzeum Historii Polski. Publikuje na łamach m.in. „Focus Historia”, „Polityki”, „Gazety Wyborczej”, „Ale Historia” czy miesięcznika „Stolica”. Jest współautorem Wielkiej Księgi Armii Krajowej oraz autorem książek Wojna w kanałach i Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej (uhonorowana Nagrodą Historyczną POLITYKI). Tym razem do rąk czytelników oddał pierwszą biografię generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach. Karierę wojskową rozpoczął od trzymiesięcznego kursu piechoty w 57 pp w Poznaniu. W ramach przysposobienia wojskowego ukończył kurs szybowcowy w Wojskowym Ośrodku Szybowcowym. Idąc za ciosem został słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa – Grupa Techniczna w Warszawie, którą ukończył w 1939 r. jako sierżant podchorąży ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych. Dalszą naukę w 1 Pułku Lotniczym przerwał mu wybuch wojny. Po ciężkich walkach w ramach macierzystej jednostki, Ścibor-Rylski dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po ucieczce z niewoli związał się z ruchem oporu (przygotowywał miejsca zrzutów, walczył na Wołyniu oraz w powstaniu warszawskim). Po wojnie zaangażował się w ruch kombatanckim, był m. in. członkiem-założycielem i wieloletnim prezesem Związku Powstańców Warszawskich. U kresu życia został oskarżony o współpracę z bezpieką i wywiadem PRL.

Recenzowana pozycja podzielona jest na cztery części, odpowiadające poszczególnym etapom życia Generała: Zbyszek, Zbigniew, „Motyl” oraz Generał. Koniec poszczególnych części wyznaczają ważne wydarzenia, a więc kolejno: rozpoczęcie podchorążówki, niewola niemiecka, upadek powstania warszawskiego oraz pogrzeb.

W założeniu książka miała przedstawić pełny obraz Ścibora-Rylskiego, środowiska, które go ukształtowało oraz wyznawanych wartości. Niestety autor wybrał inną drogę – zarysował tło, które zaledwie buduje kontekst, ale nie wyjaśnia jego bezpośredniego wpływu na bohatera książki. Całość pracy jest po prostu przegadana, utopiona w kwiecistym stylu, niemalże z ambicją do beletryzowania. Zdecydowanie brakuje tu wypowiedzi osób, które znały Generała oraz dokumentów. Bardzo wyraźnie widać to w opisie sprawy wzbudzającej najwięcej emocji, czyli oskarżeniom o współpracę z bezpieką. Sam autor przyznaje, że potrzebna jest tutaj bardzo wnikliwa kwerenda, ale sam jej nie wykonał.

Trzeba przyznać, że bardzo dobre wrażenie robi bibliografia. Jeśli przyjrzeć się włączonym do książki cytatom, to nie mają one na ogół nic wspólnego z postacią Generała, a są li tylko i wyłącznie opisem danej sytuacji lub zdarzenia. Właściwie można by je usunąć bez szkody dla tekstu głównego.

Bardzo trudno jest pisać o kimś, kogo wspomnienie jest nadal żywe. W tym roku minęły dopiero trzecie uroczystości rocznicy wybuchu powstania warszawskiego bez „Motyla”. Pierwsza biografia Generała nie wyczerpuje tematu, choć może stanowić zachętę do dalszych poszukiwań. Tym niemniej warto zapoznać się z życiorysem tej ikonicznej postaci.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Sebastiana Pawliny – „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone