Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Skąd pochodzą nazwiska?

Kiedyś mieli je nieliczni, a dzisiaj – wszyscy. Skąd się wzięły nazwiska?

Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania o pochodzenie nazwisk w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie, np. pocztą elektroniczną!

Nazwisko otrzymuje się po przodkach, z nim się człowiek rodzi, je się „nosi” – Józef Matuszewski

- Bartoszewicz! - ogłasza.
- A gdzie tam! - złoszczo się tatko - Bartoszewicze żyjo w Surażu. A w Taplarach Bartosze!
Najbardziej zdziwiło Handzie. Śmiać się zaczęła:
- Bartosiewicz hahaha, patrzajcie, Kazimierz, tyle lat z nim żyła, myślała, że z Kaźmierem, a on Kazimierz. I to Bartosiewicz! To ja Bartosiewicz Hanna? Ha, ha, ha, patrzajcie: Bartosiewicz!
- Bartoszewicz - poprawia nauczycielka i zapisuje - Bartoszewicz Józef! Zapamiętaj, Ziutek. No, powtórz...1

Nazwisko to „obowiązkowa nazwa osobowa, dziedziczna i niezmienna w swojej formie słowotwórczej, fonetycznej i graficznej”. Dziś ta definicja sprawdza się w 100%. Jednak jeszcze w XX wieku, jak pokazuje powyższy cytat z „Konopielki”, proces kształtowania się nazwisk nadal trwał i nie każdy był w pełni świadomy posiadania czegoś więcej niż tylko imienia. Słowo „nazwisko” nie zawsze oznaczało „miano właściwe najpierw danemu osobnikowi, a potem całej jego rodzinie”. Wcześniej wyraz ten był używany nawet w stosunku do miast (mawiało się, że miasta mają nazwiska). W średniowieczu aż po wiek XVI w odniesieniu do człowieka używano takich wyrazów, jak: „imię”, „imiono”, „miano”, „przezwisko” (przydomek), „zwanie” („jak go zwą?”).

Chłop, ilustracja z Biblii Maciejowskiego Do końca XIX w. nie było wyrazu określającego jednoznacznie pojęcie dziedzicznego nazwania człowieka, mieszano dzisiejsze pojęcia imienia, nazwiska, przezwiska i nazwania.

Tymczasem na ziemiach polskich nazwiska zaczęły formować się w XII-XIII wieku. Wcześniej do oznaczania osób wystarczało imię. W miarę jak liczba ludzi rosła, okazywało się, że brakuje imion, by każdy nosił wyjątkowe, łatwo rozpoznawalne, pozwalające połączyć szybko człowieka z mianem. Zjawisko to najwcześniej dało się zaobserwować w najgęściej zaludnionych skupiskach, czyli miastach. Początkowo właśnie tam pojawił się problem z rozróżnieniem, skąd pochodzą dane osoby, do jakiego rodu należą i w jakim stopniu są ze sobą spokrewnione. Wtedy to w sposób naturalny wyłoniły się dodatkowe miana określające osobę: różne zwania, przezwiska, a później i przydomki. O ile zwanie i przezwisko dotyczyły konkretnego człowieka, o tyle przydomek był dziedziczny i związany z całym rodem noszącym dane miano. Jedne i drugie pozwalały doprecyzować, o kogo dokładnie chodzi (czy o Andrzeja Kowala, czy może o Andrzeja Płatnerza). Z biegiem czasu dodatkowe określenia zyskiwała szlachta, a w XVIII wieku – chłopi.

Różne sposoby nazywania

W XIV wieku powszechne stało się określanie osoby dwoma lub nawet trzema mianami osobowymi. Nie było jednak jednolitości w nazywaniu, często jedną osobę opisywano na kilka różnych sposobów – szlachcic posługiwać się mógł: imieniem (Zawisza), imieniem z nazwą wsi, którą posiadał (Zawisza z Garbowa), imieniem z drugim mianem (Zawisza Czarny) oraz herbem (Zawisza herbu Sulima). Jednak ta „wielomianowość” nie była jeszcze imieniem i nazwiskiem, przynajmniej w dzisiejszym tych słów rozumieniu - brakowało dziedziczności drugiego członu.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Przejdź do informacji o możliwości wpłaty na rzecz Histmag.org!

Przypisy:

1 Edward Redliński, Konopielka; cytat na podstawie: J. M. Zawadzki, 1000 Najpopularniejszych nazwisk w Polsce, s.13-14.Otwórz tekst na jednej stronie (do wydruku i dla właścicieli czytników)

Natalia Zawadzka :

Autorka nie podała informacji na swój temat.

[ więcej o autorze ]

Bartosz Rodak :

Autor nie podał informacji na swój temat.

[ więcej o autorze ]

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org

Komentarze

Gość: Mikarej nazywam się Kazimierz Mikarej chciałbym wiedzieć z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko?
Odpowiedz

Gość W Polsce na początku lat 90. XX wieku było 9 osób o nazwisku Mikarej (w tym 6 osób zamieszkiwało w woj. zielonogórskim i 3 w legnickim). Dane liczbowe o nazwisku pochodzą ze \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie. Wortal moi krewni.pl podaje, że nazwisko Mikarej (łącznie 20 osób) najczęściej występuje w: Nowa Sól (18), Głogów (2). Całkiem możliwe, że przodkowie Twoi zanim przybyli do Polski nazywali się Mukerjee. Etymologia z reguły jest hipotezą, więc ktokolwiek chciałby odpowiedzieć na Twoje pytanie liczyć się musi z podaniem błędnej odpowiedzi. Nie jest jednak wykluczone, że nazwisko Twoje wędrowało po świecie razem z Romami. Romowie to koczowniczy lud zamieszkujący Europę, zachodnią Azję, Afrykę, Amerykę i Australię. Ich praojczyzną były północno-zachodnie Indie. Zobacz, jako ciekawostę, iż jedna z czołowych aktorek Bollywood nazywa się Rani Mukerjee http://bollywood6.blox.pl/2007/03/Rani-Mukerjee.html, inna Mukerjee – Sharmila jest tancerką http://www.youtube.com/watch?v=deWZoH5og4A
Odpowiedz

Gość: kamila nie nie tak nie moze byc ja napisalam w goglach ze skad pochodza nazwiska:*:*:*:*:* tak napisalam :(:(:( zegnam
Odpowiedz

Gość: Nikson Witam nazywam się Tomasz Nyk chciałbym uzyskać jakiekolwiek informacje o moim nazwisku. Z góry dziękuje
Odpowiedz

Gość Jak informuje przemiła Ewa Szczodruch, na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), odpowiadając na prośbę pewnej Kasi: Nyk (bez daty źródłowej) - jest wyjściową nazwą osobową w grupie nazwisk pochodzących od nykać \'szukać; przyglądać się\'. W grupie wielu nazwisk żadne z nich nie ma daty źródłowej, a końcówki najrozmaitsze. Ale wydaje mi się, że nazwisko Twego pradziadka, mimo braku niezbitych dowodów, było tym najwcześniejszym. Źródło: Kazimierz Rymut, „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno–etymologiczny”. Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.
Odpowiedz

Gość: Manko skad moi krewni pochodzi historii na poczatku?
Odpowiedz

Gość @ Manko Ad. „skad moi krewni pochodzi historii na poczatku?” Tu możesz przeczytać wskazówki jak zacząć poszukiwania... 1. Wortal GenPol: http://www.genpol.com/index.php?module=subjects&func=listsubjects 2. Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego: http://www.genealodzy.pl/poszukiwanie-przodkow/ 3. Serwis Ornatowski.com: http://www.ornatowski.com/howto.htm 4. Forum FORGEN: http://forgen.pl/viewtopic.php?f=26&t=217
Odpowiedz

Gość: Darek 781 Uuuu artykuł dobry pomysł też, ale podstawy kiepskie. A gdzie się podział podręcznik Szymańskiego do nauk pomocniczych? Cos mi się zdaje, że autorzy nie są fanami NPH?
Odpowiedz

Gość: WOLNIAK NAZYWAM SIE WOLNIAK MARZENA CHCIAŁAM WIEDZIEC SKAD POCHADZI MOJE NAZWISKO WOLNIAK
Odpowiedz

Gość @ Wolniak Tak wstępem, samo brzmienie nazwiska niczego nie dowodzi. Jeżeli gorąco pragniesz poznać swoje korzenie skorzystaj z powyższych wskazówek, dla „Manko”, jak zacząć poszukiwania... Już jako ciekawostka. W Polsce na początku lat 90. XX wieku razem było 1960 osób o nazwisku Wolniak w 39 województwach (w tym najliczniej - 423 osób zamieszkiwało w woj. kaliskim; 159 osób w częstochowskim; 149 osób w sieradzkim; 138 osób w łódzkim oraz 126 osób w katowickim). Dane liczbowe o nazwisku pochodzą ze \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie. P.S. Marzenko, tak na przyszłość. Wyłącz Caps Lock\'a! Nie musisz pisać wielkimi literami, zapewniam Ciebie, że wszyscy Czytelnicy Serwisu „Histmag.org” potrafią czytać małe litery.
Odpowiedz

Gość Errata: oczywiście „423 osoby zamieszkiwało w woj. kaliskim”, a nie „osób”.
Odpowiedz

Gość: Hypnos Witam. Nazywam się Piotr Szott. Interesuje mnie skąd pochodzi moje nazwisko. Domyślam sie że wywodzi sie z języka niemieckiego ale niestety nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji. Na stronie genealodzy.pl też nic o tym nie ma. Byłbym wdzięczny za wszelka pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość @ Hypnos W Polsce, jak informuje Profesor Kazimierz Rymut, na początku lat 90. XX wieku razem było 722 osoby o nazwisku Szott w 36 województwach (w tym najliczniej - 82 osoby zamieszkiwało w woj. wrocławskim; 72 osoby zielonogórskim oraz 70 osób mieszkało w poznańskim). Oprócz tego było 14 osób o nazwisku Szotta; 1 osoba o nazwisku Szottek oraz jedna nosząca nazwisko Szottler. Dane liczbowe o nazwiskach pochodzą ze \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie. Być może, iż Profesor Kazimierz Rymut „rozgryzł” też etymologię Twojego nazwiska. Jeśli to zrobiło, to będzie wiedziała o tym przesympatyczna Ewa Szczodruch, obeznana w tej kwestii jak mało kto. Zapytaj Ją, najlepiej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl). Samo słowo szott - oznacza płytkie zagłębienie bezodpływowe na peryferiach i w obniżeniach algierskich oraz tunezyjskich pustyń piaszczystych. W czasie pory deszczowej wypełnia się ono wodą i zamienia się w słone trzęsawisko lub jezioro. Przez pozostałe okresy roku stopniowo wysycha, tworząc najpierw słone mokradło, a potem twardą, białą równinę pokrytą spękaną solą. Szott bywa też zasłany materiałem gliniastym i ilastym, pokryty skorupami solnymi i gipsowymi. Takie wysychające słone jeziora spotykane w Afryce, występują głównie w algierskiej i tunezyjskiej części Sahary. Dla osób ambitnych, zainteresowanych poszukiwaniem genezy nazwiska, w uzupełnieniu powyższego artykułu Bartosza Rodaka i Natalii Zawadzkiej, „Skąd pochodzą nazwiska?” polecam: Alina Naruszewicz-Duchlińska, „Krótki poradnik dla osób zainteresowanych pochodzeniem nazwiska”: http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art135.html
Odpowiedz

Krzysztof Wiączek Witam, Mam na nazwisko Wiączek. Skąd pochodzi moje nazwisko i od czego? Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość @ Wiączek „Między niebem a piekłem… – podobno gdzieś w tych okolicach znajduje się Ziemia Łęczycka, pełna wyjątkowych zabytków i niesamowitych historii sięgających początków polskiej państwowości”. Sądząc po liczebności występowania nazwiska na terytorium kraju oraz po sufiksie (przyrostku) –ek charakterystycznym dla centrum kraju, domniemywać można, iż właśnie Twoi przodkowie wywodzą się z Ziemii Łęczyckiej (łac. „terra Lanciciensis”) - ziemia, kraina historyczna i region etnograficzny położony między Wielkopolską a Mazowszem. Po śmierci Bolesława III Krzywoustego stała się oprawą wdowią jego żony, księżnej Salomei. Po jej śmierci, w 1144 roku, stała się częścią dzielnicy senioralnej i przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu. Weszła w skład Królestwa Polskiego po jego zjednoczeniu przez Władysława Łokietka. Obecnie leży na obszarze województwa łódzkiego. Samo natomiast brzmienie Twojego nazwiska może pochodzić od nazwy miejscowości Wiączyń. W Polsce, jak informuje Profesor Kazimierz Rymut (redaktor \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie), na początku lat 90. XX wieku razem było 7431 osób o nazwisku Wiączek w 28 województwach (w tym najliczniej - 61 osób zamieszkiwało w woj. piotrkowskim; 52 osoby warszawskim; 51 osób w kieleckim oraz 50 osób mieszkało w radomskim). Ziemia Łęczycka (odsyłacz): http://www.sebian.pl/foto/Moja%20Polska/Ziemia%20%C5%81%C4%99czycka/index.html Znajduje się tam stara, nieco zapomniana nekropolia (odsyłacze): 1.http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Wojenny_Wi%C4%85czy%C5%84 2.http://www.marynowski.pl/cmentarz_wojenny_z_okresu_bitwy_lodzkiej_1914r/ 3.http://www.odkrywca.pl/galerie.php?nazwa=wiaczyn
Odpowiedz

Gość Errata: Według Profesora Kazimierza Rymuta razem było 431 osób o nazwisku Wiączek (oczywiście) – to \"7\" przed \"431\" przyplątało się niestety, tak przy poniedziałku
Odpowiedz

Gość: ewa Witam. Nazywam się Ewa Dyba. Interesuje mnie skąd pochodzi moje nazwisko, gdyż taką pracę domową otrzymało moje dziecko. Niestety nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji. Byłabym wdzięczna za wszelka pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość @ Ewa Chętnie służę pomocą (zastrzegając, iż samo brzmienie nazwiska niczego nie dowodzi) z nadzieją, że może Twoje Dziecko zainteresuje się szerzej Historią Rodzinną, w kontekście historycznym, ale także społecznym oraz geograficznym. Dyba – w grupie nazwisk pochodzących od „dyba” - kłoda, słup lub od „dybać” - czatować, skradać się. Źródło: Kazimierz Rymut, \"Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny\", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999. W Polsce, jak informuje Profesor Kazimierz Rymut (redaktor \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie), na początku lat 90. XX wieku razem było 2023 osoby o nazwisku Dyba w 39 województwach (w tym najliczniej - 396 osób zamieszkiwało w woj. katowickim; 192 osoby w krakowskim; 185 osób w leszczyńskim; 128 osób w bielskim; 115 osób w łódzkim oraz 100 osób w kaliskim). W grupie nazwisk pochodzących od „dyba” oraz „dybać” występują w Polsce jeszcze takie jak: Dybacha, Dybacki, Dybaczewski, Dybajło, Dybak, Dybaka, Dybal, Dybala, Dybalak, Dyballa, Dyballana, Dybalski, Dybał, Dybała (liczniej niż Dyba), Dybałc, Dybałd, Dybałka, Dybałowski, Dybanowsk, Dybas, Dybaś, Dybat, Dybata oraz Dybawska.
Odpowiedz

Gość: Andrzej Witam moje nazwisko brzmi Hantulski . Jeśli ktoś zna pochodzenie , proszę o odpowiedz.Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje
Odpowiedz

Gość @ Andrzej Trudno jest jednoznacznie określić pochodzenie nazwiska jeśli nie zna się historii rodzinnej. Tobie chodzi zapewne o znaczenie nazwiska Hantulski? Musisz jednak wiedzieć, że etymologia z reguły jest hipotezą, więc ktokolwiek chciałby odpowiedzieć na Twoje pytanie liczyć się musi z podaniem błędnej odpowiedzi. Gdybyś za to chciał się zabrać samodzielnie, to w wyjaśnieniu pochodzenia i znaczenia nazwisk ogromną pomocą są prace Profesora Kazimierza Rymuta - wielkiego polskiego onomasty. Jeśli chodzi o językoznawczą interpretację Twojego nazwiska wywodzi je można od imienia Han, które stanowi niemieckie skrócenie od Johann, Johannes (=Jan). W Polsce w okresie średniowiecza używane było jako odpowiednik imienia Jan. Może to też być nazwisko pochodzenia niemieckiego od wyrazu Hantel ‘ciężarek’. O tym, która jest prawidłowa (i czy w ogóle można brać pod uwagę jedną z powyższych hipotez) powinno przesądzić poznanie losów przodków i dzieje rodziny. Bo może się okazać, iż to wyraz angielski hunter ‘myśliwy’, ‘łowca’ był genezą Twojego nazwiska. Dane o występowaniu i rozmieszczeniu nazwiska \'Hantulski\' na terenie Polski, możesz zobaczyć na stronie portalu „Moikrewni.pl” (odsyłacz): http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/hantulski.html Występują tam też nazwiska: Hantulik i Hantulska (odsyłacz): http://www.moikrewni.pl/mapa/index/h_7_23.html Natomiast, jak informuje Profesor Kazimierz Rymut (redaktor \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie), na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było 53 osoby o nazwisku Hantulski w 10 województwach (w tym najliczniej - 24 osób zamieszkiwało w woj. częstochowskim; 7 osób w warszawskim; 5 osób w kieleckim oraz 4 osoby mieszkało w krakowskim).
Odpowiedz

Gość: Hantulski Dziękuje za wyjaśnienia i odsyłacze.
Odpowiedz

Gość: Hali Bardzo proszę o podanie pochodzenia nazwiska :Hałat.Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość @ Hali Jeśli chodzi o hipotetyczną, językoznawczą interpretację Twojego nazwiska (nie sposób bowiem określić pochodzenie nazwiska jeśli nie zna się historii rodzinnej) wywodzić je można od zniekształconej pisowni słowa: chałat, przez „H”, (sugerujące używanie spółgłoski „h”, jak w ukraińskim Boh). Chałat - wg. trzytomowego słownika Języka Polskiego to szeroka wierzchnia odzież przypominająca długi płaszcz, noszona przez niektóre narody Wschodu, \"Starozakonni Żydzi w czarnych chałatach\" (Tom 1, s. 248, wydanie drugie). „Słownik wyrazów obcych” (nowe wydanie) sytuuje chałat między: chałką a chałturą. Chała - to szabasowa bułka żydowska. Potocznie - podaje ten słownik - chałat to okrycie zbyt obszerne, podniszczone (s.167). Natomiast słownik \"Historia i kultura Żydów polskich\" wyjaśnia, że hałat to to samo, codzienne ubranie wierzchnie, które nazywane jest ‘kapote’ w języku jidisz (w arabskim natomiast ‘chalit’), formą i krojem przypominające staropolski żupan szlachecki, wzorowany na strojach tureckich. W Polsce, jak informuje Profesor Kazimierz Rymut (redaktor \"Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie), na początku lat 90. XX wieku razem było 1109 osób o nazwisku Hałat w 28 województwach (w tym najliczniej - 744 osoby zamieszkiwało w woj. bielskim; 102 osoby w katowickim; 54 osoby w kieleckim oraz 33 w krakowskim). W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Twojego, występują w Polsce jeszcze takie jak: Hałata, Hałatek, Hałatel, Hałatienko, Hałatiuk, Hałatkiewicz, Hałatnik, Hałatniuk, Hałatowicz, Hałatsch, Hałatyn.
Odpowiedz

Gość: J.Elkan Moje nazwisko Elkan. Wiem na pewno, że jest żydowskie, ale nie aszkenazyjskie, Czy wiecie coś na temat etymologii(prawopodobnie hebrajskiej) tego nazwiska?
Odpowiedz

Gość @ J.Elkan My nie wiemy więcej niż można znaleźć w cyklu wspaniałych artykułów Waldemara Fronczaka, „Gawędy o nazwiskach” - na stronie Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski (http://www.tgcp.pl/) „O nazwiskach żydowskich”, Cz. 1 (odsyłacz) http://www.tgcp.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=139 „O nazwiskach żydowskich”, Cz. 2 - „Nazwiska neofitów” (odsyłacz) http://www.tgcp.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=88&Itemid=139 „O nazwiskach żydowskich”, Cz. 3 - „Nazwiska neofitów c.d.” (odsyłacz) http://www.tgcp.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=139
Odpowiedz

Gość P.S. @ Elkan Według danych liczbowych o poszczególnych nazwiskach - pochodzących ze „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie - na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było: - 5 osób o nazwisku Elkan, w tym 4 osoby w woj. łódzkim oraz 1 osoba w woj. szczecińskim; - 6 osób o nazwisku Elkanus (prawdopodobnie o tej samej etymologii) w województwie warszawskim.
Odpowiedz

Gość: Danka Witam serdecznie, moje nazwisko brzmi Ulenberg. Kiedyś pisano Uhlenberg, pewnie jest pochodzenia niemieckiego. Chciałabym się dowiedzieć coś o nim. Dziękuje.
Odpowiedz

Gość @ Danka Według danych liczbowych o poszczególnych nazwiskach (pochodzących ze „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994) na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było: - 427 osoby o nazwisku Ulenberg w 9 województwach (w tym najliczniej - 290 osób zamieszkiwało w woj. gdańskim; 84 osoby w słupskim; 33 osoby w elbląskim); - 193 osoby o nazwisku Uhlenberg w 6 województwach (w tym najliczniej - 140 osób zamieszkiwało w woj. gdańskim; 38 osób w słupskim; 10 osób w bydgoskim). Dane o występowaniu i rozmieszczeniu nazwiska Uhlenberg na terenie Polski, możesz też zobaczyć na stronie portalu „Moikrewni.pl” (odsyłacz): http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/uhlenberg.html Są tam też odsyłacze do map z rozpowszechnieniem tego nazwiska w: Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Literaturę zawierającą szczegółowe analizy nazwisk pochodzenia niemieckiego przedstawiła w wykazie zamieszczonym w Internecie dr Alina Naruszewicz-Duchlińska, w „Krótki poradnik dla osób zainteresowanych pochodzeniem nazwiska” (odsyłacz): http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art135.html Być może, że też Profesor Kazimierz Rymut „rozgryzł” etymologię nazwisk Ulenberg oraz Uhlenberg. Jeśli to zrobiło, będzie wiedziała o tym przesympatyczna Ewa Szczodruch. Zapytaj Ją śmiało na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl).
Odpowiedz

Gość: Arleta Skąd pochodzi nazwisko Boszczyk ? Proszę pomóc szybkoo!
Odpowiedz

Gość @ Arleta „Szybkoo!” – to mogę jedynie podać informację o występowaniu nazwiska „Boszczyk”. Według danych liczbowych o poszczególnych nazwiskach (pochodzących ze „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994) na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było 321 osób o nazwisku Boszczyk w 10 województwach (w tym najliczniej - 257 osób zamieszkiwało w woj. kieleckim; 14 osób w wałbrzyskim; 13 osób we wrocławskim). Wortal „moi krewni.pl” podaje, mapę występowania nazwiska Boszczyk: w Polsce, (łącznie 316 osób) - http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/boszczyk.html oraz w Niemczech (3 osoby) - http://www.verwandt.de/karten/absolut/boszczyk.html
Odpowiedz

Lata Błądzenia Najwidoczniej tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (w Polsce organizowane od 1993 roku) pod hasłem: „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” – zachęciły wielu do poszukiwania i odkrywania swoich własnych korzeni, rozbudziły potrzebę poznania historii rodzinnej (co uwidacznia się w pojawieniu się wielu pytań o pochodzenie nazwiska w Serwisie „Histmag.org”). Hasło Dni Dziedzictwa AD 2008 doskonale wpisuje się w tradycję wielokulturowości polskiego społeczeństwa i tolerancji, które sprawiły, że przez trzy stulecia Polska była najbardziej otwartym krajem ówczesnej Europy. Konsekwencją owej otwartości było równolegle funkcjonowanie i rozwój kultur wielu narodów, które wówczas zamieszkiwały tereny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wspaniałą drogą do tej wiedzy jest prowadzenie badań genealogicznych, skłaniających do zatopienia się w rozważania nad wielorakimi aspektami przeszłości, nad przyczynami ukształtowania świadomości przynależności kulturowej, etnicznej i narodowej. Zajmowanie się genealogią, a właściwie Historią Rodzinną – jak wyjaśnia Waldemar Fronczak na Forum Wortalu GenPol – daje możliwości odkrywania dnia codziennego naszych przodków. Odtwarzania ich życiorysów. Zrozumienia czasów, w których przyszło im żyć. To powoduje, że genealogia staje się dziedziną interdyscyplinarną. To badanie nie tylko historii regionu, ale i języka. To zbieranie legend i podań, to fascynacja folklorem, dawnymi obyczajami, starą pieśnią. Idąc dalej zastanawiamy się nad tym, jak się ubierali i co jedli, co ich radowało, a co powodowało ich obawy. Sięgamy do biblioteki po coraz to nowe książki przybliżające nam zamierzchłe czasy. Badanie historii rodzinnej zmusza nas do zapoznania się ze starymi mapami, systemem miar i wag, dawnym podziałem administracyjnym, prawodawstwem i tysiącem innych spraw. Jeśli potrafimy naszych przodków umieścić w odkrytym przez nas świecie, to wracają oni na kartach naszych opracowań do życia. Cudownym przykładem podejścia do genealogii jest fabularyzowana opowieść rodzinna Blewązków, zamieszczona na stronie Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski (http://www.tgcp.pl/).
Odpowiedz

Gość: Mariolapasternak Mam pytanie skad pochodzi i co oznacza nazwisko Karolak,Dziekuje.
Odpowiedz

Gość: Cyniczny Proszę przeczytać artykuł, a jeśli to nie wydaje się Pani zbyt zachęcającą perspektywą, toprosze przynajmniej rzucić okiem na dwa pierwsze akapity za śródtytułem \"Jak powstawały nazwiska\". Prawie na pewno \"Karolak\" to nazwisko patronimiczne.
Odpowiedz

Gość @ Mariola Pasternak Sugestia Gościa Cyniczny jest oczywiście trafna, potwierdza ją Profesor Kazimierz Rymut, wybitny polski onomasta, w książce: „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny\", Kazimierz Rymut, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999, podaje, że nazwisko pochodzi od imienia Karol, notowanego w Polsce od XIII wieku (i jest pochodzenia germańskiego od karl „mąż, małżonek”). Według danych liczbowych o poszczególnych nazwiskach - pochodzących ze „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było 5466 osób o nazwisku Karolak w 46 województwach (na 49 woj. wg podziału sprzed 1998). Najliczniej: 1075 osób mieszkało w woj. warszawskim; 809 osób w łódzkim; 548 osób w kaliskim; 332 osoby w płockim oraz 264 osoby w konińskim. Wortal „moi krewni.pl” przedstawia mapę występowania nazwiska Karolak w Polsce, (łącznie 5472 osoby) - http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/karolak.html oraz w Niemczech, Szwajcarii i Austrii (odsyłacze na stronie).
Odpowiedz

Gość @ Mariola Pasternak Sugestia Gościa Cyniczny jest oczywiście trafna, potwierdza ją Profesor Kazimierz Rymut, wybitny polski onomasta, który w książce: „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny\", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 - podaje, że nazwisko pochodzi od imienia Karol, notowanego w Polsce od XIII wieku (i jest pochodzenia germańskiego od karl „mąż, małżonek”). Według danych liczbowych o poszczególnych nazwiskach - pochodzących ze „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - na początku lat 90. XX wieku w Polsce razem było 5466 osób o nazwisku Karolak w 46 województwach (na 49 woj. wg podziału sprzed 1998). Najliczniej: 1075 osób mieszkało w woj. warszawskim; 809 osób w łódzkim; 548 osób w kaliskim; 332 osoby w płockim oraz 264 osoby w konińskim. Wortal „moi krewni.pl” przedstawia mapę występowania nazwiska Karolak w Polsce, (łącznie 5472 osoby) - http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/karolak.html oraz w Niemczech, Szwajcarii i Austrii (odsyłacze na stronie).
Odpowiedz

Dariusz Kobylarz Prosze Państwa o odpowiedz o nazwiska Frug(Fróg) ,wiem ze to jest nazwisko czysto żydowskie ,najbardziej osoba o tym nazwisku był wibitny poeta Szymon Frug (1859-1916) jakie jest etymologia tego nazwiska Frug(Fróg)? Nazwisko Frug pisane przez u otwarte lub przez ó zamknięte Fróg jest tym samym nazwiskiem. Nazwisko Frug(Fróg)natrafiłem na portalu, http://www.jewishgen.org/Yizkor/bobruisk/bysksurn.html Bobrusik Yiskor Book,oraz dużo ludzi o tym nazwisku jest w USA,Kanadzie ,Anglii .
Odpowiedz

Gość dl@ Dariusz Kobylarz W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Frug/Fróg, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Fruga, Frugalski, Frugała, Frugier, Frugiołka, Fruglewicz i Frugoł. Profesor Kazimierz Rymut, wybitny polski onomasta, w książce: „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny\", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 - podaje, że nazwiska te pochodzą od frugać, frukać „frunąć”. Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić ilu ludzi o danym nazwisku występowało w Polsce na początku lat 90. XX wieku oraz jaki jest rozkład terytorialny ich występowania (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ Zachęcam do skorzystania z tego serwisu.
Odpowiedz

Gość: sus scrofa No jak mi ktoś wytłumaczy etymologię nazwiska Startek to będę pełna podziwu :)
Odpowiedz

Gość: Dariusz Kobylarz Szanowny Gościu, przeczytałem Pański komentarz do nazwiska Frug;Fróg. Znany Polaki filolog językonawca ,Pan Robert Stiller, potwierdził że nazwisko Frug(Fróg),jest nazwiskiem czystym żydowskim.Nie świadczy to że nazwisko Frug(Fróg) ma polskie pochodzenie.Jak Szanowny Gość twierdzi (Profesor Kazimierz Rymut, wybitny polski onomasta, w książce: „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny\", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 - podaje, że nazwiska te pochodzą od frugać, frukać „frunąć”.) Natrafiłem do tyczącego nazwiska Frug(Fróg),podaje strone;http://www.geocities.com/cjzemaitis@sbcglobal.net/zemaitis3.htm Spotkałem się że ma nazwisko Fróg ma prawdopodobnie rodowód włoski.W wikipedi anglojęzycznej ,natrafiłem prawdopodobnie ,Frug,Farrug,podobne pochodne ,Farru- ggia,Fruge, Frugier. http://en.wikipedia.org/wiki/Farrugia Ciekawi mnie naziwsko Kranz ,natrafilem na nie w Galicja Indeks nazwisk oraz na www.futrega.org/etc/nazwiska.html Jaka jest Kranz etymologia oraz nazwiska Koszela ,Blank?
Odpowiedz

Gość @ Dariusz Kobylarz To co Szanowny Pan napisał potwierdza tylko, że etymologia z reguły jest hipotezą i trudno jest jednoznacznie określić etymologię własnego nazwiska jeśli nie zna się historii rodzinnej. Dlatego wyjaśnienia osób postronnych (jak w tym przypadku moją odpowiedź na Pańskie pytanie) należy jedynie traktować jako ciekawostkę i zachętę do prowadzenia własnych poszukiwań. Wiele interesujących wiadomości o tworzeniu nazwisk żydowskich można znaleźć w cyklu artykułów Waldemara Fronczaka, „Gawędy o nazwiskach” - na stronie Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski (http://www.tgcp.pl/). Odsyłacze znaleźć można powyżej, w wiadomości - 2008-10-23 09:49 dla J. Elkan.
Odpowiedz

Gość @ Dariusz Kobylarz Bardzo proszę, te moje poniższe sugestie o prawdopodobnych hipotezach dotyczących etymologii poszczególnych nazwisk, traktować naprawdę z WIELKĄ rezerwą. Raczej jako ciekawostki. BLANKA Blanka – imię żeńskie wywodzące się od hiszpańskiej wersji francuskiego imienia „Blanche” lub z germańskiego blankus, blanchus \"biała\". W niektórych językach występuje również w formie „Bianka”. Być zatem może, że od imienia matki – syn Blanki został nazwany Blank. Blanki (krenelaż) jest to element architektoniczny w postaci zwieńczenia murów obronnych i baszt tzw. zębami, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń; miało to ułatwić obronę w czasie oblężenia - mianowicie w prześwitach pomiędzy zębami byli rozlokowani łucznicy. Blanki wykorzystywano w budownictwie obronnym, głównie w średniowieczu, bądź w stylach nawiązujących do średniowiecza (np. w neogotyku - blanki gwelfowskie, blanki gibelińskie) jako element dekoracyjny. Być może zatem, że ten który stawiał owe blanki nazwany został – Blank. W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Blanka, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Blank, Blankard, Blanke, Blankenberg, Blankenburg, Blankenhaus, Blankenstein, Blankers, Blankienberg, Blankiet, Blankiewicz, Blankowski, Blanksztajn. Na podstawie się internetowej wersji \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 – znajdującej się stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ – można sprawdzić, że w Polsce na początku lat 90. XX wieku mieszkało: 631 osób o nazwisku Blank; 1 osoba o nazwisku Blanka, 2 osoby o nazwisku Blankard; 4 osoby o nazwisku Blanke; 5 osób o nazwisku Blankenberg; 13 osób o nazwisku Blankenburg; 1 osobo o nazwisku Blankenhaus; 28 osób o nazwisku Blankenstein; 1 osoba o nazwisku Blankers; 10 osób o nazwisku Blankienberg; 2 osoby o nazwisku Blankiet; 38 osób o nazwisku Blankiewicz; 12 osób o nazwisku Blankowski oraz 6 osób o nazwisku Blanksztajn - wszystkie prawdopodobnie o tej samej etymologii. KRANZ Kranz, obecna nazwa miejscowości Chrząstawa Mała koło Wrocławia (odsyłacz): http://www.czernica.iap.pl/?id=9077&location=f&msg=1 „Jeszcze w 1342 roku, jeden z właścicieli feudalnych Laskowic, niejaki Hoyger Pretwicz, kupuje w miejscu zwanym Kranz dwór z dwoma łanami oraz wolną od czynszu owczarnię z 150 owcami. Trudno dziś stwierdzić czy źródła miały na myśli Chrząstawę Wielką czy Małą. W 1540 roku źródła podają już skróconą, zniemczoną formę miejscowości, Cranst. W XVIII stuleciu dodano do tej formy słowo Marien, co spowodowało na przełomie XVIII/XIX wieku przyjęcie ostatecznej formy Marienkranst, obowiązującej do 1937 roku. Za czasów III Rzeszy zlikwidowano – w mniemaniu Niemców – polską końcówkę kranst, którą zastąpiono słowem wald (las). Tak więc w okresie II wojny światowej miejscowość zwana była Marienwald”. Na podstawie się internetowej wersji \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 – znajdującej się stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ – można sprawdzić, że łącznie 397 osób o nazwisku Kranz występowało w Polsce na początku lat 90. XX wieku łącznie w 24 województwach (na 49 woj. wg podziału sprzed 1998). Dane posortowane malejąco wg liczby osób zamieszkałych w województwie: bydgoskie (147 osób); katowickie (76 osób); poznańskie (39 osób); kaliskie (21 osób); gdańskie (13 osób); pilskie (11 osób); lubelskie (10 osób); warszawskie , wałbrzyskie i wrocławskie (po 9 osób); bielskie i nowosądeckie (po 7 osób); białostockie i zielonogórskie (po 6 osób); elbląskie (5 osób); konińskie, krakowskie i leszczyńskie (po 3 osoby); legnickie i łódzkie (po 2 osoby); krośnieńskie, rzeszowskie i włocławskie (po 1 osobie). Rozmieszczenie osób o nazwisku Kranz sugeruje, iż etymologia jego może być różna, niż tylko odmiejscowa (tj. od wspomnianej wyżej miejscowości Kranz). W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Kranz, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Kranzbel, Kranze, Kranzel, Kranzkowski, Kranzmann, Kranzowicz, Kranzusch. KOSZELA Miejscowość: Koszela. Gmina: Orla. Powiat: bielski. Województwo: podlaskie. Długość geograficzna: 23.323004 / Szerokość geograficzna: 52.697838 Lokalizacja na mapie (odsyłacz): http://www.mapy24.eu/koszele/28768/plan-mapa.html Na podstawie się internetowej wersji \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 – znajdującej się stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ – można sprawdzić, że łącznie 1664 osób o nazwisku Koszela występowało w Polsce na początku lat 90. XX wieku łącznie w 44 województwach (na 49 woj. wg podziału sprzed 1998). W tym najliczniej: 184 osoby zamieszkiwało w woj. rzeszowskim; 153 osoby w woj. katowickim oraz 145 osób w woj. opolskim. Również i w tym przypadku rozmieszczenie osób o nazwisku Koszela sugeruje, iż etymologia jego może być różna, niż tylko odmiejscowa (tj. od wymienionej wyżej miejscowości Koszela). W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Koszela, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Koszel, Koszelak, Koszelarz.
Odpowiedz

Gość: Saper Chciałbym się dowiedzieć coś o moim nazwisku Gębura. Z góry dziękuje!!
Odpowiedz

Gość: janusz Chcialbym sie dowiedziec cos o moim nazwisku Karbowniczek pochodzenie i inne informacie z góry dziekuje
Odpowiedz

Gość: Anka Bardzo chciałabym dowiedzieć sie czegoś o nazwisku Markowska. Czegoś tzn. skąd się wywodzi , co oznacza itp.Proszę o pomoc to pilne i ważne dla mnie. Za odpowiedzi z góry serdecznie dziekuję :)
Odpowiedz

Gość @ Janusz Karbowniczek W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Karbowniczek, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Karb, Karba, Karbacz, Karbaczyńska, Karbal, Karbalczyk, Karbała, Karban, Karbanek, Karbaniak, Karbanik, Karbanowski, Karbańczek, Karbańska, Karbarczk, Karbarczyk, Karbarski, Karbarz, Karbas, Karbasiak, Karbasiewicz, Karbasz, Karbaszewicz, Karbaszewski, Karbaszkiewicz, Karbat, Karbaum, Karbecka, Karbejszowa, Karbel, Karbela, Karbella, Karbelska, Karber, Karberuk, Karbiak, Karbicki, Karbiel, Karbiesiuk, Karbik, Karbinowska, Karbiński, Karbociak, Karbol, Karbolewski, Karbon, Karboniak, Karboniczak, Karboniczek, Karbonik, Karbonowski, Karboń, Karbońska, Karbos, Karbosiak, Karboski, Karbowa, Karbowańczyk, Karbowczuk, Karbowiak, Karbowicz, Karbowiczak, Karbowiczek, Karbowiczyn, Karbowiec, Karbowiecki, Karbowik, Karbowiński, Karbowiok, Karbowiuk, Karbowniak, Karbownicki, Karbowniczak, Karbowniczy, Karbowniczyn, Karbownik, Karbowniok, Karbowski, Karbowy, Karbozańczyk, Karboziak, Karbstein, Karbul, Karbulewicz, Karbus, Karbusiek, Karbuszewski, Karbut. Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić ilu ludzi o danym nazwisku występowało w Polsce na początku lat 90. XX wieku oraz jaki jest rozkład terytorialny ich występowania (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ Zachęcam do skorzystania z tego serwisu. Prawdopodobnie nazwiska te pochodzą od: karbowy, karbownik - osoba nadzorująca roboty polowe w dawnym majątku ziemskim (folwarku), niższy oficjalista dworski. Karbowy miał kij, a wykonywane na nim nacięcia rejestrowały ilość wykonanej pracy; czynność nacinania w celu ewidencyjnym nazywano \"karbowaniem\" od słowa niemieckiego „karb”. Po nacięciu karbów kij rozłupywano wzdłuż na dwie części w taki sposób, żeby karby były widoczne na obu częściach. Jedna część pozostawała u karbowego, a druga u chłopa wykonującego pracę. Ten sposób bardzo dobrze zabezpieczał przed sfałszowaniem zapisu, ponieważ usunięcie karbu, czy nacięcie dodatkowego tylko na jednej połówce kija jednoznacznie wskazałoby winnego. Czyniono tak w czasach kiedy umiejętność czytania i pisania nie była powszechna. Nacięciami (karbami) zaznaczano np. wozy zwiezionych ziemiopłodów, zbóż, okopowych itp. „Produkty odbierał karbowy (brygadzista - dozorca). Nazwa pochodziła od karbowania na kiju (wycinania) przez dworskiego oficjalistę - analfabetę umownych znaków oznaczających ilości i rodzaje świadczeń. Każdy chłop miał swój kij – KARTOTEKĘ [podkreślenie moje]”. Cytat za Ignacy Krowiak, „Wspomnienia dziadka Ignacego”, (odsyłacz): http://www.pinezka.pl/w-odcinkach/248-wspomnienia-dziadka-ignacego---czesc-ii System karbowy „Potrzeba liczenia pojawiła się wraz z posiadaniem przedmiotów, powstał więc w naturalny sposób pewien prosty system liczenia. Był to tzw. system karbowy, który pojawił się około 30.000 lat p.n.e. i polegał on na żłobieniu w kościach karbów, których ilość oznaczała określoną liczbę. System ten stosowany jest w ograniczonej formie do dnia dzisiejszego, więc można go nazwać najdłużej używanym wynalazkiem człowieka. Początkowo dla wyrażenia jednostek stosowano pojedyncze kreski: | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Jednak zapis ten jest mało czytelny, gdyż łatwo można się pomylić. Aby więc zwiększyć czytelność zapisu liczb, co piątą kreskę stawiano pod innym katem niż pozostałe karby. | | | | / | | | | / | | | | / | | | | / | | | | / | | Dzięki zaburzeniom łatwiej było zorientować się w wartości liczby. Jeśli w liczbie tak zapisanej występowało dużo piątek, to co drugą piątkę zapisywano jeszcze inaczej. | | | | / | | | | X | | | | / | | | | X | | | | / | | System karbowy wyewoluował w znany nam dzisiaj system rzymski. Rzymianie zaś uprościli zapis karbowy odrzucając niepotrzebne kreski po lewej stronie”- czytamy na stronie internetowej Mariusza Śliwińskiego „Matematyka”, (odsyłacz): http://www.math.edu.pl/system-karbowy
Odpowiedz

Gość @ Anka Jak podaje Profesor Kazimierz Rymut, wybitny polski onomasta, w książce: „Nazwiska Polaków”, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001 – nazwisko Markowski pierwszy raz odnotowano w źródłach pisanych w roku 1387. Jest to nazwisko od nazw miejscowych: Markowice, Markowa (kilka wsi miało/ma tę nazwę). Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić ilu ludzi o nazwisku Markowski mieszkało w Polsce na początku lat 90. XX wieku oraz jaki wtedy był rozkład występowania tego nazwiska, podział wg województw sprzed 1998 roku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ Zachęcam do skorzystania z tego serwisu.
Odpowiedz

Gość @ Saper - GĘBURA Hipotez dotyczących etymologii nazwiska Gębura można postawić kilka. Oto co podpowiada mi moja wyobraźnia. (1) W Polsce jest kilka miejscowości o nazwie Gębice. Od nazwy któreś z nich Twój przodek mógł zostać nazwany Gęburą. (2) Dawniej potocznie, rubasznie na usta, twarz mówiono „gęb” – jeżeli człowiek miał charakterystyczną twarz (zwracające uwagę usta), mógł zostać nazwany Gębura. (3) Nie wykluczone, iż był to „pan całą gębą” – czyli człowiekiem możnym, bogatym, i od pospolitego przezwiska, które przylgnęło do niego, z czasem został Panem Gęburą. (4) Śmiać się głośno, szczerze, to „śmiać się całą gębą”. Tej hipotezy też nie można wykluczyć. (5) Wreszcie może należy szukać wśród przodków, protoplasty muzyka? „Gędźba – muzyka; wyraz, pochodzący od starożytnego narzędzia zwanego gęślą. Gędzić znaczy grać, gędać – grywać. Było starodawne polskie przysłowie o dziewkach, że: „Która czyta, śpiewa, gędzie, z tej rzadko cnotliwa będzie” (Rysiński, r. 1619). „Apollo gądł na lutni, a boginie mu przyśpiewawały”, pisze w XVI w. Bielski. Pod nazwą gędźby rozumiano przeważnie wesołą muzykę strunową. „Niech każdy skacze jak mu lutnia moja gędzie” (Stryjkowski). „Ku rozkoszy na lutni gędą, na tejże i smętnie niegdy grają” (tłóm. z Erazma Roterd.) „Na Orfeusza gędzenie, kamienie skakały” (Bielski). „Nic tu nie będzie, choć Orland gędzie i Balcerek nuci” (J. Kochanowski). „Sam sobie gędę, sam wesół będę” (Rysiński). „A długoż tej sławy będzie? – Póki dzwonnik w dzwony gędzie” (Rej). Wyrazu gędziec w znaczeniu natchnionego muzyka używa Budny, tłómacz biblii: „Gdy gądł gędziec, tedy była na nim ręka Jehowy.” Również Leopolita: „Głos gędźców gędących na cytarach swoich.” Szczerbicz w prawie saskiem pisze o grajkach i hecarzach: „Gądki i piszczki, którzy się nie zabawiają uczciwą muzyką, ale od karczmy do karczmy się tułają, albo z pieskami tańcują.” Petrycy w znaczeniu śpiewaka-poety (r. 1609): Ukazują mię, gdy mijam, palcami, Ot gędziec sławny polskiemi rymami”. Cytuję za: Zygmunt Gloger (1845-1910), „Encyklopedia staropolska”, (odsyłacz): http://univ.gda.pl/~literat/glogers/0013.htm W Polsce na początku lat 90. XX wieku mieszkało w 24 województwach (na 49, wg podziału sprzed 1998 roku) razem 904 osoby o nazwisku Gębura. Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić jaki wtedy był liczbowy rozkład występowania tego nazwiska (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/
Odpowiedz

Gość: Grzechu Witam chciałbym dowiedzieć się co nie co o moim nazwisku - Hawrylczak, z góry dziękuje
Odpowiedz

Gość @ Grzegorz Hawrylczak W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Hawrylczak, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Hawryl, Hawrylaczak, Hawrylak, Hawrylciów, Hawrylczenko, Hawrylczuk, Hawrylczyk, Hawrylec, Hawrylecki, Hawrylejko, Hawrylenia, Hawrylenko, Hawryleszko, Hawrylewicz, Hawrylicz, Hawrylik, Hawrylinka, Hawrylinko, Hawrylińska, Hawryliszyn, Hawrylkiewicz, Hawrylok, Hawrylów, Hawryluk; oraz Hawrył, Hawryła, Hawryłczak, Hawryłeczko, Hawryłek, Hawryłenko, Hawryłeńko, Hawryłkiewicz, Hawryłko, Hawryłkowicz, Hawryłków, Hawryło, Hawryłoszyn, Hawryłow, Hawryłowicz, Hawryłów, Hawryłycz, Hawryłyk, Hawryłyszyn. Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja \"Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych\" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić ilu ludzi o nazwisku Hawrylczak (oraz o podobnej etymologii, wyżej wymienionych) mieszkało w Polsce na początku lat 90. XX wieku oraz jaki wtedy był rozkład występowania tego nazwiska, podział wg województw sprzed 1998 roku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ Zachęcam do skorzystania z tego serwisu. Prawdopodobnie nazwiska te pochodzą od imienia Gabriel: (1) Imię męskie pochodzenia semickiego (hebr. גַּבְרִיאֵל, ar. جبريل / جبرائيل ). Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego \"mąż boży\". Imię jednego z archaniołów, który zwiastował Najświętszej Pannie Marii a jeszcze wcześniej przepowiedział Zachariaszowi narodziny jego syna - Jana Chrzciciela. Według islamu to Gabriel podyktował Koran prorokowi Mahometowi. (2) W języku rosyjskim to (często występujące) imię - Гавриллъ (transkrypcja: Gawrił) – Gabriel. Skąd początek wziął Twój ród [szereg pokoleń pochodzących od jednego przodka; rodzina („Słownik języka polskiego” pod redakcją Witolda Doroszewskiego, PWN. Warszawa 1973, s. 657)] - powinno przesądzić poznanie losów przodków i dzieje rodziny.
Odpowiedz

Gość: darayavahus Poszukuję etymologii nazwiska Lange
Odpowiedz

Gość @ „Darayavahus” Lange Prawdopodobnie od niemieckiego przymiotnika lang (länger, am längs-ten) adj długi; seit ~em od dawna; adv ~e dłu-go - od którego pochodzi nazwa osobowa Lang(e). Bogatą bibliografię zawierającą szczegółowe analizy nazwisk pochodzenia niemieckiego można znaleźć w poradniku dr Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej: „Geneza nazwisk łatwo i przyjemnie” - znajdującym się w dziale „Czytelnia” Wortalu „GenPol.com” (odsyłacz): http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art139.html
Odpowiedz

Gość: mateusz z kąd pochodzi moje nazwisko Paśko
Odpowiedz

Gość @ Mateusz Paśko W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Paśko, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Paśkowicz, Paśkowski, Pasko, Paskorski, Paskos, Paskota, Paskowicz, Paskowski. Na stronie Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego przy Domu Polonii w Pułtusku znajduje się internetowa wersja „Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych” pod red. Prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1992-1994 - która pozwoli sprawdzić ilu ludzi o nazwisku Paśko (oraz o podobnej etymologii, wyżej wymienionych) mieszkało w Polsce na początku lat 90. XX wieku oraz jaki wtedy był rozkład występowania tego nazwiska, podział wg województw sprzed 1998 roku (odsyłacz): http://www.herby.com.pl/ Potencjalne podstawy pochodzenia tych nazwisk stanowią: (1) Imiona zaczynające się na Pa - np. Paweł (łac. Paulus lub rodzimy Pakosław); zdrobnienia imienia Paweł: Paś/Pasz. (2) Nazwy pospolite o tym samym nagłosie, czyli np. pasanie bydła, pasać „paść” (zob. tzw. Słownik warszawski, t. IV, s. 74); paś = pasza (Słownik warszawski, t. IV, s. 82). (3) Nazwiska te można wywodzić także wprost od określenia pasula „nazwa krowy” (zob. „Słownik gwar polskich”, opr. J. Karłowicz, Kraków 1906, t. IV, s. 52). Może np. pierwszy nosiciel nazwy był właścicielem jakiegoś charakterystycznego zwierzęcia tego gatunku, albo posiadał imponujące stado.
Odpowiedz

Gość: ciekawa Mam na nazwisko Krejner. Szukałam jego genezy w wielu źródłach , ale niestety nie znalazłam. Czy moze mi ktoś pomóc?
Odpowiedz

Gość @ Ciekawa alias Krejner W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Krejner, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Krej, Kreja, Krejanowicz, Krejbich, Krejca, Krejchan, Krejchman, Krejci, Krejciewicz, Krejcik, Krejckant, Krejcz, Krejcza, Krejczman, Krejczmar, Krejczy, Krejczyk, Krejdener, Krejdnar, Krejdner, Krejdowicz, Krejdycz, Krejdyner, Krejer, Krejeski, Krejezy, Krejmas, Krejmer, Krejmichel, Krejnin, Krejnis, Krejniuk, Krejnowski, Krejny, Krejoner, Krejpcia, Krejpcio, Krejpowicz, Krejs, Krejszef, Krejszeff, Krejszof, Krejszow, Krejszy, Krejt, Krejter, Krejtner, Krejtz, Krejwis, Krejza, Krejzer, Krejzler, Krejzlik, Krejżlik; Kehr, Kehrbaum, Kehrer. Nazwiska te potencjalnie mogą pochodzić od: 1. nazw miejscowości (na terenie Niemiec) Kehr: 48°19\' N 11°55\' E http://maps.google.com/maps?z=9&q=48.3167,11.9167+(Kehr) Kray: 51°32\' N 7°17\' E http://maps.google.com/maps?z=9&q=51.5333,7.2833+(Kray) Kray: 51°28\' N 7°05\' E http://maps.google.com/maps?z=9&q=51.4667,7.0833+(Kray) 2. apelatywu (czyli nazwy pospolitej) Kehr (niem.). Rozstrzygnąć to można tylko drogą długich poszukiwań źródłowych, zastanawiając się nad każdym przypadkiem indywidualnie. Tak naprawdę tylko księgi metrykalne oraz żmudne poszukiwania archiwalne będą to w stanie wyjaśnić. Samo brzmienie nazwiska niczego bowiem nie dowodzi. A dla zaspokojenia głodu wiedzy, o tych źródłach, osoby samej nazywającej się Ciekawa. Księgi metrykalne zostały zaprowadzone w Kościele Rzymskokatolickim w drugiej połowie XVI wieku na polecenie Soboru Trydenckiego (1545-1563). Z chwilą recepcji w Polsce w 1577 roku prawa trydenckiego zjawiły się na plebaniach kancelarie, rejestrujące w księgach działalność administracyjno-duszpasterską plebanów i wikariuszy. Z nakazu soboru trydenckiego zaczęli plebani prowadzić księgi ochrzczonych (łac. Libri baptisatorum), księgi zaślubionych (łac. Libri copulatorum), księgi zmarłych (łac. Libri mortuorum), a niebawem i księgi ogłaszanych zapowiedzi przedślubnych (łac. Libri bannorum). Interesująco opisuje to, obrazując konkretnymi przykładami, ks. mgr Stanisław Tokarski, archiwista, w swoim artykule zamieszczonym pod adresem URL: http://www.jakub.bwi.pl/jakub/index.php?strona=metryki
Odpowiedz

Gość: ciekawa bardzo dziękuję :]
Odpowiedz

Gość: ciekawa A nazwiska takie jak : Kanicka i Książek?
Odpowiedz

Gość @ Ciekawa Ad. Kanicka W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Kanicka, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Kania, Kaniaburka, Kaniaburska, Kaniacz Kaniaczyk, Kaniajew, Kaniak, Kanian, Kaniarek, Kaniarowska, Kaniarski, Kaniarz, Kanias, Kaniasiuk, Kaniasta, Kaniasty, Kaniasz, Kaniawski, Kaniaź, Kanibar, Kanica, Kanicki, Kanicz, Kaniczak, Kaniczek, Kaniczok, Kaniczuk, Kanid, Kaniec, Kaniecki, Kanieczek, Kanieczka, Kanieczna, Kanieczniak, Kanieczyński, Kanieniecki, … itd. Potencjalne podstawy pochodzenia tych nazwisk stanowią apelatyw (czyli nazwa pospolita) kania: 1. Kania czarna - duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku różne kontynenty. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy niżu (300-400 par), występuje głównie w zachodniej części kraju (Wielkopolska, Pomorze, część Dolnego Śląska) oraz na Mazurach. 2. Kania czubajka (łac. Macrolepiota procera, pot. Sowa) - gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych. Dość pospolity na terenie całej Polski, gdzie występuje od lipca do listopada. (Osobiście przepadam za daniem „Kania a la schabowy” - http://niebowgebie.blox.pl/2008/09/Kania-a-la-schabowy.html Przepraszam za tę kulinarną dygresję, ale dopadły mnie miłe wspomnienia.) Ad. Książek Szczegółowe informacje dotyczące genezy nazwiska Książek można przeczytać w Czytelni Wortalu Genealogia Polska (genpol.com) pod adresem URL http://www.genpol.com/modules.php?op=modload&name=GenezaNazwisk&file=details&id=2287
Odpowiedz

Gość: Magda a nazwiska Mirosłąw i Rutecka?
Odpowiedz

Gość @ Magda Ad. Mirosław W grupie nazwisk, o podobnej etymologii do Mirosław, występują w Polsce jeszcze takie nazwiska jak: Mirosława, Mirosławski. (Nazwisko Mirosłąw nie występuje w żadnych ze znanych mi źródeł.) Wiele wskazuje na to, iż nazwiska te mają charakter patronimiczny, tzn. są to nazwiska pochodzące od (dwuczłonowego) imienia – Mirosław. Jest ono jednym ze starych słowiańskich imion-zaklęć albo magicznych życzeń. Zanim na nasze ziemie przybyło chrześcijaństwo, większość męskich imion naszych przodków była właśnie takimi zaklęciami - poprzez imię życzono nowym członkom rodu sławy, powodzenia, radości i męstwa. \"Mirosław\", (czego łatwo można się domyślić) jest życzeniem sławy, lecz trudniej już się domyślić, z jakiego powodu miała przyjść owa sława. Słowa \"mir\" w języku polskim prawie się nie używa. \"Mieć mir\" znaczy: mieć posłuch, autorytet. Po rosyjsku to samo słowo oznacza dwie rzeczy: pokój (brak wojny) i świat. Pierwotnie słowo \"mir\" oznaczało porządek w państwie lub plemieniu. A więc \"Mirosław\" to ktoś, kto zaprowadza porządek i dlatego zyskuje sławę albo też ktoś, kto ma sławę i posłuch wśród rodaków. Bogatą bibliografię zawierającą szczegółowe analizy imienia można znaleźć w poradniku dr Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej: „Geneza nazwisk łatwo i przyjemnie” - znajdującym się w dziale „Czytelnia” Wortalu „GenPol.com” (odsyłacz): http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art141.html Ad. Rutecka Przyjmując za Profesorem Kazimierzem Rymutem (Kazimierz Rymut, „Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny”, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001) - potencjalną podstawę pochodzenia nazwiska Rutecka stanowi apelatyw (czyli nazwa pospolita) ruta „roślina używana dawniej na wianki ślubne”. Nie wykluczone też, że pochodzi ono od imienia Ruta, czyli ma charakter patronimiczny. Przedstawione jednak hipotezy (bo tym właśnie jest próba językoznawczej interpretacji nazwiska) można potwierdzić/obalić tylko drogą długich poszukiwań źródłowych.
Odpowiedz

Gość: fan Witam, Interesuje mnie entymologia mojego nazwiska Groszewski jak i kilku innych ciekawych:Misko,Adach,Konopa,Tomas.Z góry dziekuje za odpowiedz
Odpowiedz

Gość @ Fan nazwisk: Groszewski, Misko, Adach, Konopa i Tomas Cytat dnia (8 listopada 2008): „Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską” (Św. Augustyn) – odbieram jako niezwykle delikatne, lecz jednak, napomnienie Redakcji Serwisu „Histmag.org”, czym jest (powinien być) KOMENTARZ ukazujący się pod artykułem, zamieszczonym w serwisie. Interesująca wypowiedź na ten temat jednej z Forystek, zamieszczona jest na Forum (odsyłacz do wątku): http://forum.histmag.org/index.php?topic=6891.0 Proszę założyć na Forum nowy wątek i zamieścić tam swoją prośbę o etymologię (językoznawczą interpretację pierwotnego znaczenia wyrazu), wzbudzających zaciekawienie nazwisk. @ Osoby zainteresowane etymologią swojego nazwiska Informuję, że do odwołania, przestaję odpowiadać na pytania o etymologię nazwiska, w tym miejscu. Najczęściej wypowiadający się (niestety tutaj) Gość, który wziął sobie do serca słowa św. Augustyna.
Odpowiedz

Kamil Janicki WSzystkie osoby tak aktywnie udzielające się w tym temacie i poszukujące pochodzenia swojego nazwiska proszę o przeczytanie niniejszego newsa: http://histmag.org/?id=2242
Odpowiedz

Kamil Janicki Przede wszystkim zaś chciałbym podkreślić, że artykuł ten (i inne poświęcone genealogii opublikowane w naszym serwisie) miał na celu rozbudzić zainteresowanie własnymi badaniami. Znacznie więcej satysfakcji przynosi samodzielne docieranie do informacji, niż wykorzystywanie cudzej wiedzy i dobrej woli.
Odpowiedz

Gość Chciałbym się dowiedzieć coś o nazwisku Słowicki. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość Proszę zadać swoje pytanie na naszym Forum. Forum historyczne „Histmag.org” > Inne działy historyczne > Nauki pomocnicze historii - Książęcy Instytut Nauk Pomocniczych Historii > w specjalnie w tym celu utworzonym wątku: Skąd pochodzą nazwiska? (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0
Odpowiedz

Gość: Dyziocha dzień dobry Mam na nazwisko Kominek chociaż mój dziadek ma Kuminek. Problem w tym, ze spotkałam się z rodziną 1 listopada i mam mętlik w głowie, które nazwisko jest rodowe. jeśli mogła bym prosić o pomoc będę wdzięczna. Dziękuję.
Odpowiedz

Michał Świgoń Proszę zadać swoje pytanie na naszym Forum. Forum historyczne „Histmag.org” > Inne działy historyczne > Nauki pomocnicze historii - Książęcy Instytut Nauk Pomocniczych Historii > w specjalnie w tym celu utworzonym wątku: Skąd pochodzą nazwiska? (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0
Odpowiedz

Gość: BArtdzi94 ja bym chciał wiedzieć co oznacza moje nazwisko szukam jego znaczenia od dawna DZIEDZIC
Odpowiedz

Gość: Cyniczny @Dyziocha: Większośc tego rodzaju przypadków (wymiana głoski w nazwisku) to pamiątka po czasach, gdy dokumenty ewidencyjne prowadzono ręcznie (jeśli urzędnik gryzmolił, ktoś inny mógł później źle przepisać nazwisko) i w dodatku - wprzypadku d. Kongresówki - cyrylicą (niektórych polskich nazwisk nie dało się precyzyjnie zapisać w cyrylicy, stąd znalazły się w dokumentach zniekształcone), a duża liczba petentów nie umiała pisać (gdy podawali swoje nazwisko, mogli to robić niewyraźnie, względnie urzędnik mógł źle usłyszeć, nie mówiąc już o tym, że znacznie więcej osób używało wówczas dialektów języka polskiego, gdzie panują inne reguły fonetyczne -a zatem petent mógł sam podać swoje nazwisko w wersji zniekształconej [np. pan Nowak przedstawia się jako \"Nowok\"] lub urzędnik mógł je \"wyprostować\" [np. pan Kuń otrzymuje dokumenty wystawione na nazwisko Koń]). @BArtdzi94: Wobec tego oszczędził(a)by Pan(i) mnóstwo czasu, gdyby Zajrzał(a) do Słownika Języka Polskiego. Nazwisko \"Dziedzic\" pochodzi najpewniej od rzeczownika pospolitego i ma to samo znaczenie, co ten rzeczownik. Proszę zadać sobie trud przeczytania artykułu, a wiele rzeczy się wyjaśni.
Odpowiedz

Gość: annagość jaka jest etymologia nazwiska Wołoszyn.
Odpowiedz

Gość: Cyniczny Wołoszyn jest nazwiskiem odapelatywnym. Słowo \"Wołoszyn\" (\"Wołoch\", \"Walach\") oznaczało dawnej polszczyźnie człowieka pochodzacego z Wołoszczyzny, historycznego państwa rumuńskiego. I to jest jedna hipoteza. Inną ktos przedstawił tu: http://groups.google.com/group/pl.soc.genealogia/browse_thread/thread/099f1e5257e8e64b?pli=1 To chyba tyle. Na przyszłość proszę docenić zalety Google. BTW, zdaje się, że chyba lepsze rezultaty przyniesie dyskusja o etymologii nazwisk na forum (http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0) niż tutaj w komentarzach :]
Odpowiedz

Gość: lupinus znaczenie nazwiska -- SZCZESIUL . Bardzo proszę o informacje.
Odpowiedz

Gość: Paulina Witam.Nazywam się Paulina Umańska.Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi i co oznacza moje nazwisko.:)
Odpowiedz

Gość: marchela Witam, Mam na nazwisko Marchela, ale nigdzie nie mogę znależć pochodzenia tego nazwiska. Bardzo proszę o pomoc jeśli to możliwe. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: olos77 Mam pytanie które mnie nurtuje!Chodzi o genezę nazwiska HARABASZ!Szukam wszędzie i nic!Dziękuję za odpowiedz!
Odpowiedz

Gość: Wałęga Czy wiedzą może państwo skąd pochodzi to nazwisko? Sama szukałam i znalazłam informacje o roku1468 i nobilitacji jednego z przedstawicieli tego rodu z Litwy. Jednak spotkałam się z informacją o istnieniu dwóch oddzielnych rodzinach o tym nazwisku. Proszę o pomoc, ponieważ tworzę drzewo genealogiczne. z góry dziękuję.
Odpowiedz

Lata Błądzenia @ Gość: Wałęga Tworząc takie „drzewo genealogiczne” (tablica descendentów) robisz zestawienie osób pochodzących od jednej osoby. Pełna tablica descendentów to zapis wszystkich potomków danej osoby. W tradycyjnej, czyli patriarchalnej genealogii, z reguły od mężczyzny-protoplasty lub od jednej pary małżeńskiej. Można też robić zestawieniu „drzewa genealogicznego” pochodzącego od antenatki. W tym celu trzeba przeprowadzić solidne i żmudne badania genealogiczne, a następnie, gdy uzyskamy pewność, że mamy do czynienia ze szlachtą (rodem nobilitowanym), ustalić właściwy herb i relacje do osób wymienionych w herbarzach. Samo brzmienie nazwiska, jeśli nie mamy na to niezbitych dowodów uzyskanych w wyniku takich badań, nie daje gwarancji, że jesteśmy spokrewnieni z innymi osobami o tym samym nazwisku. To samo nazwisko może nosić wiele, dziesiątki, o ile nie setki osób, zupełnie nie powiązanych ze sobą więzami rodzinnymi, różnego pochodzenia społecznego: chłopskiego; mieszczańskiego; szlacheckiego. Zweryfikować to możemy jedynie na podstawie dokumentów metrykalnych lub innych źródeł (archiwalnych). To samo nazwisko mogło powstawać wielokrotnie „na surowym korzeniu”. Polecam lekturę książki Rafała Prinke: „Poradnik genealoga amatora”.
Odpowiedz

Gość: Wałęga Serdecznie dziękuję za pomoc, ale czy państwo wiedzą coś o pochodzeniu tego nazwiska?
Odpowiedz

Gość: Ada Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Kubczak. Próbowałam ustalić to przez internet niestety bezskutecznie. Ze strony moikrewni.pl dowiedziałam się, że sporo osób o tym nazwisku mieszka w Niemczech natomiast na stronie ellisislandrecord.org są dane 5 osób o tym nazwisku, które na początku XX wieku przypłynęły do Nowego Jorku (w tym 4 z Rosji i 1 z Austrii). Mój dziadek pochodził z Ziemi Łęczyckiej. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: marek uprzejmie proszę o wyjasnienie pochodzenia nazwiska Kielar. Jest popularne na podkarpaciu
Odpowiedz

Gość @ Wałęga, Ada oraz Marek Odpowiedzi, w formie komentarza do artykułu, nie należy się już raczej spodziewać na stronie głównej serwisu „Histmag.org”. Proszę zadać swoje pytanie na naszym Forum. Forum historyczne „Histmag.org” > Inne działy historyczne > Nauki pomocnicze historii - Książęcy Instytut Nauk Pomocniczych Historii > w specjalnie, w tym celu utworzonym wątku: Skąd pochodzą nazwiska? (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0 Pisano już o tym dwukrotnie powyżej.
Odpowiedz

Gość: marek na forum nie otrzymałem pomocy jeżeli ktoś czytał tego posta a może pomóc bardzo proszę . Choczi o pochodzenie nazwiska KIELAR
Odpowiedz

Gość: raduj bardzo prosze o podanie pochodzenia mego pieknego i radosnego nazwiska RADUJ i KOZBIAL dziekuje
Odpowiedz

Gość: Harabasz Proszę o genezę tego nazwiska-HARABASZ- Z góry dziękuję!
Odpowiedz

Gość: Życzliwy Publicznie wyrażony żal, jednego z Czytelników, iż nie otrzymał na forum pomocy przypomina pewną historię. Przygnębiony Człowiek kierował do Pana Boga swoje żale, jak to inni, tylko nie on, wygrywają na loterii losowej – i wylicza wszystkich których zna, a którzy coś od losu dostali. Na to Pan Bóg, przerywając jego litanię, odpowiada: „Daj mi Człowieku szansę i wykup chociaż raz, na tej loterii los”. To tak w nawiązaniu do życzliwej rady Gościa zamieszczonej w komentarzu 2008-11-17 21:24.
Odpowiedz

Gość Bardzo proszę o wyjaśnienie genezy nazwiska Jagodziński-rodzina moja pochodzi z kujaw lecz nie jestem pewny czy geneza tego nazwiska się z tamtąd wywodzi
Odpowiedz

Gość: Monika Bardzo proszę o wyjaśnienie nazwiska Sochacka. Chciałabym wiedzieć jakie jest jego pochodzenie. Z góry dziękuję :)
Odpowiedz

Gość: sus scrofa No jak mi ktoś wytłumaczy etymologię nazwiska Startek to będę pełna podziwu :)
Odpowiedz

Gość: Ciekawski witam mam na nazwisko Marczak i chciałbym się coś więcej o nim dzowiedzieć a konkretniej z jakiego kraju pochodzi?
Odpowiedz

Gość: motak bardzo prosze o wyjasnienie pochodzenia nazwiska motak, spotkalas sie z kilkoma roznymi wersjami i chcialabym ktoras potwierdzic . z gory dziekuje
Odpowiedz

Gość: Wasita Witam, nazywam się Alicja Wasita i chciałabym dowiedzieć się skąd pochodzi i co znaczy moje nazwisko. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Aneta Witam poszykuję etymologię nazwiska Kojtek, nie potrafie nic a nic znależć, moze mi ktoś pomóc?
Odpowiedz

Gość: ad7 Witam serdecznie poszukuję etymologii nazwisk Łyszcz i Smoczyński Dziękuję bardzo za wszelaką pomoc
Odpowiedz

Gość: sieranttadeusz41 Witam serdecznie! Nazywam się Tadeusz Sierant . Poszukuję etymologii nazwiska Sierant i z kąd ono może pochodzić. Dziękuję bardzo za wszelką pomoc
Odpowiedz

Gość: Alicja Witam, moze ktos moglby mi mniej-wiecej okreslic od czego pochodza nazwiska Maciaszek i Skrobek. Z tego, co przeczytalam koncowke -ek dodawano zwykle do nazwisk w centralnej Polsce i to by sie zgadzalo.. z gory dziekuje za pomoc:)
Odpowiedz

Gość Dlaczego, w komentarzach do artykułu „Skąd pochodzą nazwiska?”, nikt nie odpowiada na moje pytanie? Czy koniecznie muszę się zalogować na Forum i tylko tam: http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0 spodziewać się mogę wyjaśnień? Odpowiedź brzmi: - Wygląda na to, że tak!
Odpowiedz

Gość: Anita Witam mam na nazwisko Klich i chcę wiedzieć, co oznacza moje nazwisko.
Odpowiedz

Gość: miro Witam chciałbym żebyście mi pomogli dowiedzieć skąd pochodzi i co oznacza nazwisko Jarmuszczak .
Odpowiedz

Gość: Ina Witam, Na rozszerzeniu z j.polskiego zadano mi temat pracy:geneza nazwiska, a moje nazwisko brzmi Kwaśniewska - niestety z racji, że to nazwisko jest bardzo popularne w mediach, w internecie trudno mi znależć jakiekolwiek wskakówki, a ka książki jest juz za póżno - potrzebuje materiału \"na wczoraj\" jeżeli jesteście w stanie mi Państwo pomóc, z góry dziękuję! pozdrawiam, Ina
Odpowiedz

Gość: Agnieszka Witam serdecznie :) Nazywam się Agnieszka Kosut , mam pytanie , skąd pochodzi moje nazwisko? Z góry dziękuję !
Odpowiedz

Gość: Magda Witam. Jeśli to możliwe to proszę o informacje na temat pochodzenia i znaczenia mojego nazwiska: BAŁDO. z góry dziekuje i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Robert Witam Bardzo chciałbym wiedzieć skąd,od czego pochodzi moje nazwisko-BIELENDA ? pozdrawiam-Robert
Odpowiedz

Gość: Mandziuk Prosze o etymologie nazwiska Mandziuk lub Mańdziuk. Tato pochodził z Stanisławowa. Marian
Odpowiedz

Gość: zapała dzien dobry nazywam sie Robert Zapała chciałbym sie dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Zapała, mieszkam w małej miejscowosci Poręba Wielka nie wiem skąd na tych ziemiach i od ilu lat jest ono tutaj spotykane. z góry bardzo dziękuje za odpowiedź
Odpowiedz

Gość: Zapała Dzien dobry mam na imie Paulina Zapała mieszkam w Porębie Wielkiej.Chciałabym sie dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko.Dziekuje
Odpowiedz

Gość: roza Witam, nazywam się Róża Błaszczyk, chciałabym dowiedzieć się- skąd pochodzi moje nazwisko?
Odpowiedz

Gość: mariusz Kujawa a ja nie do końca wiem oswoim nazwisku co mogę się dowiedzieć
Odpowiedz

Gość: marek witam .Juz bardzo długo szukam ale nigdize nie moge znaleźć .Jezeli ktoś wie prosze o pomoc w odpowiedzi na pytanie o pochodzenia nazwika Kielar
Odpowiedz

Gość Witam wszystkich. Moje nazwisko to Róg i mam pytanie skąd to nazwisko pochodzi??? Czekam na odpowiedź, pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Dawid Chciałbym bardzo dowiedziec skad wzielo sie moje nazwisko - Kakareko... Szukalem dosłownie wszedzie, lecz rezultatow nie odnalazlem... Bardzo prosze o pomoc i zgóry dziekuję
Odpowiedz

Gość: jolantha Prosze o pomoc w odnalezieniu pochodzenia mojego nazwiska JANECKI
Odpowiedz

Gość: Ola Witam. Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Stani i co oznacza. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Martynos Proszę o znalezienie nazwiska: Słomka. Nie wchodzę nigdy tutaj, więc proszę na odpoweiedź przez: Adres mailowy:martynkaslomka@interia.eu (obecnie numer gg jest nieaktywny) lub na nasza-klasa.pl (szukać mnie przez szkoły, Gimnazjum im.Józefa Piłsudskiego w Mełgwi).
Odpowiedz

Kamil Janicki Drodzy Czytelnicy, ponownie przypominam, że odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące nazwisk będą udzielane WYŁĄCZNIE na naszym forum! Histmag nie jest też urzędem poczty polskiej, w związku z czym zostawianie adresu i stwierdzanie \"nigdy tu nie wchodzę\" nie jest najlepszym rozwiązaniem....
Odpowiedz

Gość: Wasita Dzień dobry. Co znaczy nazwisko WASITA?
Odpowiedz

Gość: Wiesława Interesuje mnie genealogia nazwiska JANOCHA. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Odpowiedz

Gość: Alfons Prosze o pomoc w wyjaśnienia pochodzenia mojego nazwiska PANKROS. Rodzina pochodzi z okolic Konina.
Odpowiedz

Gość: Maka Proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Kowerdziej, lub Kowerdej.
Odpowiedz

Gość: wojtek wejdzcie se na moikrewni i tam pisze ile osob jest w polsce pod podanym nazwiskiem.
Odpowiedz

Gość: Ewelina Paciorek Witam. Chciałabym się dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko Paciorek. Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: wiola Dzień dobry. Czy ktoś może mi pomóc w wyjaśnieniu mojego nazwiska Bahyrycz? Skąd ono może pochodzić? Z góry serdecznie dziękuję.
Odpowiedz

Gość: knap monika nazywam sie knap chciałambym sie dowiedziec z kad pochodzi moja nazwisko pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Siara Witam czy ktoś mi powie z kad pochodzi nazwisko Fiejdasz ??
Odpowiedz

Gość: asia Witam, chcialabym sie dowiedziec skad pochodzi moje nazwisko Rólka? Pozdrawiam ;)
Odpowiedz

Gość witam, chcialabym sie dowiedziec jakiego pochodzenia sa nazwiska Newiak, Macioł(Matziol), Falfus. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Również pozdrawiam. Komentarze pod artykułem to jednak nie „Pytania i odpowiedzi”. Komentarzem chcemy coś przekazać i na coś zwrócić uwagę, w związku z przeczytanym artykułem. Gospodarz Serwisu „Histmag.org” wszakże apelował: „2008-12-08 14:48 | Kamil Janicki Drodzy Czytelnicy, ponownie przypominam, że odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące nazwisk będą udzielane WYŁĄCZNIE na naszym forum!”.
Odpowiedz

Gość: adasn Nazywam się Najda i chciałbym się dowiedzieć z kąd i od czego pochodzi moje nazwisko.I gdzie szukać więcej informacji. Dziękuję i życzę Wszystkim Wesołych Świąt
Odpowiedz

Gość: Paweł Nazwisko \"Pabich\", skąd taka nazwa i skąd ono pochodzi??? Rozmieszczenie Pabichów w PL juz znam. Nie mam jednak pojęcia, skąd sama nazwa i skąd pochodzi ta nazwa??? Ktoś pomoże?
Odpowiedz

Gość: Iwonka Mam na nazwisko Kwintal, chciałabym dowiedzieć się skąd ono pochodzi. z góry dziękuje!
Odpowiedz

Gość: aska mam na nazwisko zakrzewska chcialabym wiedziec skad ono pochodzi,dziekuje
Odpowiedz

Gość: mimi witam chcialabym się dowiedziać jakie pochodzenie ma nazwisko Fajfer zastanawiam się czy jest to nazwisko pochodzenia niemieckiego czy zydowskiego?? z góry dziękuję ;)
Odpowiedz

Gość: michelle Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Hoffa i Juszczyk?? z góry dziękuje :P
Odpowiedz

Gość: mirku Witam, może ktoś zna lub domyśla się genezy nazwiska: Kultys? Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia.
Odpowiedz

Gość: kwiek ród pochodzi z okolic Sokołowa Podlaskiego, pragnę dowiedzieć się więcej o pochodzeniu tego nazwiska (w tamtych stronach) Wioska Kwieki koło Chojnic jak dowiedziałem się prawdopodobnie pochodzi od któregoś z rycerzy z nadania ziemi, brak potomków? Pochodzenie cygańskie?
Odpowiedz

Gość: kilimon Jaka jest geneza tego nazwiska? Rodzina pochodzi z okolic Ostrołęki. Czy może to mieć związek z nadaniami ziemi/nazwisk dla polskich tatarów?
Odpowiedz

Gość a Ewertowski? też bardzo mi zależy..........
Odpowiedz

Gość bo słyszałem, że z Szkocjii....od EVERTA czy ktoś wie coś na ten temat?
Odpowiedz

Gość niby MONT EVERESRT heheh:) pozdrawiam i czekam.........
Odpowiedz

Gość: Wojciech Tęsny Proszę o podanie skąd wywodzi się nazwisko Tęsny. W Polsce jest ono niespotykane, poza krewnymi.
Odpowiedz

Gość: iwańczyk witam!jestem ciekawa skąd pochodzi moje nazwisko Iwańczyk?Z góry dziękuje!!!
Odpowiedz

Gość: Obertaniec Witam! Jakie jest pochodzenie nazwiska Obertaniec?
Odpowiedz

Gość: Marek Nowicki Witam. Ja mam pytanie trochę nietypowe. Mieszkam w centralnej Polsce w okolicach miejscowości Zagłoba. Nikt nie wie skąd ta nazwa. Czy może to mieć coś wspólnego z nazwiskiem Sienkiewiczowskiego Zagłoby?
Odpowiedz

Gość: julia falk witam!skąd pochodzi moje nazwisko
Odpowiedz

Gość: sylwia selau Witam! Skąd pochodzi moje nazwisko Selau?
Odpowiedz

Kamil Janicki Raz jeszcze uprzejmie proszę zadawać pytania na forum.
Odpowiedz

Gość: nawacki kamil Witam! Skąd pochodzi moje nazwisko Nawacki???
Odpowiedz

Gość: Krzysztof Witam! Interesuje mnie pochodzenie nazwiska . Czy jest Ktoś w stanie pomóc mi określić skąd to nazwisko pochodzi? Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Krzysztof To jeszcze raz ja. chodzi mi o nazwisko Smolarek! Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: D. salve!!! pisze do was z dalekij Itali i mam pytanie ktore dotyczy pochodzenia i znaczenia mojego nazwiska, dodam ze wiele razy w roznych dyskusjach w gronie moich znajomych zostal poruszony ten temat i doszlismy rowniez do licznych wytlumaczen, ale wolalbm byc pewny i uzyskac informacje od osob ktore sa \"capaci in materia\" pozdrawiam i oczekuje na wasza odpowiedz. CIAO!
Odpowiedz

Gość @ D. Nawet gdyby w tym miejscu wypadało odpowiedzieć na Twoje pytanie – a nie wypada, Redaktor Naczelny „Histmag.org” uprzejmie prosi o zadawanie tego typy pytań na Forum (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0 – to należałoby być nie tylko \"capaci in materia\", lecz i utalentowanym jasnowidzem, aby móc zgadnąć jak nazwisko Twoje brzmi :-))
Odpowiedz

Gość: kami Nazywam się Zyzdorf Kamila . Interesuje mnie z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko i czy ma jakieś znaczenie .
Odpowiedz

Gość: Matias Płoszajczak tłumaczenie prosze
Odpowiedz

Gość: Rafał Chciałbym się dowiedzieć z jakiego kraju pochodzi nazwisko \"Czubak\"
Odpowiedz

Gość: Monika Chciałabym się dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko \"Turkiewicz\". Potrzebuje do napisania pracy z jęz. polskiego.:))
Odpowiedz

Gość: waldek Rozpoczynam poszukiwania moich przodków,interesuje mnie pochodzenie nazwiska KWAŚNY,to moje rodowe,przodkowie pochodzą z okolic Przemyśla,natomiast ojciec mojej mamy miał na nazwisko BZOWY i pochodził z woj Stanisławowskiego,okolice Halicza Pozdrawiam Waldek Kwaśny
Odpowiedz

Gość: Marek proszę o pochodzenie nazwiska KICKANIUK.
Odpowiedz

Gość: Małgocha interesuje mnie wszystko na temat nazwiska: KŁOBUCH pozdrawiam... :)
Odpowiedz

Gość: Jula Poprosze znaczenie nazwiska ZIEMKIEWICZ
Odpowiedz

Gość: Edmunda Witam, Buduje drzewo genealogiczne.Z opowiadania wiem iż dziadek mojej babci miał nazwisko Jąsik. W Polsce w tych czasach nie mogę znaleść takiego nazwiska. Prosze też o podanie pochodzenia nazwiska \"Gazur\" , albo z kąd ono pochodi? Dziękuję za pomoc :-)
Odpowiedz

Gość Cześć moje nazwisko to:Rubacha chciałabym wiedzieć od czego pochodzi nazwisko :Rubacha ???
Odpowiedz

Gość: Tadeusz Lament W roku 2008 wiosną szukałem w internecie danych odnośnie rodziny mojego ojca, która z okolic Woli Koryckiej ( Garwolin )cała wyemigrowała ok. 1922 r.do Francji w okolice Lille. Znalazłem linki w GEN-POLu dzięki którym znalazłem kontakt, adresy i telefon - to są moi bardzo bliscy krewni. Następuje wymiana listów ze zdjęciami. Powoli tworzę drzewo rodowe rodziny - familii LAMENT. Skąd nazwisko Lament wzięło się w Polsce, znalazłem DE LAMENT 1628 France LAMENT 1716 Couilly,77,Seine & Marne,France Seine et Marne Ile de France LAMENT 1725 Inconnu-21,,Cote d\'Or Bourgogne France oraz w emigracji z Belgii Irlandii do USA w latach 1830-1836
Odpowiedz

Gość: paula Chciałabym poznac znaczenie nazwiska: Pawlicka i Domżał z gory bardzo dziekuje
Odpowiedz

Gość: PAULINA Witam bardzo chcialabym znac znaczenie nazwiska (kuciak) bardzo proszę o odpowiedź :) dziękuję :)
Odpowiedz

Gość: Przemo Cześć Chciałbym coś więcej dowiedzieć się o nazwisku RAKOCZY oraz OLESIŃSKI
Odpowiedz

Gość: Paweł Witam.Bardzo proszę o przybliżenie mi nazwiska Nalepa,wiem ze są w Polsce dwie miejscowości Nalepa i Nalepy,ale nie mogę dotrzeć do zródeł skąd te nazwy pochodzą.Wiem ze dawniej nazywano tak miejsce na piecu czy na zapiecku,ale dlaczego przypisano to osobie czy miejscowości tego nie wiem.Będe wdzięczny za informacje.
Odpowiedz

Gość: marcin Witam mam na nazwisko Szocik i chcialbym poznac znaczenie i skad pochodzi moje nazwisko z gory dzieki
Odpowiedz

Gość: ZUBEL Pragnę poznć genezę nazwiska ZUBEL
Odpowiedz

Gość: Sandra prosze o znaczenie mojego nazwiska Wasiołek
Odpowiedz

Gość chciałabym o ile to możliwe dowiedzieć się więcej o nazwisku Dawidowicz , Fisiuk
Odpowiedz

Gość: Sylwia Bardzo chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Mikos (chodzi mi głównie o szczegóły typu skąd się wywodzi,co oznacza i ile jest Mikosów) Z góry dziękuje i pozdrawiam!
Odpowiedz

Gość: Adrianna Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko CHACHUŁA.
Odpowiedz

Gość: damian witam, chciałbym się dowiedzieć o pochodzeniu nazwiska Jędruszczak
Odpowiedz

Gość: Robert Jestem narodowosći polskiej we wszystkich galęziach przodków (na pewno) , ale niektóre gadają że nie polak , nazwisko nie polskie (nie posiadam narodowosci zapewnie) . Mam nazwisko Błażewicz ??? Dziękujem ! Kresy Pólnocne .
Odpowiedz

Gość: Tomasz Witam, bardzo chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Szponder. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: m bardzo chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi/wywodzi sie nazwisko JAROĆ
Odpowiedz

Gość: Sebastian Cieciura Witam chcialbym się dowiedzieć pochodzenia mojego nazwiska \"Cieciura\" , niemoge nigdzie znaleźć żadnej informacji ... Prosiłbym o pomoc .
Odpowiedz

Gość: Martyna chcialam sie dowiedziec skad moje nazwisko pochodzi, Dawidowska.
Odpowiedz

Gość: Iza Witam, chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko Ociesała
Odpowiedz

Gość: marika Witam nazywam się Marika Głuszczyk. Mój dziadek od strony Taty nazywał się Głuszczyński vel Głuszczyk i ponoć wywodzi się to nazwisko ze szlachty. Bym chciała się jednak dowidzieć czegoś więcej o tym Bardzo proszę
Odpowiedz

Gość: kinga witam chcialabym dowiedziec skad pochodzi moje nazwisko muczynska
Odpowiedz

Gość: karroru Proszę o pomoc, mam problem z geneza moje go nazwiska, czy ktoś zna genezę nazwiska Jaskorzyński???????
Odpowiedz

Gość: ADA Bardzo proszę o pomoc:) Co znaczy nazwisko Zapiór?
Odpowiedz

Gość: sandrixsior Witam, chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko Mika
Odpowiedz

Gość: Artur Witam.Proszę o pomoc.Co znaczy nazwisko Pacyna,znalazłem też miejscowość o tej samej nazwie niedaleko Piotrkowa.Ale nie mam tam żadnej rodziny.
Odpowiedz

Gość: danuta Witam,uprzejmie prosze o podanie pochodzenia nazwiska BONIN dziadek Franciszek z Chojnic, podobno istnieje drzewo i Wielka Ksiega Bonin, z gory dziekuje za zaangazowanie, pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: ryszardo Przez przypadek jak większość odnalazłem Was. Cieszę się, gratuluje pomysłu i doceniam taką pracę. Mnie interesuje nazwisko które pewnie już nie istnieje ale może.., jedno z miast polskich przed wojną tak się nazywało [b]Kauffung[/b] pewnie od nazwiska [b]von Kauffung[/b]. Na innych forach nie zdecydowano lub nie odpowiedziano czy to od kupowania czy innej czynności i tak szukam odpowiedzi a może tutaj. Wiadomo że nazwa istnieje od XII wieku w przeróżnych przekształceniach. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Justyna Witam..;) Czy zna ktos pochodzenie nazwika Dunur.. uprzejmnie prosze o pomoc..
Odpowiedz

Gość: MNDT Czy może zna ktoś pochodzenie nazwiska MIĘTKA? Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: Piotr Okińczyc Dzień dobry, nazywam się Piotr Okińczyc i chciałbym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko i co ono oznacza? Za pomoc z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: czachura Witam, czy zna ktoś pochodzenie nazwiska Czachura??? Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Wszystkim zawiedzionym Czytelnikom, którzy spodziewają się w formie komentarza pod artykułem odpowiedzi na swoje pytanie o etymologię nazwiska przypominam, iż Redaktor Naczelny „Histmag.org” uprzejmie prosi o zadawanie tego typy pytań na Forum (odsyłacz do wątku) – http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0
Odpowiedz

Gość: grazyna witam,prosze mi napisac cos o moim nazwisku Mendyk ,kolega mi ostatnio powiedzial ze to zydowskie co mam o tym myslec? dziekuje z gory.
Odpowiedz

Gość: Maciek nazywam sie Maciej Dudzianiec i chcialbym sie cos dowiedziec o nazwisku Dudzianiec prubowalem szukac na necie ale nic nie moge znalesc dzieki
Odpowiedz

Gość: PERYT witam, bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na temat nazwiska PERYT ,dziekuje za informacje.pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Kasia Witam, Mam na nazwisko Stańczuk chciałabym się dowiedzieć coś o tym nazwisku próbowałam wszelakich poszukiwań niestety nic nie znalazłam z góry dziękuje
Odpowiedz

Gość: Piotruś Witam ,chciałbym sie dowiedziec skad pochodzi moje nazwiski Domowicz z góry dziekuje.
Odpowiedz

Gość: R Moje nazwisko brzmi Petlik, Można się dowiedzieć skąd pochodzi?
Odpowiedz

Gość: sabina chciałabym dowiedziec sie z kąd pochodzi nazwisko stosur prosze o szybka odpowiedz
Odpowiedz

Gość: Piotrek Witam ,bardzo prosze jakikolwiek informacje o nazwisku Domowicz
Odpowiedz

Gość: ml A co z nazwiskiem Laszuk, jest obecne często w okolicał Białej Podlaskiej jednak nie mam krewnych w tych stronach raczej w okolicach woj Lubelskiego w jego wschodniej części a nie północnej.
Odpowiedz

Gość: piotr WItam ma koś pomysł na moje nazwisko \"Paryż\"?
Odpowiedz

Gość: Drab Dzieńdobry. Proszę o podanie pochodzenia nazwiska Drab. skond pochodzi i co oznacza. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: sdf \"Skond\" hahahah nie mogę, skąd się biorą tacy ludzie...
Odpowiedz

Gość A skąd się biorą tacy: jak sdf?
Odpowiedz

Gość: Anna Skąd pochodzi nazwisko Zyzak? dziękuję za wszelkie informacje.pozdrawiam:)
Odpowiedz

Gość: Joanna Witam - mam prośbe-chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Milik - słyszałam ze było kiedys plemie Milików - raczej w czesci wschodniej polski /okolice rzeki Bug/. Dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: mac ap Wszystkich zainteresowanych proszę o zerknięcie do komentarza \"Gościa\" z 2 lutego.
Odpowiedz

Gość Moje nazwisko to Puczka czy moge dowiedziec sie skąd pochodzi?
Odpowiedz

Gość: Ryszard Skąd pochodzi nazwisko Przymierski ,kto mi podpowie !!!!!
Odpowiedz

Edmunda Juroszek Witam, Buduje drzewo genealogiczne.Z opowiadania wiem iż dziadek mojej babci miał nazwisko Jąsik. W Polsce( w tych czasach) nie mogę znaleść takiego nazwiska. Skąd pochodzi nazwisko \"Gazur\" , albo od czego ono się wywodzi? Dziękuję za pomoc :-) --------------------------------------------------------------------------------
Odpowiedz

Piotr Sempka witam. jeśli jest taka możliwość chciałbym dowiedziec sie o pochodzeniu mojego nazwiska
Odpowiedz

Gość: Ota Witam jeśli jest taka możliwość prosiłabym o wyjaśnienie mi znaczenie nazwiska Matwiej oraz skąd pochodzi. Dziękuje
Odpowiedz

Gość: adam ja bardzo prosilbym o wyjasnienie skad pochodzi nazwisko Flisiewicz
Odpowiedz

Gość: adam oraz znaczenie tego nazwiska (Flisiewicz) z gory dziekuje
Odpowiedz

Gość: maria bardzo proszę o informację z kąd i od czego pochodzi nazwizko CHŁOSTA ponieważ przypuszczam że z węgier lub jest tureckie z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: jarek interesuje mnie odpowiedz na pytanie skąd pochodzi nazwisko wrzalik i wrzall.
Odpowiedz

Gość: krzysztof Proszę o wyjaśnienie pochodzenie nazwiska BURA imię np. Krzysztof
Odpowiedz

Gość: zeniu pochodzenie nazw miejscowości z podkarpacia?
Odpowiedz

Gość: zeniu proszę o pomoc...
Odpowiedz

Gość: niunia chciałabym sie dowiedziec coś o nazwisku HEBA bardzo proszę o pomoc. pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Odpowiedz

Gość: józiu witam moje nazwisko to kazimierski chciałbym się dowiedzieć z kąd wywodzi się moje nazwisko.
Odpowiedz

Gość: Górzan Ja mam na nazwisko Górzan Z kąt ono pochodzi i co oznacza?
Odpowiedz

Gość: enw Witam, moje nazwisko brzmi STASZCZAK. Nie mam pojęcia co mogę z niego wnioskować.... bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Dariusz Kobylarz Dla Szanownego Pana Piotr Szott, Szot nie jest niemieckiego pochodzenia jest to nazwisko pochodzenia szkockiego. Pozdrawiam Pana Piotra
Odpowiedz

Gość mam na nazwisko Błaszczyk i chciałbym wiedziec skąd pochodzi moje nazwisko i jak powstalo i gdzie pierwszy raz są zapiski o tym nazwisku
Odpowiedz

Gość: aguś moje nazwisko to Rudnicka czy mogę się dowiedzieć co ono oznacza i skąd pochodzi dziękuję :)
Odpowiedz

Gość: mario Czy mógłbym uzyskać informację na temat pochodzenia nazwiska Grabowski? Z góry dziękuję :)
Odpowiedz

Gość: Roblark Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Larkowski, które jest - o ile wiem - dość rzadkie w Polsce. Przesyłam pozdrowienia.
Odpowiedz

Gość: gość Witam. Chciałabym się dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko Haręża. Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: Sonia W naszym kraju moje nazwisko nie jest zbyt powszechne gdyż nosi je zaledwie 643 osoby. Jeśli byłoby możliwe podanie pochodzenia nazwiska \"KRYJOM\" byłabym wdzięczna. Pozdrawiam!
Odpowiedz

Gość: Adam Witam Chciałbym się dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko Zwoliński. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Agnieszka Gębura Dzień dobry, chciałabym się dwiedzieć o pochodzeniu mojego nazwiska- Gębura. Z góry bardzo serdecznie dziękuje za informacje pozdrawiam agnieszka gębura
Odpowiedz

Gość: Zbyszek Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Hatala ?? Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: KILKA WAŻNYCH CYTATÓW Komentarze pod artykułem to jednak nie „Pytania i odpowiedzi”. Komentarzem chcemy coś przekazać i na coś zwrócić uwagę, w związku z przeczytanym artykułem.[...]\" „2008-12-08 14:48 | Kamil Janicki Drodzy Czytelnicy, ponownie przypominam, że odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące nazwisk będą udzielane WYŁĄCZNIE na naszym forum!”. \"2009-02-02 11:53 | Gość Wszystkim zawiedzionym Czytelnikom, którzy spodziewają się w formie komentarza pod artykułem odpowiedzi na swoje pytanie o etymologię nazwiska przypominam, iż Redaktor Naczelny „Histmag.org” uprzejmie prosi o zadawanie tego typy pytań na Forum (odsyłacz do wątku) – http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0\"
Odpowiedz

Gość @ Dariusz Kobylarz oraz @ Piotr Szott Cytuję za Panem Dariuszem: „[...] Szot nie jest niemieckiego pochodzenia jest to nazwisko pochodzenia szkockiego [...]”. Bardzo interesujący trop wskazał Pan Dariusz Kobylarz. Faktycznie nazwisko wcale nie musi wywodzić się z języka niemieckiego, jak zasugerował sam Pan Piotr Szott. Polecam artykuł dr. hab. Stefana Zabieglika, filozofa i wykładowcy uniwersyteckiego z Gdańska, „Szkoci w Polsce” (odsyłacz): http://www.emito.net/?q=pl/kultura/historia/49381.html Autor podaje interesującą informację, że: „Szkoci, nazywani w Polsce „Szotami”. Może więc to od owego „Szot” (Szkot) pochodzi pańskie nazwisko? Pozdrawiam serdecznie Panów
Odpowiedz

Gość: Rysiek Mam na imie Ryszard Toś chcialbym sie dowiedziec czegos na temat pochodzenia mojego nazwiska. Dziekuje
Odpowiedz

Gość: Reniaaaaaaaaaaaa Chciała bym się dowiedzieć co oznacza moje nazwisko;)?????Thenx;P
Odpowiedz

Gość: xxx witam, mam na nazwisko Urban, wiem że to bardzo często spotykane nazwisko ale chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej z kąd pochodzi, gdzieś znalazłem że pochodzi ze starożytnego Rzymu i oznacza mieszkaniec miast, ale nie jest to 100% pewne, z góry bardzo dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz

Gość Tak masz rację. Nazwisko Urban pochodzi z Rzymu. Znaczyło \"mieszkaniec miasta\", czyli Wiecznego Miasta - Rzymu. Było ośmiu papieży Urbanów, a jeden z nich czczony jest jako święty patron winnic. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Nela Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Pawula i jakie ma znaczenie ???? z góry dziękuję.Proszę mi wysłać odpowiedż na adres e-mail.:)
Odpowiedz

Gość: Gawrylczyk Mam na nazwisko Gawrylczyk. Czy wie ktoś może od czego się \'wzięło\', co oznacza itp? :)
Odpowiedz

Kamil Janicki Uprzejmie proszę przewinąć stronę na początek artykułu, jest tak taka duża pomarańczowa ramka...
Odpowiedz

Gość: michal charabin uprzejmie prosze w rozwiklaniu zagadki mojego nazwiska.literka \'c\' w nazwisku byla prawdopodobnie dodana blednie.pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: M.G Witam! Chciałabym sie dowiedziec skąd pochodzi nazwisko Gurgul? Bardzo prosze o odpowiedz , jakies wskazówki:) pozdrawian.
Odpowiedz

Gość: @ Chciałbym się dowiedzieć wszystko o nazwisku mitschke z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: Filar witam chciałbym się dowiedzieć jakie znaczenie i skąd pochodzi moje nazwisko no i chciałbym to wiedzieć jak najwcześniej tzn na dzisiaj jest to możliwe bo do szkoły jest mi to potrzebne z góry dziękuje pozdrawiam,
Odpowiedz

Gość: -a-a Witam czy ktoś może mi pomóc w sprawie pochodzenia mojego nazwiska???
Odpowiedz

Gość: Agnieszka Witam, czy ktoś może mi pomóc odnośnie pochodzenia mojego nazwiska: Klechowska . Serdeczne dzięki;)
Odpowiedz

Gość: kkkk Czy mogliby Państwo powiedzieć mi coś o pochodzeniu nazwiska Smolarek? Z góry bardzo dziękuję!
Odpowiedz

Gość: Wwww Chciałbym sie dowiedziec z kad pochodzi nazwisko Wroniecki/Wroniecka?Z góry dziekuje.
Odpowiedz

Gość A nazwisko Fingas? skąd pochodzi co morze oznaczać?
Odpowiedz

Gość: robroy Czy ktoś może wyjaśnić pochodzenie nazwiska POSKART. Za wszelkie informacje serdecznie dziękuję.
Odpowiedz

Gość chce doweidziec sie cos o nazwisku Wąs
Odpowiedz

Gość: SZADURKA Chciałabym sie dowiedzieć skąd pochodzi ico oznacza moje nazwisko: SZADURA, oraz nazwiska mioch pradziadków: DOBRZYŃSKI i SZUMIŁŁO. Z góry dziękuję!!!
Odpowiedz

Gość: Cyniczny Co to jest doskusja? (Literówka w ramce, poprawcie ją :P)
Odpowiedz

Gość Witam, chcialbym sie dowiedziec skad pochodzi i co oznacza moje nazwisko: Gaździak Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Niko Witam! Chciałam sie dowiedzieć co znaczy i skad pochodzi moje nazwisko: DZIUBLA. Z góry dziekuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Sabina Witam serdecznie ! ;) bardzo chciałam się dowiedzieć coś na temat pochodzenia nazwiska GRABOŚ i WIERCIOCH. Z góry dziekuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Paulina jesli mozna to proszę powiedzieć mi skąd pochodzi nazwisko Sobczyk...? Dziękuje z góry:)
Odpowiedz

Gość mam na nazwisko kellogg i chciala bym sie dowiedziec z kad pochodzi i gdzie jest najwiecej osob o takim nawisku i co znaczy moje nazwisko bardzo dziekuje i czekam na odpowiedz pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: GreenLady Mam prośbę. Muszę napisać wypracowanie na j. angielski o pochodzeniu mojego nazwiska. Oczywiście, ja poprosze tylko znaczenie mojego nazwiska w języku polskim ;). Moje nazwisko to- Błaszczyk. Mam nadzieję że mi ktoś pomoże, bo szukałam i nie mogłam znaleźć. Pozdrawiam cieplutko. :*:*:*
Odpowiedz

Gość: Phoenix84 Witam Mam ogromną prośbę. Poszukuje wszelkich informacji odnośnie mojego nazwiska - Kiczak, pochodzenie, jakieś osoby w Polsce i nie tylko o tym nazwisku, akty itp. Z góry Dziękuję za wszelką pomoc.
Odpowiedz

Gość: andrzej kulpa a może ktoś ma informacje na temat mojego nazwsika - Kulpa pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Gość;Wioletta Witam.Nazywam się Bękarciak.Poszukuję informacji odnośnie mojego nazwiska które mam po mężu jak również o nazwiskach w mojej rodzinie;Sobieraj ,Chrzanowska,Sugalska,Głodzik,Piątkowska. Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Ola Witam, Mam na nazwisko Hojda i chciałabym wiedzieć coś więcej na jego temat.
Odpowiedz

Gość: . Mam na nazwisko Gnysiński. Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko.
Odpowiedz

Gość: Konrad Witam, nazywam się Brakoniecki, czy mógłbym prosić o informacje na temat mojego nazwiska?
Odpowiedz

Gość: Agata skąd się bierzę moje Nazwizko Nowak???
Odpowiedz

Gość: marek nikt nie odpowiedział skąd pochodzi nazwisko Paryż
Odpowiedz

Gość: anulek Witam, czy ktoś może mi wyjaśnić pochodzenie mojego nazwiska rodowego: \"Maślaczyk\" ? W Polsce używa go około 50 osób i z tego co wiem, wszyscy jesteśmy spokrewnieni lub spowinowaceni. Dotarłam do zapisów w księgach kościelnych z terenu Wielkopolski gdzie odnotowano w 1843 roku zgon osoby o tym nazwisku - jest to mój pra pra dziadek. Pozdrawiam
Odpowiedz

Roman Sidorski > nikt nie odpowiedział skąd pochodzi nazwisko Paryż Prawdopodobnie z Francji. (W razie gdyby potrzebne były dokładniejsze informacje, proponuję przeczytać zawartość pomarańczowej ramki na samym początku artykułu)
Odpowiedz

Gość: KROL THE BULL A nazwisko Krol skond pochodzi???
Odpowiedz

Gość: Jasovsky Witam! Skad pochodzi nazwisko JASZOWSKI.Sluchal som že boli szlachczici..Prosze pomoc. Budujam dzewo genealogiczne Z gory dzienkuje.
Odpowiedz

Gość: sylwia co oznacza moje nazwisko Jaros i skont pochodzi
Odpowiedz

Gość WITAM SERDECZNIE! NAZYWAM SIE CHYTRA I CHCIALBYM WIEDZIEC JESLI TO MOZLIWE SKAD POCHODZI MOJE NAZWISKO. DZIEKUJE.
Odpowiedz

Gość: Rafał Chciałbym się spytać z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko: Czubak
Odpowiedz

Gość: paweł chciałbym sie dowiedzieć coś o nazwisku markulak z jakich terenów pochodzi i skąd sie ono wzieło
Odpowiedz

Gość: mac ap Proszę zaczynać od lektury początku artykułu. Jest tam taka pomarańczowa ramka...
Odpowiedz

Gość: janelli małgorzata chciałam dowiedziec coś o nazwisku janelli.pochodzenie mamy włoskie
Odpowiedz

Gość: magda chciałabym się dowiedzieć czegoś o pochodzeniu nazwiska - reczek
Odpowiedz

Gość: klaudia Moja praprababcia miała na nazwisko Pacyna urodziła się dokładnie 100 lat przede mną tego samego styczniowego dnia. Wiem że herb Pacyny to Leliwa, zgadzałoby się mieszkam w Tarnobrzegu, tak jak i Ona.. Skąd wziął się ten herb, czy dotyczył właśnie jej-tej Pacyny?...jak tego dociec
Odpowiedz

Gość: julka chciałabym sie dowiedzieć jakiego pochodzenia jest nazwisko JUSZCZYK? z góry dzieki
Odpowiedz

Gość: Zdzisław Skąd pochodzi i co oznacza nazwisko DZIRBA? To pytanie zadawałm już setki razy i dotychczas nie mam satysfakcjonującej odpowiedzi. Mam własną teorię na ten temat, ale niczym nie popartą.
Odpowiedz

Gość: Jolena Witam, moja babcia nosiła jako panna nazwisko Skocz. Interesuje mnie pochodzenie tego nazwiska. I jeszcze jedno pytanie. Dziadek nosił nazwisko Leśniak. Poszukując korzeni dotarłam na stronę amerykańską, gdzie napisano że to nazwisko ma germańskie pochodzenie. Dziadek mieszkał w jednej z miejscwości Beskidu Niskiego gdzie jest wzgórze o tej nazwie ( wg . Słownika Królestwa Polskiego i Państw Słowiańskich- nie wiem czy obecnie tak się nazywa). Może są osoby które wiedzą cos więcej na ten temat?
Odpowiedz

Gość: ewa sowa nazwisko sowa i pochodzenie rodziny
Odpowiedz

Gość: k.s chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko, które brzmi: sobota
Odpowiedz

Gość: A.Dec Witam! Chciałbym się dowiedzieć co oznacza i skąd pochodzi nazwisko Dec
Odpowiedz

Gość: wojtek skad pochodzi nazwisko truszkowski
Odpowiedz

Gość: Ania Witam! Nazywam sie Szelągiewicz i chciałabym wiedziec coś na temat mojego nazwiska, np. co oznacza, skąd pochodzi
Odpowiedz

Gość: Gracjan Witam chciałbym się dowiedzieć co oznacz moje nazwisko-Padjuczenko,wiem jedynie skad pochodzi(ukraina).Mam nadzieje że ktoś z Histmagu lub przypadkowy gośc będzie w stanie mi pomóc.
Odpowiedz

Gość: Karola Witam, nazywam się Jolanta Paulewicz. Mój ojciec mówił że wywodzi się z rodziny szlacheckiej. w XIX w. zostali oni wygnani ze swoich posiadłości, znadjowały się one podobno na Białorusi. Chciałabym się dowiedzieć skąd tak naprawde wywodzi się moje nazwisko i co ono oznacza, byłabym wdzięczna.
Odpowiedz

Gość: Jóźwiak Witam chcialbym sie czegos dowiedziec o nazwiskach Jóźwiak i Samulewicz skad pochodza ich znaczenie z gory dziekuje
Odpowiedz

Gość: orm Witam moje nazwisko To Ormiańska ... niestety nie mogę doszukać się znaczenia mego nazwiska ponieważ ciagle wyskakuje o tzw. Ormianach i ich nazwiskach była bym bardzo wdzięczna za udzielenie informacji na temat mojego nazwiska :) z góry dziękuje .
Odpowiedz

Gość: CzarO Witam chcialbym sie czegos dowiedziec o nazwisku Pawłowski skad pochodzi i jego znaczenie z gory dziekuje
Odpowiedz

Gość: Asia Witam Mam dziwne nazwisko(Paykart) szperałam w internecie ale nic a nic nie ma czy jest szansa na jakies wskazówki odnośnie pochodzenia tego nazwiska z góry bardzo dziekuję Asia
Odpowiedz

Gość: Leszek Szczepankiewicz Dzień dobry, Interesuje mnie czy są jakieś źródła pochodzenia mojego nazwiska Szczepankiewicz.Czy są być może gdzieś jakieś wzmianki - w zamierzchłej historii-o osobach noszących to nazwisko? Proszę o pomoc.L.S.
Odpowiedz

Gość: Sebastian Adamkiewicz Witam!!! Interesuje mnie dlaczego duża część ludzi nie czyta tej wielkiej pomarańczowej ramki, która wyraźnie informuje, że nie otrzymają tutaj odpowiedzi, tylko na forum doskusyjnym (dyskusyjnym) Histmag.org. Dla ułatwienia podam link: http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0 Z góry dziękuje za odpowiedź, ale żeby była szybko bo mi do szkoły potrzebna na dzisiaj!!!!:P
Odpowiedz

Gość: Lata Błądzenia @ Sebastian Adamkiewicz Cytuję: \"Z góry dziękuje za odpowiedź, ale żeby była szybko bo mi do szkoły potrzebna na dzisiaj!!!!:P’ Z dowcipem przesadziłeś. Do jakiej to szkoły chodzi się w soboty? Co do \"pomarańczowej ramki\" to należałoby przeprowadzić jakieś rzetelne badania. Mnie też ten fenomen lekceważenia jej zastanawia.
Odpowiedz

Lata Błądzenia P.S. Przyszło mi do głowy, może spróbujmy z ramką zieloną?
Odpowiedz

Gość: Sebastian Adamkiewicz No studia....zaoczne:P;) A może czarną...i jeszcze taki obrazek szatana:D
Odpowiedz

Gość: RADWANSKA CHCIALAM DOWIEDZIEC SIE Z KOD POCHODZI MAZWISKO RADWANSKI. DZIEKUJE Z GORY
Odpowiedz

Gość: Alina m Witam, nazywam się Alina Margol i chciałam się dowiedzieć skąd pochodzi i co oznacza moje nazwisko.
Odpowiedz

Gość: Joanna Witam Moje nazwisko to Bogusiak. Chciałabym dowiedzieć się skąd ono pochodzi i jednoczesnie co oznacza. Z góry dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz

Gość UWAGA!!!!! Odpowiedzi udzielane są wyłącznie na forum dyskusyjnym Histmaga: http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0
Odpowiedz

Gość: mario witam mam na nazwisko Deryło i chcialbym wiedziec skad pochodzi moje nazwisko i jaka jest jego przeszłosc;) z gory dzieki
Odpowiedz

Gość: Izolda Nazywam sie Iza Urban jestem ciekawa skad pochodzi moje nazwisko pomoze mi ktos ?? DZIEKI:)
Odpowiedz

Gość: Paulina ;D Hej. Chciałabym wiedziec skad pochodzi moje nazwisko SKOPCZYŃSKA??? Błagam dajdzie mi szybką odpowied z ;)
Odpowiedz

Gość: ola Moje nazwisko to Reizer. jest ono pochodzenia niemieckiego. Moja rodzina pochodzi z Albigowej, gdzie nazwisko to jest często spotykane, ciekawa jestem co znaczy w języku polskim, bo niestety niemieckiego nie znam. Moje nazwisko wystepuje też w wersji spolszczonej Rajzer, ale ja mam na nazwisko Reizer, więc jestem ciekawa, co znaczy, skąd pochodzi.
Odpowiedz

Gość: ella witam chciałam sie dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Brzuchańska.
Odpowiedz

Gość: ciekawa Witam. ce dowiedzieć się, co znaczy nazwisko Knowa.
Odpowiedz

Gość: ciekawski witam chciałbym sie sie dowiedziec co znaczy nazwisko mikołajczyk??
Odpowiedz

Gość: Kulinska witam chciałabym sie dowiedziec co znaczy nazwisko Kulińska dodam jeszcze że jestem szlachcianką z rodów Kulińskich.
Odpowiedz

Gość: Paweł Zawadzki Skąd pochodzi nazwisko Misiaczyńscy lub Misiakowie bardzo mnie to interesuje ponieważ moja mama pochodzi z tej rodziny i doszlismy do jej pradziadka z 1886
Odpowiedz

Gość: Mirosława Boruta-Graczyk Witam!Mój tato Brunon Boruta urodził się w Lipinach Śląskich,wiem też że dziadek miał na imię Józef i na tym kończy się moja wiedza dotycząca pochodzenia mojego nazwiska rodowego.(mój tatuś mieszkał jako młody chłopak w Chorzowie,jego siostra Marta Czyż(Boruta) mieszka tam do dzisiaj.
Odpowiedz

Gość Witam serecznie . Jestem bardzo ciekawa z kąd pochodzi moje nazwisko- Jobs. Bardzo malo jest w Polsce tego nazwiska.Za odpowiedź zgóry dziekuje. Małgorzata Jobs
Odpowiedz

Gość: Agata Bargiel Witam! Bardzo chciała bym wiedzieć co oznacza moje nazwisko i jakie jest jego pochodzenie?\"Bargiel
Odpowiedz

Gość: Witam...Jakub Dalecki Jestem bardzo ciekawy z kąd pochodzi moje nazwisko- Dalecki
Odpowiedz

Gość Witam serdecznie chcialbym dowiedziec sie skąd pochodzi nazwisko DAROWNY dziękuje
Odpowiedz

Gość: Alina Skrężyna Skąd pochodzi nazwisko Skrężyna ?
Odpowiedz

Gość: Danuta Koziorowska Czy ktoś wie skąd pochodzi nazwisko Koziorowski.
Odpowiedz

Gość: Leszek Kojat Witam! Czy ktoś wie skąd wywodzi się nazwisko Kojat i Huzarski.Serdeczne dzięki za informację.
Odpowiedz

Gość: T Atomicus Do Malgorzaty Jobs Poniewaz nikt nie odpowiada - nie wiem jakie jest pochodzenie twojego nazwiska. Wiem natomiast ze niejaki Steve Jobs jest wspolzalozycielem i prezesem Apple Inc, firmy m.in. produkujacej komputery Mac, iPhony i Ipody. Wiecej : wiki: Steve Jobsa
Odpowiedz

Kamil Janicki Drogi T Atomicusie, a czy zauważyłeś wielką pomarańczową ramkę na początku tekstu?
Odpowiedz

Gość: mleczko100 witam ! moje nazwisko jest mało znane , bardzo bym się chciała dowiedzieć o nim cokolwiek . Bardzo bym prosiła o pomoc a moje nazwisko to Płoskoń.
Odpowiedz

Kamil Janicki Droga Czytelniczo, Ramka. Pomarańczowa. Na samym początku tekstu...
Odpowiedz

Gość: przecinak Witam serdecznie chciałbym dowiedzieć się skąd pochodzi moje nazwisko Franaszczuk. Dziękuję.
Odpowiedz

Gość: iniemamocny moze wie ktos cos o nazwisku knefel?
Odpowiedz

Gość Dziekuje serdecznie T Atomicusie za taką ciekawą wiadomosć.
Odpowiedz

Gość: Brożyńska Od czego pochodzi to nazwisko proszę o odpoweidź z gory dziekuje:)
Odpowiedz

Gość: marko witam, nazywam się Marek Konc i chciałbym sie dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko, dziękuję za pomoc.
Odpowiedz

Gość: TM Witam, Czy ktoś wie, skąd wzięło się nazwisko - PORAL? Pozdrawiam, Teresa
Odpowiedz

Gość: Marta Witam, Nazywam się Marta Dryll, chciałabym poznać etymologię mojego nazwiska. z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Rafał Skąd się wzięło nazwisko\"Musiał\" ? pyta \"ludwikzam\"
Odpowiedz

Gość: Sebastian Adamkiewicz POMARAŃCZOWA RAMKA NA POCZĄTKU TEKSTU!!!!
Odpowiedz

Gość: Marek Chciałbym poznać pochodzenie nazwiska Plichta, czy ktos moglby mi doradzic gdzie mam szukac?. z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Tomek Chciałem prosić o pochodzenie nazwiska Dybaś, gdyż bardzo interesuje mnie historia tego nazwiska:) Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Anita Kwiatkowska Serdecznie proszę o wyjaśnienie pochodzenia mojego panieńskiego bardzo rzadkiego nazwiska Lubaś Interesuje mnie bardzo o etymologię tego nazwiska. Łączę pozdrowienia Anita Kwiatkowska
Odpowiedz

Gość: mimka zastanawiam sie skad pochodzi nazwisko lesiakowski. wiem ze wiele osob pochodzi z wojewodztwa lodzkiego w obszarze kalinek, lecz to nikt z mojej rodziny... chyba, gdyby ktos umial mi pomoc to byloby super. Z góry dziekuje
Odpowiedz

Gość: gerwazy witam serdecznie, poszukuję etymologii nazwiska \"Miśtura\" dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Sławo Sławomir Gumulak, bardzo proszę o opis znaczenia mojego nazwiska. Z góry dziękuję za pomoc. SG
Odpowiedz

Gość: ladykaty witam, poszukuję etymologi nazwiska Kazuń. jak do tej pory nie znalazłam związku rodziny z miastem Kazuń (holenderska osada), być moze słuszne byłoby powiązanie nazwiska ze słowem : kazanie, kazać? Bardzo proszę o jakieś hipotezy. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: aneczka A nazwisko Burdziąg coś wam mówi, szukałam i niestety nic nie znalazłam moę Wy pomożecie???
Odpowiedz

Gość: Barbara Witam serdecznie chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Ornoch Bielarczyk Woliński za pomoc bardzo dziękuje
Odpowiedz

Gość: zen POMARAŃCZOWA RAMKA NA POCZĄTKU TEKSTU!!!! [2]
Odpowiedz

Gość: Aleksandra Budkowska Witam chcę sie dowiedziec z jakiego kraju i od kogo pochodzi moje nazwizko : Budkowska
Odpowiedz

Gość: Marta M. Witam serdecznie. Mam prośbę czy mogłabym uzyskać informacje o nazwisku, rodzie Bichniewiczów z Litwy.Z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: Magdalena leonowicz mam na imnie Magdalena Leonowicz , szukam z kond moze pochodzic moje nazwisko. Niestety jak narazie to bez szczescia mam nadzieje ze ktos tutaj moze mi pomuc, bardzo bym prosila. pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: ROBERT poszukuje etymologi nazwiska ADAMKIEWICZz tego co tu pisze to nazwiska byly nadawane w WIELKIM K...E LITEWSKIM ale to za malo zeby cos wiecej znalezc.pozdrawiam
Odpowiedz

Męczyk Zawsze, kiedy widzę kolejne prośby o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska, dziwi mnie poziom chamstwa autora/autorki tejże prośby. No bo jak bardzo rozdymane ego (lub wysoki poziom naiwności) można mieć, by widząc tak wyraźne ogłoszenie nt. zadawania pytań na FORUM, momo wszystko pisać tu...zresztą bez ładu, składu i olewając ortografię. Wszyscy myślą że są wyjątkowi czy jak? :)
Odpowiedz

Gość: ewa stec chciałabym prosić o wyjaśnienie etymologi nazwiska stec i jaskurzyński z góry dziękuję serdecznie
Odpowiedz

Gość: alina bawolak chce wiedziec co znaczy moje nazwisko.mam na nazwisko BAWOLAK
Odpowiedz

Gość: Gosia Witam uprzejmie proszę o podanie pochodzenia nazwisk:Krutul, Kiśluk,Samuk, Gościło/Hościło, Giełażyn oraz Pater. Będę bardzo wdzięczna
Odpowiedz

Gość: ANNA PAŃCZYSZYN Witam ! Chcialabym sie dowiedziec skad pochodzi moje nazwisko PAŃCZYSZYN. Dziekuje
Odpowiedz

Gość: jola witam proszę o podanie pochodzenia nazwiska LUDWIKOWSKI .Z góry dziękuję i proszę o szybką odpowiedż
Odpowiedz

Lata Błądzenia Osobom pytającym o pochodzenie nazwiska (a co same mylnie uważają za własny komentarz do zamieszczonych w artykule treści), wiele powinna wyjaśnić lektura całego artykułu, łącznie z wszystkimi komentarzami oraz prześledzenie na Forum „Histmag.org” wątku „Skąd pochodzą nazwiska” (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0 Pytający na stronie głównej serwisu o pochodzenie nazwiska najwyraźniej lekceważą sobie WYRAŹNĄ prośbę Redakcji „Histmag.org”, aby pytania takie zadawać na forum dyskusyjnym. Dlaczego sadzą, że chcący i mogący im pomóc będą robić to samo? Proszę mi to wyjaśnić. Niebawem dojdziemy do czwartej setki pytań, na które nikt tutaj już nie odpowiada. Z góry dziękuję za odpowiedź. Lata Błądzenia inaczej Lidia M. Nowicka
Odpowiedz

Gość: Stiven Bardzo ciekawy artykuł, napisany w sposób przystępny, nierozwlekły, a przy tym nie zbytnio ogólnikowy. Pozdrawiam autorów.
Odpowiedz

Gość: gosc interesuje mnie pochodzenie nazwiska bering
Odpowiedz

Gość: oberek Witam. Czy ktoś z Państwa wie coś na temat pochodzenia nazwiska Obertyn (jest taka miejscowość na Ukrainie), albo pochodzenia nazwisk z końcówką -tyn... Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: matros Witam. Nazywam się Lamparski. Nazwisko to brzmi dość swojsko a mimo to nigdzie nie mogę doszukać się jego źródeł. Będę wdzięczny każdemu kto podzieli się ze mną informacjami na ten temat. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Karcia Witam.Chciałabym się dowiedzieć coś o pochodzeniu mojego nazwiska czyli Biskup.z góry dziękuję:)
Odpowiedz

Gość: dzięcioł Witam. Wie ktoś może skąd pochodzi nazwisko Stachniczek?ja niestety wiem tylko tyle że jest stosunkowo stare; Kochanowski w jednej ze swojej fraszek pisał \"Stachniczku, duszo moja\". pozdrawiam i z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: jarekj Witam..moze ktos wie lub posiada informacje o nazwisku Żyłowicz..moja rodzina najprawdopodobniej pochodzi z okolic Gminy Opatów.._kielce.dzięki..pozdr
Odpowiedz

Gość: gosc oo nazwisku Żyłowicz..wie ktos cos
Odpowiedz

Gość: Sebastian Adamkiewicz Ja wiem!!!....że odpowiedź znajdziecie zadając to pytanie na forum, a odnośnik znajdziecie w żółto-pomarańczowej (brązowej??) ramce na górze tekstu:)
Odpowiedz

Gość: niu pochodzenie nazwiska Radomski
Odpowiedz

Gość: Taa ... Ja mam najgorzej ... ... Od czego pochodzi nazwisko : Sieniec ... ???
Odpowiedz

Lata Błądzenia Drogi Gościu „Histmag.org”! Dlaczego Cię interesuje skąd pochodzi takie czy inne nazwisko? Napisz i zapytaj o to na forum dyskusyjnym „Histmag.org”. Może zainteresujesz problemem innych, którzy przyjdą Tobie z pomocą? Czy tak trudno zauważyć, iż od jakiegoś czasu bezowocnym jest zadawanie pytania o pochodzenie nazwiska na stronie głównej serwisu? Jest też wyraźnym lekceważeniem sobie prośby Redakcji „Histmag.org”, aby pytania takie zadawać na forum w specjalnie w tym celu utworzonym wątku: „Skąd pochodzą nazwiska?” (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0. Lidia M. Nowicka
Odpowiedz

Gość: Czrownica Moje nazwisko to Prajzner. Potrzebuję szybkich informacji na temat jego pochodzenia. Pomóżcie
Odpowiedz

Gość: Mysza Moje nazwisko to Kozielska odczego pochodzi.Z góry bardzo dziękuje!
Odpowiedz

Gość Witam, bardzo proszę o informację dotyczące nazwiska Lempaszak. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: autograf prosze powiedzcie skąd pochodzi nazwisko simlat O.o
Odpowiedz

Gość Do Czrownica, Mysza,Gość , autograf, Ludzie! Przeczytajcie post powyżej, a tam znajdziecie takie zdanie: \"Dlaczego Cię interesuje skąd pochodzi takie czy inne nazwisko? Napisz i zapytaj o to na forum dyskusyjnym „Histmag.org”. Czytając post jeszcze wyzej znajdziecie zdanie: \"odpowiedź znajdziecie zadając to pytanie na forum, a odnośnik znajdziecie w żółto-pomarańczowej (brązowej??) ramce na górze tekstu:)\" a na samym początku artykułu: \"Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!\"
Odpowiedz

Gość: edi witam, proszę o informację na temat nazwiska Droś, z góry bardzo dziekuję
Odpowiedz

Gość: wiew Witam, interesuje mnie pochodzenie nazwiska portas, jezeli ktos ma jakies informacje- dziekuję
Odpowiedz

Gość: Bilicki Hej moje nazwisko to BILICKI skąd ono pochodzi możliwe ze Rosji porosze odp.
Odpowiedz

Gość: Froń Witam serdecznie Próbuje odnaleźć moich prapradziadków. Ciężko coś mi to wychodzi. Gdyby jednak ktoś coś wiedział bardzo proszę o informacje. Z góry dziękuję. Robert:)
Odpowiedz

Gość: mick Pozdrawiam serdecznie. Interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska Kuć, Mrosek oraz Świąder i Iwański. Z góry wielkie dzięki Michał
Odpowiedz

Gość: elo2 :p Moglibyście pomoc mi w moim nazwisku pochodzenie Chitruk ;] Prosze odp na mejla fotkaxo3@gmail.com
Odpowiedz

Gość: ania interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska Ciołek bardzo prosze o pomoc, z góry Dziękuje
Odpowiedz

Gość: Przemysław Damski Skoro nikt z dodających komentarze nie jest w stanie zdobyć się na przeczytanie artykułu i zorientowanie się, że ewentualnych odpowiedzi można szukać na forum proponuję zablokować możliwość dodawania komentarzy pod tym artykułem.
Odpowiedz

Gość: kmt375 Witam serdecznie. Interesuje mnie skąd w ogóle wzięło się nazwisko Łazeba. Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: lena1507 Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie informacje dotyczące pochodzenia nazwiska ONIK.
Odpowiedz

Gość: gizmo witam,proszę powiedźcie skąd wzięło się nazwisko block
Odpowiedz

Gość: asssa Będe bardzo wdzieczna za jakiekolwiek wiadomości na temat nazwiska Świtycz.
Odpowiedz

Gość: łukasz chcialbym wiedzieć skad pochodzi nazwisko Kaim i Pawłowski
Odpowiedz

Gość: grzesiek czy mógłbym dowiedziec się o pochodzenie nazwiska Piątek dziękuję z gory
Odpowiedz

Gość: Wiolka chciałabym się dowiedzieć o pochodzeniu mojego nazwiska Kobierecka. z góry pieknie dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: edi chciałbym się dowiedzieć o pochodzeniu nazwiska Gierut. pozdrawiam i dziękuję.
Odpowiedz

Gość: krzyś witam interesuje mię pochodzenie nazwiska Przyziółkowski dziękuje i pozdrawiam .
Odpowiedz

Gość: weronika witam! czy ktoś mógłby podać mi etymologie nazwiska Tałaszkiewicz ?? z góry bardzo dziękuję! :)
Odpowiedz

Gość: Sebastian Adamkiewicz Witaj! Tak Weroniko - ja mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie. Odpowiedź brzmi: Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną! Pytania dotyczące nazwisk prosimy zadawać na naszym forum, na które dostaniesz się klikając na pomarańczową ramkę na początku tekstu:) Tam zapewne dowiesz się co nieco na temat nazwiska Tałaszkiewicz:)
Odpowiedz

Gość chciałabym wiedziec skadpochodzi moje nazwisko\"Musiał\" z grory serdecznie dziekuje:) pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Dziękuje bardzo za te informacje przeczytałem je i dostałem z testu 5 ;)
Odpowiedz

Gość: Patryk Witam chciał bym się dowiedzieć z kąt pochodzi i co oznacza nazwisko Sobczyk z góry dziękuje za odpowiedz.
Odpowiedz

Gość: Malenka Skąd pochodzi nazwisko Ryznar??
Odpowiedz

Gość: M Rudz Nazywam się Rudź i bardzo chciałbym wiedzieć co oznacza i skąd pochodzi moje nazwisko. Z góry serdecznie dziękuję.
Odpowiedz

Gość: bialek Dzień dobry. Chcialbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Bialek?
Odpowiedz

Gość: YoYo Bardzo chciałabym się dowiedzieć coś o nazwisku: Gostek... proszę o pomoc i z góry dziękuję!
Odpowiedz

Gość: Lola Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Burchan .
Odpowiedz

Gość: KrzychuSz Witam! Chciałbym się dowiedzieć kiedy powstało nazwisko SZCZEPANKIEWICZ i skąd pochodzi, czytałem kiedyś informcje na ten temat, ale teraz nigdzie ich nie widzę :/ z góry dziękuje :] mój email to k.szczepankiewicz@wp.pl lub GG 5432476
Odpowiedz

Gość: RAFAŁ Chce dowiedziec sie pochodzenie nazwiska Dzień vel Rakoczy skad ono pochodzi i czy to nazwisko miało cos wspolnego z jakims hrabstwem dziekuje z gory pozdrawiam moj email blede_rafal@wp.pl
Odpowiedz

Gość: Konstanty dzień dobry. chciałbym się dowiedzieć jakiego pochodzenia jest nazwisko Fopke. z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: Julia Witam, Mam kłopot z etymologią nazwiska Greipel, pisanego również(zapisy metrykalne) Greippell,Grajpel,Graipel ,Graibel oraz od którego roku i gdzie występowało nazwisko Bonifacy. Serdecznie pozdrawiam Julia
Odpowiedz

Gość: krzys1814 witam, nazywam się krzysztof Haręża i chciałbym sie dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko,i gdzie jest jest najwięcej tego nazwiska dziękuję za pomoc.
Odpowiedz

Gość: andęlika witam, chciałabym się dowiedzieć czegoś o nazwisku Olejnik i Moś. będę wdzięczna za każdą informację, z góry dziękuję za pomoc ;)
Odpowiedz

Gość: Malina16 Czesc! chacialam sie dowiedziec z kad pochodzi nazwisko Leśniak
Odpowiedz

Gość: Ewa Witam, Chciałabym dowiedziec sie czegoś więcej o swoim nazwisku. Nazywam sie Ewa Karabanik, przy czym nie jestem pewna czy Karabanik to oryginalne nazwisko czy moze jego brzmienie powinno byc Karbaniak lub Karbanik (mojego taty brata nazwisko zostalo przez pomyłke zmienione na Karbaniak przez urzednika rejestrujacego narodzenie dziecka). Dziadek zawsze tez używał nazwiska Karabanik przy czym według niego to nazwisko brzmiec powinno Karbanik. Prosze o pomoc.
Odpowiedz

Gość: Barbara Bardzo proszę o pomoc -pochodzenie nazwiska Jachimczyk.
Odpowiedz

Gość: Marcin Czesc! chciałbym się dowiedzieć jakiego pochodzenia jest nazwisko Potyra. z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: Lidka Miło mi się przedstawić. Z domu nazywam się Macyszyn, bardzo chciałabym wiedzieć skąd wywodzi się moje nazwisko. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: neti75 Witam, Czy ktoś moż wie coś na temat pocodzenia nazwisk Cupriak, CupryjaK? Będę wdzięczna z ainformację.
Odpowiedz

Gość: SLAWEK A NAZWISKO KARBIAK?
Odpowiedz

Gość: Joasiaa Witam! Moje nazwisko to Trofimiuk.Siostra ma pracę domową polegająco na wyjaśnieniu co oznacza to nazwisko.Sama nauczycielka choć wyjasniła prawie wszystki nazwiska w klasie z tym miała problem.Bardzo prosze o pomoc.Z góry dziękuje!
Odpowiedz

Gość: Anetka Witam chciałabym znać pochodzenie nazwiska Banaś
Odpowiedz

Gość: michał Witam chciałbym poznac pochodzenie nazwiska Wiszniewski
Odpowiedz

Gość: Ktoś, kto szuka komentarzy do innych artykuł Możee trzeba dodać sygnał dżwiękowy i / lub ramkę umieścić na stronie głównej nad artykułami. Wtedy wszyscy ci ludzie przyjmą do wiadomości, że ODPOWIEDZI UDZIELA SIĘ NA FORUM, A NIE TUTATJ!!
Odpowiedz

Lata Błądzenia Nawiązując do wpisu Przemysława Damskiego z 2009-11-13 21:38 (odsyłacz): http://histmag.org/?id=481&act=ac#comment1258144730 oraz Gościa, który szuka komentarzy do innych, niż „Skąd pochodzą nazwiska” artykułów (odsyłacz): http://histmag.org/?id=481&act=ac#comment1263314987. Serwis „Histmag.org” nie jest adresowany do małych dzieci, wobec których wskazana byłaby wyrozumiałość i anielska cierpliwość. Zamieszczanie na stronie głównej serwisu pytań o pochodzenie nazwiska jest lekceważeniem wyraźniej prośby Redakcji, aby pytania takie zadawać na forum dyskusyjnym. Jeśli wpisujący tu pytania Czytelnicy nie demonstrują nieprzyjaznej postawy wobec obowiązujących tu zasad, to niewątpliwie prowadzona jest specyficzna „dywersja” wobec serwisu. Skoro tak, to proponuję zablokować możliwość dodawania „komentarzy\", które właściwie komentarzami do artykułu nie są. Komentarz to komentarz, musi wyraźnie odnosić się do treści zawartych w artykule, a nie być samoistnym bytem. Wnoszę zatem, aby od tej pory, usuwać nowe pojawiające się wpisy, które będą odbiegały od charakteru komentarza, czy wprost dotyczyły prośby o wyjaśnienie etymologii nazwiska. Jestem przekonana, że tak jak mnie, również stałym Czytelnikom i Sympatykom serwisu nie zależy na tym, by listę ostatnich komentarzy wypełniały pytania o etymologię czyjegoś nazwiska. Lidia M. Nowicka
Odpowiedz

Gość: Katarzyna Szaban Nazywam się Katarzyna Szaban i chciałbym się dowiedzieć jaka jest geneza mojego nazwiska.
Odpowiedz

Gość: Grzegorz Turlejski Nazywam się Turlejski i chciałbym się dowiedzieć jaka jest geneza mojego nazwiska
Odpowiedz

Gość: Czytający z uwagą :D @ Mili Goście serwisu „Histmag.org”, Katarzyno Szaban i Grzegorzu Turleski, gdybyście naprawdę chcieli się czego dowiedzieć o genezie własnych nazwisk, wiedzielibyście, że wpisując swoje prośby na stronie głównej, a nie na forum, niczego się nie dowiecie.
Odpowiedz

Gość: majka Kiedyś słyszałam przypadkiem moje nazwisko w książce historycznej. chciałabym sie dowiedzieć kim byli moi przodkowie. KNIEĆ
Odpowiedz

Gość Niejeden Kmicic ma ten sam dylemat
Odpowiedz

Gość: BARBARA Witam, Proszę powiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko. NIKSA
Odpowiedz

Gość: dociekliwa chciałabym dowiedzieć się z kąd pochodzi moje nazwisko Listwan
Odpowiedz

Gość: antas z jakiego kraju pochodzi nazwisko Antas i co poznacza?
Odpowiedz

Gość: Ciekawa; ) skąd pochodzi nazwisko Szczepaniec? PROSZE O SZYBKA ODP :)
Odpowiedz

Gość: boguslaw53 Prosze o pomoc w poszukiwaniu pochodzenia nazwiska Grześkowiak z kąd są początki.Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Kinga skad pochodzi nazwisko Siepa?
Odpowiedz

Gość: Daria Hej moje nazwisko to Jakubowski/a chciałabym się dowiedzieć skąd lub od kogo pochodzi to nazwisko proszę o szybką odp.:* Mój nr gg 693652 ;)
Odpowiedz

Gość: czwojdrak czesc bardzo interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska CZWOJDRAK jesli to nie problem , to prosilabym o kilka wskazówek
Odpowiedz

Gość Witam, chciałambym się dowiedzieć skąd pochodzą nazwiska Dąber i Kwiecień ? Tego pierwszego nazwiska nigdzie w internecie nie mogę spotkać.
Odpowiedz

Gość: beta mam na imie beata owczarczyk chciala bym sie dowiedziec skad pochodzi moje nazwisko
Odpowiedz

Gość: jurek Witam wszytkich od niedawna moim hobby jest drzewo genealogiczne mojej rodziny prosze o pomoc dotyczącą pochodzenia nazwisk Bilski oraz (Furdalewicz lub Fudalewicz) z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: Ewelina Witam serdecznie, czy moglibyście mi przybliżyć pochodzenie nazwisk... - Ziętarski i Nawrot Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Chciałbym dowiedzieć się skąd pochodzi nazwisko Jędrzejczyk Czy od imienia Jędrzej? Za odpowiedź dziękuję
Odpowiedz

Gość: Kasia Chciałabym się dowiedzieć coś na temat nazwiska Kądziela. Za wszelkie odpowiedzi dziękuję.
Odpowiedz

Gość: karolina witam, chciałabym dowiedzieć się skąd pochodzi nazwisko STABRAWA. dziękuję
Odpowiedz

Gość: Beata Witam, Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko JANTOŃ ? Dziękuje
Odpowiedz

Gość: Weronika Witam. Ja nazywam się Weronika Kwiatkowska ale szukam raczej znaczenia nazwiska Wojtan. Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: ambroziak czy AMBROZIAK brzmi dumnie? czy ktoś wie skąd ono?
Odpowiedz

Gość: JARAS Chciałbym dowiedzieć się skąd pochodzą nazwiska ŁUCZAK i SZULC ? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję>
Odpowiedz

Gość: W..J..SZARFENBERG Chciałem dwiedzieć jakiego pochodzenia jest moie nazwisko ,SZRFENBERG/ SCHARFDENBERG
Odpowiedz

Gość: wiktoria prosze bardzo mi wytlumaczyc co znaczy moje nazwisko?Surowiec:):)???...
Odpowiedz

Gość: wiktoria znaczy pochodzenie mojego nazwiska przepraszam heh:)Surowiec
Odpowiedz

Gość: Zimny proszę o wyjaśnienie nazwiska ZIMNY. Dziękuję.
Odpowiedz

Gość Wyjaśnienie łatwo można znaleźć w artykule.
Odpowiedz

Gość Jakiego pochodzenia jest nazwisko \"Dubas\"
Odpowiedz

Gość mam na nazwisko NEUFF i nie wiem z ką d pochodzi i jaka historia sie z niem wiąże prosze o szybką odp.
Odpowiedz

Gość Jakie pochodzenie jest nazwiska SOBOTKA
Odpowiedz

Gość od czego pochodzi nazwisko Piecuch ?
Odpowiedz

Gość: Meg jakie jest pochodzenie nazwiska Paliński?
Odpowiedz

Gość: :) Proszę o pomoc, skąd pochodzi nazwisko Karbowniczek i Pocheć, piszcie na mustick666@o2.pl
Odpowiedz

Gość: Ania Moje nazwisko to Ołowska, proszę o wyjaśnienie. Z góry dziekuję.
Odpowiedz

Gość: Empel Monika Skąd pochodzi nazwisko Empel.Proszę o pomoc.Szukam wszędzie informacji i nie mogę znaleźć.
Odpowiedz

Gość: rafal Hej chciałbym sie dowiedziec skad pochodzi nazwisko Mastej????? Z góry dziekuje
Odpowiedz

Gość: ola musze znac etymologię nazwiska Trzciński pomocy to pilne
Odpowiedz

Gość: Pilna odpowiedź @ ola Cytuję: „pomocy to pilne”. Trafiłaś Olu pod niewłaściwy adres. „Histmag.org” jest internetowym serwisem poświęconym propagowaniu rzetelnej wiedzy o szeroko rozumianej historii. „Histmag.org” nie jest pogotowiem ratunkowym dla uczniów, którzy „zabałaganili” z odrobieniem na czas pracy domowej.
Odpowiedz

Gość: tyrcha nazwisko tyrcha
Odpowiedz

Gość: mirek skad pochodzi nazwisko Bielka prosze o pomoc
Odpowiedz

Gość: jarek Witam serdecznie!Mam do ponstwa prosbe.Mogli byscie mi podac znaczenie nazwiska Pawłowski? z gory serdecznie dziekuje:)
Odpowiedz

Gość: czajna Jestem ciekawa skąd pochodzi moje nazwisko:LEŚNIAK z góry dziękuję;d
Odpowiedz

Gość: TOJA Witam serdecznie moje nazwisko brzmi Groń. Dowiedziałam sie , że to pochodzi ono z gór . Prpszę o więcej informacji na temat mojego nazwiska :) pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Patrycjusz Witam serdecznie! Interesuje mnie nazwisko Rokosz. Znam etymologię tego słowa oraz doszły mnie słuchy o rzekomo węgierskim jego oochodzeniu. Będę wdzięczny za każdą informację. Dodam, iż mi się nie śpieszy ;) Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Katarzyna Witam, w sumie chyba wiem skąd wzięło się moje nazwisko, ale chętnie usłyszę zdanie eksperta. Nazywam się Główka. Pozdrawiam, Katarzyna
Odpowiedz

Gość: andzia812 Bardzo proszę o wyjaśnienie skąd pochodzą nazwiska PERMUS i MERECIK
Odpowiedz

Gość: sylwekwawa Witam, Nazywam się Posłajko i chciałbym dowiedziec sie cos więcej o moim nazwisku. Wiem tylko tyle ze prawdopodobnie pochodzi z Litwy, Z góry dziekuje. Pozdrawiam Sylwek
Odpowiedz

Gość: Toja Witam serdecznie proszę jeśli to możliwe podać mi skąd pochodzi nazwisko Zacharjasz,kiedyś było pisane przez Zacharyasz.
Odpowiedz

Gość: Ewelina ^*^ Czy mógłby ktoś mi napisać coś o moim nazwizku: Płoskonka
Odpowiedz

Gość: Jarokrasny Ciekawym nazwiskiem, które znam jest nazwisko Kapaon - nazwisko mojego kolegi - wie ktoś z czym to sie je?
Odpowiedz

Gość: adi w mojej rodzinie pojawiają się nazwiska czereś,rybczyńscy,freljan,chciałabym dowiedzieć się skąd pochodzą i czy któreś z nich nie ma pochodzenia żydowskiego?
Odpowiedz

Gość: michał Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko \"Cichy\" z góry dziękuje pozdro...
Odpowiedz

Gość: Ewa piszę pracę na temat pochodzenia nazwisk w mojej prafii i interesuje mnie pochodzenie nazwisk :Cwalina,Rzymski,Stachów,Sędziak,Strublewski,Sarosiek,Stecki,Stolarski,Sołtysiak,Szemiako,Trzcianka,Olechwierowicz,Lubak,Leoniak,Lebuda,Giers,Galewicz,Gwardiak,Matynka,Mizera,Mike,Zazjan,Zysk,Fellczuk,Walesiak,Dzierżko,Dołubizno,Wojsz,Wardaszko,Wierzchoń,Jamroz,Brejniak,Borak,Bukłaho,Asiewicz,Kiezko,Kozusik,Kózko,Kreft,Przychodzeń,Parafiński,Cilicki,Żedzik,Łapucki z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam !!!!
Odpowiedz

Gość: Gość @ Ewa Piszesz pracę, czy oczekujesz, że ktoś napisze ją za Ciebie? Bo tak to wygląda.
Odpowiedz

Gość: dan witam, chciałbym się dowiedzieć coś o nazwisku KARPETA.geneza itp.Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: paulina nazwisko WIERCIOCH nigdzie nie moge znalezc
Odpowiedz

Gość: paweł moje nazwisko to Kożuch i chcialbym wiedziec zkąd pochodzi i ogulne info dzieki
Odpowiedz

Gość: Wons Elżbieta Byłabym wdzięczna za pomoc w ustaleniu genezy nazwiska Wons. Podobno wywodzi się z Holandii.Z góry dziękuję za odpowiedż.
Odpowiedz

Gość: Sowa Proszę o informację skad pochodzi nazwisko Sowa ( osoba pochodzi z okolic Lwowa i małopolski) i Rystwej ( z okolic Krynicy -Polska południowa) zg óry dziekuję
Odpowiedz

Gość: Pacierpnik proszę o genezę nazwiska \"Pacierpnik \" czy ktoś wie skąd pochodzi itd.
Odpowiedz

Gość: Kamiński geneza nazwiska Kamiński
Odpowiedz

Gość: patrykk Witam!! Chciałbym sie dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko i skąd sie wywodzi
Odpowiedz

Gość: KABOCZYK chciałbym sie dowiedziec skad pochodzi i wywodzi sie moje nazwisko Kaboczyk
Odpowiedz

Gość: zaginiona mam na nazwisko mytkoś. skąd się wzięło to nazwisko i dlaczego jest nas tak mało (ok. 19 osób). Czy może to miec jakiś związek z mitologią(mythos) i jesli tak to jakie?
Odpowiedz

Gość: Balbinka chciałabym sie dowiedziec skad pochodzi i wywodzi sie nazwisko Podkul
Odpowiedz

Lata Błądzenia Jak dla mnie osobliwość. Nikt, zadając tu pytanie, nie uzyskuje już odpowiedzi. A ludzie pytają, pytają, pytają… Jak się nie zniechęcą i dojdzie do 1000. wpisu („komentarza”), „Histmag.org” powinien ten swój fenomen jakoś stosownie uczcić. To będzie unikat, być może, na skalę światową :D.
Odpowiedz

Gość: szybki89 Witam Nazywam sie Damian Kozyra jezeli kto kolwiek mogly by mi podac jakich kolwiek informacji o moim nazwisku byl bym bardzo owdzieczny Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: D 781 Może w szkołach powinni zacząć uczyć nauk pomocniczych historii na lekcjach historii :D
Odpowiedz

Gość czy ktoś udzieli mi odpowiedzi z skąd się wywodzi nazwisko pytko
Odpowiedz

Gość: dzami44 Witam. Nazywam sie Damian Wojtaczka. Ciekawi mnie geneza mojego nazwiska bo nie jest ono zbyt powszeche. pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Andrzej witam nazywam sie Andrzej Rydz i chciałbym sie dowiedziec skąd pochodzi moje nazwisko. za pomoc z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość Popatrzcie na komentarz koleżanki Lata Błądzenia(kilka wyżej). Intryguje mnie wielce ten \"nazwiskowy fenomen\"
Odpowiedz

Gość To pewnie wirus jakiś nie fenomen ;)
Odpowiedz

Gość Wirus jakiś? Też intrygujące :D.
Odpowiedz

Gość: Dominika Witam Chciałabym się dowiedzieć, skąd wywodzi się nazwisko Misztal. Podobno jego korzenie sięgają renesansowych Włoch.
Odpowiedz

Gość: Agnieszka Proszę o przybliżenie pochodzenia nazwiska Gawracz , dziękuję.
Odpowiedz

Gość: bartnik mam prośbę może ktoś może mi pomóc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Bekieszczuk i Kuriata
Odpowiedz

Gość: rudy witam chcialbym sie dowiedziec skad pochodzi nazwisko Harbaczonek
Odpowiedz

Gość: Kamil Witam. Nazywam się Kamil Polski i chciałbym coś więcej dowiedzieć sie o moim nazwisku
Odpowiedz

Gość: zapała nazywam się zapała z jakiego kraju to nazwisko
Odpowiedz

Gość: Kasia Moje nazwisko brzmi : Dominiczak. co oznacza?
Odpowiedz

Gość: PORAJCZYK Witam! Mam nadzieję że ktoś życzliwy zechce i będzie w stanie mi pomóc. Moje nazwisko brzmi MĄDRZYK. Od kilku lat próbuję dowiedzieć się czegoś więcej o swoim nazwisku i poszerzyć swoją wiedzę o przodkach. Podanie rodzinne mówi że nasze korzenie wywodzą się prawdopodobnie z Galicji-okolic Krakowa. W trakcie zaborów z nie sprecyzowanych przyczyn rodzina rozjechała się po świecie. Jedna,bądz dwie osoby wywędrowały do Ameryki Płn.(USA),część rodziny osiadła w okolicach Częstochowa-Radomsko,część pozostała na miejscu (gdzie konkretnie nie wiem) . Była również wzmianka że nazwisko nasze może być lekko zmienione i pochodzić od jakiejś szlachty. Szukając znalazłem w Herbarzu Polskim -Znamierowskiego nazwisko Małdrzyk. Czy to możliwe By od niego pochodziło moje nazwisko i od czego ono się wywodzi. Pozdrawiam wszystkich którzy nie zapominają o swoich korzeniach.
Odpowiedz

Gość: Rafał Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Gontarz, korzenie moje pochodzą z Hrubieszowa i okolic , gdzie jest dość popolarne do dnia dziesiejszego. Chciałbym się dowiedzieć jakie są jego korzenie i geneza.
Odpowiedz

Gość Skąd pochodzą ci ludzie co się pytają cały czas?
Odpowiedz

Gość: slawek2029 Witam moje pytanie dotyczy nazwiska Derbis jego pochodzenie a może coś więcej dziękuję
Odpowiedz

Gość: Myszka Witam wszystkim, mam kilka pytań: moje nazwisko brzmi Szandar. Chciałabym się zapytać skąd pochodzi, czym ma coś wspólnego z jakimiś ważymi osobami, jakieś ogólne informacje???? Przeszukałam chyba z tysiące stron i nic. Dziękuje.
Odpowiedz

Gość: Magda77 Witam moje nazwisko brzmi Wielogórska i chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi??.Dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Gosc Moje nazwisko Skopowski. Bardzo chciałbym się dowiedziec skąd pochodzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: kacperilawia Witam! Moje nazwisko Kasperowicz. Skąd pochodzi i co może oznaczać? Pozdrawiam i czekam na informacje
Odpowiedz

Gość: aleksandra witam mam wielka prosbe czy moglibyscie odnalezc lub napisac mi skad pochodzi moje nazwisko i co moze oznaczac na zywam sie aleksandra kanabus .pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Odpowiedz

Gość: Kasia Witam Interesuje mnie pochodzenie nazwisk Mioduchowska ( wiem że istnieje też nazwisko Mioduchovskoy ) i Szeler . Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Natalia Wiatam :) Mam pytanie skąd pochodzi moje i co oznacza nazwisko Mroczek ? Pozdrawiam Serdecznie :)
Odpowiedz

Gość: GŁ Skąd pochodzi i co oznacza nazwisko Jagiełło? proszę o odpowiedź na maila.
Odpowiedz

Gość: basia z kond pochodzi nazwisko danielak i kto go nasil
Odpowiedz

Gość: Kuba Dulny z kąd pochodzi nazwisko Dulny i z czym się kojarzy
Odpowiedz

Gość: kalinka A skąd się wzięło nazwisko Michałek?
Odpowiedz

Gość: Majka Witam, chciałabym poznać pochodzenie mojego nazwiska Wodka Dziękuje z góry i pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz

Gość: paweł pochodzenie nazwiska ziemkiewicz
Odpowiedz

Gość: asia Ja rowniez chcialabym sie dowiedziec skad pochodzi nazwisko Biśta...i co oz nacza ...mieszkam w balinie kolo chrzanowa...wiem ze moi dziadkowie i pra dziadziadkowie od 150 lat mieszkali w tym miejscu..
Odpowiedz

Gość skąd pochodzi nazwisko Chołuj
Odpowiedz

Gość: Monika Skad pochodzi nazwisko Szpik? wazne jest dla mnie tez pochodzenie nazwiska Kulinska.Dziekuje z gory!
Odpowiedz

Gość: xd skas pochodzi nazwisko rutyna
Odpowiedz

Gość Nazywam się dagmara paluszkiewicz chciala bym wiedzieć z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko i co ono znaczy .Szybko????????????
Odpowiedz

Gość: rozalia Skąd pochodzi nazwisko Tyrcha?
Odpowiedz

Gość: mendelewska mam prosbe skad pochodzi moje nazwisko .i czy mam duza rodzine.bo ja mieszkam w koscianie .wielkopolska .ale to jest nazwisko moje rodowe
Odpowiedz

Gość: sforek chodzilo mi o nazwisko moje panienskie mendelewska
Odpowiedz

Gość: Judyta Witam! Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko: CZOK. zauważyłam że bardzo dużo osób o tym nazwisku zamieszkuje dawne tereny należące do Niemiec oraz w samych Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Ja mieszkam na Lubelszczyźnie.Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość nazwisko klosek dziekuje
Odpowiedz

Gość: sztaba Nazywam sie Ewa Sztaba chciala bym wiedzieć z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko i co ono znaczy .
Odpowiedz

Gość: Kasia Witam Bardzo ciekawi mnie z kad pochodzi moje nazwisko i co oznacza Matejek Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
Odpowiedz

Gość: nikalo witam Nazywam się Daria Mańka moja prababcia od strony ojca nazywała się Łaszewska herbu Grzymała Chciałabym znać pochodzenie nazwiska Mańka i Łaszewski i czy mam prawo do noszenia herbu Grzymała?
Odpowiedz

Gość: Marek Paszta Pragnąłbym dowiedzieć się czegoś więcej o swoim nazwisku: Paszta. Z opowieści rodzinnych wynika, że jest to nazwisko pochodzenia węgierskiego. Interesuje mnie jaka jest historia tego nazwiska i co ono oznacza. Ponoć był to jakiś węgierski ród szlachecki, ale nic więcej nie wiem na ten temat. Proszę o pomoc w miarę możliwości. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość Witam chciałbym się dowiedzieć skąd się wzięło nazwisko Mucha. Najlepiej najszybciej jak się da mam do szkoły jako zadanie domowe. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: KOndradosss Witam. Mam takie pytanie... czy nazwisko Kopeć to nazwisko szlacheckie ??? Z \"góry\" dziękuje za odp...:)))
Odpowiedz

Gość: Bilicki Mam nazwisko Bilicki i chcę się dowiedzieć skad pochodzi?
Odpowiedz

Gość: Paweł Witam Chciałbym sie dowiedziec z kad pochodzi nazwisko Lomania
Odpowiedz

Gość: Filip Witam mój syn ma zadanie z historii i nie wiem od czego pochodzi nazwisko jego dziadka Jakubiak od czego pochodzi kto pomoże?
Odpowiedz

Męczyk Proszę pomóc sobie samemu i dokładnie przeczytać taką ładną ramkę na początku artykułu. Tamto ogłoszenie nadal pozostaje w mocy, a ludzie wpisujący tu swoje prośby to zwykłe leniwce :)
Odpowiedz

Gość: ja a skąd pochodzi prokopowicz?...
Odpowiedz

Gość Pewnie z Kijowa, http://www.google.com/search?hl=pl&source=hp&q=prokopowycz+wiaczes%C5%82aw&lr=&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Odpowiedz

Gość: Sylwia a może Wy mi wyjaśnicie skad pochodzi i skąd się wzieło nazwisko Felcenloben ? ;) z góry dziękuje ;)
Odpowiedz

Gość: io mogło się wziąć na przykład z dowodu osbistego :P miłego dnia :)
Odpowiedz

Gość: Sylwia bardzo inteligentne ;)
Odpowiedz

Gość: ryba Chciałbym się dowiedzieć czegoś nt.nazwiska Dybka, tzn.skąd pochodzi, co oznacza, itd.
Odpowiedz

Gość Z kąd pochodzi nazwisko Rost z góry dziękuje za pomoc Ela
Odpowiedz

Gość: ANIA SKĄD POCHODZI NAZWISKO PIECZONKA ??????????
Odpowiedz

Gość: Weronika Skąd pochodzi nazwisko Grzegorczyk ????
Odpowiedz

Gość: ANNA PROSZE KOGOS O INFORMACJE NA TEMAT NAZWISKA TOMCZYK MOŻE JEST KTOS KTO POSIADA TAKIE I MA NA TEN TEMAT JAKIES WIADOMOSCI . MÓJ TATA POCHODZI Z BUSKA ZDRÓJ MOŻE TO KOGOS NAPROWADZI
Odpowiedz

Gość: PL Bardzo proszę o informacje na temat nazwiska Kozela. Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Tomasz Witam! Szukam jakiejkolwiek informacji nt. nazwisk domina(rodzina co najmniej na trzy pokolenia wstecz mieszkała w bydgoszczy, drobne mieszczeństwo) oraz kurczewski(rodzina szlachecka z poznania). Za wszelkie informacje serdecznie dziekuję.
Odpowiedz

Męczyk Hihihihi :D \"Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!\" To jest podstawowa informacja :)
Odpowiedz

Gość: aga Dzięń Dobry! Nazywam się Agnieszka Kolarczyk i chciałam się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko. Z góry dziękuję :]
Odpowiedz

Gość: Kasia Witam nazywam się Katarzyna Szapiel i chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko. Z góry dziekuję.
Odpowiedz

Gość: gość ciekawski:-) Witam, chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko \"Martyna\"?
Odpowiedz

Gość: lubuszanin Witam, chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi i co znaczy moje nazwisko KRYGIER. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: monika Witam. Skąd pochodzi nazwisko Batluk? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: KINA Nazywam sie Karolina Kumek i chcialabym wiedziec skad sie wywodzi moje nazwisko. Z gory dziekuje i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Malwina Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat mojego rodowego nazwiska Wołoszyn. chciałabym wiedzieć co ono oznacza Mój ojciec pochodzi ze stron Stalowej Woli.
Odpowiedz

Gość: ?? Mam na nazwisko Rojek i jestem ciekawa co oznacza i z kąd pochodzi moje nazwisko. Z góry dziękuje za odpowiedź..;)) Jeśli nie sprawi to kłopotu to prosze wysłać odpowiedź na nr. gg17980512. :P ;))
Odpowiedz

Gość: iwona Witam! Moze ktos sie orientuje z kad pochodzi nazwisko Stojko ??? Dziekuje za odpowiedzi, pozdrawiam:-)
Odpowiedz

Gość: niewiedza Witam serdecznie jestem bardo ciekaw co oznacza i z skąd pochodzi nazwisko KACYMIROW. Z góry bardzo dziękuje!!!
Odpowiedz

Gość Sądzę, że oprócz wróżki odpowiedź na twoje pytanie \"niewiedzo\" znajdziesz po długich badaniach i poszukiwaniach własnych. No chyba, że przeczytasz uważnie artykuł i zajrzysz na forum a nie dołączysz do rzeszy leniuchów zadających takie pytania.
Odpowiedz

Gość: Damain dzień dobry nazywam się Damian Boś jestem bardzo ciekaw skąd pochodzi te moje krótkie i dziwne nazwisko szukalem trochę w internecie nic nie udało mi sie znaleść proszę o odpowiedz:)dziekuję
Odpowiedz

Gość: eti PROSZE O POMOC w ustaleniu pochodzenia nazwiska bezak czy ma ono korzenie polskie lub obcojezyczne i co ono oznacza???
Odpowiedz

Gość: HSL Nazwisko Szpurgis jakiego jest pochodzenia? Znajomym to brzmi z litewskiego. Jak mogło powstać i co oznacza?
Odpowiedz

Gość: aananananaan a kurzynowski/kurzynowska?
Odpowiedz

Gość mam na nazwisko łojewski skąd pochodzi ?
Odpowiedz

Gość: etna1974 Witam! Bardzo proszę o informacje na temat pochodzenia nazwisk: Tomczyk, Puhacz i Kamazys. Będę wdzięczna.
Odpowiedz

Gość: Malwina Moje Nazwisko to Bauza . Jeśli ktoś zna pochodzenie prosze napisać. Będe Wdzięczna :) Z góry dziękuje :*
Odpowiedz

Gość: Zainteresowana Chciałabym dowiedzieć się skąd pochodzi moje nazwisko: Bednarowicz.
Odpowiedz

Gość: Karola Skad pochodzi nazwisko Zasacki?
Odpowiedz

Gość Do wszystkich piszących tutaj: Na górze jest taka ramka Do redakcji: Nie można usunąć ostatnich trzech setek tych komentarzy?
Odpowiedz

Gość: Paula Nazywam się Paulina Jurga. Czy możecie mi powiedzieć skąd jest moje nazwisko>>??
Odpowiedz

Gość: tadek skont pochodzi nazwisko Turczyn
Odpowiedz

Gość: kowol Witam ! Interesuje mnie skąd wywodzi się nazwisko Kowalcze .Ojciec mój pochodzi z Małopolski powiat Suski wieś łętownia oraz nazwisko Rudolph tak nazywał się ojciec mojej mamy po wojnie spolszczono nazwisko na Rudolf był Powstańcem Ślaskim !
Odpowiedz

Gość: lukasz2146 Witam! Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Kozera. Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz

Gość: aga Dzień dobry, może ktoś wreszcie rozwiąże zagadkę mojego nazwiska Polityło-litewskie czy ukraińskie? Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Najwygodniej nauczyć się czytać. Wszystkim zainteresowanym polecam ramkę na początku tekstu.
Odpowiedz

Gość: morozmarcin z kad pochodzi nazwisko Moroz
Odpowiedz

Gość: Ewa a MAZUR?
Odpowiedz

Gość: Gosia bardzo prosze o wyjasnienie z kad pochodza nazwiska Sajdak i Kaminski.Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: barteko0689 Chciał bym sie dowiedzieć czegos o pochodzeniu nazwiska Kiecana, dziekuję.
Odpowiedz

Gość: Agata8 Witam!!!! Od dawna głowię się jakie może być pochodzenie mojego nazwiska-Zabojszcza. czy mogłabym poznać jego genezę? z góry DZIĘKUJĘ.
Odpowiedz

Gość: wielkopolanka Witam. Chciałabym się dowiedzieć jakiego pochodzenia jest nazwisko Szała. Mieszkam w Wielkopolsce. Czy to nazwisko ma korzenie polskie czy inne? Dziękuję.
Odpowiedz

Gość: wielkopolanka I jeszcze jedno pytanie, o nazwisko Kalitka. Podobnie - babcia tak się nazywała. Cała rodzina mieszkała w leszczyńskiem. Jakie jest pochodzenie tego nazwiska?
Odpowiedz

Gość a nazwisko Sztyber ?
Odpowiedz

Gość: Piejaś Sławomir Ja noszę bardzo rzadko spotykane nazwisko PIEJAŚ. Moi przodkowie mieszkali w okolicach KALISZA. Byłbym wdzięczny informacji na temat pochodzenia nazwiska PIEJAŚ
Odpowiedz

Gość: kacperilawia Polecam wszystkim zainteresowanym etymologią nazwisk http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=44
Odpowiedz

Gość: nana ską pochodzi nazwisko orlińscy??????????? to nzawisko polskie czy ukraińskie????//
Odpowiedz

Gość: olenka Witam.chciałabym sie dowiedzieć jakie jest pochodzenie nazwiska SZABLIŃSKI.??? dziekuje ;)
Odpowiedz

Gość: monika byla by wdzienczna gdyby ktoś powiedział mi skąd pochodzi nazwisko Baryza i co oznacza
Odpowiedz

Gość: asia skąd pochodzi nazwisko przyczka?
Odpowiedz

Daniel Hreczuch Dobry wieczór. Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Hreczuch ????
Odpowiedz

Gość: kONDRADOSSSSSSSSSSSSS Witam jakie jest pochodzenie nazwiska :Kopeć: ? z góry dziękuje za odp...:)
Odpowiedz

Gość: bukowska skad pochodzi moje nazwisko i czy wiaze sie z nim jakas historia
Odpowiedz

Gość: Błaut Witam, szukam często etymologii mojego nazwiska i nie mogę nawet ziarenka informacji na ten temat uzyskać. Szukam etymologii, znaczenia nazwiska Błaut. Pozdrawiam gorąco.
Odpowiedz

Gość: łukasz skad pochodzi nazwisko dziedzic
Odpowiedz

Gość Pochodzenie nazwiska HAIMANN
Odpowiedz

Gość: Tomaszek Hey proszę o pomoc chciałbym się wiedzieć skąd wywodzi się i co oznacza nazwisko Szelągiewicz ponoć to szlacheckie nazwisko prosze o kontakt Tomaszek719@interia.pl pozdrawiam
Odpowiedz

Gość @ Tomaszek Ad. „[…] ponoć to szlacheckie nazwisko […]”. Polecam interesującą wymianę doświadczeń, na internetowym forum dyskusyjnym genealogów amatorów, na temat: „Obalanie rodzinnych mitów dotyczących szlachectwa” (odsyłacz): http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=9139&start=0
Odpowiedz

Gość: just A od czego pochodzi nazwisko Kasprzyk? Dziekuje za odpowiedz
Odpowiedz

Gość: GORT witam, byłabym wdzięczna za inf odnośnie mojego nazwiska - GORT ? dziękuje za odp.
Odpowiedz

Gość: dawid Witam, skad pochodzi nazwisko nanaszko oraz tyrcha? Dziekuję za odpowiedz
Odpowiedz

Gość: madzialenaa od czego pochodzi nazwisko STROPA
Odpowiedz

Gość: waldek witam. skąd może wywodzić się nazwisko Bujak?
Odpowiedz

Gość: Isia Nazwisko Szot(t) pochodzi z j. niemieckiego - od słowa Schotte = \'Szkot\'; prof. Rymut podaje Schot(t), ale z tym samym objaśnieniem. Pierwszy raz notowane w r. 1317. Nazwisko Jurga prof. Rymut wywodzi od imienia Jerzy, choć nie precyzuje, z jakiego języka. Ja dodam, że od litewskiej wersji, która brzmi \'Jurgis\' (od niego też podobne, jak Jurgielewicz, Jurgiełło). Pierwsze poświadczenie 1394.
Odpowiedz

Gość: Frolka Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Horak?
Odpowiedz

Gość: mario chcialbym sie dowiedziec skad pochodzi nazwisko Beszczyński
Odpowiedz

Gość: AGNES witam, pragnę dowiedzieć się czegoś więcej onazwisku kucper
Odpowiedz

Gość: M. Witam Chciałabym się czegoś dowiedzieć o dzwięcznym nazwisku jak Zwardoń. Wiem, że jest taka miejscowość, koło żywca, ale nie jestem pewna, czy to konkretnie, o to chodzi. Dziękuje. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Joanna Moje nazwisko to Kazirodek. Chciałabym wiedzieć z jakiego kraju pochodzi i jakieś jeszcze inne informacje. Proszę o odp.
Odpowiedz

Gość: Paulina Chciałabym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko- Wasilewska. Kiedyś czytałam bardzo starą książkę napisaną przez księdza, który pisał, że nazwisko (Wasilewski) pochodzi od zubożałej szlachty angielskiej ... Ale czy to prawda?
Odpowiedz

Gość: Andrzej GAWLIK Witam proszę o rozszyfrowanie nazwiska GAWLIK dziadek ze strony ojca pochodził z m Rudniki koło Mościsk województwo Lwów
Odpowiedz

Gość: Ronja Witam Czy możecie rozszyfrować co oznacza i skąd pochodzi moje dziwne nazwisko Sabura?
Odpowiedz

Gość: Mimoza Moje nazwisko to Misiło. Chciałabym dowiedzieć z jakiego kraju pochodzi oraz inne informacje. Proszę o odp.
Odpowiedz

Gość: Angela Hej, chcialabym sie dowiedziec jak powstalo nazwisko : Kałandyk. Z góry dziekuję : )
Odpowiedz

Gość: sexi kociak nazywam się Amanda Budnik skąd pochodzi moje nazwisko ?
Odpowiedz

Gość: dorota611 Chciałam poznać pochodzenie nazwiska Brożek
Odpowiedz

Gość: Tadeusz348 chciałem poznać pochodzenie nazwiska Eksterowicz
Odpowiedz

Gość: Renata Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy Komorow to nazwisko ukraińskie? Tak nazywała się moja babcia
Odpowiedz

Gość: Franciszek Chciałbym się dowiedzieć czy nazwisko Brandys pochodzi z Czech lub z Niemiec, słyszałem różne wersje . Pozdrawiam !
Odpowiedz

Gość: BP57 Witam, chciałbym poznać pochodzenie nazwisk: Potrykus, Makurath, Kreft. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: janusz buczek chciałbym dowiedzieć się, jaka jest geneza nazwiska Buczek skad ono mogło znaleźć się na Podhalu
Odpowiedz

Gość: asia Witam, chciałabym poznać pochodzenie nazwiska GAJO oraz SZCZYGIELSKI. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość od czego pochodzi nazwisko Chachuła
Odpowiedz

Gość: K. a nazwisko Wyliziński ?
Odpowiedz

Gość: Zbigniew Konarski Witam,czy mogę się dowiedzieć o pochodzenie mojego nazwiska-czyli nazywam się Zbigniew Konarski i jeżeli można to z jakiego rejonu ono by pochodziło w przybliżeniu. Dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Maciek Polak A takie proste nazwisko \"Polak\" czy ma jakąś genezę?
Odpowiedz

Gość: Magda Chciałabym poznać pochodzenie nazwiska Głodek
Odpowiedz

Gość: KUba chciałbym sie dowiedziec pochodzenie nazwiska Szotek z gory bardzo dziekuje
Odpowiedz

Gość: wiesiek Czy mógłbym poznać pochodzenie nazwiska Bąbel. Czy jest to nazwisko czysto polskie? Dziękuję bardzo za odpowiedż.
Odpowiedz

Gość: Wiktor Szatyłowicz moje nazwisko to Szatyłowicz skad pochodzi .Dzieki za odpowiedz
Odpowiedz

Gość: Robert Chciałbym się dowiedzieć jaka jest geneza nazwiska Murzyn. Zwróciłem uwagę, że nosi je wiele osób w woj. Małopolskim okolice Krakowa, Myślenic, Zakopanego jak i Kurpiowszczyzny. Spotkałem się również z mnogością tego nazwiska w USA konkretnie w stanie Illinois. Czy mogło to być wynikiem emigracji? Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz

Gość: Artur Witam! Moje nazwisko to BILICKI.Jakie ma pochodzenie Polskie.Był bym bardzo wdzięczny za odpowidż
Odpowiedz

Gość: Krystyna chciała bym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Sebzda. Proszę o szybką odpowiedż
Odpowiedz

Gość Dołożyć jeszcze ramkę na dole i zablokować komentowanie. Może wtedy ludzie się zorientują
Odpowiedz

Gość: Marcin Nazywam się Marcin Perlicjan. Kiedyś chyba nazwisko brzmiało Perlicyan.
Odpowiedz

Gość mogę prosić fachowców o informację na temat nazwiska CZARNOŁĘCKI???
Odpowiedz

Gość: Paulo I look for Alfred Greipel * 15.10.1846 c.c. Sofia König * 14.02.1845 , Bermisch ,Jägerndorf
Odpowiedz

Gość: Wojtek Interesuje mnie bardzo pochodzenie nazwiska FLAGA DZIADKOWIE POCHODZILI Z GÓR Pozdrawiam i czekam na odpowiedż
Odpowiedz

Lata Błądzenia Sto sześćdziesiąt pięć wpisów wcześniej wyraziłam opinię, że pewnie dojdzie do 1000. wpisów i że będzie to unikat, być może na skalę światową. Dlaczego? Nikt zadając w miejscu na komentarze do artykułu pytanie o pochodzenie nazwiska nie uzyskuje od dawna już odpowiedzi. A ludzie pytają, pytają, pytają… i przypuszczalnie na odpowiedź czekają. Zatem cytuję: .
Odpowiedz

Gość: Lata Błądzenia Ucięty powyżej cytat brzmi: Redakcja „Histmag.org” nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!
Odpowiedz

Gość: Madzia A Witam,czy ktoś może słyszał o nazwisku Arkabuz?A skąd ono pochodzi,czy to polskie nazwisko?Szukałam informacji,ale niestety nic nie mogłam znaleźć,może pomożecie?Z góry dziękuję wszystkim.
Odpowiedz

Gość: Serenity @Madzia A --> posty wyżej nad Tobą informują, że jedyną odpowiedź w sprawie nazwisk, jaką możesz uzyskać, otrzymasz jedynie na FORUM w temacie, do którego prowadzi odnośnik na żółto-brązowym tle.
Odpowiedz

Gość: Wojtek Chciałbym dowiedzieć z czego wywodzi się nazwisko Plichta. Z góry bardzo dziękuje!
Odpowiedz

Gość Wojtku dorgi - wpis powyżej Twojego nie odnosi się tylko do Madzi A. Odnosi się do wszystkich... Forum jest miejscem na zadawanie pytań, nie zaś komentarze do artykułów.
Odpowiedz

Gość: ivonka Odkryłam ,iż w mojej rodzinie nie za chętnie mówi się o nazwisku JETTMAR,moim pradziadkiem był Eugeniusz Jettmar,a brababką Helena Jettmar zd.Tatar.Proszę mnie naprowadzić na to skąd Jettmar-owie się wywodzą.(podobno Kraków)Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość Jettmarów w Polsce jest zaledwie 40, więc pewnie jest to rodzina obcego pochodzenia. Najwięcej Jettmarów mieszka w Oświęcimiu i okolicach, więc tam być może należy skierować swoje poszukiwania.
Odpowiedz

Gość: @ngie Chciałabym się dowiedzieć skąd wywodzi się nazwisko Kloczkowski oraz Szparaga. Dużo Kloczkowskich i Szparagów mieszka w woj. mazowieckim. Z góry dzięki:)
Odpowiedz

Gość: agusiaq witam chciała bym sie dowiedziec z kad pochodzi nazwisko szuluk
Odpowiedz

Gość: lolo Ludzie nauczcie się czytać! Sio stąd na forum!! Ale z Was śmierdzące leniwce :/
Odpowiedz

Gość: Mariusz Witam wszystkich Mam pytanie dotyczące pochodzenia i znaczenia nazwiska Hryń, znalazłem sam trochę i ponoć z Grecji się częściowo wywodzi. Większość dotyczy innego stylu pisowni tego nazwiska ,a z opowiadań rodzinnych wiem że nasza rodzina jest bardzo liczna. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Odpowiedz

Gość: Misiu Witam serdecznie Mam do Was ogromną prośbę !! mam do napisania pracę o pochodzeniu swojego nazwiska,ale nie mogę nigdzie odszukać potrzebnych materiałów, gdyby ktoś mógł mnie pokierować, już nawet nie proszę żeby tu opisywać, tylko podać mi konkretne książki. Moje nazwisko to POCIASK. Dziękuję z całego serca za jakąkolwiek pomoc !!
Odpowiedz

Małgorzata Berych Witam, nazywam się Berych, chciałabym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko. Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Marta Witam, wiem że to pytanie powinnam umieścić na forum ale z przyczyn technicznych nie mogę za co z góry przepraszam. A moje pytanie dotyczy pochodzenia nazwiska Prachnio. Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje. Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Monika Witam serdecznie Mam ogromną prośbę !!! mam do napisania pracę o pochodzeniu swojego nazwiska,ale nie mogę nigdzie odszukać potrzebnych materiałów,moje nazwisko Niemyjska
Odpowiedz

Gość: Chabior Witam , czy ktoś umial by ustalić pochodzenie nazwiska Chabior ? znam tylko od czego moze pochodzi owe nazwisko - od kwiatu chabra ;) nazwisko nie jest zbytnio pospolite , z góry dziekuje za jaką kolwiek pomoc
Odpowiedz

Gość: gość pochodzenie nazwiska CZOSNYKA bardzo proszę o pomoc
Odpowiedz

Gość: Dominika Owsianko Witam, Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko OWSIANKO? :) Proszę o odpowiedz :) Pozdrawiam :)
Odpowiedz

Gość: Grzesiek ja mam na nazwisko Zywczak skąd pochdzi to nazwisko
Odpowiedz

Gość Może jak dojdzie do 666 komentarzy, to pytajacy stwierdzą, że PYTA SIĘ NA FORUM
Odpowiedz

Gość: uciak moze to nie robi roznicy? moze jak ludzie tu pytaja,to nie powinno to przeszkadzac? widza temat tu to pisza i tyle...
Odpowiedz

Gość: marysza Nazwisko Frug nie jest pochodzenia żydowskiego, a Rzymskiego. Z czasem zmieniło się, aczkolwiek za prekursora można tu podać Kalpurniusz Pison Frugi, Lucius Calpurnius Piso Frugi (II w. p.n.e.), konsula. Otrzymał przydomek Frugi (\"uczciwy, szlachetny\") ze względu na cechy swego charakteru. Przydomek ten odziedziczyli jego potomkowie.
Odpowiedz

Gość: Ewa Witam serdecznie. Od dawna nurtuje mnie pytanie o pochodzenie mojego nazwiska. Brzmi ono Szajman. W polsce mieszka 19 osób o tym nazwisku i wszyscy należą do mojej rodziny. Gdzie ma swoje początki, skąd się wzięło , co oznacza ? Bardzo proszę o odpowiedź
Odpowiedz

Gość: Arek Witam! Chciałbym się dowiedzieć co oznacza i skąd pochodzi nazwisko HRECZUCH
Odpowiedz

Gość: Ona Witam! Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi i co oznacza moje nazwisko a mianowicie : SATRO. ps. proszę o pomoc, bo nigdzie nie mogę znaleźć
Odpowiedz

Gość: Ja Mam na nazwisko Mesjasz
Odpowiedz

Gość: ferpecta Ja mam takie pytanie, a mianowicie czy nazwisko Kmak rzeczywiscie ma pochodzenie węgierskie?
Odpowiedz

Gość: Frączyk Nazywam się Frączyk Michał i jestem ciekaw pochodzenia mojego nazwiska pomoże mi ktoś?
Odpowiedz

Gość Ponad 666 komentarzy. Coś do pytających (ortografia celowa) pYTA SIe NA FORUM !!!
Odpowiedz

Gość: mariusz czy ktos wie z kad pochdzi nazwisko TYDA?
Odpowiedz

Gość: Jakub Witam. Nazywam się Jakub Siwczyk i chciał bym wiedzieć coś więcej o moim nazwisku.
Odpowiedz

Gość: Sprytna_Cwaniara Witam serdecznie, Mam na nazwisko Klisz. W internecie nie ma zbyt wielu informacji dotyczących jego pochodzenia. Może ktoś z Was wie skąd pochodzi to nazwisko ? Pisać ;)
Odpowiedz

Gość: Glanda A nazwisko GLANDA?
Odpowiedz

Gość: Ciekawy prosze o geneze nazwiska Lagner ;)
Odpowiedz

Gość: Tomaszek Witam czy mogę poznać pochodzenie nazwiska Tomaszek ?
Odpowiedz

Gość: Gość Nazwisko Tomaszek pochodzi od imienia Tomasz. Nazwisko Klisz pochodzi od imienia Klemens (dawniej Kliment). Siwczyk powstało po dodaniu końcówki \"yk\" do nazwiska/przezwiska Siwiec. Lagner wygląda na nazwisko pochodzenia niemieckiego.
Odpowiedz

Gość: żuch a nazwisko Żuchniewski?
Odpowiedz

Gość: FILIPIAK a nazwisko FILIPIAK? miloby bylo wieciec cos wiecej niz tylko, ze od imienia FILIP :)
Odpowiedz

Gość: Andzia cześć, chciałam spytać skąd pochodzi nazwisko KOTOWICZ i od czego się wytworzyło. pozdrawiam :)
Odpowiedz

Gość: Ja Chciałabym się dowiedzieć czegoś o moim nazwisku Schulyta. Mieszkam w Australii, moja babcia była Polką i poznała męża na robotach w Niemczech. Czy moje nazwisko ma rodowód niemiecki? Pozdrawiam Agnes
Odpowiedz

Gość: Mariusz Witam, chciałbym się dowiedzieć skąd wywodzi się moje nazwisko Smykowski i jaka jest historia rodu? Pozdrawiam Mariusz
Odpowiedz

Gość: Łuczak czy może mi ktoś wyjaśnić pochodzenie nazwiska Kufeldt i skąd ono się wywodzi?
Odpowiedz

Gość: gosc Nazywam sie Malgorzata Gallot.Skad moje nazwisko jest w Polsce?W kraju sa 3 osoby noszace to nazwisko i napewno jestesmy spokrewnieni.Morze ktos wyjasni pochodzenie tego nazwiska?
Odpowiedz

Gość: gosc Jaki rodowod ma moje nazwisko, nazywam sie Gothsonner
Odpowiedz

Gość: kostiów z kad pochodzi to nazwisko: Kostiów oznacza to cos? dziekuje
Odpowiedz

Gość: claudieec PASKO?! ktoś może coś mi wyjaśni?..
Odpowiedz

Gość: daress Witam, skorzystam z okazji, aby dowiedzieć się o pochodzeniu nazwiska Tul (najwięcej osób z tym nazwiskiem mieszka okolicach Grójca) oraz nazwiska Werbechowski (nazwisko pochodzi z Wołynia okolice Łucka).
Odpowiedz

Gość: ; ** Mam na nazwisko Oleksów i chem sie dowiedzieć z kad pochodzi moje nazwisko ?
Odpowiedz

Gość: Dżama Mam na nazwisko Dżaman i chciałabym się dowiedzieś skąd i z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko
Odpowiedz

Gość: Aleksandra Witam:) Mam na nazwisko Kern, chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej o pochodzeniu mojego nazwiska. Z jakiego kraju pochodzi, czy istnieje jakiś herb rodziny Kern. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź:)
Odpowiedz

Gość: justek witajcie! bardzo prosiłabym o pomoc o znalezieniu mi informacji na temat nazwiska Niezabitowska i Warząchowska- skąd ono pochodzi i itp.
Odpowiedz

Gość: Andrzej Nazwisko Messyasz- skąd pochodzi to nazwisko?
Odpowiedz

Gość Moje nazwisko: Kuligowski Proszę napisać coś o tym nazwisku.
Odpowiedz

Gość: mati ja mam nazwisko Pohrebny i wydaje mi się ,że jakies ukrainskie dziadek i moi wojkowie mowią ,ze od rosji
Odpowiedz

Gość: seba pragne poznac geneze swojego nazwiska - Zanijat , malo nas w polsce i brak informacji
Odpowiedz

Gość: Jamka Moje nazwisko Jamka, jest szansa dowiedzieć się czego więcej ? pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: klaudia skąd pochodzi nazwisko Michańczyk
Odpowiedz

Gość: Maciek Witam i proszę o informacje o nazwisku BADOCHA.
Odpowiedz

Gość: grzes Jestem zainteresowany etymologia nazwiska SUS jesli panstwo mogliby mi pomoc bede bardzo wdzieczny za co z gory dziekuje i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: plopot witam mam na imię Patryk łopot chciałbym się dowiedzieć czy moje nazwisko może mieć żydowskie pochodzenie?
Odpowiedz

Gość: Wojtek Witam interesuje mnie pochodzenie nazwiska Flaga.Wiem że 1 wzmianka pochodzi z roku 1577,flaga,chorągiew i nic więcej. Dodam że dziadkowie pochodzili z gór z \'\'Roli Rapaczowej\'\' W rodzinie dziadków występuje też nazwisko Paś i Kołatek. Pozdrawiam!!!
Odpowiedz

Gość: misiek Witam:) Była bym bardzo wdzięczna jeśli byście mi powiedzieli skąd pochodzi moje nazwisko TARADEJNA.pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: adrianna Dobry wieczór ! Mam pytanie, jakie pochodzenie nazwiska \" Engelking\" ? Skąd się wzięło, czy jest to nazwisko niemieckie, żydowskie, polskie ? Z góry pięknie dziękuję za informacje. Pozdrawiam ! Adrianna z Torunia.
Odpowiedz

Gość: Marek Przychylam się do ww prośby o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska \"Taradejna\" (lub też: Taradejno, Taradejny... ) Koleżankę \"Misiek\", wpis z dnia 2011-02-17 proszę o kontakt meilowy... mam kilka przemyśleń... Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Puszek4565 Witam!Chciałbym, dowiedzieć się co oznacza i skąd pochodzi nazwisko SUS?Czy wytłumaczenie jest an tyle proste i pochodzi po prostu od słowa sus(daleki skok) lub miejscowości(np.Susiec).Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam!
Odpowiedz

Gość: nikodem Cześć!Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co znaczy i skąd pochodzi nazwisko Tadla?Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: ania witam chcialabym dowiedziec skad pochodzi moje nazwisko Szwat
Odpowiedz

Gość: Ryszard Ciepłuch Serdecznie witam. Interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska - Ciepłuch
Odpowiedz

Gość: antolak a ja bardzo chciał bym się dowiedzieć o nazwisku Antolak
Odpowiedz

Gość: Dziunia;* Hey;D Chciałabym wiedzieć skąd wzięło się nazwisko Soleccy.;)
Odpowiedz

Gość: Mariusz Solecki A co to za Dziunia się dopytuje o tych Soleckich? Bo ja też chętnie bym się dowiedział...
Odpowiedz

Gość: analepka Mam pytanko o dwa nazwiska - Przeklasa oraz Kateusz? w tym pierwszym wypadku bardziej chodzi mi o znaczenie a w drugim o pochodzenie. Będę wdzięczny za podpowiedź!
Odpowiedz

Gość: kasiox Witam! Bardzo była bym wdzięczna o informacje na temat pochodzenia nazwiska - Szwinto. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: RENIA Witam, chciałabym dowiedziec się skąd pochodzi nazwisko LEPLA. Próbowałam to ustalic ale nic konkretnego nie znalazłam. Z góry dziękuje za pomoc.
Odpowiedz

Gość: kris Witam, szukam,pytam i nic moje nazwisko brzmi Senisz prawdopodobnie spolszczone proszę o malutki trop.
Odpowiedz

Gość @ kris Cyt.: „proszę o malutki trop”. Może zadaj swoje pytanie, zgodnie z apelem Redakcji serwisu, na forum dyskusyjnym?
Odpowiedz

Gość: kinga Makarov - czy moge poprosic o pochodzenie, informacje, historie nazwiska?
Odpowiedz

Gość: iwona młynarska Witam! Mam pytanie czy mogą mi Państwo przybliżyć pochodzenie, historie i znaczenie nazwiska?? z gory dziekuję i pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz

Gość: Dreamer Szukam jakichś informacji o nazwisku Żytkowski, jeśli ktoś by coś wiedział to byłbym bardzo wdzięczny..
Odpowiedz

Gość: Teresa Sziroky Dzień dobry. Bardzo mnie interesuje pochodzenie mojego nazwiska. Byłabym bardzo wdzięczna za rozwiązanie tej zagadki. Pozdrawiam serdecznie, Teresa Sziroky
Odpowiedz

Gość: Jan Mokosa Dobry wieczór! Bardzo interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska. Ciekawy jestem, czy jest ono zbliżone do Mąkosa, Moksza, Mokosza lub Mikosza? Mokosa jest nazwiskiem chłopów wywodzących się z Mazowsza, o dziwo nosi je zaledwie około 300 osób. Będę bardzo wdzięczny za informację. Pozdrawiam, Jan Mokosa.
Odpowiedz

Gość: kluzoK Dzień dobry! Jestem zainteresowany pochodzeniem nazwiska KLUZOWSKI. Osob z tym nazwiskiem jest w Polsce niewiele, zaledwie pomiedzy 60 a 100. Dziekuje za informacje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: hagrid To naprawdę niebywałe, że wszyscy Państwo piszecie te posty zupełnie ignorując uwagę znajdującą się na samej górze. Przecież nikt wam TUTAJ na wasze pytania nie odpowie...
Odpowiedz

Gość: Kto czyta nie błądzi Do Wszystkich Czytelników, którzy spodziewają się, w formie komentarza pod artykułem, odpowiedzi na swoje pytanie o etymologię nazwiska! Przypominam uprzejmie, że tego typu pytania – jeżeli pragniemy otrzymać odpowiedź – zadajemy na Forum, w wątku: „Skąd pochodzą nazwiska?” (odsyłacz): http://forum.histmag.org/index.php?topic=7390.0
Odpowiedz

Gość Witam.Skad pochodzi nazwisko Ziętarski.
Odpowiedz

Gość: , Jestem ciekawa skad pochodzi nazwisko Dawid ? Spotykałam sie z róznymi typu Marek, Dominik Itd.
Odpowiedz

Gość: gośc paula Bardzo jestem ciekawa skąd pochodzi nazwisko Milner. Wiem, że przenosiła się z różnych miejsc.
Odpowiedz

Gość: Marcin Wit chciałbym się dowiedzieć co oznacza nazwisko Leśniak i skąd pochodzi.Prosiłbym o szybką odpowiedź jak jest to możliwe .
Odpowiedz

Gość: Szybko ! Dzień dobry ! Chcialbym dowiedziec sie zkąd pochodzi nazwisko Markowski , Markowska . Bardzo proszę o szybką odpowiedż
Odpowiedz

Gość @ Do Gościa Szybko! Miły Gościu portalu „Histmag.org”, jeśli tak bardzo Ci się spieszy, to wiedz, że tylko tracisz swój cenny czas pisząc w formie komentarza do artykułu swoją prośbę a następnie zaglądając, czy może już ktoś odpowiedział na Twoje pytanie. Wiedz, że Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania o pochodzenie nazwisk w komentarzach pod artykułem.
Odpowiedz

Gość: Sonia Witam, czy ktoś potrafi wytłumaczyć pochodzenie etymologiczne i z jakiego kraju nazwiska DANILUK?
Odpowiedz

Gość: natitom Dzień dobry nazywam się Natalia Kurczewska. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć mi pochodzenie etymologiczne mojego nazwiska? z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Martka witam moje nazwisko Szauer może mógłby ktoś wytłumaczyc pochodzenie mojego nazwiska. Z góry wielkie dzięki.
Odpowiedz

Gość: sTRZELEC Nazywam się Sylwester Bania chciałbym wiedzieć skąd wywodzi się moje nazwisko
Odpowiedz

Gość: elka Moim rodowym nazwiskiem jest HOFFA.Jezeli ktos wiem skad wywodzi sie to nazwisko ,prosze o kontakt.
Odpowiedz

Gość: marta Moje nazwisko to Jarmińska i ciekawi mnie skąd ono... jak powstało
Odpowiedz

Gość: dziku Witam.Moje nazwisko to Dzikowicz.Jakie jest jego pochodzenie?Jesli mozna zapytac:)
Odpowiedz

Gość: klucz moje nazwisko to Klucznik. chciałbym wiedziec jakie jest jego pochodzenie
Odpowiedz

Gość: Gosia Nazywam się Zacharewicz i chciałabym dowiedzieć się z kąd pochodz moje nazwisko?:) Dziękuje
Odpowiedz

Gość: bogusław granat skąd pochodzi moje nazwisko
Odpowiedz

Gość: klaudia Mam na nazwisko Matys i chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi? Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: p Nazwisko Matys od imienia Maciej (staropolskie Matys).
Odpowiedz

Gość: kamil bubr a skąd pochodzi nazwisko stefaniak
Odpowiedz

Gość: j Witam Nazwisko Frant? Z góry dziękuje za odp.
Odpowiedz

Gość: Julka Witam . Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Kuszczak . Dziekuję .
Odpowiedz

Gość: u.u. Szalast jak skąd dlaczego ?Bardzo Dziękuję.
Odpowiedz

Gość: MIREK WITAM MAM NA NAZWISKO BRYLOK,SKĄD TAKA NAZWA.DZĘKUJĘ I POZDRAWIAM
Odpowiedz

Gość: Jolcia :) Nazywam się KUTKIEWICZ i chciałabym poznac etymologię i historię swojego nazwiska, bardzo proszę o pomoc, z góry serdecznie dziękuję :)
Odpowiedz

Gość: karolika skąd pochoodzi nazwisko petela
Odpowiedz

Gość: lucek witam prosze mi cos powiedziec o nazwisku Pucharski
Odpowiedz

Gość: loczek Skąd pochodzi i informacje na temat nazwiska Ruszel ?
Odpowiedz

Gość: czeki Skąd pochodzi i informacje na temat nazwiska princ
Odpowiedz

Gość: dusia Witam bardzo chcilabym dowiedziec sie z kad pochodzi nazwisko Glaszke i nazwisko Wiszniewska Bardzo dziekuje
Odpowiedz

Gość: viki skąd pochodzi nazwisko Potaś dziękuję:)
Odpowiedz

Gość: KAROLINA MAM MAŁE PYTANIE NIEDŁUGO WYCHODZE ZA MAŻ I BYM CHCIAŁA SIE DOWIEDZIEC SKĄD POCHODZI NAZWIKO MOJEGO PRZYSZŁEGO MĘŻA . MÓJ PRZYSZŁY MĄŻ NAZYWA SIE WITKOWSKI I PROSZE O ODPOWIEC NA MOJEGO MEJLA BO JA BARDZO ŻADKO BYWAM Z GÓRY DZIEKUJE POZDRAWIAM
Odpowiedz

Gość: Krzysztof Witam nazywam Się Krzysztof Rębiałkowski i cały czas szukam coś o swoim nazwisku skąd pochodzi możne ma jakieś znaczenie możne miałem jakiś znanych przodków niestety nic nie udaje mi się znaleźć Proszę o pomoc
Odpowiedz

Gość: Julita witam moje nazwisko nie jest znane i jest rzadko spotykane Niwald skąd może pochodzić co oznacza proszę o odpowiedzi :)
Odpowiedz

Gość: Mercykiller Witam, nazywam się Mercykiller i też nie potrafię przeczytać wielkiego, kłującego w oczy napisu \"Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!\"
Odpowiedz

Gość: Kasia Jakie jest pochodzenie nazwiska Gustaw? moze coś od króla szwedzkiego?
Odpowiedz

Gość: Ewelina Skąd pochodzi nazwisko Grabarczyk ?
Odpowiedz

Gość: dunia dzien dobry.Szukam wszedzie korzeni i cokolwiek o nazwisku Glaszke i nic nie moge znalesz=c.Dziekuje
Odpowiedz

Gość: Kama Mam na nazwisko Puchta i jestem ciekawy z kąd ono pochodzi
Odpowiedz

Gość: Puchta @Gość: Kama na pewno nie z kąd, gdzie są kądy?

Gość: Paulina Mam 13 lat i ciekawa jestem skąd pochodzi moje nazwisko KURNYTA??. Dziękuję!!!
Odpowiedz

Gość: Marek Witam serdecznie, ciekawe pytania i odpowiedzi. W latach 80-90 był taki fajny miesięcznik Relaks, Mówią Wieki. W nim były też zapytania co do pochodzenia nazwisk. Cacko w tamtych czasach. Moje nazwisko to Żołędowski, pisane też Żołądowski, Żołądkowski i kilka innych pisowni tego nazwiska. Wygląda że jest to ta sama rodzina, tylko przez piszących, jak i samych \"właścicieli\" żle zapisane. Słyszałem, że to nazwisko może pochodzić od słowa żołd, zold, zolld. Pozdrawiam M.
Odpowiedz

Gość: Dariusz http://www.jewishencyclopedia.com/view_page.jsp?artid=432&letter=F&pid=0 Nazwisko Frug jest pochodzenia żydowskiego zapisywane przez \"ó\" Frug-(Fróg)-פרוג -Фруг Serug (hebr.: שְׂרוּג, S\'rugh, \"oddział\") był synem i ojcem Reu Nachora, zgodnie z Genesis 11:20-23. Jest także pradziadek Abrahama. http://www.amazon.com/Frug-Name-History-Ancestry-com/dp/B000WRRD9M
Odpowiedz

Gość: kasia Witam nazywam się Żelek chciałabym dowiedzieć się więcej o swoim nazwisku oraz o nazwisku Dryjer. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Kamil witam chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Jabłecki jeśli można skąd się wzieło pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Józef Paciorek Bardzo proszę i skorzystam jeśli to możliwe,proszę Panią o odpowiedz tak jak wszyscy poprzednicy skąd pochodzi nazwisko Paciorek??
Odpowiedz

Gość z kąd pochodzi nazwisko Chwastek i co ono oznacza??
Odpowiedz

Gość: Myśliwiec skąd pochodzi moje nazwisko i co znaczy?
Odpowiedz

Gość skąd pochodzi nazwisko sowa
Odpowiedz

Gość: Bernard Witam Mam pytanie moja prababcia pochodziła z Rychtala jej rodowe nazwisko to PETZ jakiego one jest pochodzenia?. A moje drugie pytanie dotyczy mojej drugiej prababci i jej nazwiska LABY. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Wiki Chcialabym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko : Wangler
Odpowiedz

Gość Witam. Chciałabym się dowiedzieć jakie jest pochodzenie nazwiska Szkuat ? Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Kasia Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Figzał . :) i co ono oznacza.
Odpowiedz

Gość: E. Dzień dobry. :D Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko i co oznacza nazwisko: Konopa.
Odpowiedz

Gość: Binio a nazwisko Binięda skąd pochodzi i co może oznaczać szukałem długo ale jakoś nic nie mogę znaleźć na ten temat ;/
Odpowiedz

Gość Chciałabym wiedzieć skąd pochodzi nazwisko Popowski;
Odpowiedz

Gość: marta witam, nazywam się marta perlicjan... chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat mojego nazwiska. Z góry dziękuję za pomoc!
Odpowiedz

Gość: Paweł Witam, mam na nazwisko Sobkowiak. Wiem tylko tyle ze czesto wystepuje w okolicach Poznania, ale chcialbym dowiedziec sie wiecej o jego pochodzeniu.
Odpowiedz

Gość: Dzej Witam, mam na nazwisko DRECHNY każdy się pyta skąd pochodzi to nazwisko...(????) , co to za nazwisko... (???) sama nie wiem więc chciałabym się dowiedzieć :)
Odpowiedz

Gość: Tomasz Witam serdecznie. Nazywam się Górczyński, chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat mojego nazwiska. Bedę wdzięczny za każdą informacje.
Odpowiedz

Gość: Mikołaj Dzień dobry. Chcę się dowiedzieć z jakiego kraju pochodzi nazwisko Michalczyk
Odpowiedz

Gość: x Wygląda na typowo polskie nazwisko utworzone od imienia Michał (Michał + (cz) + yk).
Odpowiedz

Gość Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!
Odpowiedz

Gość: Leszek Dzien dobry pochodze z Lublina czesc rodziny mieszka tez w Naleczowie jaka jest etymologia nazwiska Zielonka Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz

Gość: Ewa Witam chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Kukla dzięki za pomoc:-)
Odpowiedz

Gość: andek a może ktoś coś wie na temat nazwiska DYBA ? będę wdzięczny za ewentualna pomoc
Odpowiedz

Gość: banaś Witam, chciałabym się dowiedzieć skad pochodzi nazwisko Gralewicz i Zygner z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: gość Witam, część mojej rodziny nosi nazwisko Tomaszewski skąd pochodzi, dziekuje za pomoc.
Odpowiedz

Gość: Fela ;D Witam, bardzo bym chciała poznać znaczenie mojego nazwiska. Nazywam się Felkiewicz. Z góry dziękuje .!
Odpowiedz

Gość: Czarek A ja Czartoryski, z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: lily potrzebuje na polski pochodzenie nazwiska Chachulska , Dziękuje.
Odpowiedz

Gość Biorąc pod uwagę składnię wypowiedzi nie wróżę dobrej oceny z języka polskiego.
Odpowiedz

Gość @ Lily Przeczytaj uważnie wątek: „Skąd pochodzą nazwiska?” na Forum „Histmag.org”. Pomoże Ci to znaleźć w Internecie etymologię interesującego Ciebie nazwiska (oczywiście w formie męskiej), na gruncie języka polskiego. Zorientujesz się też jaką formę możesz nadać swojemu wypracowaniu i jakie jeszcze istotne zamieścić w nim informacje.
Odpowiedz

Gość: lily Dziękuje,ale nic mi w tym nie pomogło
Odpowiedz

Gość: lily znalazłam na pewnej stronie to o co mi chodziło ,że Chachulski- 1787 od chachulić`ukrywać coś` chachuła `pysk,morda` pochodzi .
Odpowiedz

Gość: Iza Hej, poszukuje informacji dotyczących pochodzenia nazwiska Mazerant oraz nazwiska Ciućman, pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: tadeusz pochodzenie nazwiska Eksterowicz-proszę o pomoc -czy to jest nazwisko żydowskie ,niemieckie,białoruskie lub litewskie..
Odpowiedz

Gość: julita niwald to z niemieckiego - nie -(czytaj jako ni) znaczy- nigdy,wald to znaczy -las.
Odpowiedz

Gość: martka szauer , po niemiecku schauen to patrzec,i tak np ,schau schauer wie ich schaue ,cha cha -zobacz \"patrzaku\" jak ja patrze .to powiedzenie jest popularne w bawarii
Odpowiedz

Gość Ad. 2011-09-29 09:55 | Gość: julita \"niwald to z niemieckiego - nie -(czytaj jako ni) znaczy- nigdy,wald to znaczy -las\". Niwald - pochodzi od niemieckich nazw osobowych Niwelt, Neuwald, te zaś od średnio-wysoko-niemieckiego Nie-, Ni- ‘nowa, nowy’ + walt ‘moc, siła’, lub walt ‘las’.
Odpowiedz

Gość Ad. 2011-09-29 10:01 | Gość: martka \"szauer , po niemiecku schauen to patrzec,i tak np ,schau schauer wie ich schaue ,cha cha -zobacz \"patrzaku\" jak ja patrze .to powiedzenie jest popularne w bawarii\" Szauer - od niemieckiej nazwy osobowej Sauer, ta od średnio-wysoko-niemieckiego sür ‘cierpki, gorzki; wściekły, okrutny’ lub od niemieckiej nazwy osobowej Schauer, a ta od średnio-wysoko-niemieckiego schouwaere ‘kontroler jakości żywności’ lub od średnio-wysoko-niemieckiego schür ‘grad z deszczem’.
Odpowiedz

Gość: gość skąd pochodzi moje nazwiska Kuling
Odpowiedz

Gość: Jarek poszukuje informacji dotyczących pochodzenia nazwiska Tuszyński
Odpowiedz

Gość: WAJZNER Witam Chciałabym się dowiedzieć o znaczeniu i pochodzeniu nazwiska WAJZNER z góry dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Ela Bolisęga Witam. Nazywam się Elżbieta Bolisęga. Interesuje mnie skąd pochodzi moje nazwisko. Dowiedziałam się, że jest wielce prawdopodobne, że pierwotne brzmienie tego nazwiska to: Bolsenga. Byłbym wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: PIOTR Witam. Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Pańczyszyn i co ono może oznaczać? Byłbym wdzięczny za pomoc
Odpowiedz

Gość: TOMEK Witam. Witam bardzo interesuje mnie pochodzenie mojego nazwisko SCHLIESKE prosze o wszelkie informacje na temat tego nazwiska pochodzenia rodu itp. Z góry bardzo dziekuje za informacje
Odpowiedz

Gość @ Tomku (który prosisz o wszelkie informacje na temat nazwiska i pochodzenia rodu), życzysz sobie monografię rodu, to jest obszerne, możliwie szczegółowe opracowanie dziejów rodu (nawet do kilkuset stron), wykonane na podstawie przeprowadzonych dokładnych kwerend archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych czy tylko rys historyczny o rodzinie - czyli pisemne opracowanie dotyczące rodziny, jej nazwiska i pochodzenia, w którym powinny znaleźć się takie informacje jak: 1. źródłosłowie nazwiska; 2. obecne występowanie nazwiska w poszczególnych rejonach Polski; 3. dane o żyjących członkach rodziny według rekordów osobowych, zawierających nst. dane: wszystkie ważne tytuły, pełnione stanowiska, zawody lub zajęcia, wraz z podaniem okresu i miejsca ich sprawowania lub wykonywania; inne szczególnie ważne wydarzenia z życia lub udział w wydarzeniach dziejowych wraz z ich datą i miejscem; wykształcenie, czas i miejsce pobierania nauki, stopnie naukowe, odznaczenia; posiadane dobra ziemskie; informacje o świadkach chrztu i ślubu; 4. ustalenie warstwy społecznej, z której pochodzi rodzina; 5. wywód przodków rodziny; 6. krótki opis najważniejszych, dawniej żyjących przedstawicieli rodziny; 7. drzewo genealogiczne rodziny; 8. w przypadku stwierdzenia przynależność do polsko-litewskiego stanu szlacheckiego podanie herbu jakim pieczętowali się dawniej członkowie rodu (jego wizerunek i opis) oraz nazwiska innych rodzin należących do tego samego rodu herbowego; 9. kopie najważniejszych źródeł dotyczących rodziny, zdjęcia jej przedstawicieli; 10. mapy rejonów związanych z rodziną (z dokładną lokalizacją miejscowości w których żyli)?
Odpowiedz

Gość: Gość Witam nazywam się Konrad Grygorcewicz i chciałbym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko PS.podejrzewam że z Białorusi
Odpowiedz

Gość: Romek witam Chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Ners. Za wszelkie informacje bardzo dziękuję
Odpowiedz

Gość: Beata Witam. Chciałabym wiedzieć coś więcej o moim nazwisku-Markiewicz. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
Odpowiedz

Gość: danuta nazywam sie Glaszke chcialabym dowiedziec sie cos wiecej o moim nazwisku skad pochodzi itg.Dziekuje
Odpowiedz

Gość: ... Witam, chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko \"Kuśmider\". Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz

Gość Nazwisko Kuśminder pochodzi od gwarowego kośmider ‘czlowiek roztargniony’, to natomiast od niemieckiego Koschmieder. I chyba przez „wrodzone” roztargnienie nie zauważyłeś wyraźnej prośby Redakcji Serwisu „Histmag.org” zamieszczonej na górze strony :D.
Odpowiedz

Gość: Aga Witam Mam na nazwisko Skipirzepa,chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi Dziekuje za wszelkie informacje i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Simer Witam, moje nazwisko to Ryło, jestem Ciekawy skąd się wywodzi i jaka jest jego historia.
Odpowiedz

Beata Rejentowicz Witam moje nazwisko to Rejentowicz jestem ciekawa jak powstało to nazwisko i jak jest jego historia.Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Andrzej Świtalski Może ktoś zna etymologię powstania nazwiska Świtalski. I drugi problem, co oznaczało dodanie końcówki -ina do nazwiska, np. Bicz - Biczina lu Bicina. Pozrawiam
Odpowiedz

Gość @ Gość: Andrzej Świtalski Za pomocą przyrostków „-ina” lub „-yna” tworzono, od nazwisk męskich zakończonych samogłoską „a\", odmężowskie nazwiska kobiet. W tym przypadku pani Bicz-ina wyszła za pana Bicza a pani Bic-ina za Bica – obie formy pochodzą od apelatywu „bicz”. Zobacz więcej na forum w wątku: „Skąd pochodzą nazwiska?” > „Nazwiska kobiet: panny, mężatki i wdowy” (odsyłacz): http://histmag.org/forum/index.php/topic,7390.msg222729.html#msg222729
Odpowiedz

Gość: Kamilek Witam,Nazywam się MRUGALSKI i chciałbym się dowiedzieć skąd się wywodzi. Z góry Dziękuje za wszystkie informacje
Odpowiedz

Gość: dawid skąd pochodzi nazwisko Matschay?
Odpowiedz

Gość: Szmak Witam nazywam się Szmak i chciałam się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko Z góry dziękuje.
Odpowiedz

agnieszka kowacka mam na mazwisko kowacka nie wiem skad sie wzielo moje nazwisko tato mowil ze od wegierskiego przodka kowacz ale ja bym chciala jesli mozna dowiedziec sie cos wiecej.jestem w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego i bardzo mnie to interesuje.z gory dziekuje za odpowiedz.
Odpowiedz

Gość: Sendybył Witam. Skąd pochodzi nazwisko:Sendybył?
Odpowiedz

Gość: Ewa Jakie jest pochodzenie nazwiska Szulec?
Odpowiedz

Gość nazywam się Patryk Sulima i ciekawi mnie z kąd pochodzi moje nazwisko SULIMA
Odpowiedz

Gość: Emilia Nowacka Witam, jakie jest pochodzenie nazwiska ,,Nowacka\'\'? Jestem bardzo ciekawa...
Odpowiedz

Gość Witam, bardzo mnie ciekawi pochodzenie nazwiska \"Żywno\"
Odpowiedz

Gość: Anna Rodak Wiam proszę o informacje dotyczące znaczenia i pochodzenia nazwisk: RODAK, SOBOŃ, ROSZAK , ZIELONACKI. Dziękuję i pozdrawiam :))
Odpowiedz

Gość nazywam sie Matowski.bardzo interesuje mnie geneza mojego nazwiska.wiem że w Polsce bardzo mało osób tak sie nazywa ale za to na świecie jest ono bardziej popularne jako Matovski,czy mają one coś wspólnego?
Odpowiedz

Gość: domi Skąd pochodzi nazwisko sosfa
Odpowiedz

Gość nazywam się dybka , wiem że mój pra ziadek brał udział w postaniu styczniowym , pózniej musiał zmienić nazwisko z dybowski na dybka. ród pochodziz rzeszowskiegoczy możecie mi pomóc. w jaki sposób się dowiedzieć i kiedy
Odpowiedz

Gość: Cebula188 Skąd pochodzi nazwisko Klimuk
Odpowiedz

Gość: Cebula188 szukałem już chyba wszędzie i nic proszę o podpowiedź
Odpowiedz

Gość @ Cebula188 Ad.: „proszę o podpowiedź” Zadaj sobie jeszcze trochę fatygi, przeczytaj wyżej zamieszczony artykuł oraz zobacz gdzie, w Portalu „Histmag.org”, należy zamieszczać pytania na temat pochodzenia nazwiska. Zamieszczając je w formie komentarza, tu pod artykułem, nie spodziewaj się raczej odpowiedzi na swoje pytanie.
Odpowiedz

Gość: waldemar witam chciałbym poznać pochodzenie nazwiska Karbarz
Odpowiedz

Gość: Noe Nie wiem czy większość zadających tu pytanie zwróciło uwagę na dwie rzeczy: 1. Informację na samym początku artykułu: \"Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!\" 2. Fakt, iż rzeczywiście mnie więcej od trzech lat nikt nie otrzymał żadnej odpowiedzi, co nie może dziwić, jeśli jak byk stoi informacja taka jak w punkcie wyżej. Jeśli już tak bardzo chce się znać pochodzenie i znaczenie swojego nazwiska jest na to inna strona, na której odpowiedzi udzielą fachowcy zajmujący się na co dzień genealogią. Jaka to strona - to już pozostawiam niedopowiedziane, w końcu każdy zainteresowany sam może, przy odrobinie chęci, odnaleźć ją w internecie. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz

Gość: AM Po długich poszukiwaniach niestety nie jestem w stanie dowidzieć się co oznacza moje nazwisko...Nie brzmi jakoś rdzennie...PYŻ tak ono brzmi...Proszę o radę...
Odpowiedz

Gość: nazar czy ja myślę że moje nazwisko jest? bo jak nie ma to bardzo proszę o napisaniu go bo se przerażę .a jak go wpiszeci to komuś bardzo podziękuje. teraz jak to wyślę ten komentarz o moim nazawisku to ucieszę jak usłyszę , że tego nazwiska nie ma to was ni polubie nawet tych co nie znam a mam chęć was poznać i tego moja dusza pragnie . bardzo proszę, że jak nie ma mojego nazwiska tam wysoko napisanego to bardzo proszę o wpisanie jego:):):):):)::):):) ma m nadzieje że wy wpiszeci moje nazwisko!!!!:):):):):):)
Odpowiedz

Gość: małgosia Proszę pomóżcie. Skąd pochodzi nazwisko Schweitzer? Spotkałam wielu Żydów o tym nazwisku, ale też Niemców, Austriaków. Moja rodzina mieszkała przed wojną we Lwowie, ale wiem, że dotarli tam chyba z Austrii i Niemiec. Jak znaleźć korzenie mając nikłe dane jedynie dotyczące dziadka? czy we Lwowie istnieją jakieś archiwa? jak dostać się do prababki i praprababki?? Będę wdzięczna za wskazówki, a może ktoś z Państwa zna jakąś firmę, która zajmuje się pomocą w tego typu usługach?
Odpowiedz

Gość: Noe Niestety, umiejętność czytania ze zrozumieniem zanikła w narodzie już chyba bezpowrotnie....
Odpowiedz

Gość Moje nazwisko jest Kukyciak i chcialabym wiedziec z kod pochodzi w polsce tylko prawdopodobnie jest tylko 9 osob o tym nazwisku i to wszyscy z mojej rodziny...
Odpowiedz

Gość: io a może by tak, obok guzika wyślij dopisać czerwonymi \"wołami\", zanim wciśniesz, sprawdź co jest napisane na początku strony ;)
Odpowiedz

Gość: Noe Idę o zakład, że w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch, pojawi się tu kolejny wpis z prośbą o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska...
Odpowiedz

Lata Błądzenia Dotąd myślałam, że komentarz - zamieszczany pod artykułem - jest opinią na podnoszony w artykule temat. Jest tym co chcę, po jego lekturze, przekazać i na co zwrócić uwagę. Czasem jest też zamierzonym sprowokowaniem dyskusji wokół jakieś kwestii. Po pobieżnym przeglądzie licznych komentarzy zamieszczonych pod tym artykułem (nie widzieć czemu akceptowanych przez Redakcję Serwisu „Histmag.org”) zaczynam mieć wątpliwości. I co gorsze, to chyba ja sama wywołałam tę lawinę zamieszczanych tu pytań o etymologię nazwisk. Nie tracę jednak nadziei na to, że przyjdzie lepsze. Jak bowiem twierdził Cyceron: „Ludzie nigdy nie są tak dobrzy ani tak źli jak ich opinie” i zawierzam też Poecie, który napisał: ”Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” (Czesław Miłosz: „Traktat moralny”). Łączę serdeczne pozdrowienia – Lidia M. Nowicka
Odpowiedz

Gość: Prusek Przepraszam bardzo, mam pytanie. Proszę o odpowiedź, mianowicie- z jakiego kraju może pochodzić moje nazwisko? Nazywam się Krzysztof Prus. Z góry dziękuję!
Odpowiedz

Gość: arq98030605939 siema krzysiu na pewno nie jestes niemcem jak krystian a nazwisko nie ma znaczenia tyko osobowosc (*_*)
Odpowiedz

Gość: krystian milnikiel a ja mam nazwisko niemieckie ale i tak jestem polakiem
Odpowiedz

Gość: Noe Szkoda, że się z mną nikt nie założył, bo właśnie dzięki Pruskowi wygrałbym ten zakład :)
Odpowiedz

Gość: Chryzostom O nazwiskach pisze i odpowiada na listy na ten temat red. Henryk Martenka z Tygodnika Angora. Ma też własny blog http://nazwisko.blogspot.com/
Odpowiedz

Gość: ;D Proszę o szybką odpowiedż od czego pochodzi nazwisko Smajdor
Odpowiedz

Gość: ;] Od czego pochodzi nazwisko Drączkowska?
Odpowiedz

Gość: :O A Hałys? Zdaje mi się że to popularne nazwisko...Nie mogę jednak zrozumieć jego pochodzenia ani zinterpretować znaczenia.Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Gość;B. skąd pochodzi nazwisko BODZAK proszę o szybką odpowieć
Odpowiedz

Gość: Krystian Witam. Moje nazwisko Kręcichwost, chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej na temat mojego nazwiska. Bardzo prosze o pomoc. pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Jarek Moje nazwisko to Owczarenko, chciałbym cokolwiek się o nim dowiedzieć :)
Odpowiedz

Gość: Noe Ja z kolei chciałbym wiedzieć czy uważnie przeczytaliście CAŁY powyższy artykuł. Obstawiam, że raczej nie, bo gdyby było na odwrót, to z pewnością nie zadalibyście tych pytań o pochodzenie nazwiska w komentarzach...
Odpowiedz

Gość: Krystian Czytałem i jest mi ciężko cokolwiek znaleźć. Co prawda sprawdziłem gdzie występuje najczęściej moje nazwisko (Kręcichwost) są to okolice Nysy. Natomiast znaczenie, za co, na co, dlaczego to już nie wiem :)
Odpowiedz

Gość: Noe A ten fragment: \"Pytania na temat pochodzenia nazwisk prosimy zadawać na naszym forum dyskusyjnym! Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie np. pocztą elektroniczną!\" doczytałeś? :)
Odpowiedz

Gość: Christopherus Noe, kłopot w tym, że redakcja rezygnuje z forum. Zlikwidowano nawet odnośnik do niego na stronie, wobec czego ciężko na nie trafić, zwłaszcza jeśli ktoś nowy trafił na portal. Nie trudno więc się dziwić, że ludzie zadają pytania w komentarzach. Dla zainteresowanych: http://histmag.org/forum/index.php/topic,7390.0.html
Odpowiedz

Gość: Krystian Dzięki za link Christopherus.
Odpowiedz

Gość: Noe W porządku Christopherus, zwróć jednak uwagę, że nikt z pytających nie zadaje sobie trudu spytać jak dostać się na forum, tylko od razu zapytuje o pochodzenie nazwiska, mimo tego, iż od bardzo długiego czasu nikt tu na te zapytania nie udziela odpowiedzi. Zobaczymy czy następni pytający skorzystają z Twojej podpowiedzi co do Forum czy też nadal będą się dopisywać z pytaniami i oczekiwać na szybką odpowiedź :)
Odpowiedz

Roman Sidorski Gdy odnośnik do forum znajdował się w menu strony, było dokładnie tak, jak jest teraz. Zresztą zwróćcie uwagę, że ta pomarańczowa ramka na początku artykułu również prowadzi bezpośrednio do odpowiedniego tematu na forum.
Odpowiedz

Gość: Christopherus W sumie macie w tym trochę racji. Choć musze powiedzieć, że o tym, aby kliknąć w tę ramkę bym nie pomyślał :) Zawsze traktowałem ją jako zwykłą informację.
Odpowiedz

Gość: Marta Proszę o informacje dotyczace nazwiska Martyka
Odpowiedz

Gość: Lidia @ Gość: Krystian Najwięcej osób noszących nazwisko Kręcichwost zameldowanych jest nie w Nysie a w Żywcu. Przeszło dwa razy tyle :). Krystianie, za gromy, które posypały się na Twoją głowę, na pocieszenie znajdziesz, na Forum „Histmag.org”, sugestie co do przypuszczalnego pochodzenia Twojego nazwiska (odsyłacz): http://histmag.org/forum/index.php/topic,7390.msg224425.html#msg224425 Łączę pozdrowienia – Lidia M. Nowicka
Odpowiedz

Gość: Rachwał czesc....moje nazwisko to Rachwał i chciałabym wiedziec o nim jak najwiecej moze ktos pomoze mi w tym?:):) z gory dziekuje..:P
Odpowiedz

Gość: Kamilek Witam. Mam pytanie.Zna ktoś rodzinę CYRYLA RATAJSKIEGO.Prawdopodobnie jestem z nim spokrewniony ale pewności nie mam. Z góry Dziękuje
Odpowiedz

Gość @ Gość: Kamilek Może zapoznanie się z następującymi pozycjami pozwoli Tobie na zweryfikowanie posiadanej wiedzy na temat pokrewieństwa z Cyrylem Ratajskim (ur. 3 marca 1875, zm. 19 października 1942) – polskim politykiem, prezydentem miasta Poznania, ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego: 1. Leszek Krajkowski: „Cyryl Ratajski i jego rodzina”, [w:] \"Gens\" - pismo genealogiczne, Towarzystwo Genealogiczno - Heraldycznego w Poznaniu, rok 1992 s. 101-109. 2. Zarzycki Andrzej: „Cyryl Ratajski 1875–1942”, Poznań 1991. 3. Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski (red.) „Wielkopolski Słownik Biograficzny”, PWN, Warszawa-Poznań 1983.
Odpowiedz

Gość: KŁAPKOWSKI BARDZO INTERESUJE MNIE Z KĄD POCHODZI NAZWISKO KŁAPKOWSKI I OD CZEGO SIĘ WZIĘŁO CZY KTOŚ MI POMOŻE?
Odpowiedz

Gość: Rachwał ponawiam moja prosbe o pochodzenie mojego nazwiska : Rachwał :P
Odpowiedz

Gość: Noe A ja ponawiam prośbę o doczytanie pomarańczowej ramki na początku artykułu :)
Odpowiedz

Gość: Bolesław Witam b. serdecznie! Moje nazwisko to RUDA. W naszym kraju jest podobno ponad 3000 osób o tym nazwisku. Skąd te nazwisko się wywodzi.To co ustaliłem to moi przodkowie zamieszkiwali w rejonie Dydni na podkarpaciu.Właścicielami tamtych dóbr byli Dydyńscy. A skąd przybyli Rudowie.Byli rolnikami- nie mieli żadnego Herbu. Z tym nazwiskiem mam sporo problemów bo jak go wymieniać.Rudzie,Rudemu,Rudej,Rudy.Bo oprócz nazwiska Ruda istnieje również Rudy. Jak wymieniać te nazwisko w przypadku kobiet.Ruda czy tej pani Rudej czy np Pani Anna Rudy czy Ruda.Proszę o wyjaśnienie i komentarz.pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Christopherus Poddaję się...
Odpowiedz

Gość: Lidia @ Christopherus Może pytanie Bolesława (które Ciebie, Christopherusie, „zdołowało”) jest w tym miejscu nie na temat, lecz nie wieje ono nudą :D. Mnie dało do myślenia przez dłuższy czas. Mimo to, na pytanie o odmianę nazwiska męskiego – Ruda, nie znam nadal odpowiedzi. Język polski, jako słowiański, odznacza się fleksją zwaną „syntetyczną”, która polega przede wszystkim na stosowaniu końcówek. Jeśli nazwisko męskie ma w mianowniku postać przymiotnika w rodzaju żeńskim (Jan Ruda), to czy w przypadka zależnych pozostawiamy je nieodmienne (dla Jana Ruda)? Czy też zastosujemy tu zasadę, że nazwiska męskie zakończone na samogłoskę „–a” odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite rodzaju żeńskiego: np. nuda? Liczba pojedyncza: Mianownik (kto? co?): pan Ruda Dopełniacz (kogo? czego?): pana Rudy Celownik (komu? czemu?): panu Rudzie Biernik (kogo? co?): pana Rudę Nadrzędnik (kim? czym?): panem Rudą Miejscownik (o kim? o czym?): panu Rudzie Wołacz (-): panie Ruda! Liczba mnoga: Mianownik: Rudowie Dopełniacz: Rudów Celownik: Rudom Biernik: Rudów Narzędnik: Rudami Miejscownik: Rudach Wołacz: Rudowie! A gdyby to był pan Duda? Przecież nie wahalibyśmy napisać – Liczba pojedyncza: Mianownik (kto? co?): Duda Dopełniacz (kogo? czego?): Dudy Celownik (komu? czemu?): Dudzie Biernik (kogo? co?): Dudę Nadrzędnik (kim? czym?): Dudą Miejscownik (o kim? o czym?): Dudzie Wołacz (-) Ruda! Liczba mnoga: Mianownik: Dudowie Dopełniacz: Dudów Celownik: Dudom Biernik: Dudów Narzędnik: Dudami Miejscownik: Dudach Wołacz: Dudowie!
Odpowiedz

Gość: Kamilek Witam Czy nazwisko Tuliszka ma coś wspólnego z Januszem z Tuliszkowa Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Lidia @ Kamilek Pytasz: „Czy nazwisko Tuliszka ma coś wspólnego z Januszem z Tuliszkowa”? Aby móc kompetentnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należałoby ustalić faktyczne pochodzenie nazwiska „Tuliszka”. W tym celu trzeba prześledzić metodą retrogesywną (szukanie bądź rekonstrukcja nieznanych faktów wcześniejszych na podstawie znanych faktów późniejszych) losy rodu Tuliszków. Zacząć od najwcześniejszego znanego wydarzenia i sukcesywnie cofać się wstecz przez sześćset lat do XV wieku - na ile pozwolą na to dokumenty. Wtedy dopiero będziemy wiedzieli czy protoplasta rodu Tuliszków, o których pytasz, ma \"coś wspólnego\" z Januszem z Tuliszkowa. Nie ma innej drogi.
Odpowiedz

Gość: Noe Chylę czoła przed wiedzą p. Lidii. Sam grzebię przy swojej genealogi toteż wiem, że takie wskazówki mogą (ale nie muszą :) ) być pomocne. Z drugiej strony, czyniąc precedens i odpowiadając w komentarzach na postawione pytanie dotyczące pochodzenia nazwiska zrobiła Pani wyłom, teraz pytań pojawi się zapewne więcej i chyba nie będzie można im odmówić odpowiedzi? :D
Odpowiedz

Gość: Lidia @ Noe Chętnie robię to od 2008 roku, na naszym Forum :D. Skoro jednak Forum jest wygaszane i zapewne wkrótce będzie zamknięte, to pozostanie odpowiadać na pytania w komentarzach pod artykułem, nieprawdaż? Pozdrawiam serdecznie - Lidia
Odpowiedz

Gość: Magda Witam, mam na nazwisko Radosz. Wiem że w Polsce jest miejscowość o takiej nazwie i kilka innych z tym członem. Byłabym wdzięczna za pomoc w poznaniu historii mojego nazwiska :)
Odpowiedz

Gość: Sebuluchu Nazwisko TARADEJNA skąd pochodzi, czy jest Polskie czy zagraniczne?
Odpowiedz

Gość: Christopherus @ Lidia Pytanie Bolesława mnie nie zdołowało :) Nawiązałem tylko do wcześniejszej wymiany zdań z Noem i Romanem i do faktu, że zaraz po niej pojawiły się w komentarzach kolejne pytania o nazwiska. Podana przez Ciebie odmiana nazwiska męskiego Ruda jest jak najbardziej poprawna. Odmiana wygląda i brzmi tak samo w przypadku kobiet czyli pani Ruda, pani Rudy, pani Rudzie, panią Rudę itd. Forum jest niestety (bądź \"stety\") wygaszane, jednak lepiej chyba byłoby wciąż tam odpowiadać - wtedy zebrany przez te lata materiał pozostanie w jednym miejscu. Mam nadzieję, że nawet jeśli forum bedzie zamknięte, to jakieś archiwum pozostanie i można będzie do niego zajrzeć. Poza tym wierzę że redakcja wymyśli jakiś sposób, żeby akurat zawartość tematu \"skąd pochodzą nazwiska?\" (z uwagi na wkład pracy w nią włożony) połączyć z nowym stylem histmaga, a jeśli wszystko będzie w jednym miejscu zadanie będzie ułatwione.
Odpowiedz

Gość Nazwisko Szarfenberg skąd pochodzi moje nazwisko?
Odpowiedz

Gość: Gość ;] Chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat mojego nazwiska. Brzmi ono tak: Kupferschmidt
Odpowiedz

Gość: x Niemieckie nazwisko jak byk. W Wiśle w XIX wieku żył pastor o tym nazwisku.
Odpowiedz

Gość Chciałby się czegoś dowiedzieć na temat nazwiska Mrugalski
Odpowiedz

Gość: Marek Chciałbym dowiedzieć się skąd pochodzi nazwisko Sulima. Wiem, że od herbu, ale interesuje mnie pochodzenie etniczne. Czy to prawda, ze to nazwisko jest saksońskie?
Odpowiedz

Gość: gosc skad pochodzi nazwisko roda
Odpowiedz

Gość Chciałbym się dowiedzieć z jakiego stanu wywodzi się nazwisko Mrugalski
Odpowiedz

Gość Mam pytanie czy po nazwisku można poznać swoje pochodzenie,tzn. czy przodkowie byli np.chłopami itd.
Odpowiedz

Gość: Lidia Cytuję: „[…] czy po nazwisku można poznać swoje pochodzenie, tzn. czy przodkowie byli np.chłopami itd.”. Pisałam już o tym wielokrotnie - na Forum „Histmag.org”, w wątku: „Skąd pochodzą nazwiska?” - że samo brzmienie nazwiska niczego jezcze nie dowodzi. Podkreślam - nie jest to żaden dowód. Poprzednikiem nazwiska, historycznie rzecz ujmując, było przezwisko (jego nieustabilizowana prawnie forma). Powstawało ono w środowisku, w którym dana osoba żyła, posiadało żywe znaczenie realne i było czytelne dla posługujących się nim osób. Przy tym jedna osoba mogła w ciągu swojego życia mieć kilka różnych mian (przezwisk/nazwisk) i tak: od ojca, od matki, od miejsca, z ludzkiego wymysłu, a inwencja twórców przezwisk bywa niewyczerpana. Pozostaje zatem dotrzeć do miejsca w czasie i konkretnej osoby, po której nazwisko dziedziczymy, posiłkując się źródłami. Wyłącznie rekonstrukcja dziejów rodziny i przodków, na podstawie poszukiwań materiałów genealogicznych, może pomóc w rozwikłaniu zagadek z przeszłości, w tym społecznego pochodzenia naszego protoplasty. Nie mając obiektywnych dowodów dotyczących stanu społecznego przodków, a tylko na podstawie samego brzmienia nazwiska, nie możemy niczego powiedzieć o ich przynależności stanowej. Niekiedy bywało też tak, że uboga rodzina szlachecka, dobrowolne oddawała się w poddaństwo bogatemu szlachcicowi czy nawet królowi. Jeśli się z tego poddaństwa nie wykupili, to obracali się w chłopy. Dobrowolne poddaństwo pozwalało czasem przetrwać na jakiejś dzierżawie lub pracy w folwarku. Na przykład na Mazowszu proceder ten znany był już od XV wieku. W ten sposób mogą być dwie rodziny noszące to samo nazwisko, jedna szlachecka, a druga chłopska. Mimo, że obie mają wspólnego przodka, to różniły je stany. Branicki, Potocki, Czarnecki, Tyszkiewicz czy Sobieski, to nazwiska które znamy z herbarzy, a które spotykamy także wśród \"laboriosów\". Natomiast Karp, Kopeć, Chmara, Jeż, Czyż, Czajka, Kisiel, Kiszka, Cebulka, Piwo, Wątróbka, Piłat, Myszka, Łapa, Skarbek, Oczko, Włosek, Komar, Pstrąg, Chochoł, Kołyska, Piorun, Pisanka oraz przytoczone w poniżej cytowanych fragmentach wierszyka hrabiego Kuropatnickiego, to przykłady niektórych nazwisk szlachty polskiej. \"Nie na pośmiech i żarty, ale dla zabawy Spisałem niepowszechnych nazwisk zbiór ciekawy: Aksak, Ankwicz, Bajbuza, Bryl, Bejzym, Bylina, Bóbr, Bąk, Boksza, Bogatko, Borejko, Cyryna, Bukar, Borzym, Borela, Benoe, Czuryło, Sięgajłów, Bałabanów moc się namnożyło. Plater, Cetner, Dederkał, Dunin, Chamiec, Gruja, Prejs, Defres, Kremberg, tych też dosyć buja. Chrząszcz, Lis, Sokół, Struś, Kos, Dzik, Odyniec, Łoś, Wilczek, Kozioł, Zając, tych pełen zwierzyniec. Deszer, Ejsmont, Deboli, Dzierzek, Horain, Mytko, Morsztyn, Olsztyn, Ostroróg, Rej, Firlej, Korytko, Jelec, Jawojsz, Grabianka, Konopka, Papara, A Kiszka, Strzała, Wąż, Wężyk, to już szlachta stara\".
Odpowiedz

Gość: Jadczuk Czy mogłabym się dowiedzieć czegoś o nazwisku Jadczuk?Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: asia witam mam na nazwisko Guśtak bardzo bym prosila o wiecej informacji na temat mojego nazwiska. Z gory dziekuje i pozdrawiam
Odpowiedz

Gość Witam bardzo cieplutko , bardzo spodobała mi się ta stronka na którą trafiłam przez przypadek. Pani lidio bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mojego nazwiska, troszeczkę poczytałam ale dalej nie wiem o co chodzi w tym wszystkim. Mój tato pochodzi z Lubelszczyzny a konkretnie z Lubartowa, ma na nazwisko Iwanek, w historii lublina jest opisany ,Iwanek , który zbiegł z Litwy, Jan Długosz opisuje to w kronice. Zastanawiam się czy to jest nasz przodek i czy dzięki niemu mamy nazwisko, w sumie myślę ze rosyjkie tylko ,z polszczone. Ten Iwanek , zbiegł z Litwy , był ziemianinem , Jan Długosz nazwa go Stanisław vel Iwanek. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, bo jestem całkowicie zagubiona w tych poszukiwaniach. Cudownie Pani opisuje róże tematy związane z pochodzeniem nazwisk. Życzę Wszystkiego najlepszego w NOWYM ROKU 2012, samych sukcesów osobistych. Małgorzata
Odpowiedz

Gość: GOść Witam, A skad wywodzi sie nazwisko \"Markiewicz\"?
Odpowiedz

Gość: alka Witam! czy Urban to nazwisko pochodzenia żydowskiego?
Odpowiedz

Gość: Cyniczny Zdecydowanie nie. Urban to nazwisko odimienne, a zaś imię Urban ma etymologię łacińską. Poza tym, czy tylko ja widzę na początku tego artykułu informację, że pytania o nazwiska należy zadawać na forum?
Odpowiedz

Gość Cytuję: \"Zdecydowanie nie. Urban to nazwisko odimienne [...]\". Nazwiska (oraz imiona) Żydów dobitnie świadczą o ich ścisłym związku z kulturą i historią narodu, jednocześnie odzwierciedlają wpływy obcych języków i kultur. Nazwiska Żydów w Polsce powstały na materiale leksykalnym wielu języków. Niewątpliwie największy udział ma język niemiecki (jidysz) oraz języki słowiańskie (polski, rosyjski, ukraiński, białoruski). Zdarzają się też nazwiska o cechach językowych wskazujących na inne pochodzenie, np. angielskie lub francuskie (por.: Harris, Gordon, Spector, Giljot). Antroponimia żydowska odzwierciedlając wędrówkę Żydów po wielu krajach Europy i świata jest ono jednocześnie świadectwem tragicznego losu tego narodu. Samo brzmienie nazwiska nie jest jednoznaczne z pochodzeniem. Żydzi w Polsce nosili bardzo różne nazwiska, od czysto polskich, poprzez niemieckie, hiszpańskie i czeskie. Powstawały one na ogólnych zasadach słowotwórstwa, jako patronimiki, nazwiska odmiejscowe itd. Rozstrzygnąć to można niestety długą drogą poszukiwań źródłowych, zastanawiając się nad każdym przypadkiem indywidualnie. Polecam cykl wspaniałych artykułów Waldemara Fronczaka: „Gawędy o nazwiskach [żydowskich]” – zamieszczony na stronie Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski.
Odpowiedz

Gość: Rosa Witam chciałabym uzyskać informacje skąd pochodzą nazwiska Osiadała oraz Matuszewski Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
Odpowiedz

Gość @ Rosa Cytuję: \"chciałabym uzyskać informacje...\". Aby je uzyskać musisz zadać swoje pytanie na forum.
Odpowiedz

Gość: Messie Witam :) mnie interesuje nazwisko Szulawska
Odpowiedz

Gość: Roc - A - Fella witam ;) chcialbym sie dowiedziec skad wzielo sie nazwisko Rygał :D pozdrawiam !
Odpowiedz

Gość Witam;) chciałbym poznać historie swojego nazwiska : Ćwiertnia Pozdrawiam :)
Odpowiedz

Gość: Maja Witam, a mnie interesuje skąd się wzięło nazwisko Salamońska Z góry dziękuje_
Odpowiedz

Gość: XD Witam,skąd pochodzi nazwisko Domonik ?
Odpowiedz

Gość: M. v. Schuttenbach @Gość: XD Powiem co wiem bezposrednio mailem. M. v. Schuttenbach mvs@osbach.de

Gość: Agat Witam! Skąd pochodzą nazwiska: Siara, Wiekciński, Wabilski, Kolasiński, Wichlacz, Wichłacz, Marciniak, Schuttenbach.
Odpowiedz

Gość: Kamil Witam :) interesuje mnie pochodzenie nazwiska Preis z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: romano009 Witam, interesuje mnie pochodzenie nazwiska Stańczyk z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedz

Gość Witam,interesuje mnie pochodzenie nazwiska Piwowarczyk i Rutkowski.
Odpowiedz

Gość: Adam Witam,interesuje mnie pochodzenie nazwiska Princ nie przez prinz lub prince.Jak ktoś będzie wiedział pochodzenia mojego nazwiska prosze się zgłośić na mój e-mail adam9-99@o2.pl
Odpowiedz

Gość @ Adam Cytuję: „Jak ktoś będzie wiedział pochodzenia mojego nazwiska prosze się zgłośić na mój e-mail”. Adamie, jest różnica między prośbą a poleceniem: „prosze się zgłośić na mój e-mail”. Jeśli nawet nie dostrzegasz tej różnicy, to wiedz, że Twoja „prośba” w tym miejscu jest naprawdę nie na miejscu. Przeczytaj powyższy artykuł od samego początku.
Odpowiedz

Gość: Kinga Jakie jest pochodzenie i jaka jest historia nazwiska Makarow (z rosyjskiego - Makarov) ?
Odpowiedz

Gość Witam,interesuje mnie nazwisko Tuliszka z góry dziękuje za Informacje
Odpowiedz

Gość: Ja Dzień Dobry :) Interesuje mnie pochodzenie i historia nazwiska \" Soni \" Z góry dziękuje
Odpowiedz

Gość: pivo Skąd może pochodzić imię Nazir, które miał nosić mój protoplasta?
Odpowiedz

Gość: jurkowlaniec jerzy zam Ploty ul dworcowa 4\ CHCE ustalic pochodzenie nazwiska jurkowlaniec Ojciec pochodzi z WILNA ,WCZESNIEJSZEJ drogi z kad pochodzi ? BRAK Moze wojny 3o letnie przyniosly z rejonu Balkanow. dziekuje za pomoc jurek jurkowlaniec
Odpowiedz

Gość: Mieszko Żydowskie nazwiska i ich pochodzenia: słownik etymologiczny str.256 \"Frug\" 8. Heinrich W. and Eve H. Guggenheimer, Jewish Family Names and their Origins an Etymological Dictionary (Ktav Publishing House: USA, 1992 mapka występująca nazwiska Frug na świecie link ; http://lastnames.myheritage.pl/last-name/Frug Pisowni Nazwisko: Dla naszych nazwisk, które pochodzą z dokumentów polskich i rosyjskich, zwróć uwagę na wymienne liter i / j (np. Fraiman / Frajman) i h / ch (np. Horowicz / Chorowicz) i g piśmie, że mogą pojawić się w miejscu h (np. Gofman zamiast Hofman ,zwróć uwagę na wymienne z liter na-u /na- ó np.Frug / Fróg Szloma Frug (w Zdanowska Street),http://zamosc-jews.com/wb/pages/en/economy/economic-life.php Znane osoby o tym nazwisku,Frug: Szymon Frug,ks.Stanisław Frug,Gracjan Fróg,Gerald Frug , Mary Joe Frug(1941-1991) Żydowskie nazwiska są kronikami napisanymi w kodzie ponieważ jeden historyk postawił to, i odzwierciedlać historię żydowskich ludzi, ze świata Biblijnych patriarchów przez wiele krajów i języki diaspory żydowskiej, aby nowo Hebrajski ustawienie obecnego Izraela.Pomimo ich starożytności, większość nazw Biblijnego pochodzenia może być uczciwie łatwo zidentyfikowany; o dziwo, jednakże, imiona z później okresy są dużo bardziej trudny do wyjaśnienia. Na wskroś historyczne badania i lingwistyczna analiza.Ten słownik jest najbardziej kompletnym wyborem swojego rodzaju w angielskim, zawierając ponad 65,000 nazwiskami, z wspólny dla oryginała, dla niemal każda żydowska grupa: aszkenazyjskie , sefardyjski, Azjata i współczesny izraelski. Currenly użył nazwisk są obejmowane nawet gdy ich pochodzenia nie mogą być założone.Nazwisko Frug/Fróg/פרוג/Фруг ,etymologicznego pochodzenia od \"Serug (hebr. שְׂרוּג, grecki: Saruch ) − postać biblijna. Był synem Reu i ojcem Nachora, oraz pradziadkiem patriarchy Abrahama. Miał 30 lat jak doczekał się syna Nachora. Zmarł mając 330 lat (Rdz 11:20-23)
Odpowiedz

Gość: Mieszko Nazwisko Kobylarz jest pochodzenia rosyjskiego odpowiednikiem jest polskie klacz, кобыла-Kobylarz ,кобыла z л/ł na l,po a dopisano rz.
Odpowiedz

Gość: Siemomysł Do Gościa Mieszka Nikt tu nie prosi o wyjaśnienie źródłosłowu nazwiska Kobylarz. Przy okazji, podstawę nazwiska mogła też stanowić nazwa osobowa „Kobyła” notowana w dokumentach na terenie Polski już w 1290 roku. Ponadto, sam apelatyw „kobyła” miał też wiele różnych znaczeń, które mogły motywować urobienie nazwiska „Kobylarz”, np. „Kobylarzem” mógł zostać nazwany ktoś, kto trudnił się wyrobem przyrządów drewnianych do przytrzymawania skóry w trakcie szycia przez siodlarzy czy rymarzy. Z czasem, to odapelatywne nazywanie/przezywanie, stało się dziedzicznym nazwiskiem.
Odpowiedz

Gość: Mieszko Do Szanownego Pana Siemomysł . Właśnie Kobyła pochodzi z języka rosyjskiego Kobyła -кобыла.
Odpowiedz

Gość: alex Interesuje mnie skąd pochodzą nazwiska Leś i Nalepa. Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
Odpowiedz

Gość: Iga interesuje mnie czy nazwisko Gosek i Stachura sa polskiego pochodzenia czy zydowskiego. Informacje ktore do tej pory zebralam sa sprzeczne.Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
Odpowiedz

Gość: Paula Mam na nazwisko Pelizg chciałabym wiedzieć z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko, wydaje mi się że jest to francuskie nazwisko czy to prawda?
Odpowiedz

Gość: Ewa Moja babcia miała na nazwisko Sawala, wiem, że jej rodzice pracowali na początku poprzedniego wieku we Francji. Czy może wie Pan coś o tym nazwisku?
Odpowiedz

Gość: Radek Witam, skad pochodzi i co oznacza nazwisko Szpyt?
Odpowiedz

Gość: Mieszko Szanowna Pani Ewy nazwisko Sawala /Sawalha jest pochodzenia Francuskiego i w następstwie niej nazwisko przypuściło, że jest połączenie z Francją, być może z hugenota wydobycie. (hugenoci byli grupą protestanckich uchodźców, którzy najpierw wyemigrowali do Anglii uciekającej z prześladowaniami we Francji w XVI wieku.
Odpowiedz

Gość: Łuki chciałbym się coś dowiedzieć o moim nazwisku Radomski
Odpowiedz

Gość Proszę o informacje dotyczace nazwiska Martyka.
Odpowiedz

Gość: iwona Witam, interesuje mnie pochodzenie nazwisk: Bobyla i Gamrat. Proszę o pomoc!
Odpowiedz

Gość: stanisław Ostatnio byłem na zlocie mojego rodu w miejscowości Polubicze woj. lubelskie. Przybyło ok. 200 osób z całego świata o nazwisku Dragan. Powstało nasze drzewo genealogiczne sięgające do szóstego pokolenia. Nie jestem natomiast pewien pochodzenia nazwiska. Czy oznacza ono \"rycerza na koniu\"?. Ponoć w XVI wieku nie mówiono \"dragon\" lecz \"dragan\", a ród ten pieczętował się herbem \"Przerowa\".
Odpowiedz

Gość: kasiakasia Witam. Chciałabym się dowiedzieć co nie co o nazwisku Fromstow. Aktualnie w Polsce jest 11 osób o tym nazwisku, jednak więcej informacji nigdzie nie ma.
Odpowiedz

Gość: Karolina Witam! Nigdzie nie mogę znaleźć nic o moim nazwisku - Zięzio. Proszę o pomoc i jakiekolwiek informacje. Z góry dziękuję!
Odpowiedz

Gość: artur witam czy możecie Państwo podać mi co oznacza nazwisko \"BARCZYK\" ? pochodzę z zachodniej małopolski, gdzie w pow. olkuskim jest chyba najwięcej Barczyków. Dziadkowie i pradziadkowie byli młynarzami. Posiadali młyn nad rzeką Przemszą. pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Krzysztof Witam. Szukam pomocy odnośnie nazwiska GARBACZ. Odnalazłem kila wsi o takiej nazwie ale nie wiem czy nazwy tych miejscowości powstały od nazwiska czy odwrotnie nazwisko powstało od ich nazw. Pozdrawiam. K.G.
Odpowiedz

Gość: Ciekawa. Jestem ciekawa pochodzenia nazwiska Langier i Sady , proszę o pomoc .
Odpowiedz

Gość: adam jetem ciekawy o pochodzenie nazwiska princ prinz prince , proszę o pomoc
Odpowiedz

Gość: Urszula Interesuje mnie może nie tyle pochodzenie co historia mojego nazwiska: Sinkiewicz. Nie ma tu pomyłki w formie \'połknięcia\' literki. Kiedyś moja babcia snuła teorie, że może jakaś kobieta w urzędzie stanu cywilnego \'zjadła\' literkę i zamiast Sienkiewicz wpisała Sinkiewicz i tak zostało, ale to tylko domysły. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: danusia dzien dobry chcialabym dowiedziec sie z kad pochodzi nazwisko Glaszke/i cos wiecej o tym nazwisku/
Odpowiedz

Gość: Klaudia Szpurko 12lat Hce wiedzieć z czego pochodzi moje nazwisko Szpurko nie mi ktoś pomoże.Dziękuje
Odpowiedz

Gość: Klaudia Szpurko 12lat To muj gmail prosze pisać na niego klaudyna.szpurko@gmail.com lub 2 gmail klaudia.szpurko@spoko.pl
Odpowiedz

Gość: Kamil Witam,interesuje mnie nazwisko Mrugalski z Żabikowa koło Poznania z góry dziękuje za Informacje
Odpowiedz

Gość: Piotr Witam. nazywam się Piotr Golczewski.Czy moglibyście mi pomóc w uzyskaniu jakichś informacji na temat mojego nazwiska? Z góry dzięki!:D
Odpowiedz

Małgorzata Marcinowska-Driemel Bardzo proszę o podanie pochodzenia nazwisk: MARCINOWSKI oraz DRIEMEL.Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Mieszko Nazwisko Elmer oraz Elkan jest pochodzenia żydowskiego \"Surnames in A Dictionary of Jewish Surnames from Galicia\"Eliaszewicz • Eliaszowicz • Elibaum • Eliczer • Elifant • Eling(er) • Elion • Elitscher • Elkan ... Elmann • Elmer • Elnbogen • Elner • Elowicz • Elowitz • Elpert • Elrauch • Elrecht • Elritz http://www.avotaynu.com/books/DJSGNames.htm Elmer = Arystokrata i sławny:Elizabeth Elkan = należąc do Boga
Odpowiedz

Gość: karolina Chciałabym dowiedzieć się czegoś o moim nazwisku Skraboń. Z góry dzięki :)
Odpowiedz

Gość: Genealog Witam chciałbym poznać genezę nazwiska TALBIERZ Z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: żarkiewicz witam chcialbym sie dowiedziec czegos o nazwisku żarkiewicz
Odpowiedz

Gość: Gość Szanowni Państwo, Jeśli tak wiele osób popełnia ten sam błąd zadając pytania w niewłaściwym miejscu to raczej twórcy serwisu powinni się zastanowić z jakiego powodu instrukcja jest nieczytelna. Uderzanie głową w mur najwyraźniej jest nieskuteczne ale konsekwentnie przez autorów powtarzane :-) Może zamiast informowania o pomarańczowej ramce, która mówi czego nie należy robić, mądrzej byłoby w pomarańczową ramkę ująć wejście na forum :-) Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Krzysztof E Wojciechowicz Re: nazwisko Blank - zapytanie z 2008 roku. To najczęściej nazwisko pochodzenia żydowskiego. Używane w wielu krajach w miejscowej wersji językowej. Był Blanc, założyciel kasyna w Monaco (a także teść jednego z Radziwiłłów); dziadek Lenina ze strony matki także nazywał się Blank. W języku niemieckim nazwisko Weiss prawie zawsze ma korzenie żydowskie; podobnie White w języku angielskim.
Odpowiedz

Gość Skąd pochodzi i od czego nazwisko Kwiatoń? Jaka jest jego historia?
Odpowiedz

Gość: Weronika Rusin Jestem Weronika Rusin i chciałabym się dowiedzieć z jakiego kraju pochodzi moje nazwisko?!
Odpowiedz

Gość: Carloss121 nazywam się Piesiewicz i chciałbym wiedzieć z jakich stron pochodzi to nzwisko i czy jest polskiego pochodzenia.
Odpowiedz

Gość: Stanisław Szpoton Moje nazwisko SZPOTON występuje bardzo rzadko. Najwiecej osób o tym nazwisku spotyka sie w powiecie opoczyńskim woj. łódzkie. Z uzyskanych informacji zamieszczonych na portalach internetowych geneologicznych wynika, ze nazwisko Szpoton wiaze sie z nazwiskami SZPOT, SZPOTAN, SZPOTAŃSKI itp i prawdopodobnie jest pochodzenia niemieckiego o znaczeniu narośl na nodze konia lub też drwina, kpina. Natomiast z materiałów historycznych wynika, że rodzina SZPOTÓW wywodząca się z DUNINÓW w XIV w otrzymała rozległe dobra w powiecie opoczyńskim. W obecnych czasach nazwisko SZPOT nie występuje na tym terenie. Czy dodanie przyrostka ton , tan ma jakis związek z nazwiskiem SZPOT. Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tego tematu. Z dostepnych materiałów głównie ksiąg parafialnych wynika, że moi przodkowie o nazwisku SZPOTON byli osobami jak na tamte czasy majętnymi i posiadali spore ilości ziemi. Serdecznie pozdrawiam Stanisław
Odpowiedz

Gość: Thomas Wolniewicz Dzien dobry moje nazwisko jest Wolniewicz troche sie juz dowiedzialem na temat z kad pochodzie itp. natomiast od mojej mamy strony nigdzie sie nie moglem nic dowiedziec. Prosze uprzejmie o pomoc, wszelkie informacje na temat nazwiska \"KOTWAS\". dziekuje z gory. PS: cale moje zycie mieszkam w USA i nie bywam juz w polsce wiec nie mam mozliwosci innej niz internet. moj E-mail to kendi18@live.com
Odpowiedz

Gość Nazywam sie Julia Grejman i chcialabym sie dowiedziec z kad pochodzi moje nazwisko . Niektorzy mowia , ze jest ono Zydowskie a inni , ze Niemieckie ale ja wole sie upewnic .
Odpowiedz

Gość: KrzychoB Witam! Nazywam się Krzysztof Bałko i chciałbym poznać pochodzenie mojego nazwiska!
Odpowiedz

Gość: E.Antolak Witam, nazywam sie Ela Antolak, chcialabym wiedziec skad pochodzi moje nazwisko. Dziekuje
Odpowiedz

Gość: Gierlicka Witam ! Noszę nazwisko : Gierlicka . Prosze o wyjasnienie jego pochodzenia .
Odpowiedz

Gość Witam nazywam sie radziulewicz i moje pytanie z kad pochodzi te nazwisko
Odpowiedz

Gość dawniej bylo skarbek teraz jest skrabek dlaczego jest zmienione i z kad pochodzi nazwisko skarbek ??
Odpowiedz

Gość: Gość Z kąd pochodzi nazwisko goś prosze o szybą odpowiedź na emeilu przynajmiej w 4 zdaniach
Odpowiedz

Gość: Jutta Fellmann Witam, ich bin eine geborene RUCHAY . Meine väterliche Familie habe ich bis 1700 in Sdorren / Zdory, Johannisburg / Pisz , Masuren zurückverfolgen können. Möchte gerne wissen ob Ruchay ein polnischer Name ist ? Vielen Dank. Herzliche Grüße Jutta Fellmann geb. Ruchay
Odpowiedz

Gość Zobacz zamieszczone w Internewcie wyjaśnienie dr Małgorzaty Magdy-Czekaj z Poradni Onomastycznej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie http://www.ijp-pan.krakow.pl/index2.php?strona=poradnia Ruchay, Ruchaj Nazwisko Ruchay (-y należy traktować jako zapis graficzny), Ruchaj można wywodzić od czasownika ruchać ‘ruszać’ (w formie trybu rozkazującego). Mamy zapis tego nazwiska z 1513 roku Petrus Ruchaj (z miejscowości Podegrodzie na sądecczyźnie).
Odpowiedz

Gość: Kajtek Wiem już, że nazwisko Nawrocki (Nawrot), bierze się ze zmiany wyznania, ale czy można byłoby dowiedzieć się na ten temat trochę więcej?
Odpowiedz

Gość: Lidia @ Kajtek Wyczerpującą, niewątpliwie, odpowiedź znajdziesz po prześledzeniu wątka: „Śmiała hipoteza pochodzenia nazwiska rodów Nawrockich z Odrzykonia”, który znajdziesz w Archiwum Forum Dyskusyjnego Wortalu „Genealogia Polska” („GENPOL.com”).
Odpowiedz

Gość: Watt Witam .CHcialbym sie dowiedzieć co oznacza nazwisko Glaba i z jakiego kraju pochodzi
Odpowiedz

Gość: helo chciałbym się dowiedzieć co oznacza nazwisko pawula i jakie jest jego pochodzenie
Odpowiedz

Gość: maria chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko PORCH
Odpowiedz

Gość: Ewa Skąd pochodzi nazwisko PASTERNAK?
Odpowiedz

Gość @ Ewa Figa z makiem, z pasternakiem, czyli \'nic z tego nie będzie\'. Pytania na temat pochodzenia nazwisk zadajemy na forum dyskusyjnym, a forum dyskusyjne Histmaga zostało zamknięte 31 maja 2012 roku.
Odpowiedz

Gość: pile A ja wiem ze nazwiska cki to Polscy lordowie czyli moznowladcy i ksiazeta a ski to tylko szlachta. Dlatego elzbieta pilecka byla krolowa Polski i zona jagielly. A potem nastala wojna i ski nie chcialy byc szlachta zasciankowa i sie buntowali i z buntowali sie tak ze mamy w Polsce tak jak mamy. Chlopy przy wladzy:)... to niestety prawda a sobieski byl krolem i to tylko ze szlachty. Polacy klamia o tym do tej pory i nie wiem czemu. Chyba nie chca aby sie wydalo nawet po tylu latach. A tak z ciekawosci dodam ze kidys ski polskie byle chlopy dostaly darowizny i stali sie szlachta. Dlatego takie powiedzenie do tej pory \"szlachta zasciankowa\" na sluzbie u ckich dawno dawno temu. Cki to przydomek wodzow armi polskiej czyli ksiazat i arcyksiazat polskich a nazywaja ich historycy starostami. ktorzy wybierali krola. Bez ckich polskie krolestwo by nie istnialo. Prosze przestac klamac o krolestwie polskim. Trzeba byc panem z pochodzenia a nie chlopem aby rzadzic tak jak w Wielkiej Brytani a ze to prawda to dodam ze w Krolestwie Brytyjskim do tej pory istnieje przydomek sir - szlachcic i lord wyzej postawiony i nie szlachcic. Zotoczenia krola mozna powiedziec minister krolewski. A dodam jeszcze ze Lordowie i Krol sprawuja wladze razem i krol nie produkuje pieniedzy tylko lordowie i jest od nich biedniejszy tylko ma wladze ustawodawcza. Blad polityczny Lorda i wojna albo glowa scieta w dawnych czasach ale tytul dziedziczny. Ludzie jak wy malo wiecie. Wrazie smierci krola Lordowie sprawuja wladze i jak krol nie ma dzieci to maja szanse na tron. A i tak dodam ze krol to troche marionetka Lordow i ich armi. To tak dzialalo jak rzad teraz. Krol - \"prezydent\" i Lordowie ministrowie Krolewscy. Tylko ze z wielkim majatkiem. Jak na przyklad Lancut czy Pilica. Lordowie puszczali pieniadze w obieg bo nie bylo bankow a krol mial inna wladze i zbieral podatki. Najlepsze stanowisko w krolestwie to arcyksiaze a nie krol co historycy mowia ze w polsce nie istnial. Ciekawe co.... Dodam z angielskiego King-krol, archduke-aecyksiaze, duke-ksiaze, count-hrabia i oczywiscie sir-szlachta zasciankowa czyli szlachta bo chlopy jak to chlopy nie podyskutuja tylko sie nie zgodza albo wojna...:) z szacunkiem adam pilecki....
Odpowiedz

Gość Dzięki Ci za informacje i za przykład poprawnej polszczyzny.
Odpowiedz

Gość: Baś To może ktos odpowie mi na pytanie odnośnie mojego nazwiska : Możaryn?
Odpowiedz

Gość: Justyna Witam. Chciałabym uzyskać informacje o nazwisku BUGAJ. Co oznacza, skąd pochodzi itp.
Odpowiedz

Gość: Ryba Witam moje nazywa się Skalak i chciał bym uzyskać jakiekolwiek informacje o moim nazwisku skąd pochodzi może jakieś pochodzenie szlacheckie co oznacza itp. Był bym bardzo ale to bardzo wdzięczny :)
Odpowiedz

Gość: Zenon Skąd pochodzi nazwisko Dziwniel
Odpowiedz

Gość: marcin siemanko mam na nazwisko Pietryga ale nie wiem skąd ono pochodzi bym by wdzięczny jak ktoś mi to powiedział
Odpowiedz

Gość: ... a skąd się wzięło nazwisko Jodłowiec?
Odpowiedz

Gość: gość Witam! Nazywam się Zdebik i chciałbym poznać pochodzenie mojego nazwiska!
Odpowiedz

Gość Witam. Nazywam się Katarzyna Staniszewska. Interesuje mnie skąd pochodzi moje nazwisko, gdyż taką pracę domową otrzymało moje dziecko. Niestety nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji. Byłabym wdzięczna za wszelka pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość Witam. Nazywam się Katarzyna Staniszewska. Interesuje mnie skąd pochodzi moje nazwisko, gdyż taką pracę domową otrzymało moje dziecko. Niestety nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji. Byłabym wdzięczna za wszelka pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość Witam. Nazywam się Patryk Wiatrowski czy byłby ktoś służący pomocą gdyż nie mogę znaleźć informacji na temat mojego nazwiska. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: RAD INTERESUJE MNIE POCHODZENIE MOJEGO NAZWISKA -ZIEZIULA. Z GORY DZIEKUJE ZA JAKIEKOLWIEK INFORMACJE.
Odpowiedz

Gość: Gosia Witam. Może ktoś wie jaka może być historia powstania nazwiska Popławski? Bardzo proszę o odpowiedź.
Odpowiedz

Gość: Ryszard Mądry Nieźle, od sześciu lat to samo. Powinszować, drodzy czytelnicy...
Odpowiedz

Gość: LESZEK KIERŻNOWSKI a moze w końcu i mnie sie uda odszukać rodzine KIERŻNOWSKICH SKĄD POCHODILI I GDZIE ZAMIESZKUJA trudze sie nad tematem dlugo pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Agnieszka chcialabym uzyskac skad pochodzi nazwisko STYS
Odpowiedz

Gość: ELŻBIETA M.Sz.D. Nazwisko "DMYTRASZ" to polskie, ukraińskie czy inne? Moi dziadkowie pochodzili z Huty Połonieckiej, ich rodzice z Nieznanowa (ówczesne woj.tarnopolskie,archidiecezja lwowska.Byli wyznania rzymsko-katolickiego.Dziadkowie w 1944 r.wraz z dziećmi uciekli(przed wywózką na Sybir i mordami nacjonalistów ukrainskich z Huty Połonieckiej do Krakowa, gdzie trafili do niemieckiego obozu przejsciowego.Zawsze czuli się Polakami, chociaż w aktualnej Polsce centralnej przez Polaków byli w zależności od okoliczności "pierwszą pomocą w trudnych sytuacjach", albo"zabugowcami-ukraińcami"????!!!!!!,Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.
Odpowiedz

Gość: Vargas Witam. Proszę o rozszyfrowanie nazwiska WARSICKI Proszę o odpowiedź.
Odpowiedz

Gość: leszek Witam.Proszę o rozszyfrowanie nazwiska SMYK Józef.Podliski obecna Ukraina.Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Odpowiedz

Gość: Dareios http://www.jpost.com/Business/RealEstate/Article.aspx?id=244102 http://lastnames.myheritage.pl/last-name/Frug http://zamosc-jews.com/wb/pages/en/economy/economic-life.php Dla naszych nazwisk, które pochodzą z dokumentów polskich i rosyjskich, zwróć uwagę na wymienne liter i / j (np. Fraiman / Frajman) i h / ch (np. Horowicz / Chorowicz) i g piśmie, że mogą pojawić się w miejscu h (np. Gofman zamiast Hofman ,zwróć uwagę na wymienne z liter na-u /na- ó np.Frug / Fróg/Phroog odmienione Fruga Szloma Frug (w Zdanowska Street) (Zamość)Znane osoby o tym nazwisku,Frug: Szymon Frug,ks.Stanisław Frug,Gracjan Fróg,Gerald Frug ,Noach Frug, Mary Joe Frug(1941-1991)Frug/Fróg/פרוג/Фруг Żydowskie nazwiska i ich pochodzenia: słownik etymologiczny str.256 "Frug" 8. Heinrich W. and Eve H. Guggenheimer, Jewish Family Names and their Origins an Etymological Dictionary (Ktav Publishing House: USA, 1992 mapka występująca nazwiska Frug na świecie link na świecie http://lastnames.myheritage.pl/last-name/Frug
Odpowiedz

Gość: wojtek Witam - Proszę o rozszyfrowanie nazwiska KRZEKOTOWSKI -jeśli jest to możliwe, będę wdzięczny za odpowiedź - pozdrawiam wojtek.
Odpowiedz

Gość: k6007 Proszę o podanie pochodzenia nazwiska Gierzyński-jeśli to możliwe.
Odpowiedz

Gość: Beata Witam proszę o pomoc w znalezieniu nazwiska Dyksa skąd ono pochodzi. Z góry dziękuję
Odpowiedz

Gość: OLA Skąd pochodzi nazwisko Bilicka?
Odpowiedz

Gość: Ola2 Proszę o podanie znaczenia nazwiska Fruga. Dziękuję
Odpowiedz

Gość: hmm Proszę o podanie pochodzenia nazwiska Tebinka. Nie potrafię nic znaleźć w tym temacie. Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: aga witam. Jak powstało nazwisko Czerniak? Skąd pochodzi? Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedz

Gość: urbanek sorka chciałem wiedzieć skąd pochodzi nazwisko Urbanek
Odpowiedz

Gość: Mieszko Do Pani z Gość2012-05-30 21:05 odnośnie nazwisko Ruchaj jest ze żródła (Poczet szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej -1857 .Kto nie miał ,nie posiadał odpowiedniego majątku ,musiał zmienić nazwisko i ze szlachcica ,stawał się zwyczajnym chłopem lub robotnikiem . I tak zmieniło się nazwisko z RUCHAJSKI- stawał się RUCHAJ
Odpowiedz

Gość: Mieszko Nazwisko Urbanek pochodzi od nazwisko Urban jest pochodzenia łacińskiego .Urban -ek -dopisano . Pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Mieszko Do Pani Ola2 nazwisko Fruga jest odmienione http://www.eilatgordinlevitan.com/vilna/vilna_pix/schools/050606_105_b.gif .Nazwisko Frug-Fróg-Phroog-Fruge są różne warianty pisowni Nazwisko Frug/Fróg w polskiej pisowni pisane przez u otwarte lub ó zamknięte jest tym samym nazwiskiem , różnie było zapisywaneFroug/Frug/ Phroog/Frug/Fróg/Frog/-w angielskim ,francuskim Frugé,Фруг/-po rosyjsku פרוג פְרוּג po hebrajsku nazwisko Frug-w łacińskim zapisane jak większość języków zachodnich nie których słowiańskich .Wątpić może jedynie absolutna ciemnota ,jest to czyste nazwisko żydowskie.Источник: Листы свидетельских показаний Szloma Frug (w Zdanowska Street) http://zamosc-jews.com/wb/pages/en/economy/economic-life.php Фамилия: Фрог http://lastnames.myheritage.com/last-name/Frug Фамилия: Фруг nazwisko FRUG http://www.ipgs.us/iwonad/surnames/namesf.html 8. Heinrich W. and Eve H. Guggenheimer, Jewish Family Names and their Origins an Etymological Dictionary (Ktav Publishing House: USA, 1992).strona 256-Frug lastnames.myheritage.com/last-name/Frug
Odpowiedz

Gość: Mieszko Do Państwa Gościa ,odnośnie nazwiska Urbanek -jest pochodzenia czeskiego .Pochodzi od nazwiska Urban ,które jest pochodzenia łacińskiego ,szukanie co znaczy jest bez sensu . http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_nazwiska#Nazwiska_pochodzenia_czeskiego "Urbanek"
Odpowiedz

Gość Witam chciałabym się dowiedzieć jekie pochodzenie ma moje nazwisko ( Zandrowicz ) Jestem pewna tyle że to nie jest polskie nazwisko. Proszę o odpowiedz. Dziękuje
Odpowiedz

janusz świtycz Kłaniam się! Nazywam się ŚWITYCZ wiem że kiedyś była jakś miejscowość o tej nazwie. Chciałbym się dowiedzieć czegoś o tym nazwisku. Tyma bardziej że pani o niku Asssa w 2009 11-17 pytała o to nazwisko. Wiem natomiast że w Polsce są aktualnie tylko 3-osoby o tym nazwisku, tzn moi najbliżsi. Bardzo Państwu dziekuję za jakąkolwiek informację. Janusz Świtycz
Odpowiedz

Gość: Bodzia Witam. Moje rodowe nazwisko to Szawan. Chciałabym dowiedzieć się skąd pochodzi. Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Gość: Gosia A ja mam na nazwisko Gallot.I pewnie jak pozostalym wielu nikt nie bedzie umial mi wyjasnic jakiego jest ono pochodzenia.A moze jednak...
Odpowiedz

Gość: Gość Witam, Często widzę, że czytelnicy zgłaszają nazwiska, które często pochodzenia obcojęzycznego. Co jednak zrobić, kiedy posiadam nazwisko brzmiące bardzo polsko, a jednak nie potrafię wyjaśnić jego pochodzenia? Moje nazwisko to Centlewski, próbowałem początek dopasować do miary np. cetnara (bo końcówka jest jak najbardziej polska), jednak nazwisko w niezmienionej formie funkcjonuje już od prawe 2 stuleci, co wskazuje że nie wkradł się błąd. Czy mógłbym uzyskać więcej informacji?
Odpowiedz

Gość: Gość Szybkie pytanie, jak można zadać pytanie na temat nazwiska na forum skoro rejestracja jest zablokowana?
Odpowiedz

Gość Do Gościa od szybkiego pytania. Szybka odpowiedź. Już, niestety, na Forum "Histmag.org" pytać i dyskutować nie można. Można tylko przeglądać archiwalne wątki. Polecem jednak forum genealogiczne. Tam ludzie pytają i uzyskują odpowiedzi o etymologię nazwiska.
Odpowiedz

Gość: Gość A które forum jest największe?
Odpowiedz

Gość: P. Witam Mam na nazwisko Pudlik chciałabym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko i od czego .
Odpowiedz

Gość: oklo chciałabym wiedzieć co pznacza nazwisko Maciąg z góry dzięki
Odpowiedz

Gość czy nazwisko Dawidziuk jest polskiego pochodzenia? pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: :) Witam,chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko Żołądek z góry dziękuję...
Odpowiedz

Gość: kawa Skąd może pochodzić nazwisko Gromnicki? Chodzi mi o geograficzne pochodzenie?
Odpowiedz

Gość: niedam witam , moje nazwisko to Hakiel i chciałbym się dowiedzieć skąd pochodzi , z góry dziękuje .
Odpowiedz

Gość: szymorek witam a moje nazwisko to Szymorek pomoże mi ktoś dowiedzieć się skąd pochodzi moje nazwisko ??? dziękuję za odp.
Odpowiedz

Hanna Borawska Szanowni Pytający, polecam znakomitą książkę dziennikarza i pisarza Henryka Martenki "Skąd się wzięło moje nazwisko?" (seria: Biblioteka Tygodnika Angora, Bydgoszcz 2006). Są tam odpowiedzi na wiele zadanych przez Was pytań odnośnie do nazwisk - ich źródłosłowu i pochodzenia, także geograficznego.
Odpowiedz

Gość: Mateusz Chyba zasięgnę po tę książkę. Ostatnio sprawdzałem nazwisko rodowe mojej mamy - Przyboś. Jest bardzo niewiele osób o tym nazwisku w Polsce, stąd moje zainteresowanie etymologią nazwisk.
Odpowiedz

Gość: Zuza Może mi ktoś powiedzieć coś na temat nazwiska Koperwas?
Odpowiedz

Gość: polskiii a mam pytanko skąd pochodzi nazwisko Surowiec
Odpowiedz

Gość: Malgorzata Witam, Mam na nazwisko Kosmatka. Bede bardzo wdzieczna za uzyskanie informacji skad pochodzi moje nazwisko i od czego? Pozdrawiam
Odpowiedz

Gość: Mateusz Witam Nazywam się Mateusz Siemianowicz. Bardzo chciał bym wiedzieć skąd pochodzi moje nazwisko Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: weronika skrabka-chycka witam chciałbym sie dowiedziec cos na temat mojego nazwiska skrabka i chycka
Odpowiedz

Gość: Martyna Witam, chciałabym się dowiedzieć czegoś o moim nazwisku. Szulawska i Ptaszkiewicz
Odpowiedz

Gość: Pawel Witam chcialbym sie dowiedziec skas pochodzi nazwisko Łądkiewicz-prosze o kontakt na email dziekuje
Odpowiedz

Gość: Julcia Witam chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat mojego nazwiska: Stępniak ?? Prosiłabym żeby odpowiedź była na moim koncie e-mail. Z góry dziękuje.
Odpowiedz

Gość: wiech Chciałbytm dowiedziec się skąd pochodzi nazwisko TYMA (prawdopodobnie kiedyś było THYMA z BAMBERGU?) Dziękuję.
Odpowiedz

Gość: Papik Witam, chciałbym się dowiedzieć czegoś o 2 nazwiskach 1 Sala 2 Apola Dziękuję za wszelką pomoc :)
Odpowiedz

Gość: madzianh2 witam potrzebuje dane skąd pochodzi nazwisko Nocoń pilnie dziękuje bardzo
Odpowiedz

Gość: gvr ludzie ten tekst ma prawie 10 lat. Autorzy wam nie odpiszą...
Odpowiedz

Gość: Nikiel4a4 Witam, chciałabym się dowiedzieć skąd, z jakich czasów i co oznacza moje nazwisko: Niklewicz... Z góry bardzo dziękuję! :)
Odpowiedz

szamanka1983 Witam.Chciałabym uzyskać jakiekolwiek informacje dotyczace nazwiska Wdowiarz.Pozdrawim...
Odpowiedz

Gość: Rybczyński Nazywam się Krzysztof Rybczyński.Chciałbym wiedzieć skąd wywodzi się moje nazwisko.Wiem, że jest kilka odłamów rodziny różniących się herbem.Część rodziny ( herbu Ślepowron) wywodzi się z miejscowości Rybczyńce. Mój odłam rodziny zamieszkiwał głównie woj. CZęstochowskie i Łódzkie ale nie wiem jaki mamy herb , choć z przekazów ustnych wiem , że pochodzimy z herbowego rodu szlachceckiego ( abdank?grzymała?)...może geneza nazwiska coś w tej kwestii wyjaśni.
Odpowiedz

Gość: Konrad Witam nazywam sie Smug Skąd pochodzi moje nazwisko ?
Odpowiedz

Gość: ra Binięda ktoś coś wie na temat tego nazwiska?
Odpowiedz

Gość: Wujek Tomek jak to skad pochodzi ? Od TWOICH Rodziców ! :-)))
Odpowiedz

Gość: Ciekawa Czy możecie powiedzieć mi skąd pochodzi nazwisko Wojslaw?
Odpowiedz

Gość: Pissmaker @Ciekawa Wychodziłoby, że to nazwisko odimienne. Ale wieś Wojsławy leży w gm. Grabowo (historyczne Mazowsze) lub gm. Poświętne, jako Porośl-Wojsławy (historyczne Podlasie). Wojsławscy byli starostami kolneńskimi i łomżyńskimi, kanonikami warszawskimi. A nawet szlachcie zdarzało się pisać nazwiska w wariantach. Mój ulubiony dokument to ukazujący pochodzi z początku XIX w. i zawiera tekst dot. Pikuleńskiego, dalej "i rzeczony Pikuliński" a na końcu podpis: Pikul. Może więc owi Wojsławscy są Twoimi krewnymi :)

Gość: Marian "Do końca XIX w. nie było wyrazu określającego jednoznacznie pojęcie dziedzicznego nazwania człowieka, mieszano dzisiejsze pojęcia imienia, nazwiska, przezwiska i nazwania." Ten fragment świadczy o niefachowości autora. Jak można było kiedyś "mieszać" to, co uległo standaryzacji później? Według autora dawniej był bałagan, ale potem zrobiono porządek. Typowy błąd ahistorycznego myślenia. Po prostu każda epoka ma swój sposób identyfikacji ludzi. Nadejdzie czas kiedy i dziesiejsze nazwiska odejdą dla lamusa. Jeśli coś miało swój początek, to będzie miało także swój koniec.
Odpowiedz

Gość: Tea Åkerlund Mam pytanie skad pochodzi nazwisko Kiepura.
Odpowiedz

Gość: Atim @Marian, dziedziczność nazwisk nazwiska była praktyką prawną co najmniej od końca VI wieku, choć niekonsekwentnie przestrzegana, tak jak sam obowiązek prowadzenia parafialnych kancelarii i ksiąg ochrzczonych, zaślubionych i zmarłych. W moim rodzie jedno nazwisko ma ciągłość co najmniej od 1620 r. , a drugie co najmniej od 1766. Ostatecznie w niektórych regionach Polski praktyka dziedziczenia nazwisk i dokładnego prowadzenia ksiąg metrykalnych została wymuszona na kancelariach parafialnych podczas zaborów, bowiem władze zaborcze domagały się dokładnych rejestrów metrykalnych np. dla celów poboru wojskowego i egzekwowania innych powinności. Parafie musiały corocznie odsyłać starostwom kopie metryk.
Odpowiedz

zaciekawiona Dzień dobry, znalazłam informację że porozmawiać o pochodzeniu swojego nazwiska można na forum. Założyłam konto na portalu, ale żadnego forum nie mogę tutaj znaleźć, dlatego podrzucam swój temat tutaj, mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe :) Proszę o wyrozumiałość i ewentualne pokierowanie w miejsce, gdzie mogę uzyskać więcej informacji. Poszukuję informacji o nazwisku KNAP. Niestety bardzo niewiele wiem o swoich przodkach, właściwie moja wiedza kończy się na pradziadkach i też jest bardzo mętna. Wszyscy pochodzili z okolic Węgrowa na Mazowszu. Niegdyś było to miasteczko żydowskie. Szukałam informacji o nazwisku Knap (Knapp, Knape - nie wykluczam że na przestrzeni lat mogło ulec zmianie). Niestety poza tym, że być może jest to nazwisko zakorzenione w niemieckim (sukiennik, tkacz, pagórek?) nie znalazłam innych informacji. Nie jest to zbyt popularne w Polsce nazwisko. Zauważyłam, że często występuje na terenie Niemiec, Słowacji, podczas wyszukiwania znajdowałam go także w kontekście żydowskich mieszkańców Polski. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę lub trop :)
Odpowiedz

Michał Świgoń @zaciekawiona - rzeczone forum kilka lat temu zostało zamknięte. Obecnie - jako redakcja - niestety nie jesteśmy w stanie pomóc.

Zarejestruj lub zaloguj się, aby móc dostawać maile o nowych komentarzach pod tym tekstem i publikować swoje komentarze bez uprzedniego zatwierdzenia przez moderatora i captchy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj też
X

Nicolae Ceauşescu - ostatnie godziny tyrana

Nicolae Ceauşescu przez ponad dwadzieścia lat terroryzował swój naród. Jednak w grudniu 1989 r. udręczeni Rumuni obalili satrapę. Jak wyglądały ost...
Kilknij, aby czytać dalej...