Sławomir Koper – „Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-08-30, 11:11
wolna licencja
Czy Stefan Batory został otruty? Dlaczego Walery Sławek popełnił samobójstwo? Pod czyim ogniem zginęli Józef Poniatowski i Karol Świerczewski? Czy ktoś pomógł Wieniawie wypaść z balkonu? Na te i inne pytania odpowiada Sławomir Koper, specjalista od spraw niezręcznych w naszej historii.
reklama

Sławomir Koper – „Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków” – recenzja i ocena

Sławomir Koper
„Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków”
nasza ocena:
7.5/10
cena:
29,90 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Fronda
Rok wydania:
2021
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
352
Premiera:
11.08.2021
ISBN:
9788380795877

Najpopularniejszy polski pisarz historyczny przedstawia czytelnikowi trzynaście kryminalnych zagadek z przeszłości – od czasów sporu króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem w XI wieku aż do tajemniczej śmierci pisarza Jerzego Zawieyskiego w 1969 roku. Autor opisuje niewyjaśnione do dzisiaj zbrodnie, zadaje trudne pytania i rzuca nieco światła na ostatnie chwile życia zarówno ludzi władzy – monarchów, książąt, polityków, jak i ludzi sztuki – pisarzy i poetów. Książka skierowana jest do szerokiego kręgu miłośników historii, którzy otrzymują garść intrygujących informacji dotyczących śmierci m.in. książąt mazowieckich Stanisława i Janusza III, Tadeusza Borowskiego, Jana Lechonia oraz chyba najmniej znanego w tym gronie Stefana Witkowskiego, przywódcy kontrowersyjnej organizacji „Muszkieterzy”.

Co łączy opisywane historie? Romans, tragiczny kres spowodowany miłością, samotnością, zazdrością. Koper wybiera do swojego „archiwum” nie tylko otrucia i zabójstwa, ale również samobójstwa. Wprowadza nas w niewyjaśnione śledztwa prowadzone przez stulecia. Z jednej strony filtruje fakty, po czym przywołuje wciągające legendy i opowieści. Dziś powiedzielibyśmy o tych historiach true crime. Niewiele wiemy na temat pracy protoplastów dzisiejszych kryminologów, wiktymologów czy też policjantów. Pozostają nam jedynie domysły i teorie. A przecież historie Stefana Batorego, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego czy też Bolesława Bieruta są niczym innym jak aktami spraw, w których nie odnaleziono sprawców.

Wydawca nie pokusił się o wykorzystanie mniej znanych i nieopatrzonych ilustracji. „Bitwę pod Warną” i „Stefana Batorego pod Pskowem” autorstwa Jana Matejki, czy też „Napoleona i Poniatowskiego pod Lipskiem” Januarego Suchodolskiego zna zapewne szerokie grono odbiorców. Trzeba jednak przyznać, że dość dobrze wpisują się w klimat opowieści. Innym atutem Historycznego archiwum X jest dobór postaci – znanych i mniej znanych. Autor kreśli ich sylwetki, chcąc zapewne niewyjaśnione sprawy wpisać w kontekst danego życiorysu.

reklama

Koper zaznacza, że nie jest jego zamiarem ostateczne rozwiązanie zagadek dotyczących niewyjaśnionych zgonów znanych Polaków. Przyjęta przez niego forma stanowi raczej zachętę do poszukiwania odpowiedzi, wywołania dyskusji i zainteresowania historią, zastanowienia się nad możliwymi scenariuszami i wersjami wydarzeń. Tematy składające się na kolejne rozdziały recenzowanej książki są subiektywnym wyborem historyka. Motywem przewodnim jest zbrodnia, a czytelnik może rozpatrywać ją na nowo i zadawać pytania: dlaczego dokonano zabójstwa?; co pchało sprawcę do popełnienia przestępstwa?; jakie okoliczności przesądziły o tym, że doszło do zabójstwa?; dlaczego do dzisiaj nie znamy prawdziwych okoliczności śmierci opisywanych osób?

Recenzowana książka Sławomira Kopra wpisuje się w dobrze znany jego czytelnikom styl łączenia popularyzacji dziejów z nutką prowokacyjnego spojrzenia. Może się okazać inspirujące dla twórczych dyskusji w gronie miłośników historii.

Publikacja ma szansę stać się przystępnie podaną i chętnie czytaną kroniką zbrodni, niewyjaśnionych śmierci w naszej historii. Zgonów, które wstrząsały przez stulecia i których do dziś nie udało się do końca wyjaśnić, ale do których chętnie powracamy, ponieważ przedstawione tajemnice wciąż budzą emocje wśród miłośników historii. Warto poznać te zagadkowe historie. Polecam uwadze i lekturze.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Sławomira Kopra „Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

reklama
Komentarze
o autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone