Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Historia kobiet, Ujęcia przekrojowe, Polska
Opublikowany: 03 kwietnia 2019
Licencja:wolna licencja

Sonda Histmag.org: Która z polskich królowych była Twoim zdaniem najlepsza?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, która z polskich królowych była Waszym zdaniem najlepsza? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: jak oceniacie decyzję o ogłoszeniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski?

18 marca zapytaliśmy w naszej sondzie, którą z polskich królowych uważacie za najlepszą? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Jak widać, na czele stawki znalazły się zdecydowanie dwie kandydatki. Zwyciężczynią okazała się Bona Sfora, która zgarnęła aż 35% głosów, co dało jej wyraźną przewagę nad drugą Jadwigą Andegaweńską (23%). Na tym jednak skończyły się dwucyfrowe wyniki – podium zamknęła Aldona Anna Giedyminówna (9%), jednak trzecie miejsce wywalczyła o włos – tuż za nią uplasowały się ex aequo Elżbieta Rakuszanka i Anna Jagiellonka z rezultatem wynoszącym 8% głosów. Później także było „ciasno”: Ludwika Maria Gonzaga otrzymała 6%, a Barbara Radziwiłłówna 5%. Jeszcze inną kandydatkę wybrałoby 6% biorących udział w sondzie.

Jadwiga Andegaweńska (aut. Marcello Bacciarelli, domena publiczna).
Nie można powiedzieć, że pierwsze miejsce Bony Sforzy jest tu wielkim zaskoczeniem. Wywodząca się ze znamienitego mediolańskiego rodu władczyni już za życia uchodziła za osobę twardą i zdecydowaną. Tak też – w sposób zdecydowany – pokonała inne panie w naszej sondzie. Jedynie Jadwiga Andegaweńska zbliżyła się ze swoim rezultatem do Bony, choć przepaść była i tak spora – a przecież mówimy tu o osobie, która była zarówno królową, jaki i królem Polski, do tego świętej, objętej w naszym kraju pewnymi szczególnymi względami religijnymi.

Dalej mamy już dużo gorsze wyniki, ale walka była za to zacięta! Aldona Anna na trzecim miejscu może być dla niektórych zaskoczeniem, lecz to postać, którą w ostatnim czasie do pewnego stopnia rozsławiła „Korona królów”, czyli telenowela historyczna TVP. Godną jej przeciwniczką okazała się Elżbieta Rakuszanka z rodu Habsburgów, która do historii przeszła jako „matka królów” – aż czterech jej synów zostało koronowanych. To samo można powiedzieć o Annie Jagiellonce, córce Bony zresztą. Ludwika Maria Gonzaga, choć w prawdziwym życiu ambitna żona dwóch polskich władców (Władysława IV i Jana II Kazimierza), w sondzie Histmaga nie uzyskała szczególnych wyników. Najsłabiej poszło Barbarze Radziwiłłównie, która z jednej strony jest w naszej historii dość idealizowana, z drugiej zaś to postać wzbudzająca wiele dysput. 6% uczestników sondy wybrałoby kogoś innego – czekamy na Wasze komentarze, kto mógłby to być!

W naszym portalu przeczytacie m.in. o kobietach związanych z dynastią Jagiellonów, które odcisnęły swoje piętno na historii:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, jak oceniacie decyzję o ogłoszeniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy książkę Marka Telera – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 12,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy