Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Internet, Newsy, Judaistyka, II wojna światowa, Beneluks, Europa
Opublikowany: 2009-10-06 11:53
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Specjalny kanał poświęcony Annie Frank na „Youtube”

W serwisie „Youtube” uruchomiono kanał na którym internauci mają okazję do zapoznania się z życiorysem Anny Frank. Żydowska dziewczynka przeszła do historii za sprawą pamiętników, w których, dzień po dniu, opisała dwuletni pobyt swojej rodziny w stolicy okupowanej Holandii.

Na kanale umieszczono sporą liczbę wywiadów, m.in. z ojcem dziewczynki, Otto, oraz ludźmi, którzy mieli styczność z młodą Żydówką. Poza tym znajdziemy na nim: multimedialną prezentację muzeum jej imienia znajdującego się w Amsterdamie oraz unikalny, 20-sekundowy film, na którym zaobserwować można Annę Frank. Wyżej wymienione muzeum potwierdziło jego autentyczność.

Na filmie dostrzec można dziewczynkę wyglądającą z okna mieszczącego się na drugim piętrze kamienicy przy ulicy Merwedeplein 39 w Amsterdamie. Ciekawość Anny wzbudziła ceremonia ślubna, na którą wybierała się dziewczyna z sąsiedniego mieszkania. Film został zarejestrowany 22 lipca 1941 roku.

Rodzina Franków (Anna, ojciec Otto, matka Edith oraz starsza siostra Margot) zamieszkała w Amsterdamie w 1933 roku, co było reakcją na mianowanie Hitlera kanclerzem III Rzeszy. W 1940 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Holandię. Po dwuletnim okresie okupacji Frankowie, zagrożeni wywózką do obozu koncentracyjnego, wraz z czwórką znajomych Żydów rozpoczęli życie w ukryciu. Zamieszkali w pomieszczeniu, w którym niegdyś mieściło się biuro ojca Anny. W tym czasie dziewczynka rozpoczęła pisanie swych pamiętników. O powzięciu takiej decyzji miał zadecydować przypadek, mianowicie otrzymanie na 13. urodziny prezentu w postaci albumu. W lipcu 1944 roku Anna Frank wraz z rodziną została przewieziona do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen w północnych Niemczech, gdzie zmarła na tyfus w marcu 1945 roku. Ocalał jedynie jej ojciec, dzięki staraniom którego twórczość Anny ocalała od zapomnienia. Dziś jest ona wartościowym źródłem ukazującym realia życia w okupowanej Holandii oczyma młodej autorki.

Historia Anny Frank budziła i wzbudza do tej pory wielkie zainteresowanie. Dzięki jej pamiętnikom mamy niepowtarzalną okazję do analizy mentalności młodej dziewczynki, która była naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń. Pierwsza edycja „Dzienników Anny Frank” została wydana w Holandii w 1947 roku pod tytułem: „Het Achterhuis: Dagboekbrieven van 12 Juni 1942 – 1 Augustus 1944” i szybko zyskała sobie rangę światowego bestselleru. Wystarczającym dowodem na poparcie tej tezy jest fakt przetłumaczenia jej na 70 języków.

Utworzenie internetowego kanału o Annie Frank ma być wstępem do uruchomienia wirtualnego muzeum poświęconego jej życiu i twórczości. Jego inauguracja ma zbiegnąć się z obchodami okrągłej, 50. rocznicy powstania amsterdamskiego muzeum, przypadającej 28 kwietnia 2010 roku.

Zobacz też

Źródła

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy