Stalagmity ujawniają zmiany europejskiego klimatu na przestrzeni 3000 lat

opublikowano: 2015-06-26 17:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Pięć stalagmitów badanych w szkockiej jaskini Roaring Cave na północy Ullapool dało świadectwo zmian klimatu zachodzących w ciągu 3000 lat. Mogły one mieć istotny wpływ na upadek Cesarstwa Rzymskiego oraz ekspansję wikingów. Po raz pierwszy tego typu metoda badawcza pozwoliła na śledzenie fenomenu Oscylacji Północnoatlantyckiej.
REKLAMA

Badania formacji wapiennych w jaskini Roaring Cave znajdującej się w północno-zachodniej części Szkocji prowadził Uniwersytet Nowej Południowej Walii w Australii (UNSW). Pierwszy raz do śledzenia Oscylacji Północnoatlantyckiej wykorzystano pomiary jaskiniowe.

Nasze wyniki dostarczają również najdłuższy roczny zapis tego ważnego fenomenu, który miał duży oddźwięk w klimacie europejskim – mówi profesor UNSW Andy Baker, główny kierownik badań.

Potwierdza on, że podczas okresu Średniowiecznego Optimum Klimatycznego [okres ocieplenia klimatu głównie w rejonie północnego Atlantyku] pomiędzy latami 1080 i 1430 wskaźnik oscylacji był w niezwykle wydłużonej fazie pozytywnej, co niesie ze sobą wzrost opadów w Szkocji i bardziej suche warunki w zachodniej części obszaru śródziemnomorskiego - dodaje badacz, kierujący Inicjatywą Centrum Badań Wód Połączonych UNSW.

Wahania temperatury w ciągu ostatnich 2000 lat, uwzględniający Średniowieczne Optimum Klimatyczne oraz Małą Epokę Lodową w czasach nowożytnych (aut. Global Warming Art, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Indeks klimatyczny Oscylacji Północnoatlantyckiej (tzw. indeks NAO) używany jest do pomiaru ilościowego tego meteorologicznego zjawiska związanego z globalną cyrkulacją powietrza i wody oceanicznej. Występuje ono w okolicach północnego Atlantyku i wpływa na inne kontynenty.

Jaskinia Roaring Cave, inaczej zwana Uamh an Tartair, jest płytką jaskinią pod warstwą torfu, który gromadził się przez ostatnie 4000 lat. Zwrócony w górę wzrost stalagmitów jest wrażliwy na wzrost opadów – im więcej wody w torfie, tym wolniej rosną nacieki. Duża ilość opadów wiąże się z indeksem pozytywnym. Jak mówi Baker, badacze mierzyli grubość przyrostu rocznego każdego stalagmitu, uwzględniając te, które wykazywały regularny przyrost przez więcej niż 1800 lat. W ten sposób uzyskano zapis zmian klimatycznych zachodzących w okresie między 1000 r. p.n.e. a 2000 r. n.e. Według Bakera może to pozwolić na stawianie hipotez dotyczących zmian klimatu i zmian społecznych.

Zobacz też:

Nasze wyniki ujawniają również, że nastąpiła też inna trwała faza pozytywna między 290 i 550 rokiem, co pokrywa się ze schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego i okresem intensywnej ludzkiej migracji w południowej Europie podczas Wieków Ciemnych. Po tym nastąpiła ciągła faza negatywna między 600 a 900 rokiem, która mogła przynieść ciepłe i suche warunki pogodowe w północno-zachodniej Europie, dzięki czemu była ona odpowiednia dla zachodniej ekspansji Wikingów, chociaż precyzyjne datowanie tego wydarzenia jest sporne – stwierdza Baker.

W skład grupy badawczej wchodzili naukowcy z UNSW, Uniwersytetu Lozańskiego w Szwajcarii oraz Uniwersytetu Arizony w Stanach Zjednoczonych. Badanie przeprowadzono w 2015 roku.

Źródła: sciencedaily.com ; iflscience.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marta Przybylak
Studentka w Instytucie Historii Sztuki UW, interesuje się historią grafiki i malarstwa przełomu XIX i XX wieku a także dziejami sporów wyznaniowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone