Szybka lekcja strzelania ze starożytnej procy [Video]

Proca była jedną z najstarszych broni miotających. Choć była bardzo łatwa do wykonania, to sama umiejętność dalekiego i celnego rzutu przy jej użyciu wymagała wiele wprawy. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyrzucać pocisk z procy, zobaczcie krótki filmik z kanału Legio XXI Rapax!

Proca używana była jako broń myśliwska i bojowa przynajmniej od okresu neolitu do XVI wieku, stopniowo będąc wypierana przez łuk i kuszę. Miała prostą budowę – był to sznur, w środku długości którego umieszczona była miseczka na pocisk. Aby wystrzelić pocisk z procy, należało trzymać końce sznurka w jednej ręce i kręcić nimi coraz szybciej. Gdy sznurek nabrał wystarczającej prędkości, wypuszczało się z ręki jeden koniec sznura, uwalniając w ten sposób pocisk.

W materiale z kanału Legio XXI Rapax dwóch rekonstruktorów przedstawia krótki przewodnik strzelania ze starożytnej procy. Rekonstruktorzy mówią po polsku.

Wojny i wojsko świata starożytnego – zobacz też:

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy