Tomcraft: wspomnienie ikony muzyki elektronicznej

opublikowano: 2024-08-26 17:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Tomcraft, a właściwie Thomas Brückner był jednym z najpopularniejszych niemieckich DJ-ów oraz producentów. Choć najbardziej kojarzony jest z przebojem „Loneliness”, to był twórcą innych utworów, które wpłynęły na kilka pokoleń klubowiczów. Przez fanów oraz kolegów po fachu wspominany jest jako wspaniały człowiek i artysta.
REKLAMA
Tomcraft w 1994 roku (fot. EscoBier)

Tomcraft przyszedł na świat 12 czerwca 1975 roku w Monachium. Po raz pierwszy stanął za adapterami w 1992 roku, a 3 lata później ukazały się jego pierwsze produkcje utrzymane w stylu hard trance – „This Is No House” i „Rollercoaster”. Swój pseudonim, jak wyznał w udzielonym kilka miesięcy przed śmiercią wywiadzie, zawdzięcza symbolowi energii atomowej (po niemiecku „atomkraft”), którego używano również jako znaku kultury techno.

Tomcraft: przygoda muzyczna i filmowa

Początkowo współpracował z Michaelem Meinlem znanym jako Mephisto oraz Mac. Phisto, jednak w 1996 roku poznał Roberta Borrmanna, ukrywającego się pod ksywką Eniac. To właśnie on pomógł stworzyć Thomasowi charakterystyczne brzmienie, łączące w sobie progressive trance, progressive house, techno i electro. Warto dodać, że byli kolegami z jednej wytwórni – monachijskiej Kosmo Records (początkowo każdy z nich wydawał swoje produkcje w filii takowej – Kosmothority). Owocem ich wspólnego działania były m.in. takie kawałki jak „Prosac” (pierwotnie wydany w 1997, doczekał się nowej wersji cztery lata później), „Mind”, „The Mission”, „The Circle”, „The Lord”, „Powerplant”, „Silence”. Podbijały one nie tylko kluby – nakręcone do nich klipy cieszyły sporą popularnością na MTV oraz Vivie. Emitowany na drugiej z nich w sobotnie wieczory program „Club Rotation” często gościł Tomcrafta, który prezentował tam swoje nowe nagrania i udzielał wywiadów charyzmatycznej prowadzącej Daisy Dee.

Daisy Dee prowadząca wywiad z DJ-em Hellem dla programu VIVA Club Rotation w 2001 roku (fot. Arne Müseler)

W 1998 roku ukazał się utwór „Disco 3000”, który wyprodukował szwajcarski DJ oraz producent Dani König. Sygnował on powstałą z okazji trzecich urodzin Kosmo składankę „Disco 3000 - 3 Years of Kosmo Records”. Taka okazja była pretekstem do stworzenia wyjątkowego klipu, w którym oprócz głównego wykonawcy kawałka, pojawili się inni reprezentanci monachijskiej wytwórni. Stanowiący trawestację ekranizacji „Mechanicznej pomarańczy” teledysk, pokazuje dwie drużyny – nawiązującą wyglądem do gangu Alexa DeLarge’a ekipę Daniego (a w niej Tom Novy, Phil Fuldner i Kane) oraz rywali (biorąc pod uwagę ich faktyczny wygląd, wymyślono gang łysych, w którym to znaleźli się Da Hool, Andry Nalin, Moguai i Tomcraft).

Nasz bohater doskonale odnajdywał się w roli aktora, co pokazuje m.in. wideoklipowa trylogia stworzona do „Mind”, „The Circle” i „The Mission”, gdzie Thomas wcielił się w rolę humanoidalnego robota-żołnierza. Spory wpływ na klimat tych obrazów miał zapewne jego charakterystyczny image (ogolona głowa, na jej tyle wytatuowany kod kreskowy, wysportowana sylwetka). Pomijając jednak emploi artysty, Tomcraft doskonale przenosił filmowy klimat również do swoich nagrań, co pokazuje wykorzystanie sampli z „Pulp Fiction” („The Lord”, „25:17”) oraz niemieckiej wersji filmu „Linia życia” („Prosac”), a także sam sposób konstruowania utworów, które w rozwoju akcji przypominały filmy sensacyjne i thrillery.

Nie tylko „One Hit Wonder”

Pewnego dnia, będąc w lokalnym sklepie z płytami w Monachium, Tomcraft natrafił na nagranie Andrei Martin „Share the Love”. Był to czas, kiedy wraz z Eniaciem pracowali nad nowym utworem, ale czegoś im brakowało. Tym brakującym elementem okazał się fragment utworu Andrei. Tak narodził się „Loneliness”, w którym później oryginalny wokal zastąpiono śpiewem brytyjskiej wokalistki Vivian.

REKLAMA

W Niemczech utwór ukazał się we wrześniu 2002 roku, a w Wielkiej Brytanii w kwietniu następnego roku. To właśnie tam utwór spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, docierając na szczyt brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się singli. Piosenka w kolejnych latach doczekała się rozmaitych remiksów (ostatni z nich pochodzi z 2023 roku i jest autorstwa DJs From Mars oraz Hardwella), a także pojawiła się na soundtracku do filmu „Saltburn”.

Tomcraft w 2005 roku

Thomas mógł spokojnie odcinać kupony od sławy i stać się kolejnym DJ-em celebrytą, tworzącym hity dla fanów muzyki popularnej. On jednak postanowił skupić się na kreowaniu stricte elektronicznych kawałków przeznaczonych do klubów. W tym celu założył wytwórnie Great Stuff Recordings oraz Craft Music. Zakończył też współpracę z Eniaciem (panowie ponownie połączyli siły kilka lat później i powołali do życia nową wytwórnię – Chaos Casino, wcześniej natomiast, w 2013 roku Tomcraft i jego współpracownicy sprzedali firmę Great Stuff), a jego nowym partnerem w studiu został Tobias Lützenkirchen (inni producenci, z którymi współpracował w tamtym czasie to m.in. Trokken i Tai Jason). Jego styl stał się wówczas bardziej minimalistyczny. Dopiero około 2007 roku zaczął łączyć elementy wszystkich swoich dotychczasowych brzmień, kreując hybrydę electro house’u, techno i melodyjnego progresywnego house’u.

Człowiek, który jednoczył innych

Tomcraft nagrał cztery albumy studyjne – „All I Got”, „MUC”, „HyperSexyConscious” i „For the Queen”, a w 2013 roku ukazała się kompilacja z okazji 20 lat jego muzycznej przygody – „20 Years”, na której znalazło się również kilka świeżych produkcji. Współpracował m.in. z Sonique, Xavierem Naidoo, Jimmym Popem z Bloodhound Gang, raperem Sido, Sister Bliss z formacji Faithless, remiksował takich tuzów jak Yello, Dave Gahan czy Pet Shop Boys i występował na całym świecie podczas wielu imprez, wśród których można wymienić Love Parade, Mayday i WOMB Tokyo.

Kiedy najbliżsi przekazali informację o jego śmierci, oprócz lojalnych fanów muzyka, kondolencje złożyli także jego koledzy po fachu, dzieląc się przy okazji historiami związanymi z Tomcraftem. We wspomnieniach jawił się jako uśmiechnięty, kochający życie człowiek, dobry kolega, wspaniały mąż i ojciec. Ostatnie lata życia spędził na Sardynii.

Netografia:

people.comrickyleepotts.comsongfacts.commusicbrainz.orgdiscogs.comfazemag.de.  

redakcja: Jakub Jagodziński

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Elvis Strzelecki
Z wykształcenia dziennikarz oraz kulturoznawca. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu (obecnie Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu) i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Publikował m.in. w LAIF-ie, Magazynie Gitarzysta, Hiro, Cogito, Electronic Beats, naEKRANIE.pl oraz Damosferze. Prezenter Radia Radom 87,7 FM. Interesuje się popkulturą lat 90.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone