Opublikowano
2019-10-08 08:02
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

William Stafford - „Mozart. Mity a fakty”

William Stafford w ksiażce „Mozart. Mity a fakty” podjął się ambitnego zadania oddzielenia tego, co o Mozarcie rzeczywiście wiadomo (lub poznać można), od rozlicznych mitów i legend.


William Stafford - „Mozart. Mity a fakty” - okładka Tytuł: „Mozart. Mity a fakty”
Autor: William Stafford
Tłumaczenie: Jacek Lang
Wydawca: AXIS
Typ oprawy: miękka
Rok wydania: 2019
Język wydania: polski
ISBN: 978-83-933613-0-4
Liczba stron: 374
Cena: 44,00 zł
Kup w księgarni wydawcy

Czy Mozart był, jak go często ukazywano, niedojrzałym, niewiarygodnym, ekstrawaganckim pijakiem i kobieciarzem, czy „najrzadszym z wszystkich ludzi, bo świętym, który nie nudzi” (Walter Turner), którego muzyka „absolutnie nie jest tylko rozrywką, zawiera cały tragizm ludzkiego istnienia” (Benedykt XVI)? A może w niezwykłej osobowości znalazło się miejsce na wszystko?

Ta książka to efekt drobiazgowych i nieskazitelnych badań, a czyta się ją z wielką frajdą; nieczęsto udaje się to połączyć. Szczególną przyjemność sprawia to, że William Stafford z niekłamanym entuzjazmem przedstawia przeróżne opowieści, niektóre tak fantastyczne, że aż śmieszne, inne zachwycające i wiele ujawniające. Nie zabrakło też teorii spiskowych, których nieuchronny antysemityzm po prostu brzydzi. Ale zanim historyk idei - tym właśnie Stafford zajmuje się zawodowo - którąkolwiek z tych opowieści odrzuci, bierze ją w niezłe obroty. Lektura czasami przypomina podróż przez krainę baśni, a przecież sporo tych historii […] pochodzi nie od byle kogo, lecz od biografów pokroju Ottona Jahna i Alfreda Einsteina.
- Czyta się wybornie nie tylko te opowieści. Ich dekonstrukcja, choć prowadzona ze skrupulatną analizą historycznych dokumentów, nawet na chwilę nie staje się sucha czy pedantyczna. […] Łaskawy czytelniku, kimkolwiek jesteś, przeczytaj tę książkę, jeśli interesuje cię boski - a może animalny, rozwiązły, autystyczny lub wstrętny - Mozart. Bo obojętnie jaki był, mnóstwo się dowiesz o nim, a także o tym, jak się tworzy opowieści historyczne i jakie zagrożenia one niosą. A przede wszystkim to piekielnie dobra lektura.

„Music and Letters”
(pismo wydawane przez Uniwersytet Oksfordzki)

Stafford ukazał, jak kolejne pokolenia badaczy odtwarzały Mozarta i jego dzieła na swój obraz, robiąc z niego lustro, w którym odbijają się różne epoki. Powstała w ten sposób skłaniająca do myślenia i fascynująca książka, omówienie w tej samej mierze badań złożonych (i często subiektywnych) mechanizmów historii i badań tragicznie krótkiego życia Mozarta.

„New York Times”

Twórcy opowieści i fantaści mieszają wszystko. […] Stafford ukazuje portret wyczyszczony i przekonujący.

„The Times Higher Education Supplement”

William Stafford - professor emeritus Uniwersytetu Huddersfield, wykładał filozofię i historię idei.

Książkę „Mozart. Mity a fakty” zamówicie pod tym linkiem: https://www.axis-online.pl/produkt/william-stafford-mozart-mity-a-fakty/

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo AXIS ma w swojej ofercie.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org