Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Historia kultury i sztuki, Sylwetki i biografie, Książki
Opublikowany: 2019-10-08 07:02
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

William Stafford - „Mozart. Mity a fakty”

William Stafford w ksiażce „Mozart. Mity a fakty” podjął się ambitnego zadania oddzielenia tego, co o Mozarcie rzeczywiście wiadomo (lub poznać można), od rozlicznych mitów i legend.

William Stafford
„Mozart. Mity a fakty”
44,00 zł
Wydawca: AXIS
Tłumaczenie: Jacek Lang
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka
Liczba stron: 374
ISBN: 978-83-933613-0-4

Czy Mozart był, jak go często ukazywano, niedojrzałym, niewiarygodnym, ekstrawaganckim pijakiem i kobieciarzem, czy „najrzadszym z wszystkich ludzi, bo świętym, który nie nudzi” (Walter Turner), którego muzyka „absolutnie nie jest tylko rozrywką, zawiera cały tragizm ludzkiego istnienia” (Benedykt XVI)? A może w niezwykłej osobowości znalazło się miejsce na wszystko?

Ta książka to efekt drobiazgowych i nieskazitelnych badań, a czyta się ją z wielką frajdą; nieczęsto udaje się to połączyć. Szczególną przyjemność sprawia to, że William Stafford z niekłamanym entuzjazmem przedstawia przeróżne opowieści, niektóre tak fantastyczne, że aż śmieszne, inne zachwycające i wiele ujawniające. Nie zabrakło też teorii spiskowych, których nieuchronny antysemityzm po prostu brzydzi. Ale zanim historyk idei - tym właśnie Stafford zajmuje się zawodowo - którąkolwiek z tych opowieści odrzuci, bierze ją w niezłe obroty. Lektura czasami przypomina podróż przez krainę baśni, a przecież sporo tych historii […] pochodzi nie od byle kogo, lecz od biografów pokroju Ottona Jahna i Alfreda Einsteina.

- Czyta się wybornie nie tylko te opowieści. Ich dekonstrukcja, choć prowadzona ze skrupulatną analizą historycznych dokumentów, nawet na chwilę nie staje się sucha czy pedantyczna. […] Łaskawy czytelniku, kimkolwiek jesteś, przeczytaj tę książkę, jeśli interesuje cię boski - a może animalny, rozwiązły, autystyczny lub wstrętny - Mozart. Bo obojętnie jaki był, mnóstwo się dowiesz o nim, a także o tym, jak się tworzy opowieści historyczne i jakie zagrożenia one niosą. A przede wszystkim to piekielnie dobra lektura.

„Music and Letters”

(pismo wydawane przez Uniwersytet Oksfordzki)

Stafford ukazał, jak kolejne pokolenia badaczy odtwarzały Mozarta i jego dzieła na swój obraz, robiąc z niego lustro, w którym odbijają się różne epoki. Powstała w ten sposób skłaniająca do myślenia i fascynująca książka, omówienie w tej samej mierze badań złożonych (i często subiektywnych) mechanizmów historii i badań tragicznie krótkiego życia Mozarta.

„New York Times”

Twórcy opowieści i fantaści mieszają wszystko. […] Stafford ukazuje portret wyczyszczony i przekonujący.

„The Times Higher Education Supplement”

William Stafford - professor emeritus Uniwersytetu Huddersfield, wykładał filozofię i historię idei.

Książkę „Mozart. Mity a fakty” zamówicie pod tym linkiem: https://www.axis-online.pl/produkt/william-stafford-mozart-mity-a-fakty/

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo AXIS ma w swojej ofercie.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy