Wirtualne Targi Historyczne 2020

opublikowano: 2020-04-16 07:29— aktualizowano: 2020-04-21 17:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Startują Wirtualne Targi Historyczne. To histmagowa alternatywa dla tradycyjnych targów książki, które dotychczas odbywały się regularnie w wielu polskich miastach. Ten rok będzie jednak inny, bowiem wszystkie imprezy masowe zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Z tego też powodu Histmag zaprasza miłośników książek do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. Czeka na Was tutaj ponad sto publikacji od 25 wydawnictw!
REKLAMA

Imprezy masowe, jakimi są m.in. targi książki, a więc największe święto czytelnicze, zostały zawieszone do odwołania. To trudny czas zarówno dla wydawnictw, księgarń, jak i samych czytelników, którzy nie mają na bieżąco dostępu ani do bibliotek, ani do miejsc, w których książki mogą kupić. Pozostaje internet i to on jest przysłowiowym „oknem na świat”. Dlatego też właśnie wirtualna rzeczywistość stała platformą wymiany poglądów, opinii, ale i kupna ebooków czy publikacji papierowych. Histmag mając na uwadze powyższe czynniki, postanowił zorganizować Wirtualne Targi Historyczne.

Na łamach naszego serwisu od 16 do 29 kwietnia będziecie mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz najciekawszymi propozycjami wydawnictw biorących udział w naszych wirtualnych targach. Wśród wystawców znalazło się dwadzieścia pięć wydawnictw, które postanowiły zaprezentować ponad sto interesujących tytułów.

Uwaga, Targi zakończyły się. Ceny promocyjne podane przez wydawców mogą już być nieaktualne.

Oto pełna lista wystawców:

1. Centrum Historii Zajezdnia
2. Dom Wydawniczy Rebis
3. Kolektyw Niebotyki
4. Histmag
5. Instytut Pamięci Narodowej
6. Muzeum Krakowa
7. Państwowy Instytut Wydawniczy
8. Wydawnictwo Czarne
9. Wydawnictwo Czytelnik
10. Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew
11. Wydawnictwo Graf_ika
12. Wydawnictwo Iskry
13. Wydawnictwo Jedność
14. Wydawnictwo Kobiece
15. Wydawnictwo Literackie
16. Wydawnictwo Literatura
17. Wydawnictwo MOST
18. Wydawnictwo Novae Res
19. Wydawnictwo Poznańskie
20. Wydawnictwo REA-SJ
21. Wydawnictwo RM
22. Wydawnictwo Sonia Draga
23. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
24. Wydawnictwo Videograf SA
25. Wydawnictwo Znak

Wydawcy zostali wymienieni w kolejności alfabetycznej.

Podział na epoki

Dla Państwa wygody publikacje zostały podzielone na 5 kategorii:

Wydawnictwa w kolejności alfabetycznej

1. Centrum Historii Zajezdnia

Katarzyna Uczkiewicz
„Kwartalnik Pamięć i Przyszłość” Nr 47 (1/2020)
cena:
Wydawca:
Centrum Historii Zajezdnia

Dziś, zatrzymani w domach przez epidemię koronawirusa, marzymy o choćby krótkiej podróży. Spójrzmy więc na zagadnienie z perspektywy tych, dla których podróż była niechcianą koniecznością, a często stała się życiową traumą. Przyjrzyjmy się miastom, które 75 lat temu, zniszczone działaniami zbrojnymi i pozbawione infrastruktury komunikacyjnej, przyjmowały dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców. Najnowszy numer kwartalnika poświęcamy pojazdom szynowym – pociągom i tramwajom. Obok artykułów o przesiedleniach publikujemy także teksty o pociągach pancernych i bałtyckim Orient Ekspresie. Zajmujemy się również tramwajami i ich znaczeniem dla organizacji życia w powojennych miastach Ziem Zachodnich i Północnych, zaglądamy na wrocławskie dworce kolejowe i do Jaworzyny Śląskiej, gdzie „parowozy mają dusze”.

REKLAMA
Alicja Zawisza
„Do nich przyszła Polska”
cena:
22,00 zł
Wydawca:
Centrum Historii Zajezdnia

Po dwudziestu pięciu latach wznowiona została cenna edycja wspomnień Polaków mieszkających we Wrocławiu od przełomu XIX i XX w. do końca II wojny światowej. Opublikowany w 1993 r. tom pt. „Do nich przyszła Polska... wspomnienia Polaków mieszkających we Wrocławiu od końca XIX w. do 1945 r.” był wydarzeniem edytorskim oraz sukcesem naukowym i osobistym Alicji Zawiszy, zaliczającej się do nielicznej grupy wrocławskich pionierów.

Marcelina Jakimowicz, Piotr Zubowski
„Obertyn. Opowieści o życiu miasteczka”
cena:
45,00 zł
Wydawca:
Centrum Historii Zajezdnia

Polsko-ukraińska publikacja stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień ukazano w niej pamięć Polaków, Ukraińców i Żydów na temat wspólnego życia we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej oraz okoliczności opuszczenia na trwałe domu rodzinnego i rozstania ze sobą w trakcie II wojny światowej i o okresie powojennym. Opowieści mieszkańców przeplatają się tworząc wspólną narrację o życiu w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 r. do końca lat 50. XX w.

Łukasz Kamiński, Petr Blazek, Grzegorz Majewski
„Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”
cena:
22,00 zł
Wydawca:
Centrum Historii Zajezdnia

To opowieść o idei, która połączyła m.in. Adama Michnika, Antoniego Macierewicza i Václava Havla. O nielegalnych spotkaniach na szlakach pogranicza polsko-czechosłowackiego. O niedużym festiwalu, który stał się, według słów Havla, uwerturą Aksamitnej Rewolucji 1989 roku. – Podstawowe cechy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej tj. koncentracja na konkretnych projektach, uporczywa wytrwałość, otwartość na wszystkie nurty ideowe, pomysłowość i nieformalna struktura pozwoliły stać się SPCz najtrwalszą i największą w Europie Środkowej i Wschodniej inicjatywą niezależną działającą ponad granicami – pisze we wstępie Mirosław Jasiński.

Wróć na górę – do listy wydawców

2. Dom Wydawniczy Rebis

Michał Krupa
„Płytkie groby na Syberii”
cena:
35,92 zł
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis

Książka dostępna również jako ebook w cenie 30,32 zł: LINK

Historia życia Michała Krupy to niezwykła opowieść o woli przetrwania człowieka w obliczu drastycznych przeciwności losu. Autor daje świadectwo sadyzmu Stalina i opresyjności reżimu, który stworzył. W 1939 roku został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. Uznany za winnego, został zesłany na Syberię do łagru Peczora. Niemalże cudem zdołał się wydostać z łagru w ogólnym chaosie, który zapanował po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Odbył morderczą podróż z Syberii do Afganistanu, gdzie wreszcie znalazł się w bezpiecznym miejscu.

REKLAMA

Wróć na górę – do listy wydawców

3. Kolektyw Niebotyki

Kolektyw Niebotyki
„Drapacz Chmur i inne wynalazki”
cena:
27,00 zł
Wydawca:
Archifoto

W jaki sposób moderna zmieniła nasze myślenie o mieście? Co to jest winda paciorkowa? Do czego służyły ogrody zimowe? O architekturze dwudziestolecia międzywojennego oraz zachodzących w tym okresie zmianach na ulicach Katowic opowiada skierowana do dzieci publikacja: “Drapacz chmur i inne wynalazki” autorstwa kolektywu Niebotyki. Autorzy zapraszają w podróż ulicami Katowic z lat 20. i 30. XX wieku. Cofając się w przeszłość, skupiają się na stanowiących wówczas sensację wynalazkach.

Wróć na górę – do listy wydawców

4. Histmag

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
cena:
35,00 zł
Wydawca:
Histmag

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 14,90 zł: LINK

Marek Teler w oparciu o nieznane źródła odkrywa tajemnice przedwojennych gwiazd kina i estrady. Błyskotliwe kariery wielu z nich legły w gruzach wraz z wybuchem II wojny światowej. Przenieśmy się do świata, którego już nie ma: celuloidowych taśm filmowych, porywających rewii oraz zapomnianych osobistości polskiej kultury! Dzięki drobiazgowemu śledztwu Marka Telera poznajemy m.in. losy sławnej Iny Benity, odkrywamy kłamstwa arystokraty ukrywającego się pod pseudonimem Harry'ego Corta oraz podążamy za karierą Edwarda Raquello, etatowego amanta Hollywood, a później wymagającego szefa Głosu Ameryki. Wraz z autorem postaramy się również zrozumieć zawiłe losy Luli Kryńskiej, królowej piękności, na której życiorys padł cień współpracy z III Rzeszą oraz przyjrzymy się imponującej karierze niezbyt utalentowanej aktorki Moniki Carlo.

Praca zbiorowa
„Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”
cena:
35,00 zł
Wydawca:
Histmag

Książka jest dostępna w 2 częściach również jako e-book w cenie po 7,90 zł każda część.

W Polsce znaleźć można setki zabytków i miejsc związanych z przeszłością – wystarczy tylko trochę poszukać. „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” to poradnik, który zainspiruje miłośników podróży po atrakcjach historycznych. Zapraszamy na podróż po terenach znanych turystycznie i tych, które mniej kojarzą się jako miejsce wycieczek. Opisujemy Pomorze Zachodnie, Warmię, Mazury, Podlasie, okolice Łodzi i Częstochowy, Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę i Zagłębie Dąbrowskie. Pokazujemy miejsca znane w całej Polsce jak i takie, które popularne są raczej lokalnie. Każde z nich ma za sobą historię wartą uwagi. Publikację uzupełnia mapa krain historycznych w Polsce, uzupełniona o komentarz poświęcony podziałom naszego kraju na różne dzielnice, ziemie i regiony.

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
cena:
25,00 zł
Wydawca:
Histmag

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 12,90 zł: LINK

Kazimierz Wielki rządził Królestwem Polskim… w otoczeniu kobiet. Jaką rolę odegrały one w jego polityce i życiu prywatnym? Marek Teler odsłania tajemnice dawnych kronik i dokumentów, przypominając o niezwykle ciekawych postaciach, a jednocześnie bohaterkach popularnego serialu telewizyjnego. Autor przybliża czytelnikom losy kobiet związanych z życiem jednego z największych polskich władców, króla Kazimierza III Wielkiego. Matka, ambitna siostra, trzy żony (w tym jedna nielegalna), wiele kochanek oraz córki, które zostały żonami europejskich władców - wszystkie one odgrywały w pewnym momencie znaczącą rolę w dziejach naszego kraju i zasługują na upamiętnienie.

REKLAMA
Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Histmag

Książka dostępna jest także jako ebook w trzech częściach w cenie po 9,90 zł każda: LINK

Od tajemniczej Ameryki Południowej, przez gorącą Afrykę, nieprzystępną Syberię aż do dalekiej Australii - Mateusz Będkowski zabiera nas na wyprawę śladami polskich XIX-wiecznych podróżników: naukowców, poszukiwaczy przygód i zesłańców. Pokazuje przy tym, jak w XIX. stuleciu wyglądały kulisy podróży na odległe lądy, z czego żyli podróżnicy i jak przysłużyli się lepszemu poznaniu egzotycznych krain. To opowieść o świecie wkraczającym w nowoczesność i ludziach gotowych na każdą przygodę.

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
24,00 zł
Wydawca:
Histmag

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 8,90 zł: LINK

„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego” to niezwykły, rzetelny i emocjonujący opis tego, jak wyglądało powstanie warszawskie, życie przed wojną i podczas okupacji, a także lata powojenne, widziane oczyma jednego z jego uczestników. Fragmenty wspomnień prof. Bernhardta spotkały się z żywym zainteresowaniem dziesiątek tysięcy ludzi. To jedyna w swoim rodzaju opowieść o życiu przed wojną i podczas okupacji. Relacja niezwykłego człowieka, który w szczery i bezpośredni sposób opowiada o prawdziwych ludziach i emocjach. O perypetiach, które wydają się nieprawdopodobne. Książka, która porusza!

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką Część II. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
21,00 zł
Wydawca:
Histmag

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 6,90 zł: LINK

Druga część wspomnień Macieja Bernhardta ukazuje nie tylko bogate życie niezwykłego człowieka, ale mówi również wiele o zagospodarowywaniu „ziem odzyskanych”, życiu codziennym w podnoszonej z gruzów Warszawie, wojskowym szkolnictwie w Polsce Ludowej i wielu innych aspektach powojennej rzeczywistości, o której nie pisze się nie tylko w podręcznikach.

Wróć na górę – do listy wydawców

5. Instytut Pamięci Narodowej

red. Tomasz Domański i Edyta Majcher-Ociesa
„Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945”
cena:
19,93 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

W badaniach historycznych na temat polityki okupacyjnej Rzeszy Niemieckiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej istotną rolę odgrywają różne aspekty aktywności tzw. policji granatowej – powołanej przez Niemców do życia na terenie Generalnego Gubernatorstwa w grudniu 1939 r. Tych zagadnień dotyka również oddawany do rąk Czytelników tom zatytułowany: Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945, pod redakcją Tomasza Domańskiego i Edyty Majcher-Ociesy. Jest on pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez IPN w grudniu 2016 r. W poszczególnych artykułach badacze poruszają szereg węzłowych zagadnień związanych z powstaniem i działalnością policji granatowej w latach 1939–1945 aż do opisu losów funkcjonariuszy po zakończeniu II wojny światowej.

REKLAMA
red. Marek Kornat, Rafał Łatka
„Polskie wizje i oceny komunizmu (1917–1989)”
cena:
25,75 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk

„Ideologia komunistyczna i ustrój będący jej odwzorowaniem nie przestają być przedmiotem rozważań historycznych. Z różnych perspektywy można oglądać te zjawiska. Potrzebne są studia wokół dziejów myśli sowietologicznej, ale nie tylko. Za wprost niezbędne uznać trzeba opracowania zapatrywań rozmaitych kierunków i przedstawicieli myśli politycznej wobec idei komunistycznej jako projekcji teoretycznej, jak i wobec systemu sowieckiego jako prawzoru rządów totalitarnych.”

„Tom Polskie wizje i oceny komunizmu (1917–1989) składa się z tekstów przygotowanych przez historyków, politologów, filozofów czy też prawników. Teksty zostały pogrupowane w sposób problemowo-chronologiczny w pięciu działach: „Spojrzenie na komunizm przed 1939 r.”, „Środowiska i organizacje wobec komunizmu po 1939 r.”, „Kościół wobec komunizmu”, „Sylwetki”, „Transformacja ustrojowa”.”

Ze wstępu Marka Kornata i Rafała Łatki

Bartłomiej Noszczak
„Antymilenium. Konflikt państwa z Kościołem na tle obchodów tysiąclecia chrztu Polski (1956–1966/1967)”
cena:
32,60 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Uwolniony z internowania prymas Stefan Wyszyński podejmuje w 1956 r. walkę o rząd dusz z ekipą I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Okazją do tego jest Milenium, czyli zainicjowane przez Kościół obchody wielkiego jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski. Dla partyjnych decydentów duchowieństwo staje się znów wrogiem numer jeden. Pod sztandarem walki z "ofensywą wojującego klerykalizmu" peerelowski aparat władzy realizuje projekt „Antymilenium”. Gomułkowska "polityka historyczna" i świecka celebra wydarzeń historycznych, tysiąclatki, ekologia w służbie totalistycznego systemu, pogoń bezpieki za obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, nerwowe dyskusje w zaciszach partyjnych gabinetów i zamieszki na ulicach polskich miast w 1966 r. - to tylko niektóre opisane tu wydarzenia. Dzięki tej książce wiedza o Polsce lat sześćdziesiątych staje się pełniejsza.

Michał Kalisz, Elżbieta Rączy
„Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939–1945”
cena:
29,07 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Publikacja jest pierwszą książką opisującą w sposób syntetyczny zagładę Żydów i złożone relacje polsko-żydowskie w powiecie gorlickim w latach 1939 - 1945. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 r. i spotkało się ogromnym zainteresowaniem czytelników. W pierwszej części publikacji przedstawiono aspekty związane z sytuacją Żydów w powiecie gorlickim pod niemiecką okupacją oraz ich zagładę. Ukazano w niej także negatywne postawy polskich mieszkańców powiatu gorlickiego wobec Żydów, które przyczyniły się do powiększenia ich strat osobowych podczas realizowanego przez Niemców Holocaustu. Część druga dotyczy tej grupy Polaków powiatu gorlickiego, którzy ryzykowali życiem, aby ratować Żydów od śmierci. Oprócz indywidualnych formom ratowania ludności żydowskiej, które były dominujące na terenie powiatu, omówiona została pomoc duchowieństwa oraz żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

REKLAMA
red. Elżbieta Kowalczyk
„W drodze do władzy. Struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRS wobec Polski (1917–1945)”
cena:
36,23 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Artykuły składające się na tom „W drodze do władzy. Struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRS wobec Polski (1917-1945)” dotyczą szeroko rozumianej polityki struktur w ZSRR wobec Rzeczpospolitej. Prowadziły one ekspansywną działalność, dążąc do przejęcia władzy w Polsce przez komunistów. Historycy z Polski, ZSRR oraz z innych państw bloku wschodniego z powodu ograniczeń wynikających z polityki historycznej nadzorowanej przez Kreml nie mieli możliwości, by zająć się w sposób rzetelny i pełny tą tematyką. Materiały źródłowe były reglamentowane i selekcjonowane, prace naukowe zaś cenzurowane pod kątem zgodności z obowiązującą wersją historii i przydatności propagandowej.

red. Marcin Zaborski
„W imię przyszłości Partii. Procesy o łamanie tzw. praworządności socjalistycznej
cena:
28,99 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

W krótkim okresie odwilży października 1956 r. kwestia naruszania praworządności w wymiarze sprawiedliwości w Polsce w latach 1944-1956 stała się tak głośna, że wymagała - według władz PRL - jakiegoś zgrabnego zamknięcia. Nie chodziło bynajmniej o dokonanie stosownych rozliczeń ze sprawcami zbrodni sądowych czy ze sprawcami zbrodniczych nadużyć władzy. Nie chodziło też o to, żeby usunąć z szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości osoby, które sprzeniewierzyły się niezawisłości sędziowskiej, obowiązkom prokuratorskim czy podstawowym powinnościom obrończym. Zamiarem władzy komunistycznej było podjęcie tego tematu, ale tylko wycinkowo, jak najszybsze, powierzchowne zbadanie go, a następnie zamknięcie sprawy, potraktowanie jej najpierw jako załatwionej, a krótko potem jako niebyłej i tajnej. W niniejszym tomie publikujemy materiały dotyczące tych komisji, przede wszystkim zaś ich sprawozdania.

Nadia Sola-Sałamacha
„Moda patriotyczna w Polsce. Od konfederacji barskiej do powstania warszawskiego”
cena:
28,26 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Album ukazuje jak Polacy wyrażali uczucia patriotyczne przez strój i jego dodatki. Głównym założeniem było opisanie procesu świadomego stylizowania wyglądu zewnętrznego w ten sposób, aby epatował on uczuciami miłości do ojczyzny lub wrogości wobec jej przeciwników. Proces ten został ujęty w szerokim kontekście i długich ciągach czasowych, poczynając od narodzin mody narodowej na przełomie XVI i XVII w. po koniec II wojny światowej. Naświetlone zostały okoliczności, w których moda patriotyczna się rodziła, oraz te, które doprowadzały do jej zaniku. Omówiono również proces powstawania, zapominania i odradzania się na nowo pewnych symboli i haseł patriotycznych. Celem przyświecającym powstaniu albumu było ustalenie stopnia trwałości lub zmienności sposobów wyrażania uczuć patriotycznych przez sposób ubierania się.

Tomasz Bereza
„Przesiedleni znad Sanu – zamordowani nad Horyniem. Losy Polaków deportowanych przez Sowietów z obwodu drohobyckiego w ramach „oczyszczania” pasa przygranicznego (1940–1944)”
cena:
22,07 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Przeprowadzona przez Sowietów wiosną 1940 r. operacja „oczyszczania” z ludzi i budynków przygranicznego pasa strefy okupacyjnej o szerokości 800 m miała charakter przymusowy. W obwodzie drohobyckim planowano usunięcie ponad 36 tys. osób z blisko 90 miejscowości i przysiółków (z wyłączeniem miast). Około 13 tys. mieszkańców, w tym około cztery tysiące Polaków, przesiedlono na Wołyń, lokując ich w domach po deportowanych na Sybir polskich osadnikach albo po dawnych niemieckich kolonistach. Na przełomie lat 1942/1943 banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej ramię zbrojne - Ukraińska Powstańcza Armia podjęły na Wołyniu szeroką akcję przeciwko Polakom. Fakt, że przesiedleńców dotknęły już represje władz sowieckich, nie miał dla ukraińskich nacjonalistów znaczenia.

REKLAMA
Wstęp, wybór i opracowanie: Witold Wasilewski
„Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952” tom 3
cena:
36,34 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Tłumaczenie:
Wacław Jan Popowski

Trzeci tom polskiej edycji dorobku dochodzenia Specjalnej Komisji Śledczej do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Powołana przez Izbę Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych 18 września 1951 r. komisja, na której czele stał Ray Madden, przeprowadziła szeroko zakrojone śledztwo. Jego wyniki podsumowała w raporcie złożonym 22 grudnia 1952 r. Głównym celem tej części obrad komisji Maddena było wyświetlenie amerykańskich konotacji sprawy katyńskiej. Przesłuchania i inne czynności podejmowane w tym okresie miały pozwolić na zbadanie postępowania rządu amerykańskiego z raportami dotyczącymi mordu na polskich oficerach w Lesie Katyńskim i polityki amerykańskiej wobec Związku Sowieckiego.

Wstęp, wybór i opracowanie: Karol Sacewicz
„Antykomunizm socjalistów. Polska Partia Socjalistyczna wobec Komunistycznej Partii Robotniczej Polski/Komunistycznej Partii Polski. Wypisy z prasy i dokumentów (1918–1938)”
cena:
32,60 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej

Tom zawiera wybór artykułów z prasy socjalistycznej oraz dokumentów PPS z lat 1918-1938 obrazujących wieloaspektowy stosunek socjalistów do działających na ziemiach międzywojennej Polski organizacji komunistycznych.

Wróć na górę – do listy wydawców

6. Muzeum Krakowa

Elżbieta Błażewska
„Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa”
cena:
150,00 zł
Wydawca:
Muzeum Krakowa

Wydawnictwo prezentuje cenną kolekcję zegarów domowych w Muzeum Krakowa. Jej trzon stanowi zbiór 198 zegarów z prywatnej kolekcji Władysława Miodońskiego, która po jego śmierci trafiła do muzeum.

Publikacja przedstawia zegary nie tylko w aspekcie artystycznym, ale jako wytwory różnych gałęzi rzemiosła. Noty katalogowe szczegółowo opisują oprawy czasomierzy, jak również budowę ich mechanizmów. Katalog zawiera noty biograficzne twórców zegarów oraz czas i miejsce ich powstania.

Wróć na górę – do listy wydawców

7. Państwowy Instytut Wydawniczy

Teresa Prekerowa
„Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie 1942-1945”
cena:
39,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy

Jak dotąd jedyna syntetyczna, oparta na rzetelnych badaniach źródłowych monografia konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom i jej działalności w Warszawie. Praca ta powstała na początku lat 80. Prezentujemy drugie wydanie książki, które dr Aleksandra Namysło uzupełniła o przedstawienie dorobku badawczego polskiej historiografii w ostatnich 40 latach i wzbogacone o, po raz pierwszy opracowany, życiorys samej Teresy Prekerowej.

Elżbieta Isakiewicz
„Piekło ocalonych”
cena:
39,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy

„Piekło ocalonych” to wyjątkowy – bo potwierdzony świadectwem intymnych wyznań – obraz relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. Na najnowszą książkę autorki składają się 22 opowieści obywateli polskich żydowskiego pochodzenia o tym, w jakich okolicznościach zostali uratowani z rąk hitlerowskiego okupanta przez swoich sąsiadów, przyjaciół i przypadkowo spotkanych nieznajomych. Są tu wyznania skromne i ciche, niemal poetyckie, są też opisy akcji na miarę dobrze skrojonego dramatu czy wręcz scenariusza sensacyjnego filmu – wszystkie poruszające autentyzmem realiów.

REKLAMA
Yuri Slezkine
„Dom Władzy”
cena:
111,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy

Książka dostępna także jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Nowatorska praca znanego amerykańskiego historyka i eseisty poświęcona wyjątkowemu budynkowi w Moskwie, gdzie zamieszkiwali wszyscy prominentni politycy najwyższych władz partii i rządu Związku Sowieckiego. Autor opowiada dzieje komunistycznej władzy w Rosji przez pryzmat losów kolejnych generacji mieszkańców „Domu Władzy” wybudowanego w centralnym punkcie dzielnicy Błota w Moskwie. Trudno znaleźć lepszą perspektywę do opowiadania o kulisach życia sowieckich ludzi na świeczniku. Rzecz odkrywcza, świetnie napisana, która trafi do kanonów literatury sowietologicznej.

Praca zbiorowa pod redakcją Timothy Brooka,
„Święty ład. Stosunki międzynarodowe w Azji od czasów Chyngis-chana”
cena:
55,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie:
Józef Pawłowski

Książka jest rezultatem badań nad istotą suwerenności, władzy i jej legitymizacji, tworzenia się państw oraz nad relacjami między bytami politycznymi w Azji Środkowej i Wschodniej, od początku XIII do początku XX w. Badania te kwestionują opis współczesnych stosunków międzynarodowych w Azji jako systemu niezależnych państw, sprawujących suwerenną władzę nad swym terytorium. W regionach, o których jest mowa, suwerenność państw i relacje między różnymi podmiotami kształtowały się na całkowicie odmiennych zasadach niż na Zachodzie. Autorzy postawili sobie za cel nie tyle opisanie zasad funkcjonowania relacji międzypaństwowych w Azji obecnie, ale doprowadzenie do głębszego poznania dziejów tego regionu i lepszego rozumienia kontekstu współczesnych dyskusji na temat tego, czym w istocie są te relacje i co wpływa obecnie na napięcia i konflikty w Azji.

Nieznany
„Album policmajstra warszawskiego”
cena:
128,00 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy

Album fotografii z czasów powstania styczniowego jest pod wieloma względami jedyny w swoim rodzaju. To największa i najbardziej zróżnicowana pod względem treści, zamknięta w jednej księdze, kolekcja oryginalnych fotografii oraz fotoreprodukcji z okresu przedpowstaniowego, powstania styczniowego i zesłania. Publiczne pogrzeby, uliczne manifestacje patriotyczno-religijne, obchody rocznic historycznych, rewizje i aresztowania, bitwy i potyczki, publiczne egzekucje, transporty skazanych na zesłanie w głąb Rosji – wszystkie te wydarzenia znajdują w Albumie odzwierciedlenie, w większości poprzez portrety bohaterów i świadków tamtych czasów.

Henryk Litwin
„Zjednoczenie narodów cnych: polskiego, litewskiego, ruskiego. Wołyń i Kijowszczyzna w Unii Lubelskiej”
cena:
55,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy

Książka dostępna także jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Książka niezwykle ciekawa z historycznego punktu widzenia – opisuje proces powstawania mocarstwa jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów – oraz daje syntetyczny obraz demokracji szlacheckiej w praktyce. Jednocześnie autor główną uwagę skupia na włączeniu ziem Wołynia i Kijowszczyzny z Litwy do Korony. Nowatorsko ukazuje rolę samych zainteresowanych – szlachty ukrainnej – w tym procesie i wyjaśnia tworzenie nowego organizmu politycznego jakim stała się Rzeczpospolita uchwalając akt unijny.

REKLAMA
Tim Pat Coogan
„Michael Collins”
cena:
55,20 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie:
Anna Dorota Kamińska

Michael Collins to dziś w Irlandii (i nie tylko) postać legendarna. Uczestnik Powstania Wielkanocnego, brytyjski więzień, jeden z dowódców IRA w partyzanckiej wojnie z Wielką Brytanią, uczestnik delegacji negocjującej traktat pokojowy, w wyniku którego powstało Wolne Państwo Irlandzkie, w końcu szef rządu tymczasowego i naczelny wódz armii irlandzkiej. Barwny życiorys tego niezwykłego człowieka Pat Coogan umieszcza na szerokim tle irlandzkiej historii. Czytelnik poznaje dzięki temu nie tylko poglądy i dokonania tytułowego bohatera, ale zyskuje też ogólną wiedzę dotyczącą uwarunkowań i etapów drogi, która prowadziła Irlandię ku niepodległości.

Eric Kurlander
„Demony Hitlera Ezoteryczne korzenie III Rzeszy”
cena:
27,50 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie:
Katarzyna Pachniak

Książka dostępna także jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Zainteresowanie sferami okultystycznymi w nazistowskich Niemczech nie jest rzeczą nieznaną. Pokutuje jednak przekonanie, że były to prywatne fascynacje Himmlera czy Goeringa. Kurlander przeprowadził staranne badania docierając do nieznanych wcześniej materiałów źródłowych. Na tej podstawie kreśli niezwykle intere­sujący obraz daleki od dotychczasowej wiedzy potocznej. Pokazuje jak astrologia, kulty pogańskie, czarnoksięstwo, mity aryjskie czy przekazy o zaginionych królestwach i cudownych broniach były ba­dane i wplątywane niejako w oficjalne życie państwowe III Rzeszy. I dzieje się to wszystko wobec oficjalnego potępienia praktyk ezote­rycznych i „ludowego” okultyzmu z jednej strony, a z astrologami na etatach fabryk broni z drugiej. Kurlander ten niejednoznaczny świat zbadał – z pasją, talentem i rzetelnością historyka o nim opowiedział.

Jesse Kauffman
„Iluzoryczne przymierze. Niemiecka okupacja ziem polskich w czasie I wojny światowej”
cena:
29,50 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie:
Jan Kabat

Kanoniczne dzieło na temat niemieckiej okupacji Polski podczas pierwszej wojny światowej. Kiedy pierwsza wojna światowa przeciągała się w roku 1915, niemieckie armie na froncie zachodnim utknęły w miejscu, zmagając się z mocno okopanymi siłami brytyjskimi i francuskimi. Jednak na Wschodzie obraz zmagań przedstawiał się inaczej. Armia cesarska rozgromiła Rosjan, zajęła polskie terytorium i podjęła próbę utworzenia polskiego państwa satelickiego. Iluzoryczne przymierze Jesse Kauffmana, historyka z Eastern Michigan University, analizuje trzyletnią okupację na terenie Królestwa Polskiego i wyjaśnia, dlaczego ambitne niemieckie zamierzenie budowy państwa skończyło się porażką. Książka jest próbą nowego spojrzenia na „zapomnianą” okupację Polski i prześledzenia złożonych relacji między polskim społeczeństwem a instytucjami władz okupacyjnych.

Rafał Węgrzyniak
„Procesy doktora Weicherta”
cena:
24,95 zł
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie:
Katarzyna Pachniak

Książka dostępna również jako jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Monografia życia i twórczości znakomitego przedwojennego reżysera żydowskiego pochodzenia Michała Weicherta (1890-1967). Autor śledzi losy swojego bohatera począwszy od dzieciństwa spędzonego w chederze w Stanisławowie, przez czas studiów w Berlinie, gdzie ten poznawał nowoczesne trendy teatralne w szkole Maxa Reinhardta i sukcesy odnoszone w latach międzywojennych w Warszawie. Autor monografii sporo miejsca poświęca oskarżeniom o kolaborację z Niemcami jakie po II wojnie dotknęły Weicherta. Książka jest próbą wyjaśnienia tych oskarżeń, staje w obronie jego dobrego imienia i przywraca pamięć o wybitnym, a zapomnianym twórcy.

REKLAMA

Wróć na górę – do listy wydawców

8. Wydawnictwo Czarne

Tomasz Ulanowski
„O powstawaniu Polaków”
cena:
29,32 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 22,32 zł: LINK

W Jaskini Obłazowej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odkryto ludzkie kości i bumerang wykonany z ciosu mamuta. Znalezisko to liczy około trzydziestu tysięcy lat, moglibyśmy więc ogłosić światu, że najstarszym bumerangiem na świecie rzucał Polak. Problem w tym, że Polska jako państwo liczy sobie niewiele ponad tysiąc lat, a i do tej tezy wielu historyków miałoby zastrzeżenia. Niemniej jest to historyczny bagaż, którego nie można lekceważyć. Co tak naprawdę łączy Polaków, na czym opiera się narodowa tożsamość i skąd się wzięła? Te pytania stawia sobie Tomasz Ulanowski, sięgając w przeszłość znacznie dalej niż do symbolicznego roku 966. Autor rekonstruuje nasz rodowód na podstawie najnowszych badań. Przepytuje paleontologów, archeologów, historyków, genetyków, antropologów i językoznawców, dzięki którym wkraczamy do świata zagadek i tajemnic sprzed tysięcy lat. Niestety odpowiedzi nie są jednoznaczne. Pewne jest tylko jedno: wszyscy jesteśmy dziećmi ewolucji, która toczy się nieprzerwanie od czterech miliardów lat, a każdy Polak to mieszaniec, potomek wiecznego tułacza, który wyszedł z Afryki i zrządzeniem losu znalazł się właśnie tu.

Jan Grabowski
„Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów”
cena:
46,12 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 35,12 zł: LINK

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie.

Beata Szady
„Wieczny początek. Warmia i Mazury”
cena:
33,52 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 25,52 zł: LINK

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości. Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Filip Gańczak
„Jan Sehn. Tropiciel nazistów”
cena:
37,72 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna również jako ebook w cenie 21,54 zł: LINK

Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem. Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

Karolina Kuszyk
„Poniemieckie”
cena:
37,72 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł LINK

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Katarzyna Kobylarczyk
„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”
cena:
33,52 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 25,52 zł LINK

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś. Strup to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.

Dariusz Zalega
„Śląsk zbuntowany”
cena:
37,72 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł LINK

Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń. Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.

Omer Bartov
„Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza”
cena:
46,12 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 35,12 zł: LINK

Buczacz, niewielkie kresowe miasteczko, dziś należy do Ukrainy. Założyli je Polacy, a obok nich mieszkali tu Żydzi i Rusini. Wybitny historyk Omer Bartov z imponującą precyzją i z dystansem analizuje kształtowanie się relacji pomiędzy nimi, odtwarza codzienność, opisuje, jak przez kilka stuleci, pomimo różnic religijnych i etnicznych, tworząc odrębne opowieści o przeszłości, inaczej rozumiejąc teraźniejszość i całkowicie odmiennie planując przyszłość, żyli obok siebie polscy, ukraińscy i żydowscy mieszkańcy. I zadaje pytanie: jak doszło do ludobójstwa? Badając dzieje Buczacza, autor przygląda się narastaniu napięć, które przerodziły się w okrucieństwo, przemoc i zdradę. Nie szczędzi słów krytyki ani polskiej polityce wobec mniejszości narodowych, ani ukraińskim nacjonalistom zainfekowanym nazizmem, nie unika też pokazywania ciemnych stron społeczności żydowskiej.

Maria Fredro-Boniecka
„Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich”
cena:
37,72 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł LINK

Historia rodziny Bonieckich sięga piętnastego wieku i osady Bończa, położonej na obu brzegach Pilicy, dokąd przodkowie rodu przybyli podobno aż z Italii. Los rzucał ich następnie od Mazowsza po dzisiejszą Ukrainę i na dobre związał z ziemią i z rolnictwem, choć bywali też wśród nich kawalerzyści, urzędnicy państwowi i artyści. We dworach i w pałacach przekazywano kolejnym pokoleniom Bonieckich, że noblesse oblige – ziemiańskie pochodzenie zobowiązuje. Dzięki rozmowom ze stryjem księdzem Adamem Bonieckim, ojcem Tadeuszem, zapiskom krewnych oraz wspomnieniom z dzieciństwa Maria Fredro-Boniecka odtwarza barwne, choć często bolesne losy swojej rodziny. Za kryształową szybą to również uniwersalna opowieść o losach polskich ziemian i o sile więzów, które wytrzymują nawet najcięższą próbę.

Piotr Lipiński
„Gomułka. Władzy nie oddamy”
cena:
37,72 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł: LINK

Czołowy komunista o przedwojennym rodowodzie. Sowieckich czystek uniknął dzięki temu, że siedział w więzieniu. Nie po raz ostatni. Po wojnie znowu trafił za kratki. Tym razem posadzili go towarzysze. Po paru latach nieobecności wrócił i stał się nową twarzą socjalizmu. Cieszył się niezwykłym poparciem społeczeństwa, które widziało w nim nadzieję na zmiany. Szybko ją zniweczył i zamiast stać się drugim Nagyem czy Dubčekiem, został symbolem „dyktatury ciemniaków”. Zasłynął także ze skąpstwa. Dzielił każdego papierosa na pół, a Polakom doradzał, by zamiast cytryn jedli kiszoną kapustę. Jednocześnie jeździł ekskluzywnym mercedesem, a garnitury zamawiał u najdroższego warszawskiego krawca. Reportaż historyczny Piotra Lipińskiego przybliża Gomułkę, który ukrył się gdzieś pomiędzy tymi dwiema postaciami.

Wróć na górę – do listy wydawców

9. Wydawnictwo Czytelnik

Alberto Angela
„Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki”
cena:
44,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czytelnik

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 24,90 zł: LINK

Autor oprowadza czytelników po antycznym Rzymie, opowiadając o codziennym życiu jego mieszkańców. Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego. Spacerujemy po mieście zaglądając do warsztatów rzemieślniczych, łaźni, rezydencji bogaczy i wielopiętrowych bloków uboższych obywateli. Dowiadujemy się, jak mieszkali, gdzie pracowali i jak spędzali wolny czas. Przyglądamy się relacjom społecznym, sprawowaniu kultów religijnych, rozrywkom.

Alberto Angela
„Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”
cena:
49,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czytelnik

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 34,90 zł: LINK

Autor zabiera czytelników w podróż po Cesarstwie Rzymskim w okresie jego największej potęgi i rozwoju terytorialnego, za panowania cesarza Trajana, w latach 115–117 n.e. Oprowadza nas po największym imperium świata starożytnego, podążając śladem jednej ówczesnej monety – sesterca – która przechodzi z rąk do rąk. Wraz ze swymi kolejnymi właścicielami sesterc dociera zarówno do głównych ośrodków cesarstwa, jak i jego prowincjonalnych zakątków – od Brytanii i Galii po Ateny i egipską Aleksandrię.

Aleksander Krawczuk
„Neron”
cena:
24,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czytelnik

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 19,90 zł: LINK

Nowa edycja cieszącej się dużą poczytnością (kilka wydań, przekłady na języki obce) książki profesora Aleksandra Krawczuka o owianym złą sławą cesarzu Neronie oraz o Imperium Rzymskim za jego panowania. Publikacja łączy walory napisanej przystępnym stylem opowieści oraz popularnonaukowej biografii, wiernie wykorzystującej źródłowy materiał historyczny – wszystkie pojawiające się w niej postaci naprawdę istniały, wszystkie opisywane wydarzenia rzeczywiście miały miejsce.

Mieczysław Jałowiecki
„Na skraju Imperium i inne wspomnienia”
cena:
52,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Czytelnik

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 29,90 zł: LINK

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości. Opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. Uzupełnienie stanowią komentarze Autora, bardzo subiektywne, pisane z patriotycznym zaangażowaniem, często niezwykle gorzkie, a czasem zaskakująco aktualne.

Wróć na górę – do listy wydawców

10. Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Raoul Manselli
„Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior”
cena:
38,93 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Prawdziwy rarytas na polskim rynku wydawniczym. To najpełniejsza i jedna z najpiękniejszych biografii św. Franciszka, jakie zostały do tej pory opublikowane. Nie jest to monografia wyłącznie dla specjalistów, ani biografia ograniczającą się do zbioru anegdot pełnych emocji i tkliwości, lecz udana próba ukazania postaci i ideału św. Franciszka w społeczności jego czasów. Każdy, komu bliski jest ten święty powinien mieć tę książkę.

Augustine Thompson
„Franciszek z Asyżu. Nowa Biografia”
cena:
38,93 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Nowy portret człowieka znanego jako św. Franciszek z Asyżu. Niniejszy życiorys jest pierwszą, wytężoną próbą podejścia do średniowiecznych źródeł w konsekwentny, niekiedy bezwzględnie krytyczny sposób. Celem jest jak najlepsze ukazanie tego, kim jest człowiek, który kryje się za legendami.

Fernando Uribe
„Wprowadzenie do źródeł franciszkańskich”
cena:
15,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Autor posługując się najnowszymi badaniami naukowymi w sposób przystępny ułatwia zrozumienie najważniejszych biografii średniowiecznych św. Franciszka i św. Klary, aby czytelnik ubogacił swoją duchowość chrześcijańską.

Praca zbiorowa
„Pisma św. Franciszka z Asyżu”
cena:
45,43 zł
Wydawca:
Franciszkanów Bratni Zew

Ponad 237 stron wprowadzeń, komentarzy, objaśnień:

  • dzieła po raz pierwszy tłumaczone z języków oryginalnych na język polski
  • tłumaczenia z kodeksów uznanych za najważniejsze
  • wstępy i komentarze oparte na najnowszych badaniach naukowych
  • mądra i pewna wiedza przekazana w sposób prosty
  • poszukiwania naukowe w służbie duszpasterskiej
  • pewne wsparcie w poznawaniu i rozwijaniu duchowości franciszkańskiej
Cecylian Niezgoda OFMConv
„Święty Antoni z Padwy”
cena:
15,60 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Książka dostępna również w twardej oprawie w cenie 18,85 zł

Niniejsza książka szczegółowo ukazuje koleje życia św. Antoniego, wyciągając na światło dzienne mało znane fakty. Autor, o. Cecylian Niezgoda, odpowiada w niej na wiele pytań, m.in. dlaczego Antoni, urodzony w Lizbonie, nazywany jest Świętym z Padwy i jak to się stało, że jego proces kanonizacyjny był najkrótszym w historii Kościoła? Autor kreśli także historyczne i ekonomiczne tło czasów, przez co pomaga lepiej zrozumieć duchowość i charakter epoki, w której żył ten niezwykły franciszkanin.

Wróć na górę – do listy wydawców

11. Wydawnictwo Graf_ika

Stanisław Zieliński
„Bitwy i potyczki 1863-1864”
cena:
80,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Książka dostępna także w oprawie miękkiej: 50,00 zł

Reprint oryginału wydanego w 1913 r. Dołączone dodatkowo mapy: mapa bitew-potyczek na Litwie i Rusi z datami starć, przez S. Zielińskiego, mapa bitew potyczek w Król. Kongresowym, tabela - rozwój i upadek ruchu zbrojnego. 560 stron historii przedstawionej na podstawie oryginalnych dokumentów zebranych przez bibliotekarza Muzeum w Rapperswilu.

Julian Baczyński
„Dzieje Polski Ilustrowane”
cena:
159,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Dwa tomy w jednym woluminie. Barwny reprint z 1909 roku z licznymi czarno-białymi zdjęciami i kolorowymi ilustracjami znanych polskich malarzy. Przepiękna okładka z epoki ze złoconymi literami. Autor spisał historię Polski od początków powstania państwa polskiego wraz z opisem m.in. geograficznym ziem polskich, licznym mapami, aż do czasów porozbiorowych i burzliwych dziejów Polski i Polaków.

Kazimierz Bartoszewicz, August Sokołowski
„Powstania Polskie - komplet trzech tomów”
cena:
229,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

„Dzieje Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r.” - Kazimierz Bartoszewicz;

„Dzieje Powstania Listopadowego 1830-1831” - August Sokołowski

„Dzieje Powstania Styczniowego 1863-1864” - August Sokołowski

Komplet tych trzech tytułów opartych na solidnym materiale archiwalnym stanowi efektownie wydane monografie powstańcze. Bogata ikonografia; na tablicach mundury, portrety dowódców, drzewa genealogiczne, podobizny banknotów i faksymilia dokumentów z epoki. Oprawa twarda.

Marcin Kromer
„Kronika Polska Marcina Kromera”
cena:
156,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Wznowienie. Inicjały oraz drzeworyty pochodzą z pierwszego wydania z 1611 r., teksty z uwspółcześnioną czcionką, jak na ówczesne czasy, pochodzą z drugiego wydania z 1857 r. Kromer był kronikarzem króla Zygmunta Starego, dzięki czemu korzystał z wielu ciekawych materiałów źródłowych i dokumentów. Opisuje w swej Kronice historię Polski od początku powstania narodu polskiego do początku XVI w.

Załęski Stanisław
„O masonii w Polsce”
cena:
79,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Książka dostępna także w oprawie miękkiej: 69,00 zł

Reprint oryginału z 1908 r., opisujący od roku 1742 do 1822, na źródłach wyłącznie masońskich historię masonerii w Polsce w XVIII i na początku XIX wieku. Dwa tomy w jednym woluminie. Część I Dzieje masonii w Polsce. Część II - Ryty (obrzędy) i obrazy (spisy) masonii polskiej. Zawiera słowniczek rzeczy masońskich (wyjaśnienia nazewnictwa) oraz unikatowe ilustracje.

Przyborowski Walery
„Ostatnie chwile powstania styczniowego”
cena:
98,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Reprint oryginałów wydanych w latach 1870-1880, cztery tomy w jednym woluminie. Reprint opisujący ostatnie momenty Powstania Styczniowego oraz dzieje Polski po upadku powstania. Bezstronna i rzetelna historia spisana na kartkach niniejszego dzieła obrazuje m.in. życie Polaków pod zaborami oraz stan polityczny i organizację kraju. Wszystko to na bazie materiałów źródłowych oraz historii i wspomnień naocznych świadków i uczestników.

Brak
„Papierowa wojna. Plakat w starciu propagandowym 1920 roku”
cena:
89,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

„Wojna 1920 roku to nasz pierwszy, tak ogromny triumf od czasu Wiktorii Wiedeńskiej na światową skalę, powstrzymało ono napór bolszewików i opóźniło ich panowanie nad wschodnią częścią Europy o dwie dekady. Była to też jedyna porażka Czerwonej Armii, potwierdzona traktatem pokojowym”. Teka zawiera 12 plakatów barwnych ze zbiorów Muzeum Wojska polskiego. Są to plakaty propagandowe: polskie i bolszewickie. Dodatkowo w skład teczki wchodzi opracowanie historyczne dotyczące samej wojny w sensie militarnym, jak i wojny propagandowej przygotowane przez Pana prof. dra hab. Janusza Ciska i Panią Elżbietę Radecką.

Giller Agaton
„Podróż więźnia etapami do Syberyi w roku 1854”
cena:
76,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Na podstawie oryginału z 1866 r. Autor, działacz niepodległościowy, spisał swoje losy wraz z losami innych zesłanych na Sybir. Giller, jako dziennikarz, bardzo drobiazgowo opisuje męczeńską, ciężką podróż i trudne warunki, z jakimi muszą poradzić sobie zesłańcy. Omawia nie tylko ich losy, ale również przedstawia ówczesne tradycje i zwyczaje mijanych ludów, sytuację geograficzną i gospodarczą terenów dzisiejszej Rosji.

Marcin Bielski
„Kronika polska Marcina Bielskiego”
cena:
126,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Kroniki polskie zostały wydane w opracowaniu syna Bielskiego, na podstawie jego wcześniej opublikowanych Kronik wszystkiego świata dzieła czytanego i wydawanego trzykrotnie w Rzeczpospolitej XVI w., przekładanego także na inne języki. Bielski wywarł wielki wpływ na kształt staropolskiej myśli historycznej, współtworzył wizję dziejów Polski jako połączenia historii świętej z historią świecką. Z tego powodu współcześni historycy uznają jego dzieło za takie, które jest początkiem historiografii polskiej. Kroniki Bielskiego są wielkim zabytkiem literatury staropolskiej, ważnym źródłem dla nauk historycznych, dla samej historii Polski, historii literatury.

Gembarzewski Bronisław
„Wojsko polskie: Księstwo Warszawskie” Tom 1
cena:
126,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Graf_ika

Reprint z 1905 roku pierwszego tomu cennych prac historycznych wybitnego historyka wojskowości, muzealnika i malarza - Bronisława Gembarzewskiego. Dzieło bogato ilustrowane rycinami i akwarelami autora, daje przegląd rozwoju wojska polskiego w latach 1807- 1830. Autor opisał poszczególne rodzaje wojsk i wchodzących w ich skład jednostek, a także losy pułków.

Wróć na górę – do listy wydawców

12. Wydawnictwo Iskry

Mariusz Urbanek
„Zły Tyrmand”
cena:
35,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

To swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem. Nowe, rozszerzone i uzupełnione, wydanie książki, ukazało się z okazji ogłoszenia roku 2020 „Rokiem Leopolda Tyrmanda”.

Barbara Petrozolin-Skowrońska
„Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego”
cena:
44,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Głównym bohaterem książki jest Tytus Chałubiński, najsłynniejszy lekarz dziewiętnastowiecznej Warszawy, a zarazem odkrywca Zakopanego, pionier taternictwa i turystyki górskiej, badacz przyrody tatrzańskiej. Przystojny, o wielkim uroku osobistym, wszechstronnych zainteresowaniach, ogromnej kulturze humanistycznej, zaangażowany w sprawy ojczyzny w czasach dramatycznej historii i trudnych wyborów – jest wybitnym, a zarazem wcale nie wyjątkowym, przedstawicielem polskiej inteligencji XIX wieku.

Piotr Szarota
„Paryż 1938”
cena:
44,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Rozpisana na dwanaście miesięcy kronika końca pewnego świata, którą czyta się jak wbijającą w fotel powieść. Autor znakomicie oddaje klimat epoki i narastającą atmosferę grozy, najbardziej interesują go jednak ludzie. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. flirtująca z faszystami Coco Chanel, przesyłający depesze z pogrążonej w wojnie Hiszpanii Ernest Hemingway, uciekający z zajętego przez nazistów Wiednia Zygmunt Freud oraz dwaj kompozytorzy z Warszawy: Stefan Kisielewski i Andrzej Panufnik.

Andrzej Werblan
„Polska Ludowa. Postscriptum”
cena:
44,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

To, co było tajemnicą, dziś staje się jawne. Po Polsce Ludowej, która była zapisem rozmów Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana, przyszedł czas na Postscriptum. Andrzej Werblan opowiada o swoim życiu. Za pośrednictwem jego wspomnień możemy wejść do gabinetów władców PRL, poznać ich świat, sposób myślenia i kulisy najważniejszych decyzji.

Jerzy Chociłowski
„Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku”
cena:
35,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Pierwsza pełna biografia Józefa Becka, polityka, dyplomaty, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, od 1932 roku ministra spraw zagranicznych. „Nie ma wątpliwości, że Beck był jedną z najważniejszych postaci w II RP i to na jego barkach spoczywała przede wszystkim troska o opóźnianie tego, co niestety musiało nieuchronnie nastąpić. Obiektywnie patrząc, nie mógł ocalić naszej młodej państwowości, toteż oskarżenia, że był jednym z jej grabarzy i sprawcą wybuchu wojny nie mają sensu”.

Tomasz Łubieński
„Wojna według Karskiego”
cena:
28,80 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Opowieść o życiu Jana Karskiego, legendarnego kuriera z czasów II wojny światowej, który wchodził do warszawskiego getta i obozu w Izbicy Lubelskiej, przedostawał się przez granicę górami i dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdał Rooseveltowi relację z sytuacji w okupowanej Polsce i eksterminacji Żydów. Ale oprócz rysu biograficznego autor przedstawia poglądy bohatera książki między innymi na wojnę, Holokaust i Polskę, tę przedwojenną, wojenną i powojenną.

Barbara Magierowa, Antoni Kroh
„Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny”
cena:
71,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Leksykon mowy potocznej, pisanej i mówionej, dokumentujący dzieje kultury polskiej od zakończenia drugiej wojny światowej do dziś, w układzie chronologicznym. Zbiór wyrażeń, wypowiedzi, komentarzy, frazesów, sloganów, zbitek pojęciowych, epitetów, napisów na murach i transparentach, lapsusów językowych. Zdaniem autorów polszczyzna potoczna to najsumienniejszy obserwator i kronikarz życia zbiorowego.

Maciej J. Nowak
„Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe”
cena:
35,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Cztery lata po odzyskaniu niepodległości, po wyborze Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta II RP, przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek. Ich finał był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty pięć dni po zaprzysiężeniu. Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku, udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.

Dariusz Michalski
„Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze”
cena:
35,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Starszy Pan B to opowieści o Jeremim Przyborze, autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście. To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B, o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Michał Jagiełło
„Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku”
cena:
44,91 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Fascynacja górami, któż z nas jej nie doświadczył? Zachwyt ich potęgą nie był także obcy pierwszym turystom XIX wieku. Byli wśród nich wielcy pisarze, malarze, dziennikarze i ciekawi świata podróżnicy. Niektórzy opisali swoje wrażenia, publikując je w gazetach i tomach wspomnień. Niniejsza książka zbiera wiele z tych relacji i zapisków. Opatrzone ciepłym, serdecznym komentarzem Michała Jagiełły są źródłem wiedzy o odkrywaniu piękna Tatr, kultury ich mieszkańców, opisem bohaterów wypraw górskich.

Wróć na górę – do listy wydawców

13. Wydawnictwo Jedność

Mirek i Magda Osip-Pokrywka
„Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom I. Od Sobieskiego do Lema”
cena:
62,30 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Jedność

Miłośnicy historii odszukają w tej książce miejsca słynnych wydarzeń, pozostałości po wielowiekowych śladach dawnych mieszkańców, relikty przynależności tych terenów do polskiej kultury. Autorzy zabierają czytelnika w podróż śladami polskich bohaterów narodowych. To nie tylko miejsca związane z ich życiem, ale również tereny nawiązujące do ich twórczości. Za każdym razem proponowana trasa prezentowana jest na poglądowej mapie, na której zaznaczone są kluczowe miejsca, co zainteresowanym może pomóc w samodzielnym wyruszeniu na taką kresową wyprawę. Wspaniałe zdjęcia zachęcają do podróży na kresy.

Mirek i Magda Osip-Pokrywka
„Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom II. Od Jagiełły do Miłosza”
cena:
75,65 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Jedność

Gdy autorzy zaczęli gromadzić materiały o kresach, wykonywać zdjęcia, bardzo szybko okazało się, że jedna książka tego nie pomieści. Bohaterami drugiego tomu są: Władysław II Jagiełło, Stanisław Żółkiewski, Tadeusz Kościuszko, Aleksander Fredro, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Eliza Orzeszkowa i Czesław Miłosz. Podążając ośmioma biograficznymi szlakami poznamy wiele miejsc znajdujących się dzisiaj w granicach Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i oczywiście Polski. Oglądając wspaniałe zdjęcia tworzące ten album, zachwycimy się mitycznymi twierdzami, magnackimi rezydencjami, pałacami i dworami szlacheckimi oraz mieszczańskimi kamienicami.

Zenon Gierała
„Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich”
cena:
64,60 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Jedność

Książka Zenona Gierały „Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich” zwróci uwagę zarówno starszych jak i młodszych czytelników. Z zainteresowaniem powinni sięgnąć po nią osoby mieszkające w różnych częściach naszego kraju. Autor nie pominął bowiem żadnego z regionów, o każdym przypomniał wiele pasjonujących i tajemniczych legend. W sumie, w tej monumentalnej księdze znajdziemy aż 113 opowieści. Książka przyciąga uwagę już samą okładką w kolorze czarnym z dziurką od klucza przez którą widać rycinę przedstawiającą mury jednego z najpiękniejszych polskich zamków, w Pieskowej Skale. A to dopiero początek podróży…

Antonio Paolucci
„Kaplica Sykstyńska. THE SISTINE CHAPEL”
cena:
110,50 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Jedność

Kaplica Sykstyńska, miejsce historii, sztuki i wiary zostało przedstawione w nowatorski sposób. Album prezentuje arcydzieła Sykstyny jako owoc kampanii fotograficznej z użyciem najnowszych technologii, pozwalających na osiągnięcie spektakularnych rezultatów. Szczególnie innowacyjna technologia gigapixel umożliwiła wykonanie reprodukcji fresków w skali 1:1 i przyjrzenie się z bliska całej dekoracji kaplicy, oddając jej wyrazistość i oryginalną kolorystykę. Album (z równoległym przekładem angielskim) z pewnością zachwyci miłośników wielkich artystów włoskiego renesansu, pozwalając na głębokie obcowanie z ich ponadczasowymi arcydziełami, uwiecznionymi w Kaplicy Sykstyńskiej.

Wróć na górę – do listy wydawców

14. Wydawnictwo Kobiece

Sharon Cameron
„Światło ukryte w mroku”
cena:
23,60 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Kobiece

Książka dostępna również jako ebook w cenie 32,90 zł: LINK

Nastoletnia Fusia Podgórska mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a ona musi walczyć o przetrwanie swoje i siostry. Ich życie zmienia się, gdy w drzwiach domu Fusi staje Maks, syn Diamantów, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady. Wbrew zakazom siostry Podgórskie zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta.

Wróć na górę – do listy wydawców

15. Wydawnictwo Literackie

Niall Ferguson
„Rynek i ratusz”
cena:
53,93 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literackie
Tłumaczenie:
Wojciech Tyszka

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 38,17 zł: LINK

Kto pociąga za sznurki, z kim spiskuje i jak zyskuje władzę? Niall Ferguson, jeden z najsławniejszych historyków świata, profesor Uniwersytetów Harvarda, Oxfordu i Stanforda, demaskuje hierarchie i sieci, które wpływają na losy świata. To książka, która jako pierwsza oddaje należne miejsce sieciom powiązań – powszechnej od stuleci i zyskującej na popularności dzięki nowym technologiom formie organizowania się, niedocenianej dotąd przez historyczne źródła.

Wróć na górę – do listy wydawców

16. Wydawnictwo Literatura

Renata Piątkowska
„Dzieci, których nie ma”
cena:
18,80 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 11,72 zł: LINK

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt – obóz po dziś dzień mało znany, nadal leży poza granicami naszej świadomości, naszego poznania, a nawet naszej wyobraźni… To miejsce, w którym prawo chroniące dzieci umarło z chwilą jego powstania. (…) Jakakolwiek ocena jest zbędna, słowa zbyt słabe, by oddać bestialstwo, bezmiar cierpienia i krzywdy, jakich doznały dzieci w łódzkim obozie przy ulicy Przemysłowej. Nie wolno nam dopuścić, by to, co się wydarzyło w obozie dla polskich dzieci w Łodzi, poszło w zapomnienie.

Wróć na górę – do listy wydawców

17. Wydawnictwo MOST

Jan Strękowski
„Sześć tapczanów Lwowa”
cena:
32,40 zł
Wydawca:
Wydawnictwo MOST

Książka dostępna także jako ebook w cenie 31,50 zł: LINK

Książka opowiada o niezwykłych losach Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa - dzieła, które już podczas swego powstawania było sensacją. Tworzona w czasach II RP, po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku, Niemców w 1941 roku i ponownie Sowietów w 1944, przetrwała w ukryciu cały okres PRL, a od kilku lat jest wystawiona w bocznej sali Hali Stulecia we Wrocławiu. Książka opowiada o niezwykłych losach tego dzieła: sześciu spośród jej twórców straciło życie, jej główny twórca: inż. Janusz Witwicki został zamordowany skrytobójczo w przeddzień wyjazdu z Panoramą do Polski. Warto poznać niezwykłe losy Panoramy i jej twórcy: lwowskiego architekta, miłośnika Lwowa, który za miłość do rodzinnego miasta zapłacił najwyższą cenę.

Wróć na górę – do listy wydawców

18. Wydawnictwo Novae Res

Agnieszka Janiszewska
„Podróż do Carcassonne Tom I”
cena:
17,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Warszawa, rok 1921. Hrabina Stefania Leszczyńska aranżuje dla swojego syna, Ksawerego, korzystne małżeństwo, które ma zapewnić mu wysoką pozycję towarzyską i otworzyć drzwi do wielkiej kariery w dyplomacji. Realizację tego planu komplikuje jego romans z początkującą aktorką, Natalią Moore, która w dodatku spodziewa się dziecka. Dziewczyna, nakłaniana przez hrabinę do wyjazdu z Warszawy, w końcu znika bez śladu, a Ksawery rozpoczyna nowe życie. Życie pełne goryczy, poczucia niespełnienia i żalu.

Agnieszka Janiszewska
„Podróż do Carcassonne Tom II”
cena:
17,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Iwona, nieślubna córka Natalii, podejmuje decyzję o wyjściu za mąż, mimo że zdaje sobie sprawę, że nie będzie to związek pełen miłości. Rozgoryczona postawą swojej matki, która nie cieszy się z uzyskanego przez nią podczas tajnych kompletów świadectwa dojrzałości, rozpoczyna nowe życie w okupowanej przez Niemców Warszawie. Kiedy w 1944 roku otrzymuje od Natalii list, postanawia powrócić do rodzinnego miasta. Tymczasem wybucha Powstanie Warszawskie...

Mariusz W. Kliszewski
„Bez rozgrzeszenia”
cena:
26,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Jest rok 1626. Konrad Machola, syn możnego szlachcica, by nie zostać wydziedziczonym za dawne występki, trafia z woli swego ojca do klasztoru kartuzów nieopodal Gdańska. Niespodziewanie monotonię dni zakłócają wizyta dziwnych pielgrzymów oraz tajemnicza śmierć jednego z gości. Konrad otrzymuje od przeora klasztoru zadanie przesłuchania podejrzanych. Wydaje się, że znalezienie winnego zabójstwa jest niemożliwe, młodzieniec niespodziewanie odkrywa coś, co stanowi przełom w sprawie.

Krzysztof Goluch
„Czerwona zemsta”
cena:
25,79 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Pełna napięcia, poruszająca opowieść o partyzanckiej codzienności. Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz, młody żołnierz AK, postanawia się ujawnić i rozpocząć nowe życie u boku kobiety, którą kocha. Wkrótce jednak zostaje aresztowany, a jego ukochana ginie od kuli. Jan ślubuje zemstę i wraca do lasu, gdzie trafia pod komendę Mariana Bernaciaka, pseudonim „Orlik”. Rozpoczyna się brutalna walka z sowietami.

Grzegorz Kochman
„Bramy Kijowa”
cena:
26,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Wiosna 1018 roku. O kijowski tron walczą z sobą bracia z rodu Rurykowiczów: Jarosław i Świętopełk. Władca Polski – książę Bolesław – popiera Świętopełka i planuje wyprawę wojenną na Kijów. Tymczasem tam więziona jest córka księcia Bolesława, Dorada, żona Świętopełka. Strzegący jej chazarski najemnik o imieniu Szema zakochuje się w niej z wzajemnością, a owocem ich płomiennego uczucia jest ciąża, o której nikt nie może się dowiedzieć. Ruś nie potrzebuje kolejnego pretendenta do walki o tron.

Danuta Chlupová
„Blizna”
cena:
20,40 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Katarzyna otrzymuje ofertę wyjazdu do Ostrawy, aby otworzyć zagraniczną filię firmy. Przyjmuje propozycję i już trzy tygodnie później zjawia się w czeskim hotelu. Od miejscowego studenta historii, którego zatrudnia jako tłumacza, przypadkiem dowiaduje się o tragedii pobliskiej wioski. To właśnie w Żywocicach, w 1944 roku, hitlerowcy w odwecie za atak partyzantów na gestapowców rozstrzelali 36 Polaków. Katarzyna ma powody, by sądzić, że ta historia ma związek z młodością jej 91-letniej teściowej.

Danuta Chlupová
„Trzecia terapia”
cena:
22,19 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Novae Res

Mathilda i Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Mężczyzna po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie?

Wróć na górę – do listy wydawców

19. Wydawnictwo Poznańskie

Stephen R. Bown
„Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa”
cena:
29,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Krzysztof Cieślik i Maciej Miłkowski

„Wyspa niebieskich lisów” to opowieść o jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I kosztowała 1/6 rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka – Vitusa Beringa obejmowała ponad 3 tys. naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

Jennifer Wright
„Co nas (nie) zabije? Największe plagi w historii ludzkości”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Maciej Miłkowski

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię może: taniec, brudne ręce, seks, w zasadzie wszystko… W 1518 r. kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć. Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby próbowały zabić jak najwięcej osób. „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.

Zoë Waxman
„Kobiety Holocaustu”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Joanna Bednarek

Kobiecość, która kulturowo postrzegana jest jako źródło życia, w rękach nazistów zmieniła się w źródło dehumanizacji totalnej. Kobiety w ciąży, matki małych dzieci i opiekunki osób uznanych za niezdolne do ciężkiej pracy – wszystkie wysyłano bezpośrednio do komór gazowych… A nawet jeśli nie zostały wybrane na śmierć, ich szanse na przetrwanie w obozie były drastycznie niższe, niż mężczyzn. Dzięki zeznaniom tych, które przeżyły nazistowskie ludobójstwo oraz historiom tych, po których zostało tylko wspomnienie, Zoë Waxman nie tylko rekonstruuje horror lat 40., ale też pozwala nam na głębsze zrozumienie go i zmusza nas do ponownego przemyślenia roli płci w historii.

Edith Sheffer
„Dzieci Aspergera”
cena:
26,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Sławomir Kędzierski

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano. „Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

Stephen Ambrose
„W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka”
cena:
35,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Jan Szkudliński

Opowieść o wyprawie, która zmieniła losy kontynentu i rozpaliła wyobraźnię Amerykanów! Meriwether Lewis i William Clark na polecenie prezydenta Thomasa Jeffersona wyruszyli w pierwszą amerykańską ekspedycję ku zachodnim granicom kontynentu. Na swojej drodze odkryli nie tylko nowe, żyzne ziemie, ale i nawiązali przyjazne kontakty z zamieszkującymi je plemionami indiańskimi. Niestety, ta początkowa życzliwość nie przełożyła się na dalsze porozumienie między kolonistami a rdzennymi mieszkańcami… Stephen Ambrose, autor bestsellerowej „Kompanii braci”, znakomity pisarz i historyk, tym razem zabiera nas w drogę razem z wielkimi odkrywcami amerykańskiego Zachodu i pozwala odkryć kulisy jednej z największych ekspansji terytorialnych w historii XIX wieku!

Mark Bowden
„Hue 1968. Wietnam we krwi”
cena:
41,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Mateusz Fafiński

„Hue 1968” to niezwykle plastyczny opis zmagań bojowych w największej z bitew stoczonej przez Amerykanów od czasów zakończenia II wojny światowej. Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do archiwów wojennych w USA i Wietnamie oraz wywiadów z uczestnikami obu stron, Bowden opowiada o każdym etapie bitwy z różnych punktów widzenia. Taka wizja amerykańskiego “zwycięstwa” pokazuje nam obraz wojny znanej z wstrząsających obrazów Czasu apokalipsy Coppoli czy Full Metal Jacket Kubricka. Rozgrywana przez miesiąc i kosztująca 10 000 zabitych, bitwa o Hue była zdecydowanie najkrwawsza w całej wojnie. Kiedy się skończyła, amerykańska debata już nigdy nie podjęła tematu wygrania wojny, tylko sposobów wycofania się z niej.

Jean Lopez, Olivier Wieviorka
„Mity II wojny światowej (t. 1)”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Jerzy Janik
EAN:
Lopez, Olivier Wieviorka

Tematyka II wojny światowej wciąż budzi wielkie emocje i jest wdzięcznym polem dla kultury masowej. Obraz tej wojny został nam zaszczepiony jeszcze w jej końcu głównie przez propagandę zwycięskich aliantów. Jednak nie był to obraz jednolity, wersje aliantów zachodnich i Rosjan znacznie się od siebie różniły, nie mówiąc już o punktach widzenia państw przegranych – Niemiec i Japonii. Po 1989 roku nastąpiła weryfikacja wielu faktów, jednak z fałszywymi mitami borykamy się do dziś.

Jean Lopez, Olivier Wieviorka
„Mity II wojny światowej (t.2)”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie:
Jerzy Janik
EAN:
Lopez, Olivier Wieviorka

„Mity II wojny światowej” to krytyczne spojrzenie na liczne wytwory propagandy, które z powodzeniem funkcjonują do dzisiaj. Ich podważenie rzuca zupełnie inne światło na przebieg konfliktu i pokazuje, jak trudno jest – nawet po zwycięstwie militarnym – wygrać walkę o historię. Po doskonałym przyjęciu pierwszej części, autorzy bestsellera „Mity II wojny światowej”, wybitni historycy, postanowili zająć się jej kontynuacją.

Olga Wiechnik
„Posełki. Osiem pierwszych kobiet”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie

100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet. Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

Piotr Bojarski
„Fiedler. Głód świata”
cena:
29,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie

Jaki naprawdę był Arkady Fiedler, jeden z najsłynniejszych polskich globtroterów XX wieku? Co takiego miał w sobie, że tam, gdzie się pojawiał, ojcowie chcieli mu oddawać na noc swoje córki? Jak z pisarza niemal wyklętego i aresztowanego przez komunistów Fiedler stał się przyjacielem władzy? Piotr Bojarski, historyk i pisarz, kreśli pierwszy tak szeroki portret Fiedlera i czasów, w których żył. Sięga po nieznane materiały archiwalne, bada prywatne archiwa pisarza i szuka ludzi, którzy go jeszcze pamiętają. Idzie tropem autentycznych historii, ale także anegdot i skandali – zarówno prawdziwych, jak i tych zmyślonych. Jego książka pokazuje Arkadego Fiedlera w całej złożoności: nie tylko jako nieustraszonego podróżnika, ale również jako człowieka pełnego wahań i słabości.

Wiktoria Michałkiewicz
„Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie

Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustafa Retziusa, pioniera teorii czystości rasy? Jak to się stało, że zaledwie trzy lata po II wojnie światowej mieszkańcy Jönköping postanowili wypędzić z miasta tattare – ludzi wędrownych? Wiktoria Michałkiewicz szuka źródeł wzrostu poparcia dla nacjonalistycznych idei i ugrupowań w kraju uznawanym za oazę szczęścia. Szuka ich nie tylko w rozmowach ze współczesnymi szwedzkimi narodowcami, ale też przywołując duchy przeszłości. Ta książka to ważne ostrzeżenie, że we właściwych okolicznościach niewiele trzeba, by wyzwolić nienawiść, która zatruwa całe społeczeństwa.

Wróć na górę – do listy wydawców

20. Wydawnictwo REA-SJ

Iwan Sierow, Aleksandr Jewsiejewicz Hinsztejn
„Tajemnice walizki generała Sierowa”
cena:
47,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo REA-SJ

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 61,38 zł: LINK

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Jest to jedyna dostępna osobista relacja generała służb specjalnych ZSRR. Ukazuje zaplecze stalinowskiej polityki z czasów II wojny światowej, techniki działania NKWD i KGB, szczegóły tajnych akcji wywiadu, a także metody i przebieg komunizacji okupowanych po wojnie państw, w tym Polski.

Jurij Wiktorowicz Rubcow
„Marszałkowie Stalina”
cena:
29,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo REA-SJ

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 42,93 zł: LINK

Książka ciekawa nie tylko ze względu na postacie dwudziestu marszałków ZSRR, ale także rolę jaką odegrali w okresie stalinowskiej dyktatury. Autor opisuje bohaterów postrzeganych nie tylko poprzez pryzmat funkcjonowania na stanowisku dowodzenia, zajętych kierowaniem przebiegiem bitwy lub planowaniem operacji. Definiuje również Marszałków Związku Radzieckiego jako podmioty wielkiej polityki a zarazem ludzi zależnych od polityki i kaprysów Stalina.

Wróć na górę – do listy wydawców

21. Wydawnictwo RM

Hans Mommsen
„Ostateczne rozwiązanie”
cena:
Wydawca:
Wydawnictwo RM

Ponad pół wieku po Holocauście wciąż zadajmy sobie pytanie, jak mogło dość do tego tragicznego ludobójstwa. Hans Mommsen, jeden z najważniejszych współczesnych historyków Republiki Federalnej, próbuje tej odpowiedzi udzielić. Autor zapewnia zwartą ogólną interpretację złożonych wydarzeń, które doprowadziły do ​​rozpętania Holokaustu. W tym celu nakreśla konteksty antysemityzmu w Republice Weimarskiej i jego rolę w powstaniu NSDAP.

Wróć na górę – do listy wydawców

22. Wydawnictwo Sonia Draga

Antonio Scurati
„M. Syn stulecia”
cena:
27,45 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Sonia Draga

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 33,20 zł: LINK

Wstrząsająca, lecz prawdziwa opowieść o dojściu Mussoliniego do władzy. To portret człowieka, który stał się absolutnym mistrzem włoskiej polityki oraz jednym z najbardziej wpływowych i podziwianych władców. Wielka i śmiała powieść przypominająca o niebezpieczeństwach, z którymi wciąż zmaga się współczesny świat. Nikt wcześniej nie przedstawił w ten sposób sylwetki Benita Mussoliniego, demagoga i twórcy faszyzmu, który stał się inspiracją dla dziesiątek dyktatorów. Obierając Mussoliniego za głównego bohatera swej powieści, Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem oraz świadomością, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją – nie tylko w społeczeństwie włoskim, lecz we wszystkich narodach XXI wieku.

Wróć na górę – do listy wydawców

23. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Zofia A. Brzozowska, Mirosław J. Leszka
„Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice”
cena:
37,23 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 31,90 zł: LINK

Pierwszy polskojęzyczny przewodnik po Nowogrodzie Wielkim. Zaprezentowano w nim około czterdziestu pięciu zabytków historycznych miasta i okolic, ułożonych w porządku geograficznym, np. nowogrodzkiego kremla, soboru katedralnego Sofii, siedziby arcybiskupów nowogrodzkich, Dworu Jarosławowego, Targu, siedzib kupców hanzeatyckich, Grodziszcza Rurykowego. Czytelnik znajdzie tu syntetyczny opis dziejów miasta i związanego z nim bytu politycznego – średniowiecznej republiki kupieckiej, a także najważniejszych zagadnień z zakresu jego specyfiki kulturowej i religijnej, ukształtowanej pod wpływem cywilizacji bizantyńskiej, choć rozwijającej się samodzielnie.

Wybór i oprac. S. M. Nowinowski i R. Stobiecki – przy współpracy A. Brzezińskiej i M. Przybysz-Gralewskiej
„Mam na Pana nowy zamach… Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946–2000. Tom 1, Jerzy Giedroyc” – e-book
cena:
42,45 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Jerzy Giedroyc miał dwie pasje – politykę i historię. Przez ponad pół wieku konsekwentnie realizował własną politykę historyczną. Jego działalność w tym zakresie zmierzała do gruntownej rewizji historycznego imaginarium Polaków. W najogólniejszym sensie, dążenie to wyrastało z doświadczeń II Rzeczypospolitej i bolesnej lekcji II wojny światowej. Społeczną funkcję wiedzy o przeszłości Jerzy Giedroyc rozumiał jako krytyczny, wielogłosowy i wolny od wszelkich tematów tabu namysł nad przeszłością Polski, jej relacjami z sąsiadami oraz miejscem w Europie. Chciał, aby była to refleksja wolna od wszelkich „fanatyzmów narodowych, klasowych, rasowych, religijnych, obyczajowych”.

Przemysław Waingertner
„Czwarta stolica.
cena:
30,59 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna także jako ebook w cenie 26,01 zł: LINK

Autor publikacji przedstawia historię Łodzi w okresie pierwszego pięciolecia po II wojnie światowej, kiedy dawny polski Manchester zaczął odradzać się jako metropolia socjalistycznego przemysłu włókienniczego, prawdziwa stolica polskiej kultury z widokami na przejęcie podobnej funkcji w dziedzinie politycznej po zrujnowanej Warszawie, laboratorium nowej Polski, a także ważne ogniwo w łańcuchu represyjnego, totalitarnego systemu komunistycznego państwa.

Grzegorz Mnich
„Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949–1956”
cena:
30,59 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna także jako ebook w cenie 26,01 zł: LINK

Jest to publikacja popularnonaukowa przybliżająca historię miasta nad Łódką w czasach totalitarnego reżimu. Na podstawie badań źródłowych i literatury przedmiotu autor ukazuje zarówno krwawe represje urzędu bezpieczeństwa, jak i życie codzienne mieszkańców z kolejkami do sklepów, głodowymi zarobkami, powszechnym brakiem towarów, wreszcie protestami społecznymi o podłożu ekonomicznym, a także sprzeciwem wobec narzuconej władzy komunistycznej. Obserwujemy bardzo powolny rozwój Łodzi w takich dziedzinach, jak transport miejski, budownictwo czy służba zdrowia, a jednocześnie jesteśmy świadkami rodzącego się buntu społecznego, który najpełniej uwidocznił się w „odwilżowym” 1956 roku.

Krzysztof Lesiakowski
„Gomułkowska rzeczywistość. Łódź w latach 1956–1970”
cena:
30,59 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna także jako ebook w cenie 26,01 zł: LINK

W książce pokazano różne aspekty funkcjonowania Łodzi i jej mieszkańców w gomułkowskich realiach lat 1956–1970, stałego rozmijania się potrzeb z możliwościami zarówno w sferze konsumpcji, jak też inwestycji. Opisano dynamikę zmian podczas tzw. postalinowskiej odwilży oraz rozwój administracyjno-społeczno-kulturalny miasta. Scharakteryzowano aparat partyjno-państwowy i mechanizmy jego działania, a także stosunki świeckiego państwa ze strukturami Kościoła katolickiego, w tym konflikt między tymi podmiotami na tle sporu o charakter obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Ponadto na przykładzie rewolty studenckiej z marca 1968 r. omówiono niechlubny koniec „siermiężnego socjalizmu” na gruncie łódzkim.

Witold Jarno
„Gierkowska „prosperita”. Łódź w latach 1971–1980”
cena:
30,59 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna także jako ebook w cenie 26,01 zł: LINK

W książce omówiono najważniejsze kwestie związane z historią Łodzi w latach 70. XX wieku. Czytelnik ma możliwość bliższego zapoznania się z dziejami miasta w tej specyficznej dekadzie, wspominanej przez wielu łodzian jako okres największego rozkwitu Łodzi w historii PRL. Autor prezentuje oczekiwania, jakie wiązano z nową ekipą rządzącą, jej program rozwoju i modernizacji Łodzi, lokalne władze, a także przemiany demograficzno-gospodarcze, warunki życia społeczno-kulturalnego i narodziny łódzkiej opozycji.

Oprac. wstęp i komentarz Ilona Florczak
„Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia. Część pierwsza. Młodość i praca inżynierska. Tom 2. Lata 1895–1900, Jędrzej Moraczewski”
cena:
37,23 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 20,21 zł: LINK

Tom 2 części pierwszej Wspomnień Jędrzeja Moraczewskiego obejmuje lata 1895–1900. Autor przenosi czytelnika na prowincję galicyjską, gdzie zamieszkał wraz z żoną Zofią z Gostkowskich. Pierwsze lata ich wspólnego życia byty okresem częstych przeprowadzek spowodowanych specyfiką pracy inżyniera Moraczewskiego przy budowie kolei państwowych. We „Wspomnieniach” Autor sportretował ludzi, których spotykał – zarówno wpływających na niego bezpośrednio, jak i powszechnie znanych w ówczesnej Galicji z racji sprawowanych funkcji bądź społecznej lub politycznej działalności. W porównaniu z poprzednim tomem przeważają tu relacje z życia młodego, inteligenckiego małżeństwa, zmagającego się z codziennymi problemami.

Barbara Jundo-Kaliszewska
„Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie”
cena:
36,61 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 20,21 zł: LINK

Autorka prezentuje historyczne ujęcie kwestii odrodzenia narodowego Polaków na obszarze współczesnej Wileńszczyzny na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz utworzenia polskojęzycznej, autonomicznej jednostki w obrębie Litwy. Wątek polityki narodowościowej w krajach byłego bloku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nieustannie powraca w międzynarodowej przestrzeni publicznej. Z powodów politycznych opisane wydarzenia do dziś budzą kontrowersje oraz rzutują na relacje bilateralne Polski i Litwy, dlatego warto poznać ich genezę.

Wróć na górę – do listy wydawców

24. Wydawnictwo Videograf S.A.

Patrick Shannon
„Nikola Tesla. Zapomniany geniusz”
cena:
23,94 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Videograf S.A.

Książka dostępna także jako ebook w cenie 14,29 zł: LINK

Nikola Tesla był niedocenionym za życia geniuszem elektrotechniki. Jednym z najwybitniejszych umysłów nowożytnego świata, autorem ponad 300 patentów i twórcą przeszło 120 wynalazków, które przyczyniły się do rozwoju inżynierii elektrycznej w XX wieku. Bez niego nieznane byłyby m.in. elektrownie wodne, prąd zmienny, prądnica, pilot do telewizora, roboty przemysłowe ani radio. Przez dziesiątki lat był zapomniany przez świat, który zawdzięcza mu tak wiele. Od niedawna powraca dzięki filmom, publikacjom i samochodowi marki Tesla.

Przemysław Słowiński
„33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka”
cena:
19,95 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Videograf S.A.

Książka dostępna także jako ebook w cenie 27,90 zł: LINK

Podobno obecnie na świecie żyje 14,2 miliona osób narodowości żydowskiej. To stosunkowo niewielki procent ludności globu. Jednakże wpływ Żydów na rozwój cywilizacji naszego świata jest dużo większy, niż mogłaby na to wskazywać liczebność tego narodu. Dzieje Żydów naznaczone są prześladowaniem i cierpieniem, mimo to ich religia miała ogromny wpływ na zachodnią filozofię, teologię i kulturę. Warto poznać tych, którzy najbardziej wpłynęli na kształt naszego świata.

Wróć na górę – do listy wydawców

25. Wydawnictwo Znak

Wika Filipowicz
„Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze”
cena:
26,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Znak

Jak wyglądała prawdziwa kuchnia staropolska? Czy na obiadach czwartkowych u króla Stasia można się było najeść? I jak – znana z drakońskich diet – Sisi uwiodła Franciszka Józefa swoim apetytem? Poznaj wielką historię od kuchni! Królowa Jadwiga lubiła napić się piwa ze swoimi dwórkami. Jagiełło z kolei nienawidził alkoholu i… jabłek. Musiał ukrywać swoją miłość do gruszek, które ze względu na kształt uchodziły za przysmak kobiecy. Zwycięzcy spod Grunwaldu nie wypadało się nimi zajadać. Wika Filipowicz ze swadą opowiada o tym, co gościło na królewskich stołach. Od królewskiego przepychu do „cienkiego jadania”. Od korzennego zawrotu głowy do wyrafinowanego podkreślania smaku dań. Od średniowiecza po dziś dzień.

Ian Kershaw
„Rozdarty kontynent: Europa 1950-2017 ”
cena:
47,59 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Znak

Wojna dobiegła końca. Mieszkańcy Europy chcą patrzeć w przyszłość z nadzieją. Wydaje im się, że będą mogli wieść spokojne życie i zapomnieć o tragicznej przeszłości. Powojenny świat jest rozdarty. USA i ZSRR stają po przeciwnych stronach barykady. Nikt nie wie, kiedy wybuchnie następny konflikt, ale wszyscy wyczuwają go w powietrzu. Niepewność i strach wdzierają się w życie codzienne Europejczyków. Po wstrząsających wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku, opisanych przez Iana Kershawa w książce „Do piekła i z powrotem”, brytyjski historyk z niezwykłą wnikliwością przedstawia panoramę świata, w którym żyjemy. Ta książka skłoni nas do refleksji nad tym, czym jest Europa.

Wróć na górę – do listy wydawców

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone