Wirtualne spotkanie autorskie z Sebastianem Adamkiewiczem wokół publikacji „Zrozumieć Polskę szlachecką”

opublikowano: 2020-10-22 19:41
wolna licencja
poleć artykuł:
W swojej książce „Zrozumieć Polską szlachecką” Sebastian Adamkiewicz przywołuje słowa Jana Zamoyskiego, który powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie”. Podkreśla też wagę edukacji historycznej oraz poznawania rodzimych tradycji w procesie kształtowania tożsamości jednostki. Z kolei podczas wywiadu wyjaśnia dlaczego jest to tak ważne oraz opisuje jak wyglądała edukacja młodego szlachcica. To nie jedyne tematy poruszone podczas rozmowy. Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu!
REKLAMA

Należy podkreślić, że Polska szlachecka to czasy wielkich wojen i bitew, a jedną z tych najsłynniejszych jest bitwa pod Wiedniem. Zwykło się przyjmować, że to Polacy uratowali cywilizację europejską. Czy faktycznie groziło nam widmo powszechnej islamizacji?

Jako, że zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, dlatego warto poświęcić chwilę na wspominanie swoich zmarłych krewnych. Niegdyś pamięć o przodkach była niezwykle istotna i pielęgnowana z pietyzmem. Była nie tylko źródłem dumy, ale stanowiła też m.in. argument w sprawach sądowych czy sejmowych przepychankach. Podczas wirtualnego spotkania Sebastian Adamkiewicz wyjaśnił dlaczego tak właśnie się działo.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy!

Pierwszą część znajdziecie TU !

A druga część znajduje się poniżej:

Publikacja podzielona jest na dwie części.

W pierwszej, znajdziecie Państwo pięć przekrojowych szkiców poświęconych problemom z jakim mierzyli się nasi przodkowie. Edukacja, kłótnie o „właściwe” pochodzenie, wykluczeni, burzliwe spory o politykę zagraniczną i ustrój wewnętrzny – to wszystko rzeczy, którymi żyjemy współcześnie nad Wisłą. Jak się okazuje, tradycja mierzenia się z tymi zagadnieniami jest znacznie dłuższa niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Druga część publikacji opowiada o fundamentach ustrojowych Rzeczpospolitej: zasadach elekcji królewskich, quasi-konstytucji jaką były artykuły henrykowskie oraz o pierwszej polskiej konstytucji uchwalonej w maju 1791 roku. Jakie były okoliczności rozwoju ustroju staropolskiej Rzeczpospolitej? Czy magnateria odegrała jednoznacznie złą rolę w historii naszego kraju? Na czym rzeczywiście polegała „złota wolność” szlachecka? Oto tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiada autor.

Posłuchaj fragmentu książki: MP3

Spis treści:

  • Przedmowa
  • Edukacja po staropolsku
  • W imię ojca, czyli staropolska kłótnia o przodków
  • Bitwa pod Wiedniem. Czy było warto?
  • Obywatel Cham
  • Liberum veto: „nie pozwalam”, przez które upadła Rzeczpospolita?
  • Skąd się wzięła konwokacja?
  • Jak Henryka Walezego na tron obierano?
  • Dziewiąty artykuł henrykowski – zapis, przez który upadła Rzeczpospolita?
  • Konstytucja 3 maja – wola narodu czy zamach stanu?
  • Referendum nad Konstytucja 3 maja

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone