Witold Gombrowicz kryminałem podszyty

opublikowano: 2016-12-09 19:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Witold Gombrowicz wielkim pisarzem był, ale nie tylko poważne rzeczy pisał – czasami też potrzebował zarobić...
REKLAMA

Zobacz też: Witold Gombrowicz i historia pewnego skandalu

Rok 1939. Służące i dorożkarze, sklepikarze i kryjący się ze swoją wstydliwą pasją inteligenci dostają do ręki nową powieść w odcinkach. Na łamach „Dobrego wieczoru. Kuriera Czerwonego” pojawia się pierwszy odcinek powieści tajemniczego Z. Niewieskiego „Opętani”. A w niej same dziwy.

Gombrowicz dopiero po latach przyznał się do napisania „kryminału gotyckiego z elementem romansu”. Trochę nie można mu się dziwić, że chcąc uchodzić za człowieka poważnego nie chciał, aby kojarzono go z powieścią brukową. A taką właśnie byli „Opętani”.

Witold Gombrowicz, fotografia wykonana w czasie pobytu na emigracji (fot. Bohdan Paczowski, domena publiczna).

Żądny sensacji czytelnik mógł tam znaleźć zbrodnię, elegancki świat, tenis, stare zamczysko, tajemnicę, romans, duchy, chiromancję, opętania i dzieła sztuki. Wbrew pozorom nie jest to straszliwy gniot, bowiem historia fikcyjnego zamku w Mysłoczy jest napisana sprawnie i wciągająco, brakuje jej także typowej dla innych ówczesnych powieści tego rodzaju toporności i prymitywizmu. Co więcej, wnikliwy czytelnik śledząc losy Mariana Leszczuka i Mai Ochołowskiej znajdzie w nich zapowiedź zabiegów, które pojawią się w późniejszych dziełach pisarza.

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone