Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Zabytki, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2012-08-16 11:38
Licencja: wolna licencja

Witold Pilecki na Wawel? Nowa inicjatywa akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”

Czy „Ochotnik do Auschwitz” powinien spocząć w katedrze na Wawelu obok władców i bohaterów historii Polski? Fundacja Paradis Judaeorum, od 2008 r. prowadząca akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zaproponowała, by przyszły pogrzeb Witolda Pileckiego odbył się właśnie w tym miejscu.
REKLAMA

Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

Inicjatywa ma związek z prowadzonymi od lipca tego roku pracami ekshumacyjnymi na tzw. „Łączce” położonej obok terenu Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. W miejscu tym w okresie stalinowskim funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa potajemnie chowali pomordowanych członków podziemia antykomunistycznego. W kwaterze tej pochowani zostali najprawdopodobniej gen. Emil August Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług” oraz właśnie rtm. Pilecki. Według informacji podawanych przez Instytut Pamięci Narodowej pierwsze szczątki ofiar komunistycznego terroru już zostały odnalezione.

Michał Tyrpa, prezes Fundacji oraz spiritus movens całej akcji, 14 sierpnia w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kard. Stanisława Dziwisza oraz Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego zaproponował nadanie uroczystościom pogrzebowym Rotmistrza rangi odpowiedniej do Jego zasług, w tym – złożenie jego szczątków na Wawelu. Witold Pilecki – patriota, chrześcijański rycerz XX w., bohater wojny o niepodległość roku 1920 i najdzielniejszy żołnierz II wojny światowej to jedna z największych postaci w historii Polski. To także Uniwersalny symbol heroicznego wymiaru człowieczeństwa – pisał Tyrpa.

Katedra wawelska była tradycyjnym miejscem pochówku władców Polski od XIV w. W XIX w. rozpoczęto tu także składać prochy wybitnych postaci z historii państwa i narodu, uznanych za „równych królom”. Do 1939 r. pochowano tam ks. Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Józefa Piłsudskiego. Po 1989 r. w kryptach wawelskich złożono jeszcze trumnę gen. Władysława Sikorskiego (1993, starania o to czyniono od 1981 r.), urnę z prochami Cypriana Kamila Norwida (2001) oraz z ziemią z grobów katyńskich. W 2010 r. w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Organizatorzy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, rozpoczętej w styczniu 2008 r., stawiają sobie za główny cel wielowymiarową popularyzację postaci Witolda Pileckiego w kraju i na świecie. Wśród stawianych przez nich postulatów znalazły się m.in. pomysły ustanowienia dnia śmierci oficera (25 maja) Europejskim Dniem Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem, upowszechnienia na świecie Raportu Witolda z 1945 r. o funkcjonowaniu obozu Auschwitz, realizacji filmu fabularnego opartego na życiorysie bohatera, beatyfikacji Pileckiego oraz wprowadzenia informacji o nim w amerykańskich muzeach poświęconych Holokaustowi.

Źródło: mementomori.salon24.pl, michaltyrpa.blogspot.com

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy