Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, Wczesne średniowiecze, Pełne średniowiecze, Europa
Opublikowany: 2019-09-03 08:00
Licencja: wolna licencja

Wojciech Giełżyński – „Jaćwięgi są wśród nas” – recenzja i ocena

Jaćwięgowie i Prusowie są dzisiaj ludami niemal mitycznymi. Wytępieni prawie do szczętu w wyprawach krzyżowych mieszkańcy dzisiejszej Białostocczyzny, Suwalszczyzny i Polesia, nawracani ogniem i mieczem pozostawili po sobie niewiele. Ich echo pobrzmiewa w dziwnych nazwach i dziejach rodów.

Wojciech Giełżyński – „Jaćwięgi są wśród nas” – recenzja i ocena

Wojciech Giełżyński
„Jaćwięgi są wśród nas”
Ocena: 7
44,90 zł
Wydawca: Iskry
Okładka: twarda z obwolutą
Liczba stron: 356
ISBN: 978-83-244-1033-0
EAN: 9788324410330

Wojciech Giełżyńki był reporterem i publicystą. Na swoim koncie ma tysiące publikacji prasowych oraz sześćdziesiąt książek i albumów. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się głównie kraje Trzeciego Świata i Polska. Zmarł w 2015 r. Recenzowana pozycja jest wznowieniem poszukiwanego zbioru esejów o zaginionym świecie Jaćwieży.

„Jaćwięgi są wśród nas” to efekt mozolnego, a czasem mimowolnego, zbierania przez lata faktów, hipotez oraz drobiazgowych analiz naukowych (głównie onomastycznych) dotyczących pozostałości po dawnej krainie Jaćwingów. To również próba odpowiedzi na pytanie: co, poza nazewnictwem, śladami osadnictwa oraz pochówków i niektórymi ludycznymi zwyczajami przetrwało do naszych czasów. Czy są jeszcze ludzie, którzy ośmielają zwać się jeszcze Jaćwięgami lub ich potomkami?

Czytelnik chcący sięgnąć po tą niewątpliwie ciekawą książkę powinien przygotować się na zderzenie z chaosem. Krótsze i dłuższe eseje przerywane pięknym zdjęciami widoków na dawną Jaćwież pozornie nie spajają się w sensowną opowieść. Do tego dochodzi dość specyficzny sposób prowadzenia narracji przez autora. Niewątpliwie ciekawe ustalenia przeplatane są mocno odbiegającymi od głównego tematu gawędziarskimi wstawkami. Czasami ma się ochotę ominąć wzrokiem co bardziej abstrakcyjne pogwarki, szczególnie te zawierające konotacje polityczne. Niemniej im więcej upływa lektury, tym i styl narracji ustępuje na rzecz bardzo ciekawych wynurzeń dotyczących dawnej i obecnej Jaćwieży.

Choć Giełżyńskiemu udało się odnaleźć kilkoro ludzi, którzy poczuwają się do dziedziczenia tradycji jaćwieskich, to jednak są to osoby, które zidentyfikował wyłącznie na podstawie ich nazwisk. Nie zadał sobie trudu poszukiwania potomków wytępionego ludu po kądzieli. Jego jaćwiescy rozmówcy to również tylko przedstawiciele tzw. „wyższych sfer” czyli profesorowie. Nie ma wśród nich prostego człowieka, zamieszkującego tereny zwiedzane przez autora.

Recenzowana pozycja, pomimo powyższych zastrzeżeń, jest bardzo pouczająca. Poszczególne eseje i rozmowy polemizują między sobą, wzajemnie się uzupełniając bądź wprowadzając jeszcze większy chaos. Tym nie mniej jest to ciekawy sposób przedstawienia obecnego stanu wiedzy oraz toczących się wokół wielu odkryć polemik. To niewątpliwie poszerza horyzonty czytelników, a wśród nich zapewne znajdą się i tacy, którzy po raz pierwszy usłyszą o Jaćwięgach.

Jeśli w pracy „Jaćwięgi są wśród nas” pominie się specyficzną manierę narracyjną, właściwą całemu zresztą pisarstwu Giełżyńskiego, można znaleźć wiele fascynujących zapisów dotyczących zgładzonego plemienia, którego dziedzictwo ostało się w dziwnym, często trudnym do zrozumienia nazewnictwie wsi, przysiółków, jezior czy rzek...

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wojciecha Giełżyńskiego „Jaćwięgi są wśród nas” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy