Wolfgang Bauer – „Nocą drony są szczególnie głośne” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-05-07 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Wolfgang Bauer opisuje życie w strefach kryzysu i konfliktu, takich jak Somalia, Irak, Libia, Syria, Sudan, Pakistan i Afganistan. Czy pomoc humanitarna sztucznie przedłuża wojny w Afryce? Ilu martwych cywilów są w stanie zaakceptować Stany Zjednoczone w imię „wojny z terroryzmem”?
REKLAMA

Wolfgang Bauer – „Nocą drony są szczególnie głośne” – recenzja i ocena

Wolfgang Bauer
„Nocą drony są szczególnie głośne”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
44,90 zł
Wydawca:
Czarne
Rok wydania:
2020
Okładka:
twarda
Liczba stron:
296
ISBN:
9788380499768

Konflikty mają różne podłoża, ale jedną cechę wspólną: stają się coraz bardziej brutalne. Wojny naszego czasu nie znają wypowiedzenia wojny ani żadnych reguł. Może się zdarzyć, że resztki przyzwoitości, jak konwencja genewska zabraniająca torturowania i zabijania jeńców, stracą znaczenie. ONZ, będąca niegdyś nadzieją, jest słabsza niż kiedykolwiek. Nowa bezlitosność, która opanowała świat, budzie wiele starych demonów.

Kilkanaście krótkich reportaży zebranych w recenzowanej książce „opowiada o miejscach, w których nasz świat się rozpada albo już się rozpadł”. Doświadczony niemiecki korespondent wojenny „próbuje oświetlić pęknięcia, jak szczeliny w skale, zbadać ich głębokość i rozgałęzienia”. Tymi pęknięciami są konflikty na terenie Azji i Afryki, które wpływają również na życie w świecie zachodnim. W jednym z wywiadów autor określił swoją rolę mianem „tłumacza kultur” i nazwał siebie „reporterem kryzysowym”. Przykład kryzysu uchodźczego z lata 2015 roku pokazał Europie, że wojna w Syrii jest także „naszą sprawą” i bezpośrednio przekłada się na sytuację wewnętrzną w europejskich państwach.

„Nocą drony są szczególnie głośne” nie są lekturą ani łatwą, ani też przyjemną, z pewnością nie wyczerpują tematu. Spektrum przedstawionych tematów pozwoli jednak polskiemu czytelnikowi zapoznać się z kulisami szeroko rozumianych kryzysów na świecie i spróbować je zrozumieć. Zbiór składa się z pozornie niepasujących do siebie historii z lat 2010-2017. Teksty zostały ułożone nie chronologicznie, lecz według klucza „wyznaczonego przez emocje” i „granice bólu”. Kolejne rozdziały przedstawiają cierpienia i walkę, którą o najważniejsze w życiu wartości muszą każdego dnia toczyć bohaterowie Bauera: o miłość, jedzenie, wolność, urodzenie dziecka, bezpieczeństwo, godność, zdrowie, rodzinę…

REKLAMA

Dziennikarz współpracujący z „Die Zeit” prezentuje problem głodu i broni chemicznej w Sudanie, opisuje działalność somalijskich piratów, koreańskich rybaków, irackich saperów oraz rosyjskich seryjnych morderców. Wśród wojennych rozdziałów warto zwrócić uwagę na opis pierwszych dni syryjskiego Stalingradu, czyli walk ulicznych w Aleppo i libijskiego Leningradu, czyli oblężenia Misraty. Reportaż, który dał tytuł całemu tomowi dotyczy natomiast cywilnych ofiar nalotów dronów w pakistańskim Waziristanie. Zaledwie kilka procent spośród kilkuset przeprowadzonych przez CIA ataków zakończyło się śmiercią wysokich rangą talibów. 23 stycznia 2009 roku, w akcji zatwierdzonej przez prezydenta Baracka Obamę zaledwie trzy dni po zaprzysiężeniu, zginęło osiem osób. Żadna z nich nie miała związków z Al-Kaidą.

Książka kończy się podziękowaniami dla tłumaczy i ważnym zdaniem: „Mam nadzieję, że było warto”. Niemiecki korespondent uważa, że opowieść o wojnach jest dziś szczególnie ważna i może przemoc zadziałać na zasadzie „systemu wczesnego ostrzegania” dla świata. Im lepiej bowiem ludzie będą rozumieli i znali siebie nawzajem, tym mniej będzie napięć pomiędzy narodami, a decydenci będą bardziej roztropni. Jeśli społeczeństwa zachodnie nie odrobią tej niezwykle istotnej lekcji, w przyszłości wzrośnie niebezpieczeństwo, że zwyciężą przemoc, rasizm oraz nieracjonalne decyzje prowadzące do eskalacji konfliktów i pogłębiania dystansu między Zachodem a resztą świata.

Zbiór autorstwa Bauera to mocna i niezwykle wartościowa lektura, po którą zdecydowanie warto sięgnąć w czasach, kiedy cały świat mierzy się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Teksty składające się na recenzowany reportaż prowokują do zastanowienia się nad obecną sytuacją i uświadamiają Czytelnikowi, że w XXI wieku państwa są znacznie bliżej siebie, niż był jeszcze kilka dekad temu. Kryzys w Syrii, Somalii, Sudanie, Pakistanie - podobnie jak wirus w chińskim Wuhan – to również „nasza sprawa”…

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wolfganga Bauera „Nocą drony są szczególnie głośne”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone