Opublikowano
2014-07-17 21:22
Licencja
Wolna licencja

Wschodnia Ukraina: zestrzelenie malezyjskiego Boeinga

Dziś na obszarze Wschodniej Ukrainy doszło do katastrofy lotniczej, w której zniszczeniu uległ Boeing 777 należący do linii Maleysia Airlines. Samolot prawdopodobnie został zestrzelony. Wydarzenie może mieć związek z toczącymi się w rejonie Doniecka i Ługańska walkami między armią ukraińską a siłami separatystów.


Malezyjski Boeing 777-200 na lotnisku w Zurichu, 2007 r. (fot. Aero Icarus, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0)

Do tragedii doszło ok. 16:20 czasu lokalnego (15:20 w Polsce). Malezyjski Boeing leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na pokładzie znajdowało się 280 pasażerów i 15 członków załogi – wszyscy zginęli. Szczątki maszyny znaleziono w rejonie wsi Hrabowo (Grabowo), 10 kilometrów na północ od miasta Torez, w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem ługańskim. Samolot zniknął z radarów 10 tys. metrów nad ziemią.

Zobacz też:

Władze Ukrainy oskarżają o zestrzelenie maszyny siły prorosyjskich separatystów walczących z armią ukraińską w rejonie Donbasu. Mieliby oni tego dokonać przy pomocy systemu rakietowego ziemia-powietrze Buk, zdobytego na oddziałach rządowych (stwierdzono obecność tego typu rakiet w mieście Sniżne). Separatyści oskarżają o zestrzelenie samolotu stronę ukraińską. W dniu dzisiejszym pojawiły się zdjęcia wpisu lidera separatystów Igora Striełkowa na Twitterze, w którym chwalił się zestrzeleniem ukraińskiego samolotu AN-26 w rejonie miasta Torez.

Źródła: rp.pl, gazeta.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: el Pe |

"a Juliusz Cezar milcząc zabaw nie zabrania"Odpowiedz

Gość |

Putin: "Bezwarunkowo państwo, na którego terytorium to się stało, ponosi odpowiedzialność za tę straszną tragedię"Odpowiedz

Gość: Meczyk |

I ciekawostka, też z RT. “Obviously, the state over whose territory it happened bears responsibility for this terrible tragedy,” Putin said as cited by Itar-Tass. - Czyli przyznają się do winy za 10 kwietnia? :)Odpowiedz

Gość: Meczyk |

Russia Today już wszystko wyjaśniła :) http://rt.com/news/173672-malaysia-plane-crash-putin/Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org