Autorzy: Mat. pras. , Tomasz Leszkowicz
Tagi: Europa Wschodnia, Newsy, Europa
Opublikowany: 2014-07-17 19:22
Licencja: wolna licencja

Wschodnia Ukraina: zestrzelenie malezyjskiego Boeinga

Dziś na obszarze Wschodniej Ukrainy doszło do katastrofy lotniczej, w której zniszczeniu uległ Boeing 777 należący do linii Maleysia Airlines. Samolot prawdopodobnie został zestrzelony. Wydarzenie może mieć związek z toczącymi się w rejonie Doniecka i Ługańska walkami między armią ukraińską a siłami separatystów.

Malezyjski Boeing 777-200 na lotnisku w Zurichu, 2007 r. (fot. Aero Icarus, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0)

Do tragedii doszło ok. 16:20 czasu lokalnego (15:20 w Polsce). Malezyjski Boeing leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na pokładzie znajdowało się 280 pasażerów i 15 członków załogi – wszyscy zginęli. Szczątki maszyny znaleziono w rejonie wsi Hrabowo (Grabowo), 10 kilometrów na północ od miasta Torez, w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem ługańskim. Samolot zniknął z radarów 10 tys. metrów nad ziemią.

Zobacz też:

Władze Ukrainy oskarżają o zestrzelenie maszyny siły prorosyjskich separatystów walczących z armią ukraińską w rejonie Donbasu. Mieliby oni tego dokonać przy pomocy systemu rakietowego ziemia-powietrze Buk, zdobytego na oddziałach rządowych (stwierdzono obecność tego typu rakiet w mieście Sniżne). Separatyści oskarżają o zestrzelenie samolotu stronę ukraińską. W dniu dzisiejszym pojawiły się zdjęcia wpisu lidera separatystów Igora Striełkowa na Twitterze, w którym chwalił się zestrzeleniem ukraińskiego samolotu AN-26 w rejonie miasta Torez.

Źródła: rp.pl, gazeta.pl

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy