Wykład w Krakowie: Churchill and Poland. Friend or Foe? From Versailles to Potsdam – via Yalta

opublikowano: 2010-02-14 20:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Pod takim tytułem 17 lutego o godzinie 15:00 odbędzie się 2 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (sala 30) wykład sir Martina Gilberta, oficjalnego biografa Winstona Churchilla.
REKLAMA
Winston Churchill

Organizatorami spotkania są JM rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. B. Szlachta, Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, a także Centrum Badań Holocaustu UJ. Odbędzie się on oczywiście w języku angielskim, z tym, że będzie symultanicznie tłumaczony na język polski.

Profesor Gilbert jest znanym brytyjskim historykiem, autorem między innymi sześciotomowej biografii Winstona Churchilla i licznych monografii na temat I i II wojny światowej. Jest profesorem Uniwersytetu w Oxfordzie, a także odznaczonym Orderem Imperium Brytyjskiego wieloletnim doradcą do spraw polityki zagranicznej.

Do dziś nie milkną kontrowersje w sprawie udziału, jaki miał Churchill w powojennych losach Polski. Jego obecność podczas konferencji jałtańskiej i poczdamskiej stawia go w jednym szeregu z politykami odpowiedzialnymi za okrojenie terytorialne i podporządkowanie Polski Związkowi Radzieckiemu po zakończeniu wojny. Z drugiej strony jego niechęć do komunizmu oraz obawa przed nadmiernym wzrostem potęgi Związku Radzieckiego czyniła go naturalnym sojusznikiem polskich dążeń do odbudowy silnego i niezależnego od Moskwy państwa. Niejasności w kwestii polsko-brytyjskich relacji podczas II wojny światowej dodają ponadto: śmierć gen. W. Sikorskiego czy powojenne losy części zasłużonych polskich żołnierzy (m.in. gen. S. Sosabowskiego).

Źródło: Aktualności UJ

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartłomiej Czajka
Absolwent filozofii (licencjat w ramach MISH UJ, magisterium na Uniwersytecie w Barcelonie), naukowo zajmuje się logiką i filozofią języka. Interesuje się historią starożytną i średniowieczną, szczególnie światem greckim w okresie klasycznym i hellenistycznym oraz językami klasycznymi. Z Histmagiem współpracuje od 2003 r. Członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile. W wolnych chwilach chętnie grywa w szachy i brydża.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone