Autor: Natalia Stawarz
Tagi: Newsy, Archeologia, Historia kultury i sztuki, Historia religii, Historia filozofii i idei, Historia życia codziennego i obyczajowości, Zabytki, Starożytny Bliski Wschód, Afryka Subsaharyjska, Polska, Włochy
Opublikowany: 2022-08-04 13:02
Licencja: wolna licencja

Zaginiona świątynia boga Ra odkryta przez polsko-włoską ekspedycję archeologiczną

Polsko-włoska ekspedycja archeologiczna odkryła w Egipcie relikty ceglanego budynku sprzed 4500 lat. Ruiny mogą stanowić pozostałość jednej z czterech zaginionych „świątyń solarnych” z czasów V dynastii.
REKLAMA
Piramidy Sahura, Niuserra i Neferirkara w Abusir, fot. Axel Seedorff
CC BY-SA 2.0

Do tego niezwykłego odkrycia doszło podczas badań archeologicznych polsko-włoskich naukowców w świątyni faraona Niuserre znajdującej się w Abusir (ulokowanego ok. 25 km od Kairu). Król Niuserre – w zależności od źródła – panował w latach ok. 2445–2414 p.n.e. lub 2455–2420 p.n.e. i spoczął na terenie starożytnej egipskiej nekropolii. Abusir to kompleks 14 piramid. Cztery z nich górują nad królewskim cmentarzyskiem. Są one miejscem pochówku władców V dynastii, czyli faraonów którzy jako pierwsi przyjęli tytuł Sa-Re – „Syna Słońca”.

Pod miejscem kultu króla Niuserre odkryto pozostałości innej budowli, która prawdopodobnie pełniła rolę świątyni solarnej. Budynek wykonano z cegły mułowej, a jego wejście wzniesiono ze skały wapiennej. Prowadziło ono do pomieszczeń z podłogą utwardzoną ogromnymi kamiennymi blokami. Wstępne datowanie wykazało, że świątynia mogła powstać w latach 2465–2323 p.n.e.

W środku archeolodzy odnaleźli również zabytki ruchome, czyli starożytne naczynia ceramiczne, garnki na piwo oraz przedmioty o charakterze rytualnym. Ponadto odkryto pieczęcie z imionami władców z V dynastii. Być może te artefakty pozwolą przybliżyć historię i znaczenie tego niezwykłego miejsca.

Na podstawie wstępnych badań oraz komentarza egipskiego Ministerstwa Starożytności i Turystyki można wywnioskować, że ruiny należą do jednej z czterech świątyń Słońca z czasów Starego Państwa, które dotychczas były znane wyłącznie ze źródeł historycznych. Istnieje prawdopodobieństwo, że odnaleziona świątynia została zburzona przez faraona Niuserre, aby ten mógł postawić na jej miejscu własną budowlę sakralną.

Odkrycie polsko-włoskiej misji archeologicznej można uznać za przełomowe. Zwłaszcza, że dotychczas udało się odnaleźć zaledwie dwie z sześciu świątyń poświęconych bogu Ra, który jako bóg-słońce odgrywał kluczową rolę w egipskim panteonie. Był on stwórcą i władcą istniejącego wszechświata oraz gwarantem jego funkcjonowania. Świątynie solarne pochodzą z okresu Starego Państwa (2675–2170 p.n.e.), w którym władały dynastie od III do VI. Pierwsze dedykowane bóstwu sanktuarium zostało odkryte w XIX wieku. Naukowcy żywią nadzieję, że obecne wykopaliska w Abusir dostarczą nowych danych, które pozwolą lepiej poznać historię starożytnego Egiptu.

POLECAMY

Kup książkę: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
39,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 422
Format: 145 x 210 [mm]
ISBN: 978-83-66022-39-3

Książka dostępna także jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

Źródła:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Natalia Stawarz
Doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również historię na tej samej uczelni. Interesuje się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. W zakres jej zainteresowań wchodzi również historia kultury duchowej oraz historia XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dwudziestolecia międzywojennego. W wolnych chwilach poświęca czas na literaturę, seriale i naukę japońskiego.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy