Zbigniew Michalczyk – „Zapomniane konteksty. Augsburg jako ośrodek rytownictwa wobec Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku”

opublikowano: 2023-10-03 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbigniew Michalczyk w książce „Zapomniane konteksty. Augsburg jako ośrodek rytownictwa wobec Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku” opowiada o Augsburgu, który należał w XVII w., a przede wszystkim w XVIII, do najważniejszych ośrodków rytownictwa na świecie.
REKLAMA
Zbigniew Michalczyk
„Zapomniane konteksty. Augsburg jako ośrodek rytownictwa wobec Rzeczypospolitej w XVII–XVIII wieku”
cena:
Wydawca:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
572
ISBN:
978-83-66172-34-0
EAN:
9788366172340

 Publikacja książki planowana jest na koniec października.

W szerokim katalogu wydawniczym prezentowana publikacja pod każdym względem jest niecodzienna. Zarówno tematyka, jak i zawartość wizualna są unikatowe. Autor opowiada o Augsburgu,  który należał w XVII w., a przede wszystkim w XVIII, do najważniejszych ośrodków rytownictwa na świecie. Dzieła graficzne tworzono zarówno dla katolików jak i protestantów, a zamówienia na nie płynęły także z Rzeczpospolitej. Zlecano tworzenie rycin dewocyjnych, portretów oraz obrazków obyczajowych. Zbiór nieprezentowanych dotąd grafik, jest niewątpliwie jednym z walorów książki.

Równie interesujący jest opis produkcji graficznej, z całym spektrum jej różnorodności tematycznej oraz procesów, które kształtowały rynek graficzny.  Czytelnik może dowiedzieć się o tych aspektach w szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. Autor analizuje przy tym związki łączące Rzeczpospolitą w XVII–XVIII wieku z augsburskim centrum rytownictwa w szerokiej perspektywie europejskiej.

Jak trafnie odnotował jeden z recenzentów naukowych „walorami tej pracy jest klarowność konstrukcji, ciekawie prezentowane i dyskutowane wątki problemowe, erudycja i niezwykle szerokie ujęcie tematu [...].Połączenie tych sprawności z dociekliwością, rzetelnością, cierpliwością i pasją badacza przyniosło pracę, która będzie jednym z fundamentów dalszych badań zarówno nad historią grafiki augsburskiej, jak i jej polskimi kontekstami –  odziaływaniem na sztukę i kulturę Rzeczypospolitej”.

Drugie wydanie niezmienione: Warszawa 2023

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polecamy również pozostałe publikacje, które  Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone