Zmarła Wisława Szymborska

opublikowano: 2012-02-01 21:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś, po długiej chorobie, zmarła w swoim krakowskim mieszkaniu Wisława Szymborska - poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Dama Orderu Orła Białego. Miała 89 lat.
REKLAMA
Wisława Szymborska 1923-2012 (zdjęcie wykonano 1 lipca 2010 r. na targach książki w Pradze, autor: Juan de Vojníkov, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach ver. 3.0).

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Prowencie koło Kórnika, gdzie jej ojciec Wincenty pracował jako zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Gdy przyszła poetka miała kilka lat, jej rodzina przeprowadziła się do Krakowa, z którym to miastem pisarka była silnie związana przez całe życie. Tu spędziła dzieciństwo i okres II wojny światowej, w czasie której uczestniczyła w tajnych kompletach. W 1946 r. podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (najpierw polonistyka, później socjologia), których jednak nie ukończyła. Następnie rozpoczęła pracę w dwutygodniku oświatowym „Świetlica Krakowska”, gdzie m.in. wykonywała ilustracje.

Debiutowała w marcu 1945 r. wierszem Szukam słowa wydrukowanym w „Dzienniku Polskim”. W 1949 r., jej debiutancki tomik nie został przyjęty do druku. Trzy lata później opublikowała tomik Dlaczego żyjemy, utrzymany w obowiązującym kanonie socrealistycznym. Pisarka do 1966 r. należała do PZPR.

W 1957 r. poetka wydała tomik wierszy pt. Wołanie do Yeti, który jest uznawany za rzeczywisty początek jej kariery. Wówczas narodził się także specyficzny styl liryczny autorki. Od 1953 do 1981 r. Szymborska była członkiem redakcji „Życia Literackiego” - jednego z najważniejszych tygodników literacko-społecznych w powojennej historii prasy polskiej. W drugiej połowie lat 50. nawiązała kontakty z paryską „Kulturą”. W 1976 r. podpisała list 59, będący głosem protestu przeciwko planowanym zmianom w konstytucji PRL.

Do jej najważniejszych publikacji należą także tomiki wierszy: Sto pociech (1967), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993) czy Dwukropek (2005). Jej poezję tłumaczono na 42 języki obce. Sama autorka pisała jednak stosunkowo mało - opublikowała łącznie ok. 350 wierszy.

Szczytem kariery Wisławy Szymborskiej było przyznanie jej w 1996 r. literackiej Nagrody Nobla za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości. Ponadto została odznaczona Orderem Orła Białego (2011), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone