Zmarły dwie wielkie aktorki. To Barbara Krafftówna i Janina Traczykówna

opublikowano: 2022-01-23 15:29
wolna licencja
poleć artykuł:
W niedzielne popołudnie, 23 stycznia, Związek Artystów Scen Polskich poinformował o dwóch smutnych wydarzeniach. Zmarły bowiem dwie wybitne aktorki – Barbara Krafftówna oraz Janina Traczykówna, grające w kultowych polskich filmach i serialach.
REKLAMA
Barbara Krafftówna w spektaklu Teatru Syrena - "Lord z walizki", 1969 r. (NAC, domena publiczna).

Zmarłą Barbara Kraftówna

Barbara Kraftówna szczególnie upodobała sobie teatr. Trwającą całe życie przygodę ze sztuką rozpoczynała w czasie II wojny światowej, kiedy uczestniczyła w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla, działającego przy Teatrze Starym w Krakowie. Uczyła się tam nie tylko aktorstwa, ale też pantomimy i tańca. Grała na wszystkich najważniejszych polskich scenach, w tym m.in. Teatrze Wybrzeża, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi czy w warszawskich teatrach: Estrada, Komedia, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Narodowym czy w Teatrze Syrena.

Zagrała także w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, które zapisały się w dziejach polskiej kinematografii. Publiczność pokochała ją za role w takich realizacjach jak m.in.: „Jak być kochaną” Wojciecha Hasa, „Upał” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza czy „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. Z kolei widzowie mogli ją oglądać na ekranie telewizorów w „Przygodach pana Michała” czy w „Czterech pancernych i psie”. W jej karierze artystycznej ważna była też twórczość kabaretowa, występowała bowiem w Kabarecie Starszych Panów, oryginalnym poetyckim programie telewizyjnym, stworzonym i prowadzonym przez duet Jeremi Przybora – Jerzy Wasowski.

- Nie były jaj obce zawodowe kontakty z młodym pokoleniem, z którym dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem grając u studentów reżyserii w ich pracach semestralnych, etiudach filmowych, czy też biorąc udział w spotkaniach-wykładach o sztuce. Ciągle głodna i ciekawa świata i ludzi, nie stroniła od odbywających się na terenie całej Polski spotkań z publicznością, połączonych z mini recitalami, traktując najmniejszą nawet widownię z należnym jej szacunkiem – czytamy na facebookowym profilu Związku Artystów Scen Polskich.

Od lat mieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. W listopadzie miała obchodzić jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Zmarła w niedzielę, 23 stycznia, w wieku 93 lat.

REKLAMA

Janina Traczykówna nie żyje

Aktorka Janina Traczykówna, 1999 (fot. Paweł Matyka)

Drugą aktorką, która zmarła w weekend jest Janina Traczykówna (16 maja 1930 - 22 stycznia 2022).  Studiowała aktorstwo na PWST w Warszawie. Uczelnię ukończyła w 1953 roku, rozpoczynając pełną wyzwań karierę – zarówno teatralną, bowiem pracowała w teatrach w Szczecinie i Warszawie, jak i filmową. Przez niemal 40 lat była zawodowo związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Znana jest m.in. także ze szklanego ekranu i z roli Michasi z „Nocy i dni” oraz ról w „Misiu” Stanisława Barei czy w „Brunecie wieczorową porą”.

Aktorkę pożegnał Jerzy Antczak, reżyser nominowanego do Oscara filmu „Noce i dnie” roku, w którym zagrała  Janina Traczykówna.

- Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... Z miłością, Twoi Jadzia i Jurek – napisał na swoim facebookowym profilu Jerzy Antczak.

Aktorka odeszła w sobotę, 22 stycznia 2022 roku, w wieku 91 lat.

Źródło:

Związek Artystów Scen Polskich, www.kultura.onet.pl, www.kultura.gazeta.pl, www.wysokieobcasy.pl

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-06-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone