Opublikowano
2010-05-09 23:56
Licencja
Wolna licencja

Znicze na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Wśród wielu cmentarzy żołnierzy radzieckich poległych na terytorium dzisiejszej Polski w latach 1944-1945, na których zapalono znicze w ramach akcji „Pamięć i Pojednanie” znalazł się również ogromny cmentarz w Warszawie. Można było spotkać tu zarówno ludzi młodych, jak i starszych...


Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radziecki znajdujący się przy ruchliwej ul. Żwirki i Wigury prawdopodobnie od dawna nie został odwiedzony przez tak wielu gości.

Po obu stronach wejścia na cmentarz znajdują się płaskorzeźby przedstawiające wyzwolenie terytorium polskiego spod okupacji niemieckiej.

Wyzwalani...

... i wyzwalający.

Centralny punkt nekropolii, założonej w latach 1949-1950, stanowią: granitowy obelisk i dwie rzeźby przedstawiające żołnierzy Armii Czerwonej.

Rzeźby zatytułowane są: Bohaterstwo i Ofiarność.

Pod tablicą z dwujęzycznym napisem Pamięci żołnierzy armii radzieckiej poległych o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej w latach 1944-1945 znalazło się dziś wiele wieńców i zniczy.

Wzdłuż centralnej alei znajdują się groby imienne, w większości oficerskie.

Pomarańczowo-czarna wstążka wskazuje, że pochowany w tym miejscu odznaczony został orderami wojennymi (prawdopodobnie Orderem Sławy lub Medalem za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945).

Większość żołnierzy pochowana jest jednak w zbiorowych kwaterach, oznaczonych kamieniem z wyrytym na nim numerem i czerwoną gwiazdą.

Łącznie na cmentarzu warszawskim leży 21468 żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego (8 Armia Gwardii, 28, 47, 48, 65, 69, 70 Armia, 2 Armia Pancerna, Grupa Kawalerii Zmechanizowanej, 6 i 16 Armia Lotnicza, 46 Korpus Strzelecki, 2 i 7 Korpus Kawalerii, 1 Korpus Pancerny Gwardii).

Przy każdej kwaterze palił się znicz (co najmniej jeden) bądź też złożone były kwiaty...

Jedna z niewielu tablic imiennych wybijająca się spośród anonimowej masy.

Znicze i kwiaty pojawiły się też dziś pod Pomnikiem Braterstwa Broni na warszawskiej Pradze.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

Fotografie z innych cmentarzy w serwisie „Histmag.org”:

Zobacz też:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Mim |

Господин Деренько, Вам надо обратиться к воеводскому управлению. Ответственные лица это Piotr Oleńczak Telefon: 22 695 71 94 e-mail: polenczak@mazowieckie.pl Łukasz Witt Telefon: 22 695 71 95 e-mail: lwitt@mazowieckie.pl Halina Lipke Telefon: 22 695 71 76 e-mail: halinalipke@mazowieckie.pl Желаю Вам успехаOdpowiedz

Gość: Viktor Derenko |

Добрый день, на этом кладбище похоронен мой дядя. Братская могила номер 373. Подтверждение получено от Польской поисковой службы. Я бы хотел поставить на этом месте памятную гранитную доску. Прошу Вас сообщить, что надо для этого сделать и с кем связаться. С уважением Виктор ДеренькоOdpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org