Znicze na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

opublikowano: 2010-05-09 21:56
wolna licencja
poleć artykuł:
Wśród wielu cmentarzy żołnierzy radzieckich poległych na terytorium dzisiejszej Polski w latach 1944-1945, na których zapalono znicze w ramach akcji „Pamięć i Pojednanie” znalazł się również ogromny cmentarz w Warszawie. Można było spotkać tu zarówno ludzi młodych, jak i starszych...
REKLAMA
Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radziecki znajdujący się przy ruchliwej ul. Żwirki i Wigury prawdopodobnie od dawna nie został odwiedzony przez tak wielu gości.
Po obu stronach wejścia na cmentarz znajdują się płaskorzeźby przedstawiające wyzwolenie terytorium polskiego spod okupacji niemieckiej.
Wyzwalani...
... i wyzwalający.
Centralny punkt nekropolii, założonej w latach 1949-1950, stanowią: granitowy obelisk i dwie rzeźby przedstawiające żołnierzy Armii Czerwonej.
Rzeźby zatytułowane są: Bohaterstwo i Ofiarność .
Pod tablicą z dwujęzycznym napisem Pamięci żołnierzy armii radzieckiej poległych o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej w latach 1944-1945 znalazło się dziś wiele wieńców i zniczy.
Wzdłuż centralnej alei znajdują się groby imienne, w większości oficerskie.
Pomarańczowo-czarna wstążka wskazuje, że pochowany w tym miejscu odznaczony został orderami wojennymi (prawdopodobnie Orderem Sławy lub Medalem za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945).
Większość żołnierzy pochowana jest jednak w zbiorowych kwaterach, oznaczonych kamieniem z wyrytym na nim numerem i czerwoną gwiazdą.
Łącznie na cmentarzu warszawskim leży 21468 żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego (8 Armia Gwardii, 28, 47, 48, 65, 69, 70 Armia, 2 Armia Pancerna, Grupa Kawalerii Zmechanizowanej, 6 i 16 Armia Lotnicza, 46 Korpus Strzelecki, 2 i 7 Korpus Kawalerii, 1 Korpus Pancerny Gwardii).
Przy każdej kwaterze palił się znicz (co najmniej jeden) bądź też złożone były kwiaty...
Jedna z niewielu tablic imiennych wybijająca się spośród anonimowej masy.
Znicze i kwiaty pojawiły się też dziś pod Pomnikiem Braterstwa Broni na warszawskiej Pradze.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

Fotografie z innych cmentarzy w serwisie „Histmag.org”:

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone