Histmag w pigułce – ciekawe teksty ostatniego tygodnia (7 IV)
PREMIERA: Agata Łysakowska – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych prezes jednej z wytwórni filmowych twierdził buńczucznie, że „telewizja nie utrzyma się na żadnym zdobytym przez siebie rynku przez okres dłuższy niż sześć miesięcy”. Fakty były jednak nieubłagane. Kino musiało ruszyć do zażartej walki o widza z telewizją. Jego tajną bronią miały stać się hollywoodzkie gwiazdy.
Druga osada wikingów za Oceanem?
Obecność wikingów w Ameryce Północnej poświadczona jest od ponad 50 lat. Najprawdopodobniej jednak ekspansja wojowniczych żeglarzy sięgnęła dalej, niż podejrzewano.
Krucjaty – skąd się wzięły i dlaczego fascynują? [Video]
Krucjaty to jedno z najbardziej znanych zjawisk w historii średniowiecza. Dlaczego warto je poznać? Jakie motywy pchały ludzi do wyprawy do Ziemi Świętej? Czy czegoś możemy się z tego nauczyć? Opowiada o tym Marcin Sałański, nasz publicysta i autor e-booków „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów” oraz „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim 1174-1185”.
Przemysław Mrówka w audycji: „Weekendowy Poranek Radia TOK FM”
Autor cieszącego się dużym zainteresowaniem e-booka „Krwawy Kaukaz: Czeczenia” był w sobotni poranek gościem Adama Ozgi. Opowiadał o swojej książce i o historii konfliktu w Czeczenii. Zapraszamy do posłuchania zapisu audycji i zakupu książki wydanej przez portal Histmag.org!
150 tys. Czytelników Histmag.org w marcu
W marcu odwiedziło nas 149 895 Czytelników, generując 429 141 odsłon – cieszymy się, że efekty naszej pracy docierają do tak szerokiej rzeszy osób i dziękujemy za zainteresowanie naszymi treściami!
O historii lokalnej w Dwójce - rozmowa z redaktorem naczelnym Histmag.org
Nasz redaktor naczelny Tomasz Leszkowicz opowiadał kilka dni temu w audycji „Wybieram Dwójkę” w Drugim Programie Polskiego Radia o naszej akcji „Historia lokalna podlega ochronie”. Posłuchajcie zapisu tej audycji!
Marilyn Monroe – skłócona z życiem
To jedna z najsłynniejszych scen w historii kina: ponętna blondynka stoi na kracie wentylacyjnej, a podmuch wiatru unosi jej sukienkę. Czy jednak obraz ten faktycznie byłby tak znany, gdyby ową kobietą nie była Marilyn Monroe?
Ślub niespełniony
Choć obietnica poprawy losu ludności włościańskiej w ślubach lwowskich była jedyną deklaracją stricte polityczną zawartą w tym akcie, to de facto nikt na poważniej do niej nie podszedł. Pozostała aktem strzelistym, do którego powrócono dopiero w momencie, w którym Rzeczpospolita stała już nad przepaścią.
Czy Boy zakazałby aborcji?
Przy okazji sporu o aborcję do dyskusji publicznych wróciła postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego jako aktywnego uczestnika walki o dostęp do niej. Jednak nie wszystko co oczywiste jest takie oczywiste.
Lechici i ich historia na łamach Histmag.org
Historia Polski przedchrześcijańskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników otwieramy w Histmag.org dział poświęcony tej tematyce. Do naszej redakcji dołączy też nowa redaktorka, znawczyni historii Lechitów.
Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Konkurs: Rozgrzewamy Polskie Serca
Z wykorzystaniem różnorodnych form przekazu edukujemy, opowiadamy, prezentujemy wydarzenia i ludzi, z których chcemy i możemy być dumni. Bohaterowie żyją wśród nas - odnajdujmy ich, pomagajmy im, naśladujmy ich – wzywają twórcy akcji „Rozgrzewamy Polskie Serca”. Wspólnie z nimi zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Do wygrania mamy 4 egz. pamiątkowych monet.
Konkurs: „Solidarność nad Sekwaną”
Dziś do wygrania książka niezwykła, napisała ją osoba, którą znacie z łamów naszego portalu. Jak informuje wydawca publikacji: „książka Magdaleny Heruday-Kiełczewskiej wyczerpująco odpowiada na wiele pytań, m.in. kto wchodził w skład Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu, jak opozycjoniści znaleźli się we Francji, jaką rolę odegrali francuscy związkowcy i czy sprawa spotkała się z życzliwością Francuzów, czego potrzebowała opozycja w kraju i jak na to reagowała Służba Bezpieczeństwa?” Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, czekają na Was 4 egz. „Solidarności nad Sekwaną”!
Konkurs: Kwietniowe propozycje Wydawnictwa UJ
„ISIS od środka” i „Kumin, kakao i karawana” – te nowości Wydawnictwa UJ to nagrody w naszym dzisiejszym konkursie. Co trzeba zrobić, by się nimi nacieszyć?
Zobacz pozostałe trwające konkursy!
Zapowiedzi imprez historycznych (07.04.2016)
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Nowym Targu, na trasie pociągu Jaworzyna Śl. - Szklarska Poręba i w całej Polsce!
7. przegląd filmowy Echa Katynia w kilkudziesięciu miastach Polski!
W kwietniu, w związku z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski (łącznie ponad 40 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 7. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Festiwal odbywa się pod patronatem Histmag.org!
Czy husaria wróci do polskiej armii?
To na razie informacja niejawna, jednak przecieki z Ministerstwa Obrony Narodowej każą wierzyć, że w Wojsku Polskim najprawdopodobniej na nowo zawita husaria.
Niezdrowa kuchnia jarska [Marginesy historii]
Kuchnia jarska, dziś częściej nazywana wegeteriańską, kojarzy się ze zdrowym odżywianiem, byciem fit, hipsterstwem i tak dalej. Jednak przed wojną każde niewinne warzywko podstępni kucharze potrafili zepsuć.
Wirtualna opowieść o polskich uchodźcach w Niemczech
Interesujecie się historią polskiej emigracji? Powinniście odwiedzić blog Uchodzcywniemczech.pl, opisujący losy Polaków żyjących w Niemczech po II wojnie światowej, a także tworzących organizację Zjednoczenie Polskich Uchodźców.
Sekret biustu kochanki [Video]
Piękna kobieta, mroczna historia i polski akcent w jednym z najbardziej intrygujących obrazów w historii malarstwa – „Gabrielle d'Estrées i jej siostra”.
Sprzęt AGD jako broń w czasach zimnej wojny
Energia atomowa kojarzy się najczęściej ze złowrogim wspomnieniem Hiroszimy i Nagasaki. Ale to przecież nie cała prawda o energii atomowej...
„Lament rzeczy martwych” - spacer śladami getta warszawskiego
W sobotę, 16 kwietnia Varsaviada NZS UW wraz z biurem WAWstep zapraszają na spacer śladami getta warszawskiego zatytułowany „Lament rzeczy martwych”. Zbiórka o godz. 13:00 pod Kinem Muranów (Gen. Andersa 5 w Warszawie). Wydarzenie pod patronatem Histmag.org!
Zobacz pozostałe informacje z działu Wydarzenia!
Adam Zamoyski - „Urojone widmo rewolucji” - recenzja
Od zamachów na World Trade Center prawie piętnaście lat temu (a ostatnio coraz częściej) słychać głosy przestrzegające przed możliwym ograniczaniem swobód obywatelskich pod pozorem troski o bezpieczeństwo. Czy to nowy trend? Z książki Adama Zamoyskiego dowiemy się, że analogiczny problem istniał już w XIX wieku.
„Droga na północ” – oprac. Agnieszka Knyt - recenzja
Z czym polskiemu czytelnikowi kojarzy się Norwegia? Fiordy, ropa naftowa, zasobne państwo opiekuńcze. I mistrzowie w sportach zimowych. Czas na zupełnie nowe spojrzenie.
Zobacz nasze pozostałe recenzje!
Rozgrzewamy Polskie Serca – akcja Fundacji PGNiG
Projekt „Rozgrzewamy Polskie Serca” to pomysł Fundacji PGNiG promujący w nowoczesny sposób tematykę związaną z tożsamością narodową, historią i patriotyzmem. Akcja ta wpisuje się znakomicie w działania Spółki w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzimy i wspieramy kampanie i działania społeczne które poprzez projekty z obszaru historii, kultury i sztuki rozpalają w społeczeństwie iskrę i zachęcają wszystkich do działania.
Magdalena Heruday-Kiełczewska – „Solidarność nad Sekwaną. Działalność Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu 1981–1989” (informacja)
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zaskoczyło wielu przebywających za granicą działaczy opozycyjnych. Część z nich 16 grudnia 1981 roku założyła w Paryżu Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”. Zgodnie z deklaracją miał informować światową opinię publiczną o walce polskiego społeczeństwa, przeciwdziałać manipulacjom medialnym i nieść pomoc polskiej opozycji.
Kwietniowe propozycje Wydawnictwa UJ: „ISIS od środka” i „Kumin, kakao i karawana”
Wydawnictwo najstarszego polskiego uniwersytetu przedstawia dwie propozycje wydawnicze, które z pewnością zaciekawią miłośników wiedzy o otaczającym nas świecie. Gary Paul Nabhan („Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna”) zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni, pachnącą przyprawami, które sprzedawano i kupowano już kilka tysięcy lat temu. Z kolei Jürgen Todenhöfer („ISIS od środka. 10 dni w Państwie Islamskim”), narażając własne życie, spędził na obszarze kontrolowanym przez ISIS 10 dni. Chęć zobaczenia z bliska najgroźniejszych terrorystów świata i poznania ich motywacji była dla niego silniejsza niż strach.
Przedwojenni kasiarze
„Przedwojenni kasiarze” to kolejny odcinek z cyklu „Pewne jak w banku” publikowanego przez redakcję Magazynu Historycznego "Mówią wieki". Cykl ukazuje się od stycznia do sierpnia 2016 roku.
Pál Teleki - tragiczne losy przyjaciela Polski
Hrabia Pál Teleki, konserwatywny węgierski polityk, wybitny geograf i dwukrotny premier Królestwa Węgier, w kwietniu 1941 r. popełnił samobójstwo w dramatycznym geście sprzeciwu przeciwko współpracy Budapesztu z III Rzeszą. Polacy wiele mu zawdzięczają...
Z generałem Custerem w Czarnych Górach. Podróże Sygurda Wiśniowskiego po Ameryce Północnej
Gdy Sygurd Wiśniowski (1841–1892) wyprawił się po raz pierwszy do Ameryki Północnej, był już znanym podróżnikiem i reportażystą. W USA wziął udział w ekspedycji George’a Custera do Czarnych Gór, która dała początek gorączce złota i wojnie z Indianami, w której zginął słynny generał.
Anibal Milhais – żołnierz wart miliona ludzi
Bohaterów I wojny światowej szukamy najczęściej wśród tych narodów, które wniosły w nią największy wkład. Państwa, które nie wystawiły wielkich armii i dołączyły do konfliktu później, z reguły schodzą na dalszy plan. Mało znana jest więc historia portugalskiego żołnierza Anibala Milhaisa.
Zobacz nasze pozostałe artykuły!
Śmierć Europie!
Życie w Europie drugiej dekady XXI wieku oznacza, że człowieka coraz trudniej zszokować. Czasem jednak komuś się udaje, na przykład francuskim nastolatkom.
[Historia Lokalna] Dzieci Zamojszczyzny – zapomniany ratunek dla wysiedlonych
Temat pomocy wysiedlonym Dzieciom Zamojszczyzny udzielonej przez mieszkańców Mazowsza jest obecny w pamięci miejscowych, jednak niekoniecznie w powszechnej świadomości Polaków. Historię ratunku tych osób z masowych transportów przypomina w swojej działalności dr Beata Kozaczyńska.
Ludwik XIV i początki Wersalu
Kiedyś nawet Ludwik XIV był młody i korzystał z młodości. Co było gdy nie było jeszcze pałacu w Wersalu?
Popkultura w służbie wyższych wartości?
Kontrowersje w Niemczech wywołał klip „BE DEUTSCH!” znanego satyryka Jana Böhmermanna, w którym przedstawiono Niemców jako otwartych liberałów oraz wyśmiano rasistów i ksenofobów. Filmik zaognia toczący się od miesięcy za Odrą spór o podejście do uchodźców, ale również zajmuje stanowisko w dyskusji o cechach współczesnego społeczeństwa niemieckiego.
Zwykłe życie markiza de Sade
Emocje, wyuzdanie i wybujałe życie erotyczne. Czy tak wyglądało zwykłe życie markiza de Sade?
Lingua Rei Publicae. O republice i słowach, czyli rzeczach błahych i ulotnych
Francja jest demokracją opartą na konstytucji i trzech, uniwersalnych wartościach: Wolności, Równości, Braterstwie. Nie powinno dziwić, że od lat owe hasła są właśnie tym: hasłami. Nad Sekwaną nikogo to nie dziwi. Skostniałą piramidę społeczną wciąż jednak podtrzymuje retoryka „równości szans”, pewnej tolerancji no i przede wszystkim pokojowego porządku demokratycznego.
70 lat minęło jak jeden dzień – jubileusz katowickiego VII LO
Szkoły nie tylko uczą, lecz także tworzą lokalną historię. Wiele powodów do dumy ma VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowic, które 1 kwietnia obchodziło okrągły jubileusz swojego istnienia.
Zobacz nasze pozostałe materiały publicystyczne!
Histmag utrzymuje się m.in. dzięki Waszemu wsparciu. Każda wydana u nas złotówka - to cenne wsparcie dla popularyzacji historii w sieci, jaką staramy się każdego dnia realizować. Jeśli nasz portal się Wam spodobał - zapraszamy do zakupu produktów opatrzonych naszym logo, kupowania naszych e-booków lub do przesyłania dobrowolnych wpłat na rozwój serwisu!
Życzę miłej lektury!
Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
http://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681
PS. Jeśli z jakichś (smutnych dla mnie) powodów pragniesz usunąć się z bazy adresatów (składającej się wyłącznie z osób, które kiedykolwiek rejestrowały się na stronach "Histmag.org"), kliknij w ten link, a następnie wpisz adres, na który otrzymujesz newsletter i zaznacz opcję: Usuń z listy.
http://histmag.org/index/newsletter